חיפוש

dsdsdsd
ילדים קופצים על הספה

הפרעת קשב וריכוז: ללמוד שליטה עצמית

מכירים את הילדים שלא נחים לרגע, קופצניים, חסרי ריכוז, עוד לא החלו לעסוק במשהו - וכבר הם באטרקציה הבאה? שיטת הביופידבק מלמדת אותם לשלוט בתגובות ה"שלוף" שבדרך כלל מסבכות אותם

ציפי גלעדי

ציפי גלעדי

יש ילדים שבבית מכנים אותם "קפיץ" ובבית־הספר הם אימת כל מורה. הם לא נחים לרגע, אי־אפשר להחליף איתם מילה, הם לא מרוכזים בדבר אחד וקופצים מעניין לעניין. בעבר הם נחשבו לעצלנים ולפרחחים שבחבורה, ולא פעם הענישו אותם והרחיקו אותם מבית הספר. היום, ברור שלא כולם ילדים בעייתיים, אלא כאלה הסובלים מהפרעת קשב. חשוב לאבחן אותה בהקדם ולטפל בה כראוי, אחרת היא עלולה להשפיע לרעה על כל תחומי החיים, ולגרום בין היתר להפרעות התנהגותיות והפרעות רגשיות קשות.

הפרעת קשב – על מה ולמה?

זוהי הפרעה נוירו־התפתחותית אשר לתורשה יש תפקיד משמעותי בהיווצרותה. הפרעת קשב מחולקת לשתי קבוצות: חוסר קשב והיפראקטיביות ואימפולסיביות.

בין המאפיינים של חוסר קשב
• קושי לעמוד במשימות בגן או בבית הספר.
• קושי לתת תשומת לב לפרטים.
• קושי להשתתף במשחק.
• נטייה לאבד דברים ונטייה להסחת דעת בקלות.

בין המאפיינים של היפראקטיביות ואימפולסיביות
• הילד מתנועע בעת ישיבה על כיסא.
• הוא עוזב את הכיתה בזמן לא מתאים.
• הוא אינו מסוגל לחכות לתורו במשחק או בנסיבות אחרות.
• הוא מפריע וקוטע אנשים בדבריהם.
• הוא רץ, מקפץ ומטפס כאשר הנסיבות אינן מתאימות.

​האם כדאי לקחת את הילד לאבחון?

לחצו כאן ובדקו
איך מאבחנים הפרעת קשב?

מהו הטיפול הקונבנציונלי להפרעת קשב?

הטיפול משלב תרופות מעוררות יחד עם טיפול התנהגותי והדרכת הורים.

מהו הטיפול המשלים?

השיטה המשלימה המתאימה ביותר לילדים ולמתבגרים הסובלים מהפרעת קשב היא ביופידבק (משוב ביולוגי). זוהי שיטה המשלבת רפואה, ביולוגיה, פסיכולוגיה וטכנולוגיה. הטיפול בביופידבק מקנה למטופלים כלים לשליטה על התהליכים הרגשיים והפיזיים המתחוללים אצלם. למידע נוסף על טיפולים משלימים להפרעות קשב וריכוז באתר כללית רפואה משלימה

האם טיפול ביופידבק כואב?

לא. מדובר בשיטה בטוחה, לא פולשנית ולא תרופתית.

לילדים יש סבלנות לטיפול כזה?

ידוע כי לילדים קל יותר לפתח טכניקות של הרפיה בעזרת תוכנות מחשב ומשחקים. לכן פותחו במיוחד לטיפול בביופידבק תוכנות מחשב ידידותיות המאפשרות, דרך משחק, לרכוש כלים להפחתת התסמינים הלא רצויים ולשיפור הוויסות הרגשי. הילד רואה בטיפול בביופידבק מעין חוג נוסף מעניין וחווייתי.

טיפולים משלימים לבעיות קשב וריכוז

​נטורופתיה, ביופידבק, אוסטאופתיה וטיפולי מגע - כל הטיפולים המשלימים במקום אחד. 

shutterstock_226983934.jpg

לקביעת פגישת ייעוץ לחצו כאן >>

איך זה עובד?

הילד מחובר לחיישנים (אלקטרודות) המוצמדים לאצבעות וקולטים מדדים פיזיולוגיים שונים: קצב הלב, קצב הנשימות, טמפרטורת העור, רמת לחץ הדם, זיעה ועוד. כל המדדים האלו מוזנים לתוכנת מחשב ומוצגים על המסך, כאמור בדרך של משחק, כאשר הילד הוא זה ששולט בתוצאה – לטוב ולרע.

ניקח לדוגמה משחק של תחרות ריצה. אם החיישנים יקלטו שהילד רגוע וקשוב, הוא יתוגמל בכך שהדמות שבה הוא שולט תרוץ מהר. ואם הוא יפגין חוסר שקט – הדמות תרוץ לאט. הדבר מאפשר לילד להבין מתי הוא כועס או מרגיש חוסר שקט, ובפעם הבאה - ללמוד לשלוט בעצמו עוד לפני שהרגש גדל ויוצא משליטה, באמצעות דמיון מודרך, תרגילי נשימה והרפיה. בגדול, הרעיון הוא שאם המוח יהיה מודע למה שקורה בתוך הגוף, ניתן לקבל שליטה טובה יותר על הבריאות.

ילדים עם בעיות קשב וריכוז הם לעיתים אימפולסיביים ומונעים על ידי התנהגות ה"שלוף" - מגיבים במהירות ואינם עוצרים לחשוב על התגובה. בעזרת הביופידבק הם לומדים לעכב את התשובה הנשלפת, לשלוט בעצמם, לשנות את דפוסי ההתנהגות ולומר לעצמם: "נחשוב על זה שתי שניות, ננשום רגע ואז נענה".

מדובר בעבודה הדורשת תרגול חוזר ורצינות. כדי להירגע, הם צריכים לרצות ללמוד לשלוט בהתנהגות הראשונית – ה"נשלפת" - ולעכב אותה. ברגע שהם רוצים ומוכנים לעשות כן, הם עוברים שלב חשוב בהתבגרות, באחריות ובמודעות עצמית - מה שלמעשה מעניק להם פרס כפול: הם גם נרגעים וגם לומדים משהו על שליטה עצמית ועל היכולות שלהם.

​אז אמרו ש... (מיתוסים על הפרעת קשב)

כל מיני אגדות אורבניות נקשרות בהפרעת קשב ובטיפול התרופתי - אבל מה האמת?מיתוסים על הפרעת קשב

כמה זמן נמשך הטיפול?

בדרך-כלל יש צורך ב־20-10 מפגשים – כל אחד מהם אורך כחצי שעה. במפגש הראשון מתבצע אבחון ראשוני ותיאום ציפיות. למטופל נבנית תוכנית טיפולים אישית לתרגול נשימות והרפיה גם בבית.

מתי אפשר יהיה לראות שיפור במצב?

בדרך־כלל ניתן להבחין בשינוי כבר מהטיפול הראשון. הרוגע והשליטה העצמית שיחווה, יעניקו לילד את ההבנה שיש כאן אמצעי פשוט שיכול לסייע לו להשתלב בחברה ביתר קלות ובלי שיעורר עליו כעס. השיפור המהיר ייתן לו מוטיבציה להמשך המפגשים. התחושה הטובה שהוא הצליח ללמוד להחזיר את השליטה לעצמו - תלווה אותו לאורך זמן רב ותאיר את חייו באור שונה ונעים יותר.

מאיזה גיל מומלץ טיפול ביופידבק?

החל מגיל 8.

למי הטיפול לא מתאים?

זהו טיפול פסיכו־אקטיבי, הקשור במודעות. כלומר, הילד צריך להבין מה קורה לו ולרצות לשנות. לכן הטיפול אינו מתאים לילדים הסובלים מעיכוב התפתחותי ניכר או ממחלת נפש הפוגעת במודעות העצמית.

ציפי גלעדי היא פסיכופיזיולוגית ומטפלת בביופידבק ברשת מרפאות כללית רפואה משלימה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש