פורסם בראשונה: 12.12.2013
עדכון אחרון: 16.01.2014

ביופידבק: משחק של שליטה

לקריאה נוחה
לילדים קל יותר להרפות תוך כדי משחק. לכן, הטיפול בביופידבק לילדים מבוסס על תוכנה מיוחדת, ידידותית, שמאפשרת לשחק, ליהנות, לנצח ולהשיג שליטה עצמית

מהי שיטת הביופידבק?

פירוש המילה ביופידבק הוא משוב של הגוף (ביו - גוף, פידבק – משוב). מדובר בשיטה שפותחה בשנות ה-40 של המאה ה-20, המבוססת על למידה באמצעות קבלת משוב (פידבק) מיידי.

הנחת העבודה של הביופידבק היא שהמוח האנושי מסוגל להרגיע את הגוף. בודקים עם הילד באילו מצבים הוא נלחץ ואיך זה משפיע עליו, ומלמדים אותו טכניקות להרגעה עצמית. מייסדי השיטה הניחו שברגע שמספקים למטופל נתונים פיזיולוגיים על מצבו, הוא יוכל באמצעות אותה "תמונת ראי" להגיע למצב של איזון ושליטה עצמית.  

באימון נלמדות ומתורגלות טכניקות של הרפיה ודמיון מודרך, תוך העמקת המודעות האישית לתחושות הגוף ולהשפעתן של אופן החשיבה ותכניה על התגובה הפיזיולוגית. המטרה היא לרכוש שליטה, ויסות ואיזון במערכות השונות בגוף וברגשות.

טכניקת הטיפול באמצעות ביופידבק מייצגת גישה אקטיבית המאפשרת לילד לקחת אחריות, לרכוש שליטה ולשפר את בריאותו, התנהגותו, תחושותיו ורגשותיו. 

איך זה עובד?

במיוחד לילדים פותחה תוכנת ביופידבק ייחודית, ידידותית, שמאפשרת להם לשחק ולהרפות. הטיפול דורש שיתוף פעולה מצד הילד ונעשה בדרך כל בצורה של משחק. הילד מתחבר לסנסורים המוצמדים לאצבעותיו וקולטים נתונים על פעילויות פיזיולוגיות בגוף, כגון דופק, נשימה, מתח שרירים, פעילות גלי מוח ומדדים נוספים. כל המדדים הללו מוזנים לתוכנת מחשב המבצעת עיבוד נתונים ומציגה על גבי המסך, בדרך של משחק, את רמת החרדה של הילד.

המטפל מלמד ומאמן את הילד כיצד לבצע תרגילים מיוחדים המנטרלים את מצב החרדה שלו. כאשר הילד מצליח לבצע את התרגילים, הוא מנצח במשחק וזוכה. כך, הילד לומד, תוך משחק והנאה, כיצד להתגבר על חרדות.

הביופידבק משמש מעין מראה, המציג לילד בזמן אמת את מצבו הנפשי-גופני. הילד יכול להיווכח בפער בין מה שהוא מאמין שהוא מרגיש לבין מה שגופו משדר. לכן, זהו כלי טיפולי בעל עוצמה העולה לעתים על טיפול וורבלי או הרפיה כללית.

זה כואב?

לא.

כמה זמן נמשך הטיפול?

משך המפגש הוא חצי שעה. סדרת הטיפולים כוללת כ-20 מפגשים.

איזה מידע למסור למטפל בפגישה הראשונה?

מסור למטפל מהי סיבת הפנייה, מהו המצב הבריאותי של הילד והציפיות מהטיפול.

לאילו מצבים בריאותיים השיטה יכולה לעזור?

השיטה נותנת מענה למגוון של בעיות בריאות אצל ילדים, ובהן הפרעת קשב וריכוז, הפרעות התנהגותיות, חרדה והפרעות שינה.

למי הטיפול לא מתאים?

הטיפול אינו מתאים לילדים הקטנים מגיל 8.

האם עלולות להיות לטיפול תופעות לוואי?

לא.

ציפי גלעדי היא פסיכופיזיולוגית ומטפלת בביופידבק ברשת מרפאות כללית רפואה משלימה

ניוזלטר כללית

אני מסכימ/ה לקבל הודעות במייל