חיפוש

dsdsdsd
פלדנקרייז

שיטת פלדנקרייז: תקשיבו לגוף

יציבה לא נכונה לא מסתדרת מעצמה וגורמת לכאבים. בשיעור פרטי, או קבוצתי, תוכלו לסגל לעצמכם הרגלי תנועה שישחררו את הגוף ואת הנפש

אמנון דוייב

אמנון דוייב

מהי שיטת פלדנקרייז?

"זה יסתדר עם הזמן", מרגיעים לא פעם רופאים הורים לילדים עם יציבה לא תקינה או בעיות שלד. פלדנקרייז אומר: לא! יציבה לא נכונה אינה מסתדרת מעצמה, צריך לטפל בה, ועדיף מגיל צעיר.

משה פלדנקרייז, ד"ר לפיזיקה גרעינית שהתמחה באמנויות לחימה, זכה להכרה ולפרסום עולמי כשכתב במאמריו, בשנות ה-40 וה-50 של המאה הקודמת, על איזון נכון בין גוף לנפש. הוא טען שעלינו להקשיב לגוף על מנת שנכיר את עצמנו ונבין מה מסייע לנו להתפתח נכון וטוב יותר. פלדנקרייז האמין שהטיפול בגוף והשחרור משרירים תפוסים, יקלו גם על הנפש, "יפתחו" את הגוף ויהפכו את המטופלים לאנשים בריאים, אקטיביים ושמחים יותר.

טיפולים משלימים - יש גם לילדים.

איך מטפלים בלדקות אוזניים, מה עושים כדי למנוע אלרגיות ואילו פתרונות יש להתמודדות עם הפרעות קשב וריכוז? מדריך שלם על טיפול משלים

לאתר כללית רפואה משלימה
לפרטים נוספים ולקביעת פגישת ייעוץ עם רופא >>

איך זה עובד?

מטפל בשיטת פלדנקרייז בוחן ראשית את הרגלי התנועה של המטופל - איך הוא קם ממיטה, איך הוא מתיישב. הרגלי התנועה נבחנים לא רק מהצד הברור והגלוי של שרירים ומפרקים, אלא גם מהצד הפחות גלוי – כלומר, אופן ארגון התנועה והמודעות של האדם למצבו בזמן נתון.

השלב הבא הוא ניסיון  לברר יחד מה כדאי לשנות כדי לא להגיע למקום של הכאב. התלמיד מונחה איך לבצע תנועות עדינות, ללא כוח, תוך הקשבה לתחושה הפנימית.

הוא לומד כיצד לנוע באופן הרמוני כך שכל הגוף יהיה שותף לתנועה והוא לא ישים לעצמו מעצורים. ההדרכה ההדרכה נעשית בהסבר מילולי או תוך הנעת הגוף של המטופל. המטרה היא שהמטופל יצליח לסגל לעצמו הרגלי תנועה נכונים שיסייעו לו להתגבר על הגבלות תנועה ועל כאבים.

במרפאות כללית רפואה משלימה קיימת אפשרות לקבלת טיפול אישי  או לתרגול בסדנה קבוצתית. בשיעור פרטי המורה מניע את התלמיד, ומראה לו את ההפרעות המעכבות תנועה שבגללן החלה הידרדרות בתפקוד שאף הביאה לכאבים. השיעורים הקבוצתיים מגוונים מאוד - הם נעשים בשכיבה על מזרן, בישיבה על כיסא ובעמידה. חלק מהתרגילים קלים מאוד,  אבל יש גם תרגילים קשים יותר שנועדו לשכלל את היכולת, להזכיר לגוף את הפוטנציאל שטמון בו ולארגן את התנועה טוב יותר לפעולה יומיומית.

זה כואב?

לא. השיטה עדינה ומקשיבה לגוף.

כמה זמן נמשך הטיפול?

טיפול נמשך כ־45 דקות. לטיפול בכאבי גב מומלץ לקחת בממוצע 7־8 שיעורים, ואז לעבור לקבוצה. הסיבה: גם אם יש שיפור בכאבי גב, זה לא אומר שהגוף הפנים את התנועה וההרגלים השתנו.

איזה מידע למסור למטפל בפגישה הראשונה?

המטפל ירצה לשמוע מה התלונה העיקרית שהביאה אותך אליו, כמה זמן אתה סובל מהמצב, האם היו בעבר חבלות בגוף או כאבים אחרים, האם עברת ניתוחים והאם אתה לוקח תרופות.

לאילו מצבים בריאותיים השיטה יכולה לעזור?

שיטת פלדנקרייז עוזרת בכל מה שקשור לכאבים בגב, בצוואר, בזרועות ובכפות הרגליים. היא מסייעת במצבים של יציבה לא נכונה, גבנון, טווח תנועות קצר, גב כפוף ומראה כללי עקום. גב עקום הוא לא רק עניין אסתטי או של כאב - מי שהולכים בצעדים קצרים, עומדים בצורה מכונסת ועקומה וסובלים מבעיות גב, לוקים לא פעם גם במחלות שונות שנובעות מאותה יציבה לא נכונה ומניוון אזורים בגוף שאין בהם שימוש.

מתי אוכל לצפות לשיפור במצבי?

שיפור יכול להיות מורגש כבר מהשיעור הראשון. אם באים בשלב מוקדם של הכאב, הוא יכול לחלוף ב-2-3 שיכורים. אם הכאב כרוני ואופן התנועה השתנה כתוצאה מכך באופן משמעותי יהיה צורך ב־10־12 שיעורים. גם אם הכאב חולף, אין זה אומר שהמצב בהכרח השתפר. אם הגוף טרם הפנים את הארגון הנכון של התנועה, הכאב עלול לחזור.

האם הטיפול מתאים לילדים?

כל גיל הוא זמן טוב להתחיל לפתח מודעות לגוף. פלדנקרייז, שעקב אחרי גדילתם של ילדים, סבר שאת הטיפול ביציבה הנכונה יש להתחיל מהגיל הרך.זחילת גחון, הרמת ראש כראוי, היפוך מצד לצד, הליכה על ארבע, ישיבה ועמידה – בכל אלה צריך התינוק להתנסות כדי שהוריו יוכלו לאבחן ולוודא שהוא מתפתח כראוי. ברגע שילדכם נעמד על רגליו, משיג את מבוקשו ויכול להגיע לכל מקום שירצה, עקבו אחריו ושימו לב – האם הוא הולך ישר? האם הוא עומד יציב? האם הוא מתהלך "חלק"?

ילדים שהופכים למבוגרים מודעים, יודעים להשתמש בגופם טוב יותר. הם גדלים להיות אנשים גמישים, נינוחים, חיוניים וספורטיביים, ללא צורך באביזרים כמו מדרסים, גבס או מכשירי הליכה.

למי הטיפול לא מתאים?

הטיפול מתאים לכולם, למעט אנשים שיש להם בעיות חמורות של עור. במקרה כזה הטיפול עלול לכאוב להם ויהיה בלתי אפשרי לנגוע באיבר הזקוק לשיפור התנועה.

האם עלולות להיות לטיפול תופעות לוואי?

לא.

אמנון דוייב הוא מורה לשיטת פלדנקרייז ברשת מרפאות כללית רפואה משלימה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש