חיפוש

dsdsdsd
תינוק עם חום

כמה מילים חמות על חום

רובנו נבהלים כשהחום של הילד מטפס ל-40 מעלות וממהרים לתת לו תרופה להורדת החום. אבל חום הוא לא דבר רע, נהפוך הוא, במיוחד בשנות הילדות

ד"ר מוטי לוי

ד"ר מוטי לוי

מה זה?

חום אינו מחלה, אלא דווקא אמצעי ריפוי ולא צריך כל־כך לפחד ממנו. רצוי להתייחס למצב החולה ופחות לחום עצמו, שכן הורדת חום בצורה לא שקולה עלולה להאריך את זמן המחלה ואף לגרום לנזק בטווח הארוך.

החום הממוצע בקרב בני האדם הוא 36.8 מעלות צלזיוס ויכול להגיע עד 37.7, כאשר מדי יום קיים שינוי רתמי בין הבוקר לערב - בבוקר חום הגוף נמוך בחצי מעלה ביחס לערב. חום מוגדר כעלייה בטמפרטורת הגוף במרכז בקרת החום במוח. במצב כזה הגוף קר ביחס לטמפרטורת האיזון, מה שגורם לגוף להפעיל מנגנון רעד, המגביר את החום וגורם לטמפרטורה לטפס מעלה.

אם הורדנו לילד את החום ומעט אחרי כן הוא חוזר לשחק ומתפקד כרגיל - רוב הסיכויים שלא מדובר במחלה חמורה. עקרונית יש לגשת לבדיקת רופא כשהילד מראה סימני מחלה בלי קשר לגובה החום.

מתי הגוף מעלה חום והאם חום גבוה באמת מסוכן?

לרפואה המשלימה יש כמה תשובות שיפתיעו אתכם...תשובות מפתיעות על חום

ממה זה נגרם?

יש כמה גורמים לעליית החום, ובהם תהליך דלקתי זיהומי, אלרגיות, מחלות ממאירות ומחלות דלקתיות לא זיהומיות.

עלייה בחום מאפשרת ל"חיילים" של מערכת החיסון (התאים הלבנים) לנוע מהר יותר באופן משמעותי לאזור המזוהם על מנת לבלוע או לחסל את הפולש הזר. חיידקים הפוגעים בבני אדם מתרבים בצורה אופטימלית בטמפרטורת הגוף הרגילה - 36.8. כאשר החום עולה, קצב ההתרבות שלהם יורד משמעותית - בחום גבוה מופעל מנגנון המצמצם את זמינותם של מרכיבים חשובים להתרבות מיקרואורגניזמים, ברזל למשל.

חום חשוב במיוחד בשנות הילדות: כשהילד נולד גופו נסמך על כוחות התורשה שקיבל מהוריו. מרגע זה מתחיל מסע מרתק שבו "האני האינדיבידואלי" של הילד מנסה לבצע את השינויים הנדרשים על מנת שגופו יוכל להסתגל ולבטא בצורה הטובה ביותר את יכולותיו בהגיעו לבגרות.

הדבר דומה לאדם שקיבל בית במתנה וכעת מזמין את המשפצים לבצע בו את השינויים הנדרשים על מנת שיתאים לצרכיו. במהלך השיפוץ יש לכלוך, רעש ואי סדר, אולם עם סיום התהליך הדייר מרגיש כי זהו ביתו שבו הוא מרגיש בנוח ובהרמוניה.

מחלות חום בילדות משולים לתהליכי השיפוץ – הילד, בשנותיו הראשונות, חווה מחלות חום שמסייעות לו "לשפץ" את גופו ולהתאימו ל"מגורי האני" שלו כדי שבבגרותו, ימצה את כל יכולותיו.

השימוש הנרחב והקל מדי בתרופות להורדת חום יוצר מצב שבו אנו מונעים מהילד להעלות חום, מגבירים את אי השקט והעצבנות שלו וגורמים לו לפתח מחלות כרוניות כמו אסתמה ואלרגיות.

מהו הטיפול הקונבנציונלי?

תרופות להורדת חום, כמו אקמול או נורופן.

מהו הטיפול המשלים?

חשוב להיבדק על ידי רופא ואם הוא לא מגלה בעיה משמעותית אלא ממליץ לנוח, אפשר להתקדם לשלב הטיפול.

הרפואה המשלימה מציעה שתי דרכים להורדת החום:
1. קירור השוקיים: סוחטים לימון לקערת מים פושרים בחום הנמוך ב־2־3 מעלות ביחס לחום הגוף. מספיגים מגבת במי הלימון, סוחטים, עוטפים את השוק במגבת הרטובה ומכסים אותה במגבת יבשה. חוזרים על אותה פעולה ברגל השנייה.

2. תרופות הומאופתיות: ניתן להשתמש ב- ACONITUM המשמשת בשלבים הראשונים של הופעת החום. אם פיספסנו את תחילת המחלה ניתן לעבור ל- BELLADONNA.

ניתן להשתמש גם ב-ABC המכילה את שתי התרופות הקודמות וגם קמומיל הומיאופתי המקל על כאבי שרירים ועל אי הנוחות המתלווה לחום.

זה כואב?

 לא.

כמה זמן נמשך הטיפול?

 כמה שעות.

איזה מידע למסור למטפל בפגישה הראשונה?

מסור למטפל תיאור מפורט ככל שניתן של איך הילד מרגיש ומתפקד.

מתי אוכל לצפות לשיפור במצבי?

 תוך כמה שעות.

למי הטיפול לא מתאים?

 הטיפול מתאים לכולם.

האם עלולות להיות לטיפול תופעות לוואי?

 לא.

אפשר למנוע חום?

תזונה בריאה ואורח חיים מאוזן מצמצמים את מספר המחלות בשנה.

ד"ר מוטי לוי הוא רופא ראשי של רשת מרפאות כללית רפואה משלימה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש