חיפוש

dsdsdsd
אישה מנפחת בלון

טיפול במעי רגיז באמצעות רפואה משלימה

תסמונת המעי הרגיז היא תופעה נפוצה שקשורה כנראה גם במצבי לחץ ומתח. לרפואה המשלימה יש שיטות רבות לעזור לכם ולמעי שלכם להירגע

ד"ר מוטי לוי

ד"ר מוטי לוי

​מה זה מעי רגיז?​

לרפואה תשובות ופתרונות מצוינים לסוגים רבים של תסמונות ומחלות. ועדיין, אחת התסמונות שלא נמצאה תשובה חד־משמעית להיווצרותה ואיך מטפלים בה, היא תסמונת המעי הרגיז, או כפי שנוטים לכנותה כיום - תסמונת המעי הרגיש.

15־20 אחוז מהאוכלוסייה לוקים בתסמונת שמתבטאת בתפקוד לא תקין של מערכת העיכול בחלק הנוגע למעי - מצבי עצירות או שלשולים לסירוגין, כאבי בטן, תחושת נפיחות, התכווצויות וגזים. במקרים קשים יותר, סובלים הלוקים בתסמונת מצרבות, טעם רע בפה, בחילות, הקאות וכאבי ראש.

נשים סובלות מהתופעה לפחות פי שניים מגברים, ובדרך כלל גם רמת אי־הנוחות והכאב שלהן גבוהה יותר. על פי הסטטיסטיקה, הבעיה מופיעה בדרך כלל בגילאי העשרה ושנות ה-20.

צפו בגילה שושני מספרת על הפתרון המשלים שלנו


מהם התסמינים למעי רגיז?​

לכל חולה יש תסמינים שונים של המחלה, וההתבטאות של המחלה איננה בהכרח אחידה. תסמינים אפשריים: התכווצויות וכאבי בטן הפוחתים בדרך־כלל לאחר יציאה, תחושת נפיחות בבטן, שלשול או עצירות לסירוגין, גזים, תחושת חוסר ריקון לאחר יציאה, בחילות וחוסר תיאבון, מאמץ בעת הפרשת צואה.

ממה נגרמת תסמונת המעי הרגיז?

אין תשובה ניצחת. ההשערה היא שמדובר בשילוב בין גורמים פיזיולוגיים ונפשיים. בין הגורמים הפיזיולוגים ניתן למנות רגישות יתר או חוסר סבילות למזונות מסוימים, "היפר־אלגזיה" - כלומר רגישות מוגזמת לכאב במעיים, או רגישות למתיחה או למנח המעי. כלומר: המזון שאנחנו אוכלים, יוצר מתיחה מסוימת במעי או תזוזה שלו, מה שלאנשים מסוימים גורם כאב או אי נוחות.

הגורמים הנפשיים שעלולים להיות מתורגמים למעי רגיש הם מתח, דיכאון, עצבנות, חרדה​ ולחץ. הסיבה נעוצה, כפי הנראה, גם בעובדה שבמעיים שוכנת מערכת עצבים עצמאית הכוללת יותר תאי עצב מאשר בחוט השדרה ויותר נוירונים מכל מערכת העצבים הלא מרכזית. כיוון שיש קשר הדוק בין מערכת העצבים המרכזית למערכות העצבים בכל הגוף, ובכלל זה לזו הקיימת במעיים, מתקבל על הדעת שרגישות נפשית או סטרס המורגש במוח מתבטאים בהתכווצויות או ברגישות עודפת גם במעיים.

אין תיאוריה מדעית שתומכת בכך, אולם נראה כי בתקופות של רוגע - אצל חלק מהאנשים - מתפוגגות או מתמעטות גם בעיות המעי.

מהו הטיפול הקונבנציונלי במעי הרגיז?

אין טיפול מרפא. אולם, גם הרפואה המערבית ממליצה על שינויים בתזונה ובאורח החיים כדי להקל על תסמיני המחלה. אפשר להשתמש לכאבי הבטן בתרופות שמרפות את השריר החלק במעי, וללחץ וחרדה בתרופות הרגעה.

מהו הטיפול המשלים?

מה שמסייע למטופל אחד לא בהכרח עוזר לשני ועל כן כל טיפול הוא לגופו, בהתאם לסימפטומים. לעומת זאת, יש דרכים רבות המסייעות להרגיע את המעי באופן כללי: היפנוזה, נטורופתיה (תזונה מותאמת וצמחי מרפא), הומאופתיה, דיקור, רפלקסולוגיה, שיאצו וביופידבק.

נטורופתיה
בקרב כל הסובלים מבעיות מעיים, חשוב לדעת ממה להימנע באופן כללי: לא לצרוך קפאין, אלכוהול, מזון חריף ומתובל במיוחד וטבק, הנחשבים למגרים של רירית המעי. כמו כן, מומלץ להימנע ממזונות מתועשים מאוד המכילים חומרים משפרי טעם ואחרים העלולים אף הם לגרום גירויים. הימנעו גם ממזונות קפואים או מצוננים, כמו מים קרים, קרח, גלידות וכדומה, העלולים לגרום התכווצויות במעי בגלל הקור.

לסובלים משלשולים מומלץ לשתות הרבה על מנת לשמור על מאזן נוזלים תקין, ולאכול מזונות המאטים את פעילות המעיים כמו אורז, צנימים ואבקת חרובים. המשלשלים סובלים בדרך כלל מדילול בכמות החיידקים "הטובים" במעיים, חיידקים פרוביוטים. לכן, מומלץ לצרוך מזונות כבושים (בכבישה ביתית בלבד), כמו מלפפונים חמוצים, כרוב כבוש או כל ירק אחד שנכבש ומכיל הרבה פרוביוטיקה, וכן יוגורט טבעי. ניתן גם להיעזר בכמוסות טבעיות המכילות את החיידקים בריכוז גבוה.

לסובלים מעצירויות מומלץ לצרוך מזון עשיר בסיבים ולשתות הרבה. צריכת סיבים ללא שתייה תגרום ל"פקק" ולעצירות גדולה יותר. סיבים ניתן לצרוך מפירות, ירקות ודגנים מלאים.

בקרב חלק מהאנשים שסובלים ממעי רגיש קיים מחסור בלקטוז שמפרק את אנזים החלב, ועל כן מומלץ שיימנעו משתיית חלב נוזלי ויצרכו בעיקר יוגורט.
הנטורופת עשוי להוסיף על המלצות התזונה גם כמוסות או טיפות צמחים בעלי השפעה מרגיעה, כמו קמומיל, סקוטלריה, ולעיתים מנטה שלה השפעה מרגיעה והיא מפחיתה גזים. במקרי התכווצויות, ניתן ליטול ולריאן המשחרר שרירים מכווצים.

היפנוזה רפואית
אחד המחקרים המעניינים בתחום הראה כי מטופלים שעברו היפנוזה רפואית שכללה גם דמיון מודרך חשו הטבה שנמשכה כחמש שנים אחרי הטיפול (אז הסתיים המעקב). על כן כיום, זהו אחד התחומים המובילים בטיפול במעי רגיז.

ביופידבק
שיטה המודדת את רמת המתח באמצעות מכשור ממוחשב ונותנת למטופל פידבק כדי שיידע לזהות את מצבי המתח ולהגיב אליהם בהתאם. בכמה מפגשים מקבלים המטופלים כלים פשוטים להורדת המתח ולומדים תרגילי הרפיה, הנמדדים באמצעות משוב ומאפשרים להם למנוע התקפים וכאבים.

הומאופתיה
שיטה המבוססת על "רמדיס" - תמציות מדוללות שעברו ניעור ופועלות על פי שיטת ה"דומה בדומה ירפא". כלומר: לכל אדם תמצית ש"דומה" ומתאימה לו ומעוררת את כוחות הריפוי שבו. דוגמאות:
ניטרת הכסף - מתאימה לאנשים שמצויים במירוץ אינסופי, מבוהלים וחרדים מהזמן ש"בורח להם מהידיים", לחוצים מהעתיד לבוא ומגיבים בחרדה, עצבנות, נפיחות בבטן, שלשולים.
כף הזאב - מתאימה לחוסר שקט וחוסר ריכוז. אחת התמציות המוצלחות לטיפול ב"רעשים", גזים ומקרים של החמרה בכאב בשעות הערב.

דיקור
הרפואה הסינית רואה בכאבים ביטוי לחוסר איזון ולחולשה אנרגטית של הכבד, הכליות, המעי או הטחול. דיקור בנקודות מסוימות בגוף, יחזק את האנרגיה של אותם איברים, ירגיע את הגוף בכלל ואת המעי בפרט.

רפלקסולוגיה / שיאצו
בשיאצו, מעסה ולוחץ המטפל על נקודות בגוף המביאות להקלה בכאבים. הרפלקסולוגיה משקפת תמונה של איברי הגוף בכף הרגל, כך שלחיצות בנקודות נכונות שם, יקלו אף הן על תנועת המעיים.

זה כואב?
הדיקור הסיני מבוצע באמצעות מחטים דקות בעובי של שערה. הדקירה כמעט שאיננה מורגשת. בטיפול בילדים נעשה שימוש במכשיר דמוי עפרון קהה שאיתו מפעילים לחץ מקומי על נקודת הדיקור, בלי לבצע דקירה במחט.

שיאצו הוא עיסוי עמוק שגורם בדרך כלל לתחושה נעימה. לעיתים הטיפול עלול לעיתים להיות קצת כואב.

יתר הטיפולים אינם כואבים כלל.

כמה זמן נמשך הטיפול?

סדרת טיפולים יכולה להימשך מספר שבועות עד מספר חודשים, בהתאם לחומרת הבעיה ולסוג הטיפול.

איזה מידע למסור למטפל בפגישה הראשונה?

מסור תיאור מפורט של הבעיה כולל ההתנהגות שלה (למשל החמרה לפני מבחן או לפני מחזור וכו').

מתי אוכל לצפות לשיפור במצבי?

בסיום הטיפול צפויה ירידה משמעותית בתדירות ובעוצמה של התופעות עד למצב שבו הן נעלמות.

 האם הטיפול מתאים לילדים?

הטיפולים מתאימים לילדים. הטיפול בדיקור מתאים לילדים שבוגרים מספיק כדי להבין את רעיון הטיפול ולקבל אותו באותו אופן כמו מבוגרים, במחטים. בזכות החיוניות הגבוהה של הילדים (צ'י חזק) משך הדקירה קצר ועומד על 5-2 דקות בלבד. בילדים עד גיל 8-6 נעשה שימוש בטכניקה שונה מזו המשמשת את המבוגרים. גירוי נקודת הדיקור נעשה על ידי מכשיר הנראה כמו עיפרון קהה, שאיתו מפעילים לחץ על הנקודה ולא דוקרים אותה.
היפנוזה מתאימה לילדים בגיל בית ספר שכבר יש להם חשיבה מופשטת ובתנאי שהם מוכנים לשתף פעולה.

למי הטיפול לא מתאים?

מומלץ להתייעץ עם רופא (MD) אשר מתמצא גם בתחום הרפואה המשלימה, כדי לבדוק כל מקרה לגופו ולהתוות תוכנית טיפול אישית.

באופן כללי, הטיפול בדיקור סיני מתאים לכלל המטופלים. הטיפול בשיאצו פחות מתאים במצבים דלקתיים חריפים ובמצבים של מחלת חום אקוטית כמו שפעת​, בהתאם לקביעת המטפל. בטיפול הנטורופתי חלק מצמחי המרפא אינם מתאימים לחולים עם בעיית כבד קשה, חולים המשתמשים בדיאליזה וחולים עם מחלת כליות משמעותית. הטיפול בהיפנוזה אינו מתאים לאנשים הסובלים ממחלת נפש חריפה, מפיגור או מאוטיזם. גם אנשים המשתמשים בסמים, אלימים או אובדניים לא יוכלו להיעזר בטיפול. בכל מצב שבו יש בעיה מוחית שפוגעת בחשיבה המופשטת, ההיפנוזה לא תעזור.

האם עלולות להיות לטיפול תופעות לוואי?

בדרך כלל לא. לעיתים נדירות מאוד יכולה להיות רגישות לאחד הצמחים שבהם משתמש הנטורופת. בטיפול ההומאופתי לפעמים יש החמרה זמנית של התסמינים. בדיקור נעשית הדקירה במחטים סטריליות וחד־פעמיות כדי למנוע סיכונים. לעיתים גורם הדיקור לדימום תת־עורי נקודתי ("סימן כחול" קטן), כאב בנקודת הדיקור ובאנשים שיותר חרדים ממחטים - תחושת סחרחורת או אי־נוחות כללית. בשיאצו לאחר הטיפול הראשון והשני יש לעיתים רחוקות החמרה זמנית של הכאב שמופיעה לרוב למחרת הטיפול ונמשכת יום־יומיים נוספים. תופעה זו נקראת ריאקציה והיא נחשבת לסימן טוב לכך שהטיפול הצליח לנגוע בנקודות הנכונות ולהפעיל תהליכים.

האם ניתן למנוע את תסמונת המעי הרגיז?

קל לייעץ מה לעשות, אך יותר קשה ליישם. בכל אופן, נסו לסגל לעצמכם חיים רגועים ככל האפשר, שינה טובה, אוכל איכותי, כמה הפסקות ביום גם ביום עמוס במיוחד, שתייה מרובה, זמן לבלות עם המשפחה ופנאי לעסוק בספורט ובהרפיה (מדיטציה, יוגה, טאי צ'י וכדומה).

עצה נוספת - לתסמונת אין חוקיות עונתית, אולם ברפואה הסינית האביב נחשב לעונה חלשה ועל כן מי שנוטה לסבול ממעי רגיש – מוטב שיקדים תרופה למכה ויתחיל את הטיפול המתאים לו לפני בוא האביב.

ד"ר מוטי לוי הוא הרופא הראשי ברשת מרפאות כללית רפואה משלימה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש