חיפוש

dsdsdsd
דיקור יפני

דיקור יפני

מה קורה כשדקדקנות יפנית פוגשת את הרפואה הסינית? הכירו את שיטת הטיפול שפותחה בארץ השמש העולה ומציעה פרוטוקולי טיפול ייחודיים לכל אבחנה רפואית

אמנון דוייב

אמנון דוייב

מה זה דיקור יפני?

תורת טיפול יפנית המתבססת על הרפואה הסינית בשילוב עם מחקר עצמי בן מאות שנים של מאסטרים יפניים יחד עם עקרונות של הרפואה המערבית הקונבנציונלית, טכנולוגיה וחדשנות. ליפנים אופי מיוחד מאוד, הם נחשבים דקדקניים בכל תחומי החיים וזה נכון גם לגבי שיטת הדיקור היפני.

לפי שיטה זאת יש פרוטוקול טיפול סדור ומדויק מאוד (דקירה במחטים עדינות, לא כואבות וסטריליות) לכל אבחנה.

איך זה עובד?

דיקור יפני לא שונה בתכלית מהדיקור הסיני המוכר כל כך. גם כאן משתמשים במחטים עדינות לדיקור על גבי 12 ערוצי האנרגיה הזורמים בגוף האדם (המרידיאנים). השוני כאן הוא בכמה היבטים נוספים:

אבחון נחשב לשלב מאוד משמעותי, שכן רק לאחר השגת אחבנה מדויקת אפשר להשתמש בפרוטוקול הטיפול הקיים לה. גם האבחון עצמו מעט שונה, ובעוד בדיקור הסיני מתסכלים על הלשון ועל דופק הלב, הדיקור היפני משתמש בשיטת הרה דיאגנוזיס – אבחון בטן (הרה היא בטן ביפנית). אחרי תשאול מילולי עוברים לשלב הפיזי של האבחון. באבחון הבטן המטפל מבצע לחיצות באזורים שונים בבטן כדי לבדוק את התגובות של הגוף אליהן.

דיקור – בדיקור היפני יש חשיבות עליונה לא רק למיקום הדקירה, ולעיתים גם הזווית שבה מניחים את המחט עלולה ליצור את כל ההבדל בטיפול.

תחומי הטיפול – בשל הקירבה של היפנים גם לרפואה המערבית הדיקור הזה יכול לסייע גם למצבים כמו יתר לחץ דם או כולסטרול ושורה של מצבים נוספים להם אין טיפול "רשמי" ברפואה המשלימה.

זה כואב?

הטיפול לא כואב, במקרים מסוימים מאוד, אם דוקרים באזור שבו יש עצבים רבים כמו קצות האצבעות, תיתכן תחושת אי־נוחות, ובכל מקרה אם המחט כואבת הגידו למטפל והוא יסיר אותה.

כמה זמן נמשך הטיפול?

כ־45 דקות.

איזה מידע יש למסור למטפל בפעם הראשונה?

כיוון שהטיפול מושתת על אבחנה מדוקדקת, חשוב למסור את ההיסטוריה הרפואית שלכם – ניתוחים שעברתם (גם קוסמטיים), תרופות שאתם נוטלים, פציעות שעברתם, שברים, תאונות, רגישויות, אלרגיות, תגובות מיוחדות לטיפולים קודמים שעברתם וכדומה. אם מדובר בטיפול המשך חשוב לעדכן על כל שינוי במצב הבריאותי שלכם.

לאילו מצבים בריאותיים השיטה יכולה לעזור?

כמו כל הטיפולים ברפואה משלימה השיטה מסייעת להתמודד ולהפחית לחצים, מתחים וחרדות. מעבר לזה הדיקור היפני יכול לסייע למגוון עצום של מצבים ובעיות רפואיות.

כאשר משיגים אבחנה מדוקדקת אפשר לסייע בטיפול של כאבים שונים, כרוניים או אקוטיים כמו - כאבי גב וצוואר, כאבי מפרקים, כאבי ראש ומיגרנות. גם תופעות כמו טשטוש בראייה, סחרחורות או ורטיגו.

השיטה יכולה לסייע לאנשים עם בעיות הורמונליות, וכאלה שפעילות בלוטת התריס שלהם לא מאוזנת (תת-פעילות ולעיתים גם פעילות יתר), לאנשים שמתמודדים עם בעיות שונות במערכת העיכול, וגם במצבים כרוניים של סוכרת, יתר־לחץ־דם, כולסטרול ועוד.

דיקור יפני מתאים גם לאנשים שמתאוששים מאירוע מוחי (CVA) או לכאלה הסובלים מבעיות נוירולוגיות שונות כמו מחלת הפרקינסון.

מתי אוכל לצפות לשיפור במצבי?

באופן לא מפתיע התשובה לשאלה הזאת משתנה מאוד ממטופל למטופל. הרפואה המשלימה, הרפואה הסינית ואף זו היפנית מציעות סדרות של טיפולים כדי לפתור בעיות רפואיות מהשורש. בעיקרון נצפה לשיפור מסוים כבר לאחר הטיפול הראשון. לעיתים השיפור מגיע מספר ימים אחרי הטיפול.

האם הטיפול מתאים לילדים?

כן, הטיפול מתאים לילדים, ולכאלה שמפחדים ממחטים (על אף שהן לא כואבות) אפשר להציע טיפול שונישין שאינו כרוך בכאב.

למי הטיפול לא מתאים?

באופן כללי זהו טיפול שמתאים לכל סוגי האוכלוסייה, לעיתים אם יש פצעים פתוחים הדיקור יכול להתבצע רק בראש או באיברים אחרים.

האם עלולות להיות לטיפול תופעות לוואי?

לרוב אין תופעות מיוחדות כתוצאה מהטיפול. יחד עם זאת, לפעמים הגוף יכול להגיב לטיפול בעליית חום, במצב כזה יש לקחת בחשבון כי זה חלק מהתגובה הטבעית של הגוף, ואם החום לא חוצה טמפרטורה של 38.5-38 כדאי לתת לו להשלים את העבודה ולא לקחת תרופות להורדת חום. יחד עם זאת, אם אתם לא חשים בטוב ואם החום עולה יותר מדי – פנו לקבל טיפול והקפידו להתייעץ עם הרופא ועם המטפל שלכם.

 

אמנון דוייב הוא רכז תחום דיקור יפני ושיטת פלדנקרייז ברשת כללית רפואה משלימה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש