חיפוש

dsdsdsd
עיסוי רפואי הוליסטי

עיסוי רפואי הוליסטי – הקלה במרחק לחיצה

אורח החיים של המאה ה־21 מתאפיין בשעות ארוכות של ישיבה ומעטות של שינה, סטרס ותזונה לא מאוזנת. מי שעומד בחזית המאבק של הגוף הם השרירים שלנו, ועיסוי רפואי הוליסטי מציע טיפול מקצועי שיתחזק אותם ויעניק להם את התנועה והגמישות שכל כך חסרה להם

מאיר רביבו

מאיר רביבו

מהו העיסוי הרפואי־הוליסטי?

לעיסוי עבר עשיר והשורשים שלו מגיעים עד לימים הראשונים של התרבות האנושית, עם תיעוד ברישומים סיניים מלפני 3,000 שנה. הוא עבר מאז שלבי התפתחות רבים, בתרבויות שונות, וכיום מוכר ברחבי העולם כולו כדרך לתת פינוק לגוף.

העיסוי הרפואי־הוליסטי הוא שלב נוסף וחשוב ב"אבולוציה" של העיסוי. זו למעשה טכניקה, שהמטפלים והמטפלות העוסקים בה מחזיקים בידע והבנה רחבים במבנה השרירים ובצורת העבודה שלהם, ומכילה בתוכה עבודה ממוקדת שמהטרות שלה הן איזון השרירים, הזרמת דם ופינוי של הרעלים בגוף.

השיטה הזאת, שהיא מעין שילוב של כמה סגנונות טיפול מרכזיים, ביניהם עיסוי רקמות עמוק, נקודות טריגר ועוד, מאפשרת לטפל במגוון רחב של מצבי כאב שנובעים מבעיות גב נפוצות כמו פריצות ובלטי דיסק, כאבי ראש, פגיעות ספורט, שיקום לאחר ניתוח, תופעות לוואי של הריון, הקלה במהלך טיפולי כימותרפיה (באישור רופא אונקולוגי), וכמובן (ולא פחות חשוב) לתחזק ולשמר גוף בריא.

מצבי מתח (סטרס) וחרדה גורמים לכיווץ קבוע של אותם השרירים ומובילים לאותו סוג של כאב ומכאן החשיבות של החלק ההוליסטי – ההבנה שמצב נפשי יכול לגרום לכאבים חזקים בגוף גם אם בדיקות רפואיות מראות שאין שום בעיה פיזית (לדוגמה: סטרס מוביל לכאב ראש). ההבנה הזאת מאפשרת לנו לצקת לתוך הטיפול אלמנטים מתוך העיסוי השוודי ושאר הטכניקות המרגיעות.

הזיהוי של המקור האמיתי של הכאב וההבנה של הצורך של המטופל הם מהות העיסוי הרפואי־הוליסטי.

איך זה עובד?

מצבים רפואיים שונים או חוסר הפעילות שמאפיין כל כך את אופי העבודה במאה ה־21, יכול לגרום לעטיפות השרירים בגוף (פאציות) לעבור שינויים: לאבד את הגמישות, להידבק אחת לשנייה, להתעבות או לאבד מהנפח שלהן. התוצאה העיקרית של השינויים האלו היא הנעת שרירים לקויה בגוף, משם הדרך לכאבים, הגבלות בתנועה ואפילו דלקת מתקצרת מאוד.

בעיסוי רפואי־הוליסטי המטרה היא לבצע פעולות ותנועות על השרירים באופן כזה שימנע, או יצמצם למינימום האפשרי, את המצבים הבעייתיים ויאפשר טווח תנועה אופטימלי.

הטיפול עצמו מכיל לא מעט קווי דמיון לעיסוי שמקבלים בספא, אלא שכאן מדובר על טיפול בעל הערך המוסף של ההיבט הרפואי.

כמו בכל תחומי הטיפול ברפואה המשלימה סדרת הטיפולים מתחילה בתשאול ואבחון שמבצע המטפל. תחילה שואלים על הבעיה, ההיסטוריה הרפואית ואורח החיים (שעות שינה, אופי העבודה, גורמים אפשריים לסטרס ועוד). אם יש צורך בכך, המטפל יבצע גם בדיקה פיזית של טווח התנועה בשרירים הרלוונטיים.

את הטיפול עצמו מבצעים על מיטת טיפולים ייעודית, באמצעות הידיים. המטפל מורח שמן על הגוף ומעסה את האזור שדורש טיפול. עיסוי שכזה יכול לכלול הפעלת לחץ על נקודות טריגר, לישה של שרירים, סיבובים, הנעות ומתיחות של גפיים או מפרקים. שאר הגוף של המטופל מכוסה בסדין כדי להעניק פרטיות וביטחון.

מכיוון שכל מקרה הוא שונה וייחודי, ניתן להתאים את עוצמת העיסוי והרצף הטיפולי לכל מטופל, למשל לעבוד על קבוצת שרירים קטנה וממוקדת או לחילופין לבצע עיסוי באזור נרחב או על מערכת שרירים שלמה.

​איך פונים לטיפול בעיסוי רפואי הוליסטי?

בקלות. מתייעצים און־ליין עם המומחים של כללית רפואה משלימה, בונים תוכנית טיפולים ויוצאים לדרך.shutterstock_521683402.jpg

רוצים לדעת עוד על טיפולים משלימים לילדים?

איך מטפלים בלדקות אוזניים, מה עושים כדי למנוע אלרגיות ואילו פתרונות יש להתמודדות עם הפרעות קשב וריכוז? מדריך שלם על טיפול משלים

זה כואב?

העיסוי הרפואי־הוליסטי הוא טיפול מגע שאחת מהמטרות העיקריות שלו היא להקל על כאבים, לעיתים קרובות כאלה שהמטופלים מגיעים איתם למרפאה כבר בטיפול הראשון, ולכן במהלך כל העיסוי המטפל קשוב למטופל ולתגובות שלו, אך חשוב לקחת בחשבון כי העוצמה של הטיפול משתנה מאוד ממטופל אחד לשני, עקב הבדלי גיל, מצב רפואי ורמת רגישות.

חלק מהפעולות של המטפל הן הפעלת לחץ ועיסוי רקמות עמוקות וחלק מהמטופלים שחווים זאת בפעם הראשונה, יכולים לחוש אי־נוחות. במצב כזה חשוב ליידע את המטפל, כדי שיוכל להתייחס ולנסות להתאים את עוצמת הטיפול ליכולת המטופל.

כמה זמן נמשך הטיפול?

לרוב כ־45 דקות. יש פעמים שבהן המפגש יהיה ארוך יותר (עד שעה) או קצר יותר (חצי שעה), בהתאם לצרכים של כל מטופל ולבעיה הרפואית שלו.

איזה מידע יש למסור למטפל בפעם הראשונה?

באופן כללי, ככל שתמסרו יותר מידע על המצב הרפואי שלכם, כך יוכל המטפל להתאים לכם את הטיפול בצורה טובה ומדויקת יותר. מידע כזה כולל: היסטוריה רפואית, ניתוחים, רגישויות ואלרגיות, ניתוחים שעברתם, תאונות ופציעות וגם בדיקות מעבדה או דימות שעברתם בתקופה האחרונה.

מטופלים רבים עוברים סדרה מתמשכת של טיפולים, ובמקרה כזה חשוב ליידע את המטפל על שינוי במצב הבריאותי שלכם, ככל שהוא קורה במהלך הסדרה.

חשוב גם להימנע מלאכול ארוחה כבדה סמוך למועד הטיפול.

לאילו מצבים בריאותיים השיטה יכולה לעזור?

עיסוי רפואי הוליסטי הוא פתרון מצוין למגוון רחב של בעיות, ביניהן: פציעות ספורט ושיקום מניתוחים. הקלה על כאבים בגב ובצוואר. הוא מקל גם על תסמינים של מיגרנה ופיברומיאלגיה, כאבי מחזור, בעיות קשב וריכוז והיפראקטיביות, הוא יכול להוריד את לחץ הדם ואת הלחץ (סטרס) בכלל, וכמובן לסייע בהגדלת טווחי התנועה של השרירים.

מתי אוכל לצפות לשיפור במצבי?

כפי שכבר ציינו, לכל מטופל בעיה רפואית שונה שבגללה פנה לטיפול, לכן משך הזמן שבו חשים שיפור יכול להשתנות מאוד בין מטופל אחד לאחר. רוב המטופלים ירגישו שיפור בשלב מוקדם של הטיפולים, ואילו אחרים בעלי מצב מורכב יותר (פציעות ספורט למשל) יראו את תחילת התוצאות הרצויות בשלבים המתקדמים יותר של סדרת הטיפולים שלהם.

האם הטיפול מתאים לילדים?

בהחלט. עיסוי הוא טיפול מגע, ומתאים כבר לילדים מגיל קטן.

למי הטיפול לא מתאים?

ככלל, הטיפול מתאים לכולם ללא קשר לגיל או למצב הרפואי הקבוע שלהם. עם זאת יש להימנע מטיפול כאשר מתמודדים עם פצעים פתוחים, מחלות עור זיהומיות או מחלות מדבקות.

הטיפול לא מומלץ לאנשים שנמצאים בשלבים הראשונים של החלמה מניתוח, ואנשים שהרופא המטפל שלהם לא מאשר להם לעבור את הטיפול מסיבות רפואיות.

האם עלולות להיות לטיפול תופעות לוואי?

ברוב המכריע של הטיפולים אין תופעות לוואי. אך יש לקחת בחשבון כי בשל מורכבות העיסוי ועוצמתו תיתכן תחושה של רגישות בשרירים (ריאקציה), אך היא טבעית וחולפת.

 

מאיר רביבו הוא רכז תחום העיסוי ברשת מרפאות כללית רפואה משלימה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש