חיפוש

dsdsdsd
זוג עם מיגרנה מחזיקים את הראש

מיגרנה: פטיש בראש

הרפואה הסינית מציעה פתרון משולב למיגרנות: דיקור, שינוי תזונתי הכולל צמחי מרפא ופעילות מפחיתת מתח. הטיפול יעיל וללא תופעות לוואי

כללית רפואה משלימה

כללית רפואה משלימה

כאב ראש הוא אחת הסיבות השכיחות ביותר לפנייה לרופא המשפחה. פעמים רבות הגורם לכאב הראש הוא מתח, אך לעתים מדובר במיגרנה, שהתקפים חוזרים שלה מלווים את החולים במשך שנים.

מה זה מיגרנה?

מקור השם מיגרנה מהמילה היוונית HEMICRANIA (חצי ראש). מיגרנה מופיעה לרוב בצד אחד של הראש, והיא מתוארת ככאב הולם כפטיש שמוחמר במאמץ. היא מוחמרת בזמן פעילות גופנית וחשיפה לאור, לרעש או לריחות. לעתים קרובות, המיגרנה מתאפיינת גם בבחילות ובהקאות. לחלק קטן מן האנשים יש תופעות מקדימות למיגרנה שנקראות "אאורה" ומתאפיינות ברגישות לאור ובהפרעות בראייה. התקף מיגרנה יכול להימשך בין כמה שעות לכמה ימים.

ממה זה נגרם?

לפי הרפואה הסינית, יש כמה גורמים להופעת המיגרנות:
עבודה מאומצת – בעיקר כזו הכרוכה בקריאה או בישיבה ליד מחשב. 
מצבים אמוציונליים - כעס, פחד, דאגה.
מזון - אוכל שמן, מוצרי חלב, יין אדום, שוקולד, גבינה צהובה.
מחזור - הכאב אצל נשים יופיע בזמן  המחזור או לפני קבלתו.
האיברים העיקריים שמעורבים בהופעת המיגרנה, לפי הרפואה הסינית, הם הכבד, כיס המרה, הקיבה, המעיים ושלפוחית השתן. אין מדובר בהכרח בבעיה באיבר הפיזי אלא במסלול האנרגיה שלו, במרידיאן.

מהם התסמינים?

כאב שהולם כמו פטיש בדרגת כאב בינונית או חזקה בצד אחד של הראש. מיגרנות מלוות בבחילות, בהקאות, ברגישות לאור ולרעש וברגישות לסוגים מסוימים של מזון, כמו תפוזים, שוקולד, קפה, פירות, ביצים ויין אדום.

מי בעיקר סובל ממיגרנה?

רוב הסובלים ממיגרנה הם בגילאי 20־40, אך לעתים גם ילדים סובלים מהתקפי מיגרנה. נשים סובלות ממיגרנות פי ארבעה מגברים, ככל הנראה מסיבות הורמונליות. נשים שסבלו ממיגרנות מדווחות על היעלמות כאבי הראש בתקופת ההריון וגם בגיל המעבר, לאחר הפסקת הווסת.

​נמאס לכם לסבול מכאבי ראש? 

לכללית משלימה מגוון פתרונות לטיפול טבעי ללא תופעות לוואי שמצליחים לפתור בעיות כאבי ראש ומיגרנות כגון טווינא, דיקור סיני ושיאצו.

למדריך על טיפולים משלימים למיגרנות באתר כללית רפואה משלימה. 

טיפול ברפואה משלימה

מהו הטיפול הקונבנציונלי?

הרפואה המערבית מציעה לקחת משככי כאבים עם תחילת ההתקף.  לכאבי ראש קשים, הרופא עשוי להציע תרופות ממשפחת הטריפטאנים. אם ההתקפים מתרחשים בתדירות גבוהה, מומלץ לקחת טיפול מונע.

מהו הטיפול המשלים?

רפואה סינית
הפתרון למיגרנות, לפי הרפואה הסינית, מורכב משלושה מרכיבים: דיקור, תזונה ופעילות גופנית:
דיקור - נועד לאזן את המרידיאנים המעורבים בכאב הראש, ויכול להיעשות גם בזמן ההתקף עצמו. הדיקור גורם לשחרור טבעי של חומרים כמו סרוטונין ואנדורפינים, אשר מטפלים בכאב בצורה טבעית וללא תופעות לוואי.

תזונה – הקפדה על מזון שאינו גורם למיגרנות ושימוש בצמחי מרפא המותאמים באופן אינדיווידואלי לכל מטופל.
פעילות גופנית - מאחר שמתח מהווה גורם משמעותי בהופעת מיגרנה ויוצר הפרעה בזרימה החופשית של הצ´י (אנרגיה), מומלץ לעשות פעילויות מפחיתות מתח כמו ספורט, טווינא, מדיטציה, רייקי, צ´י־קונג או יוגה.

שיאצו

בדומה לדיקור, השיאצו מבוסס על טיפול במרידיאנים ובנקודות הדיקור, אך הוא נעשה על ידי עיסוי של האזורים המטופלים. העיסוי מתבצע ללא שמן ומלווה בתנועות של לחיצה על נקודות הדיקור ("אקופרסורה"). שיאצו מתאים במיוחד למקרים שבהם המיגרנה קשורה למתח שרירים מוגבר באזור הצוואר, כמו באנשים הנוהגים שעות ארוכות או עובדים מול מחשב. מאחר שהטיפול מבוסס על אותם עקרונות כמו הדיקור, הוא יכול לשמש תחליף לאנשים החוששים ממחטים. 

זה כואב?

הדיקור הסיני מבוצע באמצעות מחטים דקות בעובי של שערה. הדקירה כמעט שאיננה מורגשת. בטיפול בילדים נעשה שימוש במכשיר דמוי עפרון קהה שאיתו מפעילים לחץ מקומי על נקודת הדיקור, בלי לבצע דקירה במחט לעיתים משתמשים במחטים כאשר יש בכך צורך.

שיאצו הוא עיסוי עמוק שגורם בדרך כלל לתחושה נעימה. לעיתים הטיפול עלול לעיתים להיות קצת כואב.

כמה זמן נמשך הטיפול?

במבוגרים הטיפול ברפואה סינית נמשך 30-20 דקות, ובילדים – 10-5 דקות.

איזה מידע למסור למטפל בפגישה הראשונה?

מסור למטפל ברפואה סינית רקע רפואי כללי וספר לו על המאפיינים המיוחדים של המיגרנה שממנה אתה סובל. 
 
למטפל בשיאצו מסור את כל ההיסטוריה הרפואית שלך - ניתוחים, גם ניתוחים קוסמטיים, תרופות, שברים, תאונות, פציעות, ריאקציות שהיו לך לטיפולים בעבר.

מתי אוכל לצפות לשיפור במצבי?

הטיפול במיגרנה כרונית הוא תהליך נמשך והשיפור המורגש יהיה הדרגתי ומצטבר. השיפור יתבטא בהפחתת התדירות והעוצמה של ההתקפים. הקלה ברורה צריכה להסתמן לאחר 8-6 טיפולים, ובטיפול ה־12 היא צפויה להיות רצופה ולגשר בין טיפול לטיפול. שיפור נמשך יאפשר הורדה הדרגתית של תדירות הטיפולים, אך בחלק מהמקרים יהיה צורך בטיפול תחזוקה קבוע בתדירות שתנוע בין טיפול אחת לשבועיים לטיפול חודשי. 

האם הטיפול מתאים לילדים?

הטיפול בדיקור מתאים לילדים שבוגרים מספיק כדי להבין את רעיון הטיפול ולקבל אותו באותו אופן כמו מבוגרים, במחטים. בזכות החיוניות הגבוהה של הילדים (צ'י חזק) משך הדקירה קצר ועומד על 5-2 דקות בלבד. בילדים עד גיל 8-6 נעשה שימוש בטכניקה שונה מזו המשמשת את המבוגרים. גירוי נקודת הדיקור נעשה על ידי מכשיר הנראה כמו עפרון קהה, שאיתו מפעילים לחץ על הנקודה ולא דוקרים אותה.
במצבים מסויימים יש צורך בדיקור רגיל אצל ילדים .

הטיפול בשיאצו מתאים לכל גיל.

האם עלולות להיות תופעות לוואי?

 בדיקור נעשית הדקירה במחטים סטריליות וחד־פעמיות כדי למנוע סיכונים. לעיתים גורם הדיקור לדימום תת־עורי נקודתי ("סימן כחול" קטן), כאב בנקודת הדיקור ובאנשים שיותר חרדים ממחטים - תחושת סחרחורת או אי־נוחות כללית.

בשיאצו לאחר הטיפול הראשון והשני יש לעיתים רחוקות החמרה זמנית של הכאב שמופיעה לרוב למחרת הטיפול ונמשכת יום־יומיים נוספים. תופעה זו נקראת ריאקציה והיא נחשבת לסימן טוב לכך שהטיפול הצליח לנגוע בנקודות הנכונות ולהפעיל תהליכים.

למי הטיפול לא מתאים?

מומלץ להתייעץ עם רופא (MD) אשר מתמצא גם בתחום הרפואה המשלימה, כדי לבדוק כל מקרה לגופו ולהתוות תוכנית טיפול אישית. באופן כללי, הטיפול בדיקור סיני מתאים לכלל המטופלים.
הטיפול בשיאצו פחות מתאים במצבים דלקתיים חריפים ובמצבים של מחלת חום אקוטית כמו שפעת, בהתאם לקביעת המטפל. 

האם ניתן למנוע מיגרנה?

שלושת מרכיבי הטיפול הם גם מרכיבי הטיפול המונע: דיקור, תזונה נכונה ופעילות גופנית מרגיעה. 

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש