חיפוש

dsdsdsd
גבר נמתח אחרי אימון כדי למנוע כאבי שרירים

השרירים כואבים? שחררו

כאבי שרירים יכולים לנבוע מסיבות שונות - מחלות, עודף או חוסר פעילות. לא משנה מהי הסיבה – שיאצו הוא התשובה

בני חיון

בני חיון

​כאבי שרירים הם תופעה שכיחה ביותר, וניתן לומר שאף אדם אינו חסין מפניה. כאבי שרירים עלולים לגרום סבל רב ולפגום בשגרת יומם של הלוקים בהם.

מה זה?

כאב המתבטא בשריר אחד או קבוצה של שרירים. כאבי שרירים שכיחים אחרי פעילות גופנית מאומצת או טראומה לשריר. במקרים רבים הכאב הוא תסמין של מחלה קיימת, כמו שפעת או מחלה וירלית ומחלות נוספות.

מהם התסמינים?

מדובר בקשת רחבה של כאבים - מכאב חד ומשתק של שריר תפוס ועד כאב עמום, פנימי, מתפשט, כזה שיוצר "הילה של כאב" סביבו ולא תמיד אפשר להניח את האצבע ולמצוא את המקום המדויק שממנו הוא מתחיל. לעתים מתלווים לכאבי שרירים תסמינים נוספים, בהתאם לגורם לכאב. למשל, לחץ על שורש עצב בעמוד השדרה עלול לגרום לכאבי שרירים שנלווים אליהם גם נימול וחולשה.

ממה זה נגרם?

כאבי שרירים עלולים לנבוע מכמה סיבות. כדי לדעת כיצד להתייחס ולטפל בכאב שממנו סובל המטופל, יש לאבחן תחילה מה הסיבה לכאב - כאב יכול לנבוע ממתח, מיציבה או ישיבה לא נכונה שיביאו לעייפות השרירים. למשל, אנשים שנוטים לישון על הבטן, עלולים להתעורר עם כאבי צוואר. חוסר בפעילות ספורטיבית עלול לגרום לאנשים שיושבים רוב היום מול מחשב להתכווץ ולהתקשות. המפרקים והשרירים מאבדים מגמישותם והדבר עלול להתבטא בכאב. לעומת זאת, גם עודף פעילות עלול למתוח שריר או לגרום לעייפות קיצונית.

ילדים בעת גדילה עלולים לחוש כאבי שרירים. נשים הרות חשות לעיתים קרובות עומס בגב, באגן וברגליים, וקשישים חווים כאבים בגלל חוסר תנועה ותהליכי הזדקנות שונים.

יש הסובלים מבעיות שרירים על רקע נוירולוגי בשל פגיעה במערכת העצבים הנובעת בגלל מחלה או מחוסר תזונתי, למשל בוויטמינים כמו 12B או מגנזיום.

דלקת עשויה להיות מקור לכאב, בין אם זו "דלקת מכנית", המתרחשת בעקבות מתיחה או קריעה של שריר או גיד ובין אם בגלל זיהום. גם מחלה כרונית, כמו פיברומיאלגיה, מתבטאת בין היתר בכאבי שרירים. ולבסוף - חולים במחלת חום נוטים לחוש כאבי שרירים עמומים בכל חלקי הגוף.

מהו הטיפול הקונבנציונלי?

הטיפול המומלץ לכאב שרירים הוא מנוחה ומתיחות לשחרור השריר (כשמדובר על כאב ממאמץ פיזי או פעילות ספורטיבית). במקרים של חבלה או טראומה לשריר ניתן לקרר/לחמם את האזור הכואב בעזרת קומפרסים. גם עיסוי של המקום יכול להקל.

במקרה של כאב שרירים על רקע של מחלה, צריך קודם כל לטפל במחלה עצמה.

טיפול תרופתי – בנטילה דרך הפה (פומי), באמצעות משחות, הזרקות תוך שריריות, תת עוריות, מפרקיות ותוך ורידיות.

מהו הטיפול המשלים?

כדי להרגיש טוב פיזית ונפשית, יש לאפשר מעבר תקין של אנרגיה בגוף, לדאוג לשחרר חסימות ואזורים תפוסים ותקועים. שיאצו היא שיטה מושלמת למטרות אלה. שיאצו היא שיטת טיפול באמצעות מגע, שמשתמשת בהפעלת לחץ מתון והנעת מפרקים כדי להרפות שרירים תפוסים או מכווצים, לשחרר ולהניע את זרימת האנרגיה בגוף.

העיסוי והלחיצות מעוררים זרימת דם טובה, מורידים את רמת הורמוני הסטרס ומעלים את רמת האנדורפינים המרגיעים והנינוחים. הטיפול, אם תרצו, "עושה סדר" בגוף, סוג של הפעלה מחדש של המחשב הפנימי שלנו. הגוף נזכר בתנועות הנכונות משוללות המתחים, שב למצב ראשוני ומתחיל לעבוד טוב יותר.

השרירים כואבים? אפשר לחזור לחייך :)

לרפואה המשלימה יש יותר מפתרון אחד. למדריך המלא על טיפול משלים לכאבי שריריםטיפול משלים לכאבי שרירים

שרירים תפוסים מעידים לא פעם על הצטברות של חומרי פסולת ברקמת החיבור של איבר מסוים. הלחץ על אותו איזור והעיסוי הנעים, יעזרו לפסולת להשתחרר, המוח יקלוט את האותות ויחזיר את האיבר לתפקוד תקין.

במקרים של יציבה לקויה, במקביל לטיפול בשיאצו כדאי ללמוד איך להשתמש בגוף בצורה תקינה ונכונה ולדאוג לסביבת מחיה, עבודה ומגורים שמתאימה לנו וטובה לגוף שלנו.

במקרים של כאב מתמשך שהסיבה לו אינה ברורה או במקרים של כאב חד ופתאומי, מומלץ לפנות לרופא המשפחה.

איזה מידע למסור למטפל בפגישה הראשונה?

מסור למטפל את כל ההיסטוריה הרפואית שלך - ניתוחים, גם ניתוחים קוסמטיים, תרופות, שברים, תאונות, פציעות, ריאקציות שהיו לך לטיפולים בעבר.

זה כואב?

שיאצו הוא עיסוי עמוק שגורם בדרך כלל לתחושה נעימה. לעיתים הוא עלול לעיתים להיות קצת כואב.

כמה זמן נמשך הטיפול?

משך הפגישה הוא 45 דקות. מומלץ להגיע לטיפול שבועי.

מתי אוכל לצפות לשיפור במצבי?

תוך 6-4 טיפולים בדרך כלל ניתן לראות שיפור - ירידה בשכיחות ובעוצמה של הסימפטומים ושיפור בטווח התנועה.

האם הטיפול מתאים לילדים?

כן. הטיפול מתאים לכל גיל.

למי הטיפול לא מתאים?

הטיפול פחות מתאים במצבים דלקתיים חריפים ובמצבים של מחלת חום אקוטית כמו שפעת, בהתאם לקביעת המטפל. אם יש כאבים או התכווצויות שרירים שהם תוצאה של חסרים תזונתיים, הטיפול לא יעזור.

האם עלולות להיות לטיפול תופעות לוואי?

לעיתים נדירות יש ריאקציות לטיפול, שמתבטאות בהחמרה מסוימת בסימפטומים. זה חלק מתהליך ההחלמה, ולאחר מכן צפוי שיפור לעומת המצב של לפני הטיפול.

האם ניתן למנוע כאבי שרירים?

אפשר לפחות בחלק מהמקרים. מומלץ להקפיד על ביצוע מתיחות אחרי פעילות גופנית,  לשמור על תזונה מאוזנת, להפעיל את הגוף במידה ולא בהגזמה ולתת לגוף את המנוחה שלה הוא זקוק - לא לוותר על שנת לילה מספקת.

בני חיון הוא רכז תחום מגע ברשת מרפאות כללית רפואה משלימה

השרירים כואבים? למגוון הפתרונות בכללית רפואה משלימה ולקביעת פגישת ייעוץ >>

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש