חיפוש

dsdsdsd
אישה בהריון שמה יד על הפה

טיפול ברפואה משלימה לתופעות הריון

הריון הוא בדרך כלל תקופה משמחת ומרגשת, אבל היא גם מלווה בכמה תופעות מציקות. אז מה מציעה הרפואה המשלימה להתמודדות עם בחילות, עצירות, טחורים ועייפות?

ד"ר מוטי לוי

ד"ר מוטי לוי

הריון הוא ברוב המקרים אירוע מרגש ומשמח לאישה ההרה ולבני משפחתה. אבל, הוא מלווה גם בלא מעט תופעות פיזיולוגיות מטרידות ולא נעימות. הרפואה המשלימה יכולה לעזור.

בחילות

מה זה?
במהלך ההריון, בעיקר בטרימסטר הראשון, מופיעות בחילות. כ-70 אחוז מהנשים בהריון סובלות מהתופעה. במקרים חמורים סובלת ההריונית מהקאות בלתי פוסקות וייתכן גם מצב של התייבשות ואפילו חמצת (שינוי רמת ה־PH של הדם לכיוון חומצי) העלולים לסכן את האם והעובר ודורשים טיפול באשפוז.

הבחילות אינן מעידות על תקינות או אי־תקינות של ההריון. נהוג לכנות אותן "בחילות בוקר", אבל למעשה ברוב המקרים הן נמשכות כל היום. לרוב הבחילות נפסקות לקראת סוף החודש השלישי, אך יש כאלה שסובלות מהן לאורך כל ההריון.

ממה זה נגרם?
עלייה ברמות ההורמון HCG ואסטרוגן.

מהו הטיפול הקונבנציונלי?
מומלץ לאכול ארוחות קטנות ותכופות במהלך היום. לימון מוסיף המון, וגם מזונות קרים מומלצים. במקרים חמורים אפשר להיעזר בתרופה פרמין שנחשבת בטוחה.

מהו הטיפול המשלים?
הנחיות תזונתיות: מזונות מומלצים - פופקורן, אורז מלא (חום), גזר, ארטישוק, לימון, דלעת. שתייה מומלצת - תה ג'ינגר או תה אניס.

הומאופתיה: השיטה הבטוחה ביותר לטיפול בתקופת ההריון היא ההומיאופתיה. קיימות תרופות הומאופתיות רבות הידועות כיעילות במצבי בחילה, ובהן:

ANTIMOMIUM CRUDUM - לנשים הסובלות מהפרעות בעיכול, בחילות והקאות, צורך באכילת חמוצים, רתיעה ממגע או ממבטים, לשון עם חיפוי לבן חלבי.

IPECA - נגד בחילות המופיעות בבוקר, גזים וצרבת.

LACTICUM ACIDUM - הקאות, בחילות שנמשכות ימים שלמים, תחושה הנמשכת שעות כאילו המזון תקוע מתחת לעצם החזה, בחילה אחרי ארוחת בוקר.

NUX VOMICA - לשון עם חיפוי חום, בחילות אחרי האוכל, כאבי בטן כתוצאה מגזים בעיקר בבטן עליונה, שיהוקים בטעם מר או חומצי.

TABACUIM – בחילות ותחושה לא טובה בעיקר בתנועה הגורמות לירידת לחץ דם, לחיוורון ולסחרחורות, הקאות מימיות והתכווצויות באזור הבטן העליונה.

רפואה סינית: גם לרפואה הסינית יש מה לתרום להקלה על בחילות. עיסוי נקודה הנמצאת קרוב לשורש כף היד יכולה להקל באופן מיידי על הבחילות. נוסחה סינית המתבססת על PINELLIA ו־HOELEN C מומלצת לנטילה לפני השינה כדי למנוע את הבחילות בבוקר.

​למה לסבול? יש טיפול משלים לתופעות הריון

shutterstock_1166025586.jpg

למידע המלא באתר כללית רפואה משלימה ולקביעת פגישת ייעוץ לחצי כאן  >>

עצירות

מה זה?
עצירות היא מצב שבו יש קושי בהוצאת צואה מן הגוף ו/או יציאות שאינן תכופות. מנקודת מבט נטורופתית, במצב נורמלי צריכה להיות יציאה אחת ליום לפחות.

ממה זה נגרם?
אישה אשר לא סבלה מעצירות לפני ההריון עלולה לסבול מבעיה זו מכמה סיבות:

1. הקאות מרובות הגורמות לחוסר נוזלים בגוף. במקרה כזה ישנה ספיגה מוגברת של נוזלים במעי הגס והצואה הופכת להיות קשה.

2. בחילות, צרבות וקשיים בעיכול גורמים לעיתים לתזונה לא סדירה והעדפה למזונות דלים בסיבים. מכאן הדרך לעצירות קצרה.

3. צריכה של ברזל עקב אנמיה במהלך ההריון.

4. גדילה של הרחם ושינויים הורמונליים.

מהו הטיפול הקונבנציונלי?
מומלץ להקפיד על שתייה מרובה, על מזונות עתירי סיבים תזונתיים ועל ופעילות גופנית. כדאי לבחון החלפת תוסף הברזל, ובמידת הצורך ניתן להשתמש בנרות או בטיפול תרופתי. חומרים משלשלים אסורים לשימוש בשל סכנת התייבשות.

מהו הטיפול המשלים?
הנחיות תזונתיות:
שתייה - להרבות בשתייה המחולקת בצורה שווה לאורך היום.

מזון - צריכה מוגברת של פירות והעלאת כמות הסיבים בתפריט. משרה שזיפים במים פושרים ידוע כיעיל מאוד בטיפול בעצירות - מכינים בלילה, ושותים בבוקר על בטן ריקה.

רפלקסולוגיה בשילוב הומאופתיה: במצבי עצירות מעסים את האזורים התואמים למעי הגס. בדרך כלל תוך מספר מועט של טיפולים מופיעה הטבה משמעותית.

ההומאופתיה, הידועה בבטיחותה בטיפול בנשים הרות, מציעה כמה תרופות בעלות השפעה מיטיבה:
ALUMINA, LYCOPODIUM, MUX VOMICA.

טחורים

מה זה?
טחורים הם ורידים המתנפחים באזור פי הטבעת. הם יכולים לבוא לידי ביטוי בכאב בדימום, בעצירות, בעקצוץ, בגירוד ובנפיחות מקומית. בשלבים מתקדמים הטחורים הבולטים עלולים לגרום לכאבים בזמן ישיבה ו/או עמידה, התנפחות ודימום.

ממה זה נגרם?
כל אישה חמישית תפתח טחורים בהריון, בעיקר בגלל העומס על גופה בשליש האחרון. גם העלייה בנפח הדם והעלייה ברמות הפרוגסטרון גורמים בעקיפין להחלשת שרירי הגוף בכלל, ושרירי פי הטבעת בפרט.

גורם נוסף לטחורים הוא לחץ: לחץ על הוורידים בפלג הגוף התחתון, לחץ העובר היושב על קרקעית האגן, לחץ הנוצר על הרחם ופי הטבעת בשל המשקל העודף ולחץ דם גבוה.

מהו הטיפול הקונבנציונלי?
ראשית, תדאגי לכך שלא תסבלי מעצירות (ראי המלצות לעיל). כמו כן, מומלץ לרחוץ את הישבן במים לאחר יציאה או להשתמש במגבונים לחים המיוחדים לטחורים. להקלה כדאי לשבת באמבטיה של מים קרירים. אפשר גם להשתמש במשחות לטחורים חיצוניים ופתילות לטחורים פנימיים. הקפידי להשתמש בתכשירים ללא סטרואידים או המכילים שמן זית.

מהו הטיפול המשלים?
הנחיות תזונתיות: שתייה - הקפידי על שתייה מרובה של מים.
אוכל - הגדילי את כמות המזון העשיר בסיבים. מזונות מומלצים: כוסמת, דגים, מנדרינה, תאנים, שזיפים, גויאבות, מלפפונים, טופו. צמחי מרפא - ניתן למרוח את האזור הדואב באלוה־ורה, לסירוגין עם משחת קלנדולה.

הומאופתיה: הטיפול ההומאופתי בטחורים בתקופת ההריון נותן תוצאות מהירות מאוד ובטוחות מאוד. AESCULUS ו-HAMAMELIS מהווים את הטיפול היעיל ביותר.טיפול זה מקל לעיתים קרובות גם על דליות בוורידי הרגליים.

דיקור: פתרון טוב בעיקר בטרימסטר שני ושלישי. הרופא הסיני מבצע בדרך כלל פעולה של חיזוק הטחול על ידי דיקור במספר נקודות ספציפיות.
הטחול ברפואה הסינית נחשב כאיבר העיקרי השומר על טונוס דפנות הוורידים ומונע דימומים. כאשר הוא נחלש עקב אורח חיים לחוץ, מיעוט בשינה וצריכה גבוהה של ממתקים, יופיעו טחורים. לכן מנקודת מבט זו, בנוסף על הדיקור, יש להימנע מצריכת סוכרים, לתת  לגוף שעות מנוחה מספיקות ולהימנע ממצבי לחץ. רצוי לצרוך ירקות מחזקי טחול כמו גזר, בטטות, דלעת וירקות כתומים אחרים.

עייפות

מה זה?
עייפות היא תופעה שכיחה בהריון. היא מאפיינת את תחילת ההריון, ובדרך כלל חולפת עד השבוע ה־14. היא עשויה לתקוף שוב בשלבי ההריון האחרונים והכבדים.

ממה זה נגרם?
גם העייפות היא תוצאה של השינויים ההורמונליים בגוף האישה. השינויים הללו ותופעות הקשורות בהזנה ובהתפתחות של העובר מביאים לעלייה בנפח הדם, לעומס עבודה גבוה על הלב ובעקבות זאת לדרישה של הגוף לתזונה מלאה ומאוזנת.

מהו הטיפול הקונבנציונלי?
אין מנוס, הוסיפי לעצמך עוד שעה־שעתיים של שינה מתוקה בלילה (ממילא אחרי הלידה תסבלי ממחסור בשעות שינה). פעילות גופנית, אף שזה נשמע פרדוקסלי, היא אחד הגורמים שמסייעים לשפר את איכות השינה ולהתמודד עם עייפות.

נוסף על שינה טובה, מומלץ לשמור על תזונה מאוזנת ועל שתייה מרובה כדי לאפשר לגוף להתמודד טוב יותר עם השינויים.

מהו הטיפול המשלים? 
הטיפול הרפלקסולוגי מיטיב עם חולשה ועייפות אשר אופייניות לתקופת ההריון. הוא יכול לשפר את החיוניות ואת ההרגשה הכללית בצורה ניכרת.

הטיפולים כואבים?
הומאופתיה: לא.
דיקור סיני: הטיפול מבוצע באמצעות מחטים דקות בעובי של שערה. הדקירה כמעט שאיננה מורגשת.
רפלקסולוגיה: הטיפול נעשה על ידי עיסוי עדין ונעים של כפות הרגליים והחלק התחתון של הרגל. לא רק שהוא אינו כואב, הוא מפנק ומרגיע.

כמה זמן נמשך הטיפול?
הומאופתיה: אורך המפגש הראשון הוא עד 45 דקות, והמפגשים הבאים - עד חצי שעה. 
דיקור סיני: המפגש נמשך 30-20 דקות.
רפלקסולוגיה: הטיפול נמשך עד 45 דקות.

איזה מידע למסור למטפל בפגישה הראשונה?
מסרי למטפל את ההיסטוריה הרפואית שלך, ודווחי לו על הבעיה שבגללה הגעת לטיפול. ההומאופת ירצה לדעת גם אם את נוטלת תרופות ולראות את תוצאות בדיקות הדם האחרונות שלך.

מתי אוכל לצפות לשיפור במצבי?
הומאופתיה: השפעתם של התכשירים היא הדרגתית ולרוב נדרשים 3-2 שבועות בטרם מורגש שיפור.
דיקור סיני ורפלקסולוגיה: הקלה בכאב יכולה להופיע כבר אחרי הטיפול השני, והיא תהיה בתחילה זמנית. לאחר 8-6 טיפולים ההקלה בכאב צפויה להימשך כמה ימים, ולקראת הטיפול ה-12 היא כבר תהיה רצופה ותגשר בין טיפול לטיפול. שיפור נמשך יאפשר הורדה הדרגתית של תדירות הטיפולים, אך יש לקחת בחשבון כי במקרים שבהם לא ניתן לטפל בסיבת הכאב, יהיה צורך בטיפול תחזוקה קבוע בתדירות שתנוע בין טיפול אחת לשבועיים לבין טיפול חודשי.

האם עלולות להיות תופעות לוואי לטיפול?
הומאופתיה: לפעמים יש החמרה זמנית של התסמינים.

דיקור סיני: בדיקור נעשית הדקירה במחטים סטריליות וחד־פעמיות כדי למנוע סיכונים. לעיתים גורם הדיקור לדימום תת־עורי נקודתי ("סימן כחול" קטן), כאב בנקודת הדיקור ובאנשים שיותר חרדים ממחטים - תחושת סחרחורת או אי־נוחות כללית.

רפלקסולוגיה: לאחר הטיפול הראשון והשני יש לעיתים רחוקות החמרה זמנית של הכאב שמופיעה לרוב למחרת הטיפול ונמשכת יום־יומיים נוספים. תופעה זו נקראת ריאקציה והיא נחשבת לסימן טוב לכך שהטיפול הצליח לנגוע בנקודות הנכונות ולהפעיל תהליכים.

למי הטיפול לא מתאים?
מומלץ להתייעץ עם רופא (MD) אשר מתמצא גם בתחום הרפואה המשלימה, כדי לבדוק כל מקרה לגופו ולהתוות תוכנית טיפול אישית.

לפרטים נוספים ולקביעת פגישת ייעוץ לחצי כאן >>

ד"ר מוטי לוי הוא הרופא הראשי של רשת מרפאות כללית רפואה משלימה

ד"ר זיו בר הוא מנהל הרפואי של מרפאות כללית רפואה משלימה באזור הדרום

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש