חיפוש

dsdsdsd
מטפל עושה לילד שיאצו

טווינא לילדים: ריפוי בעיסוי

טווינא טובה לבריאות, כך הבינו הקיסרים בסין עוד לפני מאות שנים. היא טובה אף יותר לתינוקות ולילדים שלא תמיד מצליחים להסביר מה מציק להם. העיסוי נעשה בדרך של משחק, על השטיח, על כיסא או על ברכי ההורים

בני מרמור

מהי שיטת טווינא?

טווינא היא שיטת טיפול בעיסוי, המוזכרת בכתבי הקיסרויות בסין מלפני מאות שנים כדרך הטובה ביותר לשמור על בריאותם של מבוגרים, ילדים ואף תינוקות בני יומם.

פירוש השם "טווינא" הוא "דחיפה ומשיכה", אולם בטווינא לא עושים שימוש רק בשתי טכניקות אלה, אלא בלא פחות מאשר 24 טכניקות טיפול המותאמות למטופל על פי המבנה שלו והבעיה שממנה הוא סובל. מתוך הבנה כי הטיפול והעיסוי מיטיבים עם כל בני האדם, בכל גיל, ובשל חוסר היכולת לתקשר עם תינוקות וילדים קטנים ולהבין מה מציק להם – צמחה שיטת טיפול ייחודית בטווינא גם לילדים.

איך פונים לטיפול בטווינא?

בקלות. מתייעצים און־ליין עם המומחים של כללית רפואה משלימה, בונים תוכנית טיפולים ויוצאים לדרך.

רוצים לדעת עוד על טיפולים משלימים לילדים?

איך מטפלים בלדקות אוזניים, מה עושים כדי למנוע אלרגיות ואילו פתרונות יש להתמודדות עם הפרעות קשב וריכוז? מדריך שלם על טיפול משלים

לאתר כללית רפואה משלימה

לפרטים ולקביעת פגישת ייעוץ >>

 איך זה עובד?

גופם של תינוקות שונה פיזיולוגית מגופם של מבוגרים. מערכות הגוף אצל תינוקות מתפתחים באופן הדרגתי עד להתהוותם כמערכות עצמאיות בעלות תפקוד אופטימלי. לכן,  מעבר למרידיאנים (ערוצי האנרגיה) הקלאסיים, מצאו הסינים אזורי גירוי אחרים המשפיעים על תפקוד מערכות הגוף של התינוקות. אזורי גירוי אלה בעלי השפעה שהולכת ויורדת עם התהוות המרידיאניים הקלאסיים במקביל להתבגרות הגוף. אזורים אלה מאפשרים לרפא או להקל על בעיות אצל תינוקות וילדים ללא צורך בהתערבות פולשנית, בדיקור או בתרופות.

רוב הנקודות המתאימות לטיפול בילדים ממוקמות בגפיים העליונות, בגב התחתון ובאזור הראש. בכף היד, למשל, קיימות נקודות היכולות בעיסוי עדין להקל על בעיות עיכול או נשימה. מפת נקודות הטיפול בילדים מאפשרת דיוק רב.

באבחנה הראשונית המטפל מתייחס למבנה התינוק או הילד, לחיוניות הכללית, לתנועה ולהתפתחות, לגוון הפנים, לריח, לקול ועוד. בהמשך לאבחנה, המטפל מחליט על מגע ועיסוי בנקודות מסוימות, שנעשים לעיתים בדרך של משחק, על שטיח, על כיסא או על ברכי ההורים.

טכניקות הטיפול לילדים מותאמות לעורם הרך והעדין ולאזורי המגע ובמקרה של תינוקות מבוססות בעיקר על החלקה על עור/בגד התינוק. בסין משתמשים בטלק כחומר מתווך על מנת למנוע חיכוך וכאב של התינוק. במצבים של אסתמה טלק יכול להיות בעייתי, לכן משלבים בטיפולים שמנים ארומתרפיים.

הטיפול ויעילותו נקבעת על פי חלוקה לגילאים: עד גיל 3, עד גיל 6, עד גיל 12 ומגיל 12 ואילך.

זה כואב?

הטיפול לא כואב. במצבים שבהם מעסים שרירים הנמצאים בטונוס גבוה, הילדים זזים לעיתים בחוסר שקט. המטפל עובר במקרה כזה לעיסוי עדין יותר ומשתמש בטכניקות מתחלפות כדי לא לגרום לכאב מתמשך. המטפל קשוב לילד ולתגובתו לטיפול.

כמה זמן נמשך הטיפול?

מפגש נמשך 45-30 דקות וכולל תשאול, בדיקה פיזיקלית וטיפול מעשי. העיסוי עצמו נמשך 15-10 דקות, בהתאם למצב הילד. ככל שהילד קטן יותר, הטיפול קצר יותר.

איזה מידע למסור למטפל בפגישה הראשונה?

מסור למטפל את כל הפרטים הקשורים למצב בריאותו של הילד - רקע רפואי, בדיקות והדמיות. ברוב המצבים ניתן לטפל בילד גם ללא המסמכים הרפואיים, אבל בהמשך מומלץ מאוד ואף במצבים מסוימים חייבים, על פי דרישת המטפל, לבצע בדיקות או להשלים את תמונת המצב במסמכים רפואיים קיימים.

מתי אוכל לצפות לשיפור במצבי?

ככל שהמצב אקוטי יותר, השינוי יהיה מהיר יותר. בתחילה קובעים סדרת טיפולים של 3־9 מפגשים. ברגע שיש שיפור, ניתן לרווח את הטיפולים עד לפעם בחודש. כשרואים שהילד מרגיש טוב יותר, ניתן להפסיק. במצבים כרונים מומלץ להמשיך בטיפול תחזוקתי אחת לחודש.

לאילו מצבים בריאותיים השיטה יכולה לעזור?

עיכול - גזים, שלשולים, עצירויות, נפיחויות, חוסר או עודף תיאבון.
נשימה - ברונכיט, צינון, נזלת, אסתמה.
דלקות - דלקת אוזניים, דלקת עיניים, חום.
אורתופדיה - טונוס שרירים חזק או חלש מדיי, שרירים תפוסים, בעיות מוטוריות שונות.
התפתחות - עיכוב בהתפתחות, ויסות פעילות הורמונלית, סיוע לתינוקות שנולדו בניתוח קיסרי. מחקרים (גם של הרפואה המערבית) מצאו כי תינוקות שלא חוו את המעבר בתעלת הלידה, רגישים יותר וחסרים את ההתפתחות הפיזית והרגשית של תינוקות שנולדו בלידה רגילה. הטווינא מאזנת באמצעות עיסוי את החוסרים הללו.
בעיות רגשיות / מערכת העצבים - הפרעת קשב וריכוז, היפראקטיביות, חרדה, בכי לילה, הרטבה, חוסר ביטחון עצמי. לעתים ילד הסובל מבעיות רגשיות מבטא את הקשיים באופן פיזי. למשל, ילדים שחוששים ללכת לשירותים בגן או בבית הספר, עלולים לסבול מעצירויות או מכאבי בטן. שחרור חסימות בעזרת עיסוי מסייע בהפגת המתחים ויביא לשיפור במצבם הבריאותי והפיזי.

למי הטיפול לא מתאים?

ניתן לטפל בכל ילד. למטופלים עם בעיות עור חריפות, כאשר הגירוי מפושט מאוד, קשה לגעת בגוף ובמקרים אלה עדיף לטפל בדיקור ובצמחי מרפא.

האם עלולות להיות לטיפול תופעות לוואי?

הטיפול מגרה את מערכות הגוף לפעול. ניתן בהחלט לראות ילדים עייפים לאחר הטיפול. זה טבעי, ויש לאפשר להם לנוח או לישון. במצבים של ליחה אפשר לראות הפרשות ליחה מוגברות לאחר הטיפול, וזה מצוין.

בני מרמור (Dipl. C.M. (I.A.TCM הוא מנהל תחום רפואה סינית ברשת מרפאות כללית רפואה משלימה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש