חיפוש

dsdsdsd
אפטה או סרטן הפה?

הצילו! זאת אפטה או סרטן הפה?

מכאבים בפה לכאבי ראש – איך יודעים אם הפצעים המציקים בפה הם תופעה חולפת או עדות לבעייה רצינית הרבה יותר. המומחה של סמייל מסביר

ד"ר חגי סלוצקי

מה זה אפטה?

60%, כמעט שני שליש מהאנשים סבלו לפחות פעם אחת מאפטה, הלא היא כיב - פצע קטן ופתוח ומטריד בחלל הפה. ברוב המקרים אפשר להמתין, לשמור על הגיינה בפה, או לתת טיפול מקומי וזה עובר. העובדה הבעייתית היא שאפטה יכולה להיות גם אחד התסמינים של סרטן הפה.

גילוי ואבחון מוקדם הם מפתח להגדלת הסיכויים לריפוי סרטן, וסרטן בפה הוא לא שונה. אך לרפואה קשה הרבה פעמים לספק את הגילוי הזה שכן פעמים רבות גידולים ונגעים ממאירים נתפסים כפצעים בפה, שאנשים מצליחים לחיות איתם בשלום למשך זמן ממושך. בניגוד לדלקת גרון למשל שמביאה אנשים אל הרופא די מהר.

פצעים בפה ובלשון: כל מה שצריך לדעת

לחיפוש מרפאה של כללית סמייל

איך נדע שמבדובר בסרטן הפה?

כאן צריך לחלק את המקרים השונים לשתי קבוצות – באחת נבחין בגידולים ממאירים בחלל הפה, ובשנייה המצב יותר מסובך כי לא ניתן לראות גידול.

חוזרים לקבוצה הראשונה, גידול ממאיר, יכול להגיע בצבעים שונים, אדום לבן או ערבוב של השניים, הוא יכול לגרום לדימום, להזיז את השיניים מהמקום ולהקשות על פתיחת הפה, אנשים עם סרטן הפה יכולים להתקשות בלעיסה או בליעה של מזון. הגידול עצמו יכול להיות בודד או מספר גידולים ואלה יופיעו באחד או יותר מהמקומות הבאים:

  • ברצפת הפה
  • בצדי הלשון
  • בצד הפנימי של הלחי
  • בשפתיים
  • בחניכיים
  • על עצמות הלסת
  • על החך

עכשיו לקבוצה השנייה והמסוכנת יותר – אנשים שסובלים מסרטן הפה אך לא ניתן לראות אצלם סימני אזהרה ויזאוליים. לעיתים גידול סרטני בפה ייראה כעודף רקמה, גוש תמים ולא מציק בחלל הפה. אם אלה לא מתרפאים לאורך זמן, זה סימן חשוד ויש לבדוק אותו.

איך נפטרים מריח רע מהפה?

ריח רע מהפה

שומרים מכם מרחק ואתם לא מבינים מה עשיתם? ריח רע מהפה, או בשמו הנעים אפילו פחות "באשת הפה", הוא אחת הסיבות

מדוע נגרמים פצעים בפה?

ברוב המקרים מן הסתם לא מדובר בסרטן הפה, אלא כתוצאה מחבלה מסוימת, מנשיכה – ביס שנתנו לעצמנו בחוסר זהירות ואפילו מלחץ. אם הגוף בריא אין בעייה בדרך כלל והפצעים האלה מגלידים ונעלמים במהירות. אך במצב שבו הפצעים לא מגלידים והופכים לכרוניים צריכה להידלק אצלנו נורה אדומה ויש לגשת לבדיקה ולשלול קיום של סרטן הפה (למרות העבודה שמדובר במקרים חריגים).

גורמי הסיכון לסרטן הפה

הידעתם? סרטן הפה נחשב נפוץ יחסית, והוא מדורג בעשירייה הראשונה של סוגי הסרטן הנפוצים, כאשר כיום לסרטן יש למעלה מ־200 סוגים שונים. גידול סרטני יכול להיווצר על בלוטות רוק הסמוכות לשכבת הרירית הפנימית בחלל הפה או על הרירית עצמה, במקרים אחרים מדובר בגרורה שהגיעה מאיבר אחר בגוף.

אצל רבע מהמטופלים עם סרטן הפה לא הצליחו לזהות גורם סיכון אחד מובהק, אך ברוב המכריע של המקרים מדובר על מטופלים עם תפקוד נמוך של מערכת החיסון, לרוב בעקבות אורח חיים לא בריא הכולל שתיית אלכוהול ועישון (סיגריות או נרגילה). במקרי סרטן בשפתיים המקור הוא לרוב חשיפה לא מבוקרת לקרני השמש, שאפשר למנוע בעזרת קרם הגנה וחבישת כובע.

המפתח להצלחה – גילוי מוקדם

גילוי מוקדם של סרטן הפה עשוי להשפיע באופן דרמטי לטובה על הטיפול במחלה. עשויות להיות השלכות דרמטיות על יכולת הריפוי. אך הקושי בזיהוי סרטן שלו כפי שהסברנו קודם מחייב ביקורת קבועה אצל רופא השיניים, עין מקצועית יכולה לעשות את כל ההבדל.

מה עושים בבדיקה?

רופא השיניים בודק את הלשון (ואת הצדדים שלה), את רצפת הפה ולעיתים גם אזורים נוספים הסמוכים לפה - פנים הלחיים, השפתיים, החך ובלוטות הלימפה. כל זה במטרה לזהות גידולים ונגעים אם קיימים.

עכשיו לתפקיד שלכם – אתם מרגישים את הגוף שלכם הכי טוב, דווחו לרופא על פצעים, אפטות או תופעות אחרות איתן אתם מתמודדים כמו נפיחות וכאבים בפה ועדכנו אותו על כל שינוי, לטובה או לרעה, גם אם הוא לא נראה לכם משמעותי.

איך מטפלים בסרטן הפה?

ובכן, אין תשובה אחת לשלאלה הזאת, מכיוון שכל מטופל יסבול ממצב ייחודי – המהווה שילוב של המצב והרקע הרפואי שלו (למשל הגיל שלו ומחלות נוספות איתן הוא מתמודד), מספר הגידולים הפעילים, החומרה שלהם, הגודל שלהם, המיקום שלהם בחלל הפה ומהירות ההתפשטות.

ברוב המקרים נוהגים להסיר את הגידול בניתוח. אם ההצלחנון לזהות את הגידול בשלב מוקדם אז בדרך כלל הניתוח להסרתו יהיה פשוט יותר, ככל שהגילוי מתעכב, כך גם הולך הניתוח ומסתבך (אך כאמור לכל אדם מצב ייחודי). הדבר נכון לרוב גם לתהליך ההחלמה.

אם מגלים את הגידול בשלב מאור יותר אז ייתכן ויעלה הצורך לטיפול כימורתפי, הקרנות ובטיפול תרופתי.

מתי לפנות לרופא?

אם הופיעו אצלכם אפטות או פצעים בפה והם לא חולפים גם לאחר שבועיים אז יש להגיע ולהיבדק אצל רופא השיניים ללא דיחוי, אחרי הביקור הרופא ינחה אתכם אם אפשר לחזור לשגרה או שיש להמשיך ולבדוק. לזימון תור לבדיקת רופא שיניים או שיננית באתר כללית

לחיפוש מרפאה של כללית סמייל

עכשיו בואו נירגע

אפטה ופצעים אחרים בפה, כפי שהסברנו בהתחלה הם ברוב המקרים לא עדות לסרטן, אלא תוצר של היגיינה לקויה ומחלות חניכיים. מה עושים? קודם כל מקפידים לצחצח את השיניים נכון ובעקביות, אחר כך אפשר לפנות לטיפול שיניים פשוט אצל השיננית או הרופא ולהמשיך הלאה עם חיוך.


ד"ר חגי סלוצקי הוא הרופא הראשי של רשת מרפאות כללית סמייל

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש