פורסם בראשונה: 16.01.2014
עדכון אחרון: 28.01.2014
  • ד"ר אמיר שוסטר ד"ר אמיר שוסטר
  • פרופ' מל רוזנברג פרופ' מל רוזנברג

זה לא מריח טוב: איך נפטרים מריח רע מהפה

לקריאה נוחה
​ הדרך היחידה לדעת אם אתם מפיצים ריח רע מהפה (חוץ מזה שאנשים שומרים מכם מרחק ביטחון) היא לשאול חברים. ברוב המקרים הבעיה היא בחיידקי הפה. מה יכול לעזור? ניקוי הלשון, מסטיק, תבלינים מסוימים ובעיקר רופא השיניים
זוג מחובק. ריח רע מהפה

ריח רע מהפה ( באשת הפה - Halitosis) הוא תופעה שכיחה שבה נישאים ריחות לא נעימים באוויר שננשף מחלל הפה (למשל, בזמן דיבור). לבאשת הפה קיימת השפעה ניכרת, אישית וחברתית, על האנשים שסובלים ממנה, והיא מוערכת כאחת הסיבות השכיחות לפנייה לרופא השיניים.

מהו מקור הריח?

ברוב המקרים מקורה של באשת הפה הוא מהפה עצמו. מרבית ריחות הפה נובעים מפירוק של חלבונים על ידי חיידקי הפה. בפה ממוצע קיימים מאות זנים של חיידקים שונים, כאשר כמה עשרות מהם נמצאו בבדיקות מעבדה כגורמים לריחות רעים. עוצמת הריח משתנה במשך היום, ומושפעת ממגוון גורמים, כמו תרופות, השמנה, עישון וצריכת אלכוהול.

המקור השני בשכיחותו לריח הוא האף. במקרים אלו, הריח הנובע מהנחיריים הוא עז ונבדל מהריח שמקורו בפה. באשת שמקורה בחלל האף עשויה לנבוע מדלקת בסינוסי האף ("סינוסיטיס") או מזיהום הנובע מגוף זר בחלל האף.

קיימות סיבות נוספות לריח פה, רובן נדירות. בניגוד לדעה הרווחת, הקיבה היא מקור נדיר ביותר ליצירת ריח פה.

כיצד אדע אם יש לי ריח רע?

לכל אחד ואחת מאיתנו יכול להיות ריח לא נעים מהפה, אך לרוב הריח נעלם לאחר אכילה, צחצוח שיניים, שימוש בחוט דנטלי או שטיפת פה.

טעם רע בפה (טעם מתכתי, חמוץ, צואתי וכדומה) אינו מעיד על קיום ריח פה, למרות ההרגשה הלא נעימה.

בשל קשיים באבחנה עצמית של ריח הפה, הדרך האמינה והפשוטה ביותר לדעת אם אנו סובלים מריח פה היא לפנות לחבר/ה קרובים או בן משפחה בבקשת עזרה באבחון. בקשו מאותו אדם להריח אתכם ממרחק קרוב (כעשרה ס"מ) בזמן שאתם מדברים. 

בשל השינויים בעוצמת ריח הפה לאורך היום, ייתכן שתצטרכו לבצע כמה בדיקות במשך היום כדי לוודא שמדובר בבעיה כרונית.

לקביעת בדיקת שיניים חינם ולפרטים נוספים לחץ/י כאן>>

מה יכול לעזור?

ארוחת בוקר
ארוחת בוקר שמכילה מזון מחוספס (סלט ירקות, לחם קשה, גרנולה וכד') מסייעת בניקוי חלל הפה ומחדשת את זרימת הרוק.

ניקוי עדין של גב הלשון
פעמיים ביום, לאחר צחצוח השיניים, מומלץ להשתמש במנקה לשון ייעודי להסרת השכבה שמצטברת על הלשון ומכילה רובד חיידקי, שאריות מזון וריר.

לעיסת מסטיק
יובש של הפה נוטה להגביר ריח פה, ולכן לעיסת מסטיק ללא סוכר יכולה לעזור בהגברת הפרשת הרוק ובכך להביא לרמה נמוכה יותר של ריח פה. לעיסת מסטיק יכולה לעזור במיוחד כאשר הפה יבש או כאשר אדם אינו יכול לצחצח שיניים לאחר ארוחות, בייחוד אלו העשירות בחלבונים. הרוק המופרש מסייע בשטיפת רובד החיידקים בפה, הוא בעל תכונות אנטיבקטריאליות ומעודד פעילות מכנית שמסייעת בניקיון הפה.

תבלינים
זרעי שומר, מקלות קינמון, שרף צמח אלת המסטיק (הגדל ביוון) או פטרוזיליה טרייה הם תרופות עממיות ידועות להפחתת ריח פה ולעיסתם אכן יכולה לסייע.

שטיפת פה
שטיפות פה לפני השינה מפחיתות את ריח פה למשך שעות. שימו לב: חלק משטיפות הפה מכילות חומרים פעילים שנסתרים על ידי דטרגנטים הקיימים במרבית משחות השיניים, ולכן מומלץ לא לגרגר מייד לאחר צחצוח השיניים.

היגיינת הפה
צחצוח שיניים יסודי, שימוש בחוט דנטלי והקפדה על ביקורים תקופתיים סדירים אצל רופא השיניים והשיננית.

שימוש בחוט דנטלי הוא בעל חשיבות מיוחדת בהסרת שאריות מזון ורובד חיידקי מהאזורים שבין השיניים, בייחוד בקו החניכיים.

שיניים תותבות יש לנקות היטב מדי יום ולהשרות במשך הלילה בתמיסה אנטיבקטריאלית (מלבד מקרים שבהם המלצתו של רופא השיניים שונה).

שתייה מרובה
שתיית מספר כוסות מים במשך היום מסייעת למנוע יובש פה, שהוא גורם סיכון לריח הפה. הוספת מעט מיץ לימון למי השתייה תרענן ותסייע גם היא.

מה לעשות אם הבעיה כרונית?

משום שחלל הפה הוא המקור העיקרי לריח פה, הצעד הראשון והחשוב מכולם הוא בדיקה אצל רופא השיניים, כדי לבדוק בעיות שגרתיות, כמו מחלת חניכיים, סתימות, כתרים או גשרים לקויים, דחיסת מזון ותותבות שאינן נקיות. בכל הבעיות האלה ניתן לטפל אצל רופא השיניים.

אם נבדקתם אצל רופא השיניים, ולא אותרה הבעיה, ניתן לפנות למרפאת ריח שבה ניתן לאתר את מקור הריח ולהמליץ על טיפול.

ד"ר אמיר שוסטר הוא רופא שיניים ברשת מרפאות כללית סמייל

פרופ' מל רוזנברג הוא ממחלקה למיקרוביולוגיה הומנית באוניברסיטת תל אביב.

לקביעת בדיקת שיניים חינם ולפרטים נוספים לחץ/י כאן>>

 

ניוזלטר כללית

אני מסכים לקבל הודעות במייל