חיפוש

dsdsdsd
הילדים שלכם בלימודים

איך בריאות הפה משפיעה על ביצועי הילדים שלכם בלימודים?

מחקר מפתיע מצא שהקפדה על היגיינה דנטלית עושה הרבה יותר מלשפר את בריאות הפה. החזרה ללימודים היא הזדמנות מצוינת ללמוד עוד על הקשר בין היגיינת הפה להישגים בלימודים – ולהבין איך לעזור לילדים לשפר את שני ההיבטים הכל-כך חשובים האלו בחייהם

ד"ר רולי ברקוביץ

ד"ר רולי ברקוביץ'

הרגלים בריאים הם בין הדברים החשובים ביותר שאנחנו יכולים להקנות לילדינו כדי לסלול להם את הדרך להצלחה בחיים. זה מתחיל בדברים פשוטים כמו צחצוח שיניים או סידור החדר ומגיע גם לאתגרים מורכבים יותר כמו ישיבה ממושכת ללמידה תוך התעלמות מגירויים מפתים מסביב.

מחקר מעניין שנערך על אחד מההרגלים החשובים ביותר שאנחנו מסגלים לילידנו – היגיינה דנטלית – גילה שזה דבר שמשפיע גם על היבטים נוספים בחייהם, היבטים שלא תמיד מובנים מאליהם לצופים מהצד.

המחקר שנערך נקרא "סקירה השוואתית". זוהי למעשה עבודה אקדמית שבוחנת מספר רב של מחקרים כדי להגיע למסקנה מבוססת. הסקירה פורסמה בכתב העת The Journal of the American Dental Association והתבססה על יותר מ-2,000 מחקרים שערבו כמעט 140 אלף ילדים מכל העולם בין השנים 1947 עד 2017.

ממסקרנות המחקר עולה כי קיים קשר הדוק בין בעיות כמו עששת, או בשמה המוכר יותר "חורים בשיניים", לבין קשיים בלימודים. הקשיים האלו יכולים לבוא לידי ביטוי בהיעדרויות ממושכות מבית הספר או בציונים נמוכים. כפועל יוצא מכך, אפשר להסיק כי שמירה על היגיינת הפה עשויה לשמש כנדבך נוסף שיבטיח שלילדים שלכם יהיה קצת יותר קל בשנת הלימודים הקרובה.

איך בוחרים משחת שיניים?

המומחים של כללית סמייל מסביריםגגג.jpg

אבל למה בכלל קיים הקשר הזה?

מובילי המחקר בחנו בעבודתם קשר סטטיסטי בלבד בין בריאות הפה לביצועים בבית הספר. עם זאת, הם לא מצאו הסבר מבוסס ומוכח שמסביר מדוע נוצר הקשר הזה. עם זאת, אנחנו כן יכולים להסתכל על כמה תיאוריות שיכולות להסביר ממה בדיוק נובע הקשר בין היגיינה דנטלית להישגים בלימודים.

כדי להסביר את הקשר הזה, בואו ניכנס לרגע לראש של ילד שסובל מעששת. הבעיה הזאת גורמת כידוע לכאבים בפה, שהולכים ומתעצמים עם הזמן כשלא מטפלים בהם. הכאבים יכולים לגרום להסחת דעת ולפגיעה בריכוז – גם אם הילד לא מבין שהם מפריעים לו ולא מדווח מייד להורים. הגיוני שילדים שסובלים מכאבים יהיו יותר עצבניים וחסרי שקט, מה שעלול כאמור להשפיע גם על הציונים ועל ההתמדה בלימודים.

הסבר נוסף יכול להיות קשור לטיפולי השיניים עצמם, שגורמים לילדים להיעדר מבית הספר, להפסיד חומר ואולי לפתוח פער בינם לבין חבריהם לכיתה. אולם השערה נוספת שחשוב לקחת בחשבון קשורה דווקא לאופן שבו הרגלים חיוביים משפיעים על החיים של כולנו במגוון רחב של תחומים.

לדוגמה, ישנם מחקרים שמראים כי סידור המיטה בבוקר עושה אותנו רגועים וממוקדים יותר. אפשר לשער כי גם  הקפדה על היגיינה דנטלית יכולה להשפיע על המוח בצורה דומה. כשאנחנו מלמדים את ילדינו לדאוג לבריאותם בעצמם – זה עשוי להועיל להם בשורה של דרכים שאנחנו לא תמיד נהיה מודעים אליהן באופן מיידי.

סרטון

כך תשמרו על בריאות הפה של ילדיכם – ותעזרו להם לטפח שגרה בריאה יותר

כל הורה יודע שחשוב לצחצח שיניים פעמיים ביום. כדי לעשות זאת ביעילות, יש ללמד את הילדים לנקות את כל חלל הפה – ובייחוד את קו החיבור של השיניים עם החניכיים. יש לזכור לנקות גם את הלשון שרבים נוטים להזניח בתהליך הזה.

בנוסף לצחצוח חלל הפה, יש לפנות זמן גם כדי לנקות את האזורים שבין השיניים באמצעות חוט דנטלי, קיסמים דנטליים או אביזרים שונים מסיליקון. חשוב גם לבצע ניקוי עמוק יותר אצל שיננית אחת לכמה חודשים. זאת גם כדי להסיר שאריות מזון ואבנית שלא מגיעים אליהן בצחצוח רגיל וגם על מנת שהילד יקבל הדרכה מקצועית על הדרכים הנכונות ביותר לשמור על בריאות הפה שלו.

ולסיום, גם אם אתם חושבים שאין שום בעיה בבריאות הפה של ילדיכם – מומלץ להגיע גם לביקורות שגרתיות אצל רופא שיניים המתמחה בטיפול בילדים. זאת גם כדי לזהות בעיות מראש, כשעוד קל לטפל בהן, וגם כדי להפחית את הפחד של הילדים מרופא השיניים.

אם הילדים יגיעו לרופא רק כשהם נדרשים לטיפולים כואבים – המרפאה תיקשר במוחם עם החוויה הלא נעימה והם עלולים לפתח פוביה של ממש מהביקור בה. ביקורים שגרתיים בה יעזרו להפחית את הפחד ולפתח מערכת יחסים בריאה יותר עם רופאי שיניים.

ד"ר רולי ברקוביץ היא אחראית תחום רפואת שיניים לילדים ברשת מרפאות כללית סמייל

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש