חיפוש

dsdsdsd
ילדה מצחצחת שיניים כשאמה מבטיה עליה

טיפולי שיניים במעגל החיים

בכל גיל יש תופעות אחרות של השיניים שמצריכות התייחסות וטיפול. ​מהן הבעיות השכיחות וטיפולי השיניים המאפיינים כל עשור בחיינו?

ד"ר חגי סלוצקי

"אבות אכלו בוסר ושיני בנים תקהינה" איננו רק משפט תנ"כי חשוב. מתברר שהוא בעל משמעות גם בכל הקשור לתורשה, למצב השיניים של הורים וילדים ולטיפול שמשקיעים הורים בשיני ילדיהם.

טיפול בשיניים ובחניכיים חשוב בכל גיל. עלינו להתחיל לדאוג לשיני ילדינו כבר בגיל חצי שנה לערך, עם בקיעת השן הראשונה. הטיפול בשיניים ובחניכיים צריך להימשך לכל אורך חיינו, וככל שנתחיל מוקדם יותר נזכה לבריאות פה טובה יותר, נסבול פחות משיניים חסרות ומעוגמת נפש שמובילה להוצאה כספית נכבדה.

אולם חשוב גם לדעת כי סוג הטיפול המתאים לאדם אחד איננו מתאים לאחר. בהכללה, ניתן לחלק את סוגי הטיפול המומלצים לחתך הגיל.

בני נוער עד גילי ה-20

50 אחוז מהצעירים שהוריהם לא הקפידו על צחצוח שיניים כילדים או כבני נוער מגיעים לגילאי ה-20 עם פה עתיר מוקדי עששת, מלא חורים, סתימות מתפרקות ואף שיניים חסרות.

כשאנחנו צעירים, שינינו מתחלפות, ושן חלבית (נשירה) שלא טופלה יוצרת מוקד דלקתי ומדביקה את השן הקבועה שבוקעת במקומה. בגיל 12, עם תחילת גיל ההתבגרות, הורים רבים מעדיפים להימנע מעימותים ומפסיקים להתעקש על צחצוח שיניים. מאוחר יותר, בתקופת השירות הצבאי קיימת תופעה נפוצה של הזנחת היגיינת הפה בעקבות עייפות ולו"ז עמוס.

מי שבריאות שיניו וחניכיו טעונה שיפור זקוק לתחזוקה שוטפת ולתחלופה של טיפולים שנעשו בגילאי הילדות. 20 אחוז מאותם טעוני שיפור סובלים מהזנחה קשה שמתבטאת בעששת רבה, שיניים שעברו 10-9 שחזורים ובמקרים קשים אף טיפולים נוספים כמו טיפולי שורש.

לעומת זאת, אותם 50 אחוז בעלי בריאות פה טובה גדלו בבתים שבהם המודעות לנושא הייתה גבוהה, ולא הורשו להירדם עם בקבוק תינוק ובו משקה ממותק ולמדו לצחצח שיניים בגיל פעוטות. אלה מגיעים לגילאי ה-20 שלהם עם פה נטול בעיות, לפחות מרביתן, ויכולים להתרכז בלימודים ובעבודה ולא בטיפולי שיניים.

בדיקת שיניים בגילי 19-13

גילי 30-20

יש מי שמרגישים טוב בגילאים הצעירים: הם בריאים, העצמאות מחוץ לבית מפתה והחיים מהנים.

המעבר מגילאי ה-20 ל-30 מביא עמו הזנחה מסוג חדש - את הבמבה והביסלי מחליף אוכל מהיר עתיר פחמימות וסוכרים, שהופך להיות מזון עיקרי לצעירים. גם האלכוהול והשתייה הממותקת עושים את שלהם. המחסור הקבוע בכסף מניע צעירים רבים לוותר על ביקור אצל רופא השיניים או השיננית, מחשש שמדובר בהוצאה כספית ניכרת.

בגילאים אלה לא מרגישים את מחלות החניכיים, כי טרם הופיעו הכאבים. אפילו דימום מהחניכיים לא יגרום להם לקבוע תור אצל הרופא. אבל התוצאות הלא נעימות מגיעות בסופו של דבר, שכן העששת לא נעלמת אם לא מטפלים בה. בגילאי ה-30 מתחילות מחלות חניכיים, חורים ונסיגה, ולעיתים אף שיניים מתנדנדות. חשוב להבין שמדובר במצב בלתי הפיך. אם המצב הזה לא יטופל בשלב מוקדם, הוא רק ילך ויחריף בגילאי 50-40.

ישנם גם צעירים הבוחרים ביישור שיניים, לאחר שלא עברו את הטיפול בגיל הנערות. אולם, הטיפול הנדרש ארוך יותר בגילאים אלה, שכן לא ניתן כעת לנצל ולכוון את פרצי הגדילה שמאפיינים את גיל ההתבגרות.

גיל ההריונות והקמת המשפחה הופך את גופן של נשים לרגיש יותר, כולל את החניכיים. ההורמונים המציפים את הגוף יוצרים דלקות וגם חוסר הקפדה מינימלי על צחצוח שיניים עלול לגרום לנפיחות דלקתית ולדימום. מכיוון שכואב וקשה יותר לשמור על ניקיונן של חניכיים נפוחות – יש מי שנמנעות מצחצוח שיניים, הרגל מגונה הגורר נפיחות גדולה יותר ודלקות רבות. נשים שסובלות מהקאות עלולות להציף את פיהן בסביבה חומצית הגורמת להתגברות העששת.

מה עושים? מצחצחים בעדינות ונעזרים בשטיפות פה. לא מוותרים בשום אופן על שמירה על היגיינת הפה. זכרו: לא ההריון גורם לבריאות הפה להידרדר - אלא ההזנחה.

בדיקת שיניים בגילי 39-20

גילי 40-30

מי שממשיכים להזניח את הפה בגילאים אלה יגיעו לגיל ההתבגרות והזקנה עם בריאות פה רעועה במיוחד. בגילאי 40-30 תופעת מחסור בשיניים בעקבות הזנחה שכיחה הרבה יותר, בעוד שמי שטיפל כהלכה בחלל הפה נהנה משיניים ומחניכיים תקינות.

בתקופה זו בחיים רבים בוחרים בטיפולים אסתטיים, כגון תהליכי הבהרה וניקיון, על מנת לטפל בשיניים שהצהיבו בגלל עישון או חומרי צבע באוכל. מסיבות אלה ועוד חשוב מאוד כעת – גם אם מצב השיניים תקין - להיבדק מדי מספר חודשים במרפאה ואצל השיננית.

בדיקת שיניים בגילי 39-20

גילי 50-40

באמצע שנות ה-40 ולקראת שנות החמישים מתחילים לחוש את הנפילה - עור הפנים צונח, השפה העליונה מתחילה לרדת וטונוס השרירים משתנה. ככל שמתבגרים, הצניחה גורמת להחמרת בעיות בדיבור או בחיוך - כאשר השיניים התחתונות נראות יותר מהעליונות. זו אחת הסיבות לצורת פנים "צנוחה" ומבוגרת.

כדי למנוע זאת ניתן לטפל בפנים בזריקות מילוי. זריקות בוטוקס ומילוי קמטים באזור המצח הופכים לטיפולים נפוצים בקרב נשים וגברים כאחד, ובמקביל קיימת האפשרות להבהיר את כל השיניים ולהאריך את השיניים בלסת העליונה באופן מלאכותי, באמצעות ציפויי חרסינה או חומרי שחזור המעניקים לפנים מראה צעיר יותר. 

בדיקת שיניים בגילי 64-40

גילאי 50 וצפונה

גם, ובעיקר, בגילאים אלה יש להעניק להיגיינת הפה תשומת לב מרובה. הזקנה מחלישה את הגוף בכלל, ואת החניכיים בפרט. מי שלא דאג לשיניו במהלך חייו, עלול למצוא את עצמו מזדקק לשיניים תותבות.

מי שהפרוטה מצויה בכיסו נוטה לבחור בטיפול מקיף - השתלה במקום כל שן שנעקרה ושיקום שיניים כולל. הנטייה היא לטפל ולא לעקור, לשמר את השיניים המקוריות ולא להחליפן בתותבות.

האוכלוסייה הקשישה מגיעה כיום לגיל הזקנה במצב טוב יותר מבעבר, וזאת בשל מודעות גוברת וההתפתחות בטיפולי השיניים בעשורים האחרונים. כמו בכל גיל אחר, החלק החשוב בשמירה על בריאות הפה תלוי בכם.

בדיקת שיניים בגילי 64-40

ד"ר חגי סלוצקי הוא מומחה ברפואת שיניים ציבורית ורופא השיניים הראשי ברשת מרפאות כללית סמייל

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש