חיפוש

dsdsdsd
בחור מחזיק זכוכית מגדלת על שיניים חורקות

חורקים שיניים? אל תתעלמו!

חריקה ונעילה של השיניים היא תופעה המתרחשת בעיקר בלילה ולא תמיד אנחנו מודעים לה. אם אומרים לכם שאתם חורקים, אל תחכו כי נגרם נזק לשיניים: הן נשחקות, צורתן עלולה להשתנות, הן מאבדות מכוח הלעיסה ואף עלולות להישבר. אז איך מפסיקים את הפעילות הלילית?

ד"ר אביבה פנקס

ד"ר אביבה פנקס

בקיצור

01

חריקת שיניים: תזוזה של הלסת התחתונה, כאשר הפה סגור בחוזקה ושיני הלסת התחתונה והעליונה מתחככות זו בזו.

02

הסיבות לחריקה לא ברורות לגמרי. משערים שבחלק גדול מהמקרים מדובר בביטוי של מתח או של מעמסה נפשית.

03

חלק מהנזקים שעלולים להיגרם: שינוי בצורה של השיניים, היחלשות כוח הלעיסה, סדקים ושברים בשיניים. אסור להזניח!

​​כולנו יודעים שדלת חורקת אם הצירים שלה לא משומנים, שבלמי הרכב חורקים בעצירת פתע ושגם העסקים או הזוגיות יכולים "לחרוק" לפעמים - אבל כמעט אף אחד לא מוכן להודות שהוא חורק שיניים בלילה.

בדקו את עצמכם: האם אתם סובלים משיניים רגישות וכואבות ללא סיבה ברורה לעין? האם אתם מתעוררים עם כאבים באזור מפרק הלסת? האם אתם סובלים מכאבי ראש בלתי מוסברים "על הבוקר"? אם השבתם בחיוב על אחת מהשאלות האלה, כדאי שתיגשו לרופא השיניים כדי לברר האם אתם נמנים על ציבור החורקים.

חריקה של השיניים (bruxism ,grinding) או הידוק ונעילה של השיניים (clenching) הן פעולות בלתי רצוניות, המתרחשות אצל ילדים ומבוגרים כאחד, בעיקר בלילה.

לפי הערכות שונות, אחד מכל 12 אנשים באוכלוסייה סובל ממה שמוגדר "פעילות שרירית לא רצונית במערכת הלעיסה" - פעילות של השיניים, מפרקי הלסת ושרירי הלעיסה, שאינה משמשת לתפקידים של לעיסת מזון, בליעה, חיוך ודיבור.

למידע על חריקת שיניים בילדים

מה קורה בפה שלנו כשאנחנו חורקים או נועלים שיניים? חריקת שיניים היא למעשה תזוזה של הלסת התחתונה, כאשר הפה סגור בחוזקה ושיני הלסת התחתונה והעליונה מתחככות זו בזו. במצב של נעילת שיניים או נעילת לסתות, השרירים שבצדי הלסת מכווצים היטב והשיניים מתהדקות ומשתפשפות.

​איך מונעים דלקת בחניכיים?

חשוב לטפל לפני שהיא תזיק - ולא רק לפה שלך
GettyImages-670353192.jpg

הסיבות לכך אינן ברורות לגמרי. אנו משערים שבחלק גדול מהמקרים מדובר בביטוי של מתח או מעמסה נפשית. תיאוריות מסוימות קושרות את חריקת ונעילת השיניים לצורה המבנית־מכאנית של מבנה הלסת והשיניים: אם קיימת אי התאמה כלשהי בסגירת הלסתות, המנגנון הטבעי של סגירת השיניים מבקש לתקן את המצב ולהביא את הלסתות ל"מקום הנכון". עם זאת, במרבית המקרים מדובר כנראה בביטוי של אי־שקט או בתופעה על רקע לא ידוע.

במקרים רבים נעילה וחריקה הן שני ביטויים לאותה בעיה, וגם התוצאה זהה: השיניים נשחקות, צורתן עלולה להשתנות, הן מושטחות, מאבדות מכוח הלעיסה, הסגירה משתנה, והזנחה של המצב עלולה להשפיע על העצב שבתוך השן ולגרום לנזקים כמו סדקים ושברים בשיניים. כמו כן, הפעלת כוחות כה משמעותית על מערכת השרירים והמפרק עלולה לגרום לנזק מתמשך למפרק הלסת ולכל מערכת הלעיסה.

מומלץ לא להזניח גם מקרים קלים יחסית של חריקה ונעילה. כאשר השיניים ממשיכות להישחק ללא טיפול ומניעה, הסגר נפגע. במקרה כזה, הדרך לתקן זאת היא באמצעות טיפולים מורכבים של הרמת מנשך והחזרת המצב לקדמותו - על ידי ביצוע כתרים ואמצעים פרותטיים שיקומיים שונים. השיניים האחוריות שלנו לא רק חשובות ליכולתנו ללעוס, אלא גם לשמירה על הגובה שבין הלסתות ולהגנה על השיניים הקדמיות, ולמעשה הן מספקות את התמיכה האחורית למשנן שלנו.

לא תמיד מדובר בבעיה שדורשת טיפול. ילדים חורקים שיניים לא פעם, בלילה וביום, ולרוב מדובר בתופעה שחולפת מאליה עם הגיל.

בקרב מבוגרים, נדרשת יותר תשומת לב. הפתרון היעיל ביותר הוא סד לילה רך או קשיח. הסד הוא מבנה פלסטי המולבש על השיניים, לרוב בלסת העליונה, ומונע את אפשרות סגירת השיניים וחיכוכן. הסד גורם לנו לישון בפה פתוח יותר ובכך גם מרפה שרירים, תורם לאיכות השינה ומגן על שינינו מפני שחיקה.

סד קשיח הוא אפקטיבי יותר ועמיד יותר,  אבל יכול להיות קשה יותר להסתגלות. סד רך נבנה בהתאם לסגר, ומאפשר חופשיות מסוימת תוך יכולת לשלוט על טווח התנועה. ההסתגלות לסד הרך עשויה להיות קלה יותר, אבל הוא מאפשר יותר את נעילת השיניים.

שני סוגי הסדים עלולים להישחק עם הזמן והשימוש, ואז יש צורך להחליף אותם. חשוב לדעת שלשני הסדים נדרשת הסתגלות והתמדה, גם נעל חדשה לוחצת בתחילה עד שמתרגלים. כדי להתרגל אין ברירה אלא להרכיב את הסד מדי לילה. מניסיונם של מטופלים רבים, אחרי שמתרגלים אל הסד כבר לא מרגישים בו ולעתים אפילו קשה להירדם בלעדיו.

במרבית המקרים סד הלילה פותר את הבעיה של שחיקת השיניים, אולם יש מקרים, במיוחד כאלה הכרוכים בסימפטומים נוספים, שבהם כדאי לבדוק את הבעיה באופן מקיף ומזוויות אחרות. לעיתים יש סימפטומים שונים שקשורים לכאבים במפרקי הלסת, ל"היתקעות" של שרירי הלסת או לחוסר יכולת לפתוח פה בצורה נורמלית. במקרים כאלה אפשר להקל על הבעיה ולעיתים אף לפתור אותה באמצעות טיפולי פיזיותרפיה מתאימים וטיפול תרופתי להרפיית שרירים. אם הסיבה לבעיה היא לחץ נפשי, ישנם טיפולים ברפואה המשלימה שיכולים לעזור.

טיפ קטן לסיום: סד הלילה הוא שקוף, לכן כשאתם מסירים אותו - הניחו אותו בקופסה או במקום בטוח.

ד"ר אביבה פנקס היא רופאת שיניים ברשת מרפאות כללית סמייל
ומנהלת מרפאת כללית סמייל ברמת אביב

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש