חיפוש

dsdsdsd
אישה עם חולצה סגולה ופנים נפוחים מחזיקה את הלחי בכאב

דלקת חניכיים: איך מונעים ואיך מטפלים

לא רק השיניים זקוקות לטיפול ותחזוקה שוטפת - גם החניכיים. דלקת בחניכיים עלולה לפגוע לא רק בשיניים אלא בבריאות הגוף בכלל. איך מטפלים, וחשוב יותר - איך מונעים דלקת חניכיים?

ד"ר חגי סלוצקי

בקיצור

01

דלקות בחניכיים שעלולות לגרום לנסיגתן, לכאבים, לנפיחות ולפגיעה באחיזת השיניים בפה עד לנפילתן.

02

חניכיים בריאים נראים מנוקדים כקליפת תפוז וצבעם ורוד. חניכיים חולים הם אדומים ונפוחים.

03

ממחקרים עולה שדלקת חניכיים עלולה לגרום לכניסת חיידקים לגוף, ולהזיק בין היתר ללב.

חניכיים הם שם כולל למנגנון האחיזה של השיניים בעצם הלסת, ומכאן תפקידן - להגן ולשמור על מקומן של השיניים בתוך הפה. שמירה לקויה על ההיגיינה האוראלית גוררת לא רק עששת בשיניים, אלא גם דלקות בחניכיים שעלולות לגרום לנסיגתן, לכאבים, לנפיחות ולפגיעה באחיזת השיניים בפה עד לנפילתן.

לחניכיים יש תפקיד נוסף -  גופנו מכוסה ברקמות הגנה כמו עור, ציפורניים וכדומה. המקום היחיד שבו רקמת ההגנה אינה אטומה לחלוטין הוא בחיבור בין השיניים לחניכיים. דרך החיבור הזה עלולים לחדור חיידקים, רעלנים ומזהמים, שמלבד פגיעה במנגנון האחיזה של השיניים עלולים לחדור למחזור הדם ולפגוע בגוף כולו. שמירה על חניכיים בריאים חשובה כדי לשמור הן על משנן תקין וראוי והן על בריאותו של הגוף כולו.

איך יודעים אם החניכיים בריאות?

חניכיים בריאות נראות מנוקדות כקליפת תפוז וצבען ורוד. חניכיים חולות הן אדומות, נפוחות, בוהקות ונוטות לדמם בקלות בכל מגע, ובפרט בעת הברשת השיניים. בדרך כלל אין תחושה של כאב, ולכן רבים נוטים להתעכב בפנייה לטיפול במחלה. 

​ריח רע מהפה: איך נפטרים ממנו?

למומחים שלנו יש טיפים שידרגו לך את החיים
ריח רע מהפה: איך נפטרים ממנו?

איך נוצרת דלקת חניכיים?

אי שמירה על בריאות הפה עלולה לגרום לשקיעה של אבנית סביב השיניים, בעיקר באזור פתחי בלוטות הרוק. האבנית השוקעת משמשת מצע נוח לחיידקים ולרעלנים שמתיישבים בתוכה וגורמים לגירוי ולדלקת.

קיימים מקרים שבהם נסוג החיבור בין העצם והחניכיים לבין השיניים אך החלק העליון (הרקמה הרכה) נותר במקומו. כתוצאה מכך נוצר כיס עמוק בין החניכיים לשיניים, שמפריע לצחצוח, מונע סילוק החיידקים מעומק הכיס וגורם להתפתחות הדלקת.

מי שמקפיד הקפדה יתרה על היגיינה אוראלית בדרך כלל יסבול פחות מדלקות חניכיים וגם יימנע ממחלת העששת (חורים בשיניים). אבל, יש בני מזל שגם שמירה בינונית על היגיינה תספיק כדי לפטור אותם מדלקות.

יש לכך שתי סיבות: גנטיקה, שמשפיעה על יכולת הגוף להתגונן מפני חיידקים; והרכב הרוק, שכן אנשים בעלי רוק בסיסי נוטים יותר לפתח אבנית השן ודלקות חניכיים. אין מה לקנא בבעלי רוק חומצי, הם אמנם יסבלו פחות מאבנית השן, אבל הם עלולים לפתח בקלות יתרה עששת וחורים בשיניים.

גם ילדים יכולים לסבול מדלקת חניכיים?

כן. הסיבה יכולה להיות גנטית ובגלל הימצאות של חיידק מסוים בפה. הטיפול זהה לזה של המבוגרים.

איך מטפלים?

רופא השיניים יסלק את האבנית או יפנה אותך לטיפול שיננות. סביר להניח שתקבל המלצה להמשיך ולטפל בדלקת באמצעות שטיפות פה ובמידת הצורך תקבל אנטיביוטיקה.

ואם לא מטפלים?

כשהמצב מחמיר עלולות החניכיים לסגת ולחשוף את השן בחלקים שבהם היא לא אמורה להיחשף - באזור צוואר השן. החשיפה גוררת רגישות בשיניים לחום, לקור, למגע ולסוגי מזון מסוימים.

במקרים קיצוניים עלולה הנסיגה לגרום לכך שהשיניים ייאבדו מהאחיזה שלהן, יתנדנדו ואף ינשרו. אובדן שיניים עלול להביא לשיבוש בצורת קשת השיניים ותזוזה של שיניים. במקרים חריפים שבהם יש לשקול השתלות שיניים, עלולה הדלקת להביא לכך שלא יהיה די עצם שלתוכה ניתן להחדיר את השתלים.

ממחקרים עולה שדלקת חניכיים לא רק גורמת נזק למשנן, אלא עלולה לגרום לכניסת חיידקים לגוף, לפגוע בחולים במחלות כרוניות, להביא ללידה מוקדמת ולמשקל ולד נמוך, לגרום נזקים ללב, לעודד דמנציה, לפגוע באיזון חולי סוכרת ולהזיק למערכת החיסון של הגוף. חניכיים בריאים משמשים "שומר סף" ואינם מאפשרים לחיידקים או לתוצריהם להיכנס לגוף.

איך אפשר למנוע דלקת חניכיים?

ביקור אצל רופא השיניים / שיננית
הקפידו על ביקורים סדירים אצל שיננית לניקוי השיניים, אחת לשלושה חודשים/חצי שנה לפי המלצת הרופא. הקפדה על ביקורים אלה תעזור במקרה של דלקת ראשונית בטרם ייגרם נזק ארוך טווח.

צחצוח
אתם לא מוותרים על מקלחת מדי יום? אין סיבה שתוותרו על צחצוח השיניים. צחצחו שיניים לאחר כל ארוחה, ואם זה בלתי אפשרי - הקפידו על שימוש באבזרים וצחצוח פעמיים ביום, לאחר ארוחת הבוקר ולפני השינה, כדי להסיר את רובד החיידקים ולסלק את האבנית.

אל תפעילו כוח בצחצוח, כי אתם עלולים לפצוע את החניכיים ולגרור שחיקה ונסיגה שלהם. צחצחו את "קו התפר" בין השיניים לחניכיים, הן מהצד החיצוני והן מהצד הפנימי של השיניים. אל תשכחו גם את משטחי הלעיסה כדי למנוע עששת. עברו בעדינות עם המברשת גם על החניכיים ונקו אותם. חשוב להימנע מצחצוח ליניארי (ימינה ושמאלה) שפוגע במתאר החניכיים - צחצחו במעגלים או במשיכה אנכית מצוואר השן ללהב/ שטח הלעיסה.

צחצחו את השיניים במשך 2 דקות לפחות בכל פעם. צחצוח בזמן קצר יותר לא יספיק כדי לנקות את כל השיניים כהלכה.

איך מצחצחים נכון את השיניים?

מברשת השיניים
השתמשו במברשת רכה עם ראש לא גדול מדי – כזה שיגיע לכל פינה, בעיקר לאזור הטוחנות, מאחור. יש הממליצים על מברשת חשמלית שמגיעה טוב ויסודי יותר לאזורים פנימיים בשן ודורשת פחות מיומנות מצד המצחצח. ברגע שסיבי המברשת מתבדרים, בדרך כלל לאחר חודשיים־שלושה, החליפו את המברשת.

חוט דנטאלי
חוט דנטאלי נועד להסיר שיירי מזון שנתקעו בין השיניים. אל תוותרו על שימוש בחוט לפחות פעם ביום, אחרת היעילות של הצחצוח תפחת. אם נוח לכם יותר להשתמש בקיסמים דנטאליים ייעודיים או בעזרים אחרים - לכו על זה.

ד"ר חגי סלוצקי הוא מומחה לרפואת שיניים ציבורית והרופא הראשי של רשת מרפאות השיניים כללית סמייל

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש