חיפוש

dsdsdsd
טיפול שורש

כל מה שחשוב לדעת על טיפול שורש

צמד המילים "טיפול שורש" מעביר בכם צמרמורת של פחד? הניסיון מלמד שהנשק הכי יעיל נגד הפחד הזה הוא ידע. הנה כל מה שחשוב לדעת על הטיפול החיוני שיעזור להציל את השיניים לפני שיהיה מאוחר מדי

עששת היא אחת מהאיומים המשמעותיים ביותר שמסכנים את השיניים שלנו. זהו למעשה זיהום שנגרם כאשר חיידקים שחיים בחלל הפה מפרקים שאריות מזון ומפרישים חומר שלאט ובהדרגה גורם להרס השן. במצב כזה, בשלב הראשון תיהרס שכבת האמייל – השכבה הקשה שעוטפת אותה ומעניקה לה את הגוון הלבן שלה. לאחר מכן העששת תפרק את הדנטין, שכבה צהבהבה ומעט פחות קשה, ולסיום, אם ממשיכים להזניח ולא מטפלים, היא עלולה להגיע גם למוך השן, שכבה רכה ועדינה שמכילה כלי דם ועצבים.

בשלב הזה, כשהעששת כבר מגיעה לעצבים, היא תגרום כבר לכאבים משמעותיים. ואם זה לא מספיק, היא יכולה להוביל גם להרס העצמות שתומכות בשיניים, מה שיכול לגרום גם לנשירה. מצב כזה מחייב התערבות רפואית מיידית כדי להציל את השן, לעצור את הכאבים המשמעותיים ולמנוע נזק בלתי הפיך גם לרקמות ולעצמות שבאזור.

ההתערבות הרפואית הזאת נקראת טיפול שורש. המטרה המרכזית שלו היא להסיר את רקמות הדלקת מתעלות השן במצב של הרס מתקדם. מטופלים שסובלים מהבעיה בדרך כלל פונים למרפאת השיניים כאשר הם כבר מתמודדים עם כאבים משמעותיים, אך חשוב להבין כי ככל שמגיעים מוקדם יותר לאבחון, קל יותר לטפל בבעיה והיא כרוכה בפחות כאבים ואתגרים.

טיפול שורש: ההיערכות וההנחיות שכדאי להכיר

עוד לפני שנכנסים לטיפול שורש, חשוב להשקיע מאמצים רבים מהרגיל כדי לשמור על היגיינת חלל הפה ולהקפיד לצרוך מזונות בריאים שיפחיתו את הסיכון להחמרת הבעיה. בתקופה הרגישה הזאת מומלץ לצחצח שיניים לפחות פעמיים ביום, להשתמש בחוט דנטלי או באביזרים אחרים כדי לנקות את הרווחים שבין השיניים ולשטוף את הפה עם מי מלח או עם תמיסה שמתאימה לטיפול בעששת.

אם אתם סובלים מכאבים משמעותיים בחלל הפה לפני הטיפול, מחקרים מראים כי משככי כאבים שניתנים ללא מרשם רופא הם אמצעי יעיל.

איך מאבחנים?

האבחון לפני טיפול שורש, כמו גם הטיפול עצמו, יכול להתבצע על ידי רופא שיניים עם ניסיון בטיפול בבעיה הזאת, או על ידי אנדודונט, רופא המתמחה בטיפולי שורש.

בשלב הראשון, יידרש צילום אבחנתי ממוקד של השן הפגועה. הצילום עוזר לרופא לבחון את מצב השן בצורה מדויקת ביותר – החל מהחלק הנראה לעין (הכתר) ועד לתעלות השורש ולעצמות שתומכות בשן. כך ניתן להעריך את חומרת הדלקת ואת רמת הפגיעה בשן. בנוסף, הצילום מאפשר לרופא להבין האם קיימים בקרבת השן סינוסים, עצבים, או שיניים כלואות, כדי להימנע מפגיעה בהם.

לצד הצילום, הרופא ככל הנראה יבצע גם בדיקות קליניות נוספות לשן, לרבות בדיקת התגובה לקור ולמגע, בחינה של רקמות החניכיים ועוד.

מטפלים בכם – כל טיפולי השיניים בכללית סמייל

shutterstock_1563026710.jpg

איך מתבצעת ההרדמה?

טיפול שורש מתבצע ברוב המקרים בהרדמה מקומית והיא אינו כרוך בכאבים או באי נוחות.

אופן ומשך הטיפול

במהלך טיפול שורש הרופא מבודד את השן שהוא נדרש לטפל בה בעזרת טבעת גומי. זאת כדי ליצור מרחב טיפול סטרילי ולהפחית את הסיכון לפגיעה בשיניים או ברקמות קרובות.

בשלב הראשון בטיפול, הרופא מסיר חלק מכותרת השן – החלק הנראה לעין שלה. זאת במטרה לפלס את דרכו לשורשי השן ולנקות את התעלות ביעילות.

לאחר מכן הוא מסיר את העששת מהתעלות באמצעות מכשירים עדינים וזעירים. לסיום הוא מבצע אטימה של הפתח בשן בעזרת חומר דמוי גומי, וישתמש בכתר זמני כדי להחליף את כותרת השן הפגועה. בשלב מאוחר יותר יידרש ביקור נוסף במרפאה על מנת להניח כתר קבוע על השן.

משך הטיפול תלוי במורכבות שלו ובמצב השן המטופלת. בחלק מהמקרים יידרשו אף כמה טיפולים במרפאה על מנת להבטיח סיכול ממוקד ויעיל של הבעיה. ההחלטה על משך הטיפול וכמות המפגשים תתקבל לאחר בחינה מעמיקה של מצב השן ומידת הפגיעה בה.

להנחיות המלאות לפני ואחרי טיפול שורש באתר כללית סמייל

מהן תופעות לוואי ומהם הסיכונים בטיפול שורש?

טיפול שורש, חשוב להדגיש, נחשב להליך עם אחוזי הצלחה גבוהים ביותר ועם סיכוי נמוך לסיבוכים. אולם גם הטיפול הזה, כמו כל הליך רפואי, עלול להיות כרוך בתופעות לוואי או בסיבוכים לא צפויים, לרבות:

רגישות או כאב – טיפול שורש עלול לגרום לנפיחות בחלל הפה, כמו גם לכאבים ורגישות לחום או לקור. כל התופעות האלו מוכרות וצפויות לחלוף כעבור כמה ימים. כדי להתגבר עליהן ניתן ליטול משככי כאבים ללא מרשם רופא. אם התחושות לא חולפות, ייתכן כי הסיבה לכך היא זיהום מקומי ויש לעדכן בהקדם את הצוות הרפואי.

סיכון לזיהום – כל הליך פולשני כרוך בסיכון כלשהו לחדירה של חיידקים לאזור הטיפול, דבר שעלול לגרום לדלקת או לזיהום. במקרה כזה ניתן לטפל בבעיה באנטיביוטיקה. חשוב לשים לב בהקשר הזה לנפיחות חריגה שהולכת ומתגברת או לתחושת "דופק" באזור הטיפול.

פגיעה בעצבים סמוכים – במקרים נדירים עלולה להתרחש פגיעה עצבית בלשון, בלסת או בחך במהלך הטיפול. גם אם מתרחשת פגיעה כזאת, היא צפויה לחלוף כעבור כמה ימים, שבועות או חודשים. רק במקרים נדירים הפגיעה לא תחלוף.

שבירת אביזר ניקוי בתעלה – במהלך טיפול שורש נעשה שימוש בפוצר, מעין מחט קטנה שמאפשרת ניקוי ממוקד ומדויק של תעלת השן הצרה. במקרים מסוימים הכלי הזה עלול להישבר בזמן ההליך. במצב כזה, לעיתים הרופא לא יוכל לשלוף אותו החוצה וישתמש בו כחלק מחומרי האיטום שממלאים את השן בתום הטיפול.

דליפה של חומרי החיטוי – חומר בשם סודיום היפוכלוריט שבו משתמשים לחיטוי תעלות השורש עלול לעיתים לדלוף מחוץ לתעלה ולהגיע לאזורים סמוכים. במצב כזה ייתכן שהמטופל ירגיש כאב מקומי ונפיחות בלסת. מדובר בתופעה זמנית שצפויה לחלוף לאחר כמה ימים.

למה לצפות בשעות ובימים שאחרי הטיפול?

טיפול השורש עצמו כאמור לא כרוך בכאבים, אך הם בהחלט עלולים להופיע בשעות שאחריו, לאחר התפוגגות חומרי ההרדמה. לכן הרופאים בדרך כלל מספקים למטופלים מרשמים למשככי כאבים – ומומלץ להצטייד בהם גם אם אתם לא מאמינים שיהיה בהם צורך.

לאחר הטיפול, בייחוד בשעות הראשונות, מומלץ לא ללעוס דברים קשים, חמים או קרים מאוד. מעבר לכך אין מניעה לבצע כל פעולה שגרתית אחרת וברוב המקרים אף ניתן לחזור לפעילות מלאה כבר ביום הטיפול עצמו.

זכרו כי הצלחת ההליך תלויה גם ביכולת של המטופל לעקוב אחר ההנחיות ולמלא אותן במלואן. בהקשר הזה חשוב להקפיד על מעקב רפואי במועדים שנקבעו ולוודא שנקבע תור גם להנחת הכתר הקבוע על השן. אם מבחינים בתופעות חריגות שלא חולפות כמו כאב שמתעצם במקום לפחות, הפרשה מוגלתית או נפיחות שהולכת וגוברת – יש לעדכן בהקדם את צוות המרפאה. 


ד"ר דוד קינן הוא מומחה לטיפולי שורש ברשת כללית סמייל ומדריך מקצועי בתחום בבית החולים הדסה.

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש