חיפוש

dsdsdsd
עששת בילדים

לא נותנים לעששת לגשת

הידעתם? ממתקים מזיקים פחות מדגני בוקר, כשכאב השיניים נפסק זה דווקא עלול להעיד על בעיה חמורה וחור קטן יכול להיות צרה גדולה. עששת היא מחלה די רצינית, שכדאי שתקראו איך להימנע ממנה

ד"ר אתי דיין, ד"ר רולי ברקוביץ'

פעמים רבות נתקלים בהם במרפאת השיניים: ילדים קטנים מאוד עם שיניים פגועות מאוד מעששת. הורים רבים סבורים שעששת היא עניין פעוט שניתן לדחות את הטיפול בו, לפחות כל עוד הילד לא מתלונן על כאב. זו טעות. עששת היא בהחלט עניין רציני.

מהי עששת?

עששת היא מחלה הנגרמת כתוצאה מפעילות חיידקים, המפרישים חומצה וזו גורמת להתפרקות השן ולהרס המרכיבים שלה.

ממה זה נגרם?

אותם חיידקים הגורמים להרס השן ניזונים משיירי המזון שנותר על השיניים ואשר לא נוקה היטב בתום הארוחה או בסוף היום. החיידקים מפרקים את הסוכר ויוצרים חומצה הממיסה את חומר השן ויוצרת חורים. ראשית, היא ממיסה את הזגוגית (אמייל) שהיא חומר השן הקשה, ואז היא חודרת גם אל שנהב השן (הדנטין), החומר הפנימי יותר המרכיב את השן. כשנוצר מגע עם הדנטין, זהו כבר שלב שבו הילד יכול להרגיש את הכאב.

הרוק שלנו מכיל מרכיבים המנטרלים את החומצות תוך 20- 40 דקות, וגם המינרלים שהומסו חוזרים ושוקעים ומשלימים בהדרגה את השכבה המומסת. אבל, אם תכיפות ואורך התקפת החומצה עוברים את יכולת הגוף לבנות מחדש את זגוגית השן נוצר הפגם העששתי (חור בשן).

האם כל ילד נוטה לעששת?

יש ילדים שהנטייה שלהם לעששת גבוהה יותר. הנטייה הזו מורכבת מגורמים שונים, ובהם הרכב החיידקים, הרכב הרוק בפה וכמובן גם הרגלי האכילה. בכל מקרה, ככל ששומרים על היגיינה גבוהה יותר - הסיכוי להפחית את העששת גבוה אצל כל הילדים, ללא קשר לנטייה.

מהם התסמינים?

בדרך כלל הילדים חשים כאב. אבל, יש מקרים שבהם החורים בשיניים עמוקים ורציניים והעששת כבר הגיעה לכלי הדם ולעצבים, ובכל זאת הילדים אינם חשים בכאב. איך זה יכול להיות? יש ילדים שסף הכאב שלהם גבוה ועששת שכבר מזמן הייתה כואבת אצל ילד אחר, אצלם לא מציקה, בשלב זה. ייתכן גם שהילד חושש להתלונן מפחד מהטיפול. יש ילדים ששמעו "סיפורי זוועה" על טיפולי שיניים מאחים או מחברים, ולפעמים אפילו נחרדים מתיאור של טיפול שאחד ההורים עבר.

הורים רבים סבורים שאם הילד לא מתלונן, הבעיה חלפה. ההפך הוא הנכון – יש אפשרות שהילד לא מתלונן יותר כי השן איבדה את החיות שבה - כלי הדם והעצבים סובלים מנמק, ההרס רב והשן יכולה אפילו כבר להיות אבודה.

במקרה שהילד סובל מנפיחות סביב השן אבל לא מתלונן, ייתכן שמדובר בדלקת סביב השן או באבצס (אזור דלקתי מזוהם שמתנפח כמו כדור קטן). מצב כזה, אם אינו מטופל, עלול להוביל לזיהום מפושט שיגרום לנפיחות בפה, מתחת לעין, בגרון ואפילו זיהום משני בראש ובצוואר שיכול להצריך אשפוז.

מסקנה: הילד הפסיק להתלונן? רוצו למרפאה.

מהם נזקי העששת?

• פגיעה ביכולת האכילה ובמראה.
• זיהום ברקמות התומכות.
• הרס מתקדם של השן הנשירה עלול לגרום להעברת הזיהום, הן לשיניים הקבועות הנמצאות בפה והן לנבטי השיניים המתפתחות הנמצאים בתוך הלסת בסמוך לשיניים הנשירות.
• איבוד מקום אשר עלול להוביל לבעיית צפיפות חמורה ועיוות במשנן הקבוע, או לכליאת השיניים הקבועות בתוך הלסת. 
• סיכון לילדים עם מערכת חיסון נמוכה, כמו חולי סרטן או חולי סוכרת. הפה מהווה מקור כניסה של חיידקים ליתר חלקי הגוף, ולכן דלקת בשיניים מסוכנת להם יותר.
• עקירת שיניים. שן עם עששת נרחבת עלולה לאבד חומר שן רב, וניתן להגיע למצב שלא יהיה ניתן לשחזר אותה בסתימה. התוצאה: טיפול שורש והשלמת השן עם כתר, במקרה הטוב, או במקרה הפחות טוב - עקירה. תוצאה אפשרית של העקירה, מעבר לסבל ולטיפול הממושך, יכולה לגרור שינוי של מיקום השיניים השכנות שזזות לכוון הרווח שנוצר, מה שעלול ליצור בעיות אורתודונטיות בעתיד.

איך מונעים עששת?

תזונה והרגלי אכילה
כל מאכל המכיל פחמימות, גם אם הוא לא מתוק, משמש קרקע מזון לחיידקים גורמי עששת. דווקא פחמימות מורכבות אינן מומסות בקלות על ידי הרוק, בניגוד למאכלים מתוקים שבבסיסם סוכרים פשוטים שנמסים ברוק ונשטפים מהשן מהר יחסית. מחקרים הראו שרמת החומציות בפה נשארת גבוהה זמן רב יותר אחרי אכילת פחמימות מורכבות, מאשר אחרי אכילת סוכרים פשוטים.

אם אוכלים מתוק, יש עדיפות לממתקים "נשטפים" ולא "נדבקים". למשל: עדיף לצרוך גלידה ש"נבלעת", על פני סוכריית טופי שנדבקת ונשארת לאורך זמן. הילד אוכל בבוקר לפני שיצא מהבית מזון שנשאר בפה כמו דגני בוקר? חשוב שיצחצח שיניים בגמר האוכל.

צחצוח
צחצוח השיניים גורם לירידת רובד החיידקים משטח השן, לכן לא נוצרת חומצה על השן. צריך לצחצח לפחות פעמיים ביום – בבוקר, לאחר ארוחת הבוקר ובערב, לאחר הארוחה האחרונה ולפני השינה.

עד גיל 9 לפחות (כמובן משתנה מעט בין ילד לילד) על ההורים מוטלת האחריות לסייע לילדם לצחצח את שיניו. לילדים קטנים קשה לצחצח שיניים, תנועת היד שלהם לא מיומנת והם לא מגיעים לכל שן.

פלואוריד
פלואוריד הוא יסוד בטבע המופיע בדרך כלל כיון המתקשר במהירות לחומר השן ומגן עליו מפני החומצות המפרקות. צחצוח שיניים פעמיים ביום עם משחה המכילה פלואוריד הוא חשוב כי הוא משאיר כמויות של פלואוריד בחיך ועל הלשון ושומר על השיניים לאורך היממה.

פלואוריד נמצא גם במים ובמזון. 2/3 מהמים במדינת ישראל מופלרים וגם מוצרי מזון שונים מכילים פלואוריד משום שהשתמשו להכנתם במים מופלרים (ירקות, פירות, עוגות, פשטידות, לחמים, וכדומה).
משרד הבריאות ממליץ עד גיל שנתיים לצחצח ללא פלואוריד, ומגיל שנתיים עם משחה שכמות הפלואוריד בה מותאמת לגיל. עד גיל 6 כמות המשחה שצריך להניח על המברשת צריכה להיות בגודל של גרגיר אפונה.

שטיפות דנטליות
תכשירי פלואוריד בצורה של תמיסות לשטיפת פה יש לתת  בעיקר במקרים של רמת תחלואה גבוהה בעששת, או במקרים של סיכון גבוה להיפגע מעששת, כמו במהלך טיפול אורתודונטי, ילדים עם פגמים בשיניים, מחלות סיסטמיות המשפיעות על השיניים וכד'. השימוש בשטיפות פה בתמיסות המכילות פלואוריד מומלץ רק לילדים מעל גיל 6 שמסוגלים לירוק את התמיסה מהפה.

חוט דנטאלי
ניקוי בחוט הוא הרגל הכרחי כאשר בין השיניים אין רווח והמזון עלול להיתקע שם ו"לנוח" לאורך ימים. יש כיום חוטים דנטאליים מיוחדים לילדים, בצורות וטעמים שילדים אוהבים.

רופא שיניים
הורים רבים אומרים "זה חור קטן, אין מה למהר", אבל צריך להבין שאצל ילדים השן קטנה בממדיה ולכן עששת שאצל מבוגר תסתיים בסתימה, עלולה בשיניים של ילד להגיע במהירות לשכבות העמוקות של השן.
חשוב להיבדק אצל רופא שיניים לילדים אחת לחצי שנה.

הפסקה של האכלת לילה
מרגע שצמחו לילדיכם שיניים, השתדלו לוותר על האכלת הלילה של תחליפי חלב או של הנקה. האכלת לילה גורמת למצב שבו הסוכרים נותרים בפה שעות רבות ויוצרים כר נוח לעששת. אם הילד עדיין קטן וההאכלה בלילה בלתי נמנעת, נגבו לאחר ההאכלה את החניכיים והשיניים בחיתול רטוב או בגזה רטובה כדי למחות את שאריות החלב המתוק.

ד"ר אתי דיין היא מומחית ברפואת שיניים לילדים ברשת מרפאות השיניים כללית סמייל ובמחלקה לרפואת שיניים לילדים במרכז הרפואי שניידר

ד"ר רולי ברקוביץ היא מומחית לרפואת שיניים לילדים ואחראית תחום רפואת שיניים לילדים ברשת כללית סמייל.

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש