חיפוש

dsdsdsd
אלרגיית אביב בילדים

מותק, הילדים התעטשו

כללית מובילה בשנים האחרונות את הקמתם של מרכזים רפואיים, שמאגדים תחת קורת גג אחת מכלול שלם של שירותים כמו מרכזים לבריאות הילד, לבריאות האישה ולרפואה יועצת. תכירו: מומחי המרכז לבריאות הילד בחולון עם טיפים לעונת האלרגיות

המרכז לבריאות הילד בקניון חולון נפתח לפני כשלוש שנים ונותן שירותים נרחבים לכ־7,000 ילדים. המרכז הוקם במטרה לאגד את כל השירותים הרפואיים שילדיכם זקוקים להם - במרפאה מרווחת וחדישה ובמיקום מרכזי ונגיש.

במרכז מחכה לכם צוות גדול של רופאים המתמחים ברפואת ילדים, ומומחים בהתמחויות שונות כמו טיפול בפגים, מחלות זיהומיות ואלרגיה. זאת בשילוב רופאים מומחים מבית החולים "שניידר" לילדים, עם תתי התמחויות כמו גסטרו, נוירולוגיה, כליות, דיאטנית ויועצת לגיל הרך. כל אלה מעניקים לילדיכם מעטפת רפואית מושלמת בזמינות מלאה.

"אצלנו הילד ומשפחתו נמצאים במרכז", אומר ד"ר שלמה אמזל, מנהל מרכז בריאות הילד חולון. "אנו מלווים את הילד מרגע הלידה ועד הגיוס. השירותים הרפואיים שלנו מותאמים לכל שלב במעגל החיים – החל מרפואה ראשונית, רפואה מונעת, רפואה יועצת ועוד".

הכינו את ילדכם לאביב

מרכז בריאות הילד מהווה חלק מהשירותים הרחבים שעומדים לרשות הלקוחות ברחבי העיר חולון. תושבי חולון מקבלים שירות ב־12 מרפאות לרפואת משפחה, מרכז בריאות הילד, בתי מרקחת במרפאות ועוד בתי מרקחת בהסכם עם כללית.

לד"ר סיריל יופה, מתמחה באלרגיה ואימונולוגיה במרכז בריאות הילד חולון, יש כמה טיפים בשבילכם על רפואת ילדים ואיך צריך להתכונן למתקפת האלרגיות שמביא איתו האביב - נזלת טורדנית, התעטשויות תכופות, עיניים דומעות ותפרחת עם גרד בגוף.

למה יש ילדים שסובלים מאלרגיות? איך נדע אם באמת מדובר באלרגיה, ומה אפשר לעשות כדי להקל על התופעות?

אלרגיה היא תגובה לא תקינה של מערכת החיסון, שנוצרת בגלל חשיפה לגירויים שונים. מערכת החיסון נועדה להגן עלינו מפני גורמים חיצוניים מזיקים כמו חיידקים, וירוסים או טפילים. אבל לפעמים מערכת החיסון מזהה גירויים לא מזיקים ושכיחים בסביבתנו כפולש זר, ומפעילה נגדם את הנשק שלה – תהליך דלקתי – ובמקרה שלנו תגובה אלרגית.
התגובה האלרגית מתבטאת בתופעות בדרגות שונות: מאי נוחות קלה דרך נזלת, התעטשויות, אודם בעיניים, תפרחת וגרד בגוף, ובמקרים קשים אף עלולה להופיע פגיעה קשה במערכות הלב והנשימה.

בעונות הפריחה יש ילדים שמפתחים תגובה אלרגית כשהם נחשפים לאבקנים השונים, כמו עצי זית וברוש, סוגי שדה מגוונים וכדומה.
במיוחד באביב, כשהטבע פורח והרוח מפזרת את האבקנים באוויר למרחקים גדולים, נושמים החולים האלרגיים את האוויר הרווי באבקנים ומפתחים סימני אלרגיה השימתיים (נזלת, דלקת עיניים, החמרה של אסטמה וכדומה).

איך מאבחנים אלרגיה?

האבחון נעשה על פי תלונות ההורים ו/או הילדים. בעת הצורך, ניתן לבצע תבחין עור לזיהוי גורמי האלרגיה. התבחין נעשה על ידי מגע של חומרים מעוררי אלרגיה עם עור החולה. אם מערכת החיסון של החולה רגישה לחומרים אלה, תתבטא הרגישות בדלקת מקומית באזור התבחין.

הצילו, קרדית אבק הבית!

סיבה נוספת ושכיחה לאלרגיה היא קרדית אבק הבית. זהו חרק קטנטן ובלתי נראה לעין שגדל בבית, בעיקר במזרונים, בכריות, בשמיכות, בשטיחים, בווילונות ובין דפי ספרים. מחקרים רבים הראו, כי כאשר מקטינים את החשיפה של הילד לקרדית אבק הבית, חל שיפור בתופעות אלרגיות ואף בתפקודי הריאות אצל חולי אסתמה.

איך אפשר להקל על הילד האלרגי?

1. חשוב מאוד לזהות את האלרגן (הגורם לאלרגיה). לאחר הזיהוי, חשוב למנוע מהילד להיחשף אליו. למשל, אם הילד רגיש לחתולים – חשוב להרחיק את החתול מקרבת הילד. אם הילד רגיש לקרדית אבק הבית – צריך לרסס את המזרן בתרסיס מיוחד נגד הקרדית, לאוורר את המצעים בשמש, ולהוציא וילונות ושטיחים מחדר הילדים.

2. אפשר להיעזר בטיפול תרופתי - יש מבחר גדול של תרופות נוגדות אלרגיה, חלקן אף ללא מרשם רופא. לרוב מקובל להשתמש בתרופות מסוג אנטי־היסטמינים, ובמקרים חמורים אף בסטרואידים, המפחיתים את התהליך הדלקתי שנוצר בעקבות התגובה האלרגית.

3. קיים טיפול שמחסן את הגוף מפני התגובה האלרגית. בטיפול זה, הילד מקבל מדי שבוע זריקות עם תמצית האלרגן בכמויות מזעריות. החיסון נועד להפחית את חומרת המחלה, במטרה להוביל לסבילות שלה לגירוי אליו היא מגיבה, עד לריפוי מלא.

ומה עושים בשעות הערב, כשהמרפאה כבר נסגרה?

•  כללית מפעילה שירות נגיש, נוח וזמין של רופאי ילדים און־ליין, הפועל בשעות הערב ולאורך כל הלילה, כולל רופא עור און־ליין.

•  מוקד האחיות בטל': 2700*, הפועל 24 שעות ביממה.

• המוקד לרפואה דחופה – ביקור רופא בחולון, רח' ההסתדרות 35.

 

ד"ר שלמה אמזל הוא מנהל מרכז בריאות הילד חולון, בקניון חולון
ד"ר סיריל יופה מתמחה באלרגיה ואימונולוגיה במרכז בריאות הילד חולון

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש