חיפוש

dsdsdsd
שירותי כללית

 

 

 

 

ביופסיה, לקיחה, למעט שד‎

תחומי שירות:

ניתוחיםמעבדות

  • סל השירותים
  • קוד שירות: 65033
  • קוד משרד הבריאות: 11100

מהו השירות?

לקיחת דגימת רקמה לצורך בדיקה (בכל הגוף למעט מהשד).

מה צריך לדעת על השירות?

מהי בדיקת ביופסיה?
ביופסיה היא פעולה שבה נוטלים דגימת רקמה מאיבר בגוף כדי לבדוק אותה. הבדיקה מסייעת לאבחן מחלות שונות. היא נשלחת לרופא פתולוג, והוא בודק אותה ביסודיות. הבדיקה כוללת הסתכלות על הדגימה במיקרוסקופ ולעיתים גם בדיקות נוספות כמו בדיקה גנטית וצביעות מיוחדות. ניתן לקחת ביופסיה כמעט מכל רקמה בגוף. בדיקות הביופסיה השכיחות ביותר הן של העור, של בלוטת התריס, של הערמונית, של נגעים במערכת העיכול, של השד ושל מוח העצם.

כדי לקחת ביופסיה מאיבר פנימי יש לעיתים צורך להיעזר באמצעי הדמיה - כמו אולטרסאונד או CT - כדי להגיע במדויק לרקמה שממנה רוצים לקחת דגימה. במקרים מסוימים יש צורך בניתוח של ממש כדי להגיע לרקמה שממנה רוצים לקחת דגימה לביופסיה.

מתי עושים בדיקת ביופסיה?
ביופסיה היא בדיקה שמסייעת לאבחן מחלות שונות. למשל, כשמוצאים גוש חשוד באיבר כלשהו בגוף ורוצים לדעת אם מדובר בגידול שפיר או ממאיר - התשובה מתקבלת על סמך ביופסיה מהגוש.

לביופסיות יש תפקיד מרכזי גם באבחון מחלות שאינן קשורות לגידולים, למשל לאבחון תהליכים דלקתיים שונים בגוף (כמו דלקת של מערכת העיכול) ולאבחון מחלות עור שונות.
תפקיד חשוב נוסף של בדיקות הביופסיה הוא לאבחן מחלות תורשתיות ומטבוליות נדירות.

האם יש צורך בהכנה מוקדמת לבדיקה?
בביופסיה שנעשית בהרדמה מקומית אין צורך, בדרך כלל, בהכנה מיוחדת. אולם אם נוטלים תרופות מדללות דם (כמו אספירין וקומדין), יש להפסיק את נטילתן לפני הבדיקה כדי למנוע דימום רב במהלך הבדיקה או לאחריה.

כאשר הביופסיה נעשית בהרדמה כללית, מדובר למעשה בניתוח לכל דבר, ונדרשת הערכה של רופא מרדים לקראת הניתוח. המרדים ייפגש עם הנבדק, ישוחח עימו ויבדוק אותו. לעיתים יש להביא לפגישה הזאת תוצאות של בדיקות דם, של בדיקת אק"ג או של צילום חזה.

במקרה שקיימות מחלות רקע משמעותיות, יש לעיתים צורך בביקור אצל רופאים מומחים נוספים לפני הניתוח, למשל קרדיולוג או רופא ריאות. חשוב לזכור: כאשר הביופסיה נעשית בהרדמה כללית, יש להיות בצום לפני הניתוח. את ההוראות כמה שעות צריך להיות בצום לפני הניתוח מקבלים מהרופא המרדים.

איך נעשית הבדיקה?
קיימים כמה סוגים של ביופסיה. אם ניתן להסתפק בדגימה קטנה בלבד מהרקמה, עושים ביופסיית מחט: בעזרת מחט דוקרים את הרקמה ומוציאים ממנה דגימה. בסוג כזה של ביופסיה ניתן להסתפק בדרך כלל בהרדמה מקומית בלבד.

אם יש צורך בדגימה גדולה יותר, למשל במקרה שמדובר בביופסיה מגוש חשוד, ניתן לכרות חלק מהגוש או את כולו.

מי נותן הפניה לבדיקה?
תלוי מהיכן נלקחת הביופסיה. למשל אם מדובר בביופסיה של הערמונית, נותן את ההפניה אורולוג.

זה עולה לי כסף?
לא.

לבדיקת זכאות אישית

אם מופיע כפתור "בדיקת זכאות אישית", בלחיצה עליו תעברו לכניסה לאתר כללית און־ליין. הכניסה לאתר מחייבת קוד משתמש וסיסמה
מערכת סל השירותים נועדה לתת לכם את המידע המלא והמעודכן ביותר על השירותים המגיעים לכם בכללית. שימו לב, המידע המתפרסם במערכת עשוי להשתנות מעת לעת כתוצאה משינויים בשירות או בסל כללית.

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש