חיפוש

dsdsdsd
שירותי כללית

 

 

 

 

קולונוסקופיה וירטואלית באמצעות סי.טי‎ ‎

תחומי שירות:

תחומי רפואה

  • סל השירותים
  • קוד שירות: 69024
  • קוד משרד הבריאות: L6375

מהו השירות?

בדיקה של מערכת העיכול באמצעות צילום CT.

מה צריך לדעת על השירות?

מהי בדיקת קולונוסקופיה וירטואלית?
קולונוסקופיה וירטואלית היא בדיקת הדמיה של החלק הפנימי של המעי הגס ללא אנדוסקופיה (הכנסה של צינור עם מצלמה למעי דרך פי הטבעת). מדובר למעשה בבדיקת CT בטן שנעשית בעת שהמעי הגס מנופח באוויר או בגז אחר. עיבוד ממוחשב של צילומי ה־CT יוצר תמונה מדויקת מאוד של החלק הפנימי של המעי הגס. בשונה מבדיקת קולונוסקופיה רגילה, שכוללת החדרה של צינור ארוך למעי הגס ומתן תרופות מטשטשות לנבדק, קולונוסקופיה וירטואלית דורשת הכנסה של צינורית דקה וקצרה לפי הטבעת ללא צורך בטשטוש הנבדק.

לקולונוסקופיה וירטואלית יש שני חסרונות בולטים בהשוואה לקולונוסקופיה רגילה: לא ניתן לעשות באמצעותה פעולות שונות במעי כמו כריתה של פוליפים או לקיחת ביופסיות והיא כרוכה בקרינת רנטגן.

מתי עושים קולונוסקופיה וירטואלית?
כאשר רוצים לעשות בדיקת סקר לא פולשנית לגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס וכאשר לא ניתן לעשות קולונוסקופיה רגילה בגלל קושי טכני או סיכון מוגבר - למשל בעקבות מחלות רקע או גידול חוסם במעי הגס.

מי זכאי לבדיקה?
1. חולים עם גידול ידוע במעי הגס העומדים להערכה לפני ניתוח של היקף הגידול ושלילת גרורות בטניות.
2. חולים מעל גיל 85.
3. חולים מעל גיל 80 שסובלים ממחלות כרוניות קשות וממצב רפואי המחייב את ביצוע הבדיקה, וקיבלו המלצה מגסטרואנטרולוג לביצוע הקולונוסקופיה.
4. במקרים שבהם לא ניתן לעשות את הבדיקה עקב בקע (הרניה).
5. מי שסובלים מסעיפים של המעי הגס וקיבלו הפניה עם הסבר מנומק מגסטרואנטרולוג.

צריך הכנה מוקדמת?
ההכנה לבדיקת קולונוסקופיה וירטואלית דומה להכנה לבדיקת קולונוסקופיה רגילה: כדי להשיג מעי נקי עושים דיאטה שהולכת ומחריפה ככל שמתקרב יום הבדיקה: 72 שעות לפני הבדיקה יש להפסיק לאכול מזונות עשירים בסיבים כמו פירות וירקות ולחם מלא, 24 שעות לפני הבדיקה יש להפסיק לאכול מזון מוצק מכל סוג שהוא, ו־4 שעות לפני הבדיקה יש להיות בצום מוחלט. ביממה שלפני הבדיקה יש גם לשתות תמיסה משלשלת.

איך עושים את הבדיקה?
הנבדק שוכב על מיטת הבדיקה של מכשיר ה־CT, ורופא או איש צוות מחדיר לפי הטבעת שלו צינורית עדינה מצופה במשחת הרדמה. דרך הצינורית מוזרם אוויר או גז אחר שמנפח את המעי ומאפשר לבדוק את חלקו הפנימי. בזמן הבדיקה "נוסעת" מיטת הבדיקה אל תוך מכשיר ה־CT הטבעתי.

מי נותן הפניה לבדיקה?
גסטרואנטרולוג.

זה עולה לי כסף?
לא.

לבדיקת זכאות אישית

אם מופיע כפתור "בדיקת זכאות אישית", בלחיצה עליו תעברו לכניסה לאתר כללית און־ליין. הכניסה לאתר מחייבת קוד משתמש וסיסמה
מערכת סל השירותים נועדה לתת לכם את המידע המלא והמעודכן ביותר על השירותים המגיעים לכם בכללית. שימו לב, המידע המתפרסם במערכת עשוי להשתנות מעת לעת כתוצאה משינויים בשירות או בסל כללית. נא לקרוא את תנאי השימוש המלאים לפני השימוש במערכת סל השירותים

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש