חיפוש

dsdsdsd
שירותי כללית

 

 

 

 

טיפול במחלת שחפת פעילה‎ - חמישה חודשים ראשונים‎ ‎ ‎

תחומי שירות:

תחומי רפואהתחומי רפואה

  • סל השירותים
  • קוד שירות: 70100
  • קוד משרד הבריאות: L4795

מהו השירות?

טיפול בשחפת פעילה בחמשת החודשים הראשונים במסגרת המרכז למחלות שחפת (המלש"ח).

מה צריך לדעת על השירות?

מהי שחפת?
זוהי מחלה זיהומית ומידבקת שפוגעת לרוב בריאות, אך גם באיברים אחרים. מחולל המחלה הוא חיידק השחפת שנקרא מיקובקטריום טוברקולוזיס. ההדבקה מאדם לאדם נעשית באמצעות הטיפות הקטנות של הכיח או של הרוק של אדם החולה במחלה פעילה.

מהם התסמינים של שחפת?
75% מהחולים מתלוננים על התסמינים הבאים: כאב בחזה, תחושת קור בלילה, כיח דמי, שיעול שנמשך יותר משלושה שבועות, כאב ראש, חוסר תיאבון, ירידה במשקל, חיוורון ונטייה לעייפות. 25% מהחולים סובלים גם מזיהום בחלל החזה, מדלקת קרום המוח, מהתנפחות של בלוטות הלימפה, מכאבים בחוליות עמוד השדרה ולפעמים גם מחולשה בשרירי הרגליים.

איך מאבחנים שחפת?
הדרך המקובלת כיום לאבחון שחפת הריאות היא מבחן טוברקולין. טוברקולין הוא חלבון המופק ממתג השחפת. החומר הזה מעורר תגובה אלרגית בעור באנשים שחלו בשחפת.

איך מטפלים בשחפת?
העיקרון החשוב ביותר בטיפול בשחפת הוא הניסיון למנוע התפתחות עמידות של החיידק. לכן משתמשים בו בזמן בשתי תרופות לפחות, שקיימת סבירות גבוהה שהחיידק יהיה רגיש להן. במרבית המקרים כוללת תוכנית הטיפול ארבע עד חמש תרופות בחודשיים הראשונים. לאחר מכן כולל הטיפול התרופתי שתיים עד שלוש תרופות בלבד. קביעת תוכנית הטיפול תלויה באזור בעולם שבו נדבק החולה, במצבו החיסוני ובהנחיות של גופי הבריאות המקומיים.

במקומות שונים בעולם קיימות תוכניות פיקוח על נטילת התרופות, וכך גם בישראל. החולים חייבים להגיע למרכז מיוחד כדי להבטיח שהם נוטלים את התרופות. אחת משגרות הטיפול המקובלות היא חודשיים של טיפול באיזוניאזיד, ריפמפין, אתמבוטול ופיראדינאמיד לחודשיים, ועוד ארבעה חודשי טיפול באיזוניאזיד וריפמפין. תקופת הטיפול במחלה נעה בין 6 חודשים ל־3 שנים.

בכל מקרה של זיהוי מקרה של שחפת פעילה יש לאתר ולבדוק את כל האנשים שהיו במגע קרוב עם החולה כדי לתת להם טיפול מונע. הטיפול המונע המקובל הוא בתרופה אחת - איזוניאזיד.

מי נותן הפניה לבדיקת שחפת?
רופא משפחה או רופא למחלות ריאה.

זה עולה לי כסף?
לא. כמו כן, אין צורך לבקש טופס 17 לביצוע הבדיקה.

לחיפוש נותני השירות

אם מופיע כפתור "בדיקת זכאות אישית", בלחיצה עליו תעברו לכניסה לאתר כללית און־ליין. הכניסה לאתר מחייבת קוד משתמש וסיסמה
מערכת סל השירותים נועדה לתת לכם את המידע המלא והמעודכן ביותר על השירותים המגיעים לכם בכללית. שימו לב, המידע המתפרסם במערכת עשוי להשתנות מעת לעת כתוצאה משינויים בשירות או בסל כללית. נא לקרוא את תנאי השימוש המלאים לפני השימוש במערכת סל השירותים

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש