אשלגן -דם

תחומי שירות:

מעבדות

  • סל השירותים
  • קוד שירות: 72065
  • קוד משרד הבריאות: 43

מהו השירות?

בדיקת אשלגן בדם כחלק מבדיקת אלקטרוליטים (מינרלים הנמצאים ברקמות הגוף ובזרם הדם).

מה צריך לדעת על השירות?

מה אפשר ללמוד מהבדיקה?
הבדיקה מלמדת אותנו מהו ריכוז האשלגן בדם. האשלגן אחראי לשמירת המתח החשמלי בקרום התא. המטען החשמלי חיוני לפעילות העצבית בגוף, לפעילות תאי השרירים (כולל שריר הלב) ולמעבר חומרים אל התאים ומהתאים החוצה. שינויים קטנים בריכוז האשלגן יכולים לגרום להפרעות קצב בשריר הלב.

על ערכי האשלגן שומר בעיקר ההורמון אלדוסטרון, שאותו מפרישה בלוטת האדרנל. האלדוסטרון גורם להפרשת אשלגן עודף אל מחוץ לגוף דרך הכליות.

מתי מומלץ לעשות את הבדיקה?
כאשר יש חשד לשינויים ברמת האשלגן. חשד כזה עשוי לעלות בעקבות נטילת תרופות משתנות, המשפיעות על ריכוז המלחים בדם או במחלות הפוגעות בתפקוד הכליה.

מהם ערכי הנורמה?
3.7 עד 5.2.

מהי המשמעות של ערכים שנמוכים מהנורמה?
סיבות שכיחות לאשלגן נמוך: שימוש קבוע בתרופות משתנות או משלשלות. סיבות נוספות לאשלגן נמוך: הקאות ממושכות, חוסר אשלגן בתפריט, היצרות של עורק הכליה וולעיתים נדירות: הפרשה מוגברת של ההורמון אלדוסטרון או של ההורמון קורטיזול (תסמונת קושינג).

מהי המשמעות של ערכים שגבוהים מהנורמה?
כשל בתפקוד הכלייתי, שימוש בתרופות מסוימות, חבלה קשה שגורמת לפירוק של רקמת השריר וולעיתים נדירות: חוסר בהפרשת ההורמון אלדוסטרון.

לבדיקת זכאות אישית

אם הכפתור "בדיקת זכאות אישית" מופיע, בלחיצה עליו, תעברו לכניסה לאתר "כללית און־ליין" המחייבת קוד משתמש וסיסמה. אם אין לכם קוד משתמש וסיסמה פנו למרפאה.
מערכת סל השירותים נועדה לתת לכם את המידע המלא והמעודכן ביותר על השירותים המגיעים לכם בכללית. שימו לב, המידע המתפרסם במערכת עשוי להשתנות מעת לעת כתוצאה משינויים בשירות או בסל כללית.

כללית לידיעתך כי מגיע לך! צפו במידע על השירות שחיפשתם - מהו השירות? האם הוא כלול בסל הבריאות או בכללית מושלם? למי הוא מיועד? איך אפשר לקבל אותו? אם דרוש לכם מידע נוסף על השירות, פנו למרפאה שלכם

ניוזלטר כללית

אני מסכימ/ה לקבל הודעות במייל