חיפוש

dsdsdsd
שירותי כללית

 

 

 

 

גלוקוז‎-6 ‎פוספט-דהידרוגנז‎ ‎,G6PD ,‎כמותי‎

תחומי שירות:

מעבדותמעבדות

  • סל השירותים
  • קוד שירות: 72078
  • קוד משרד הבריאות: 82955

מהו השירות?

בדיקת דם לבירור חוסר באנזים G6PD.

מה צריך לדעת על השירות?

מה זה?
Glucose-6-phosphate dehydrogenase (ובקיצור: G6PD) הוא אנזים חשוב שמגן על תאי הדם האדומים. אנשים שסובלים ממחסור באנזים הזה אינם חשים בדרך כלל בתסמינים כלשהם. אולם לעיתים הם עלולים לחוות "משברים המוליטיים", שבהם נגרם פירוק מואץ של כדוריות הדם האדומות, וכתוצאה מכך נגרמת אנמיה קשה ומסוכנת.

ישנם כמה גורמים שעלולים לגרום ל"משבר המוליטי" אצל מי שסובלים ממחסור ב־G6PD, ובהם אכילת פול, נטילת תרופות מסוימות ומחלות שונות שמלוות בחום.

ממה נגרם מחסור ב־G6PD?
מוטציה בגן על כרומוזום X היא שמביאה לחוסר ייצור או לייצור לקוי של האנזים.

מהם התסמינים?
במשך רוב הזמן המטופל אינו מרגיש דבר, ואין למחסור באנזים שום תסמינים. בבדיקות דם שגרתיות ניתן לעיתים לגלות אנמיה קלה וסימנים להמוליזה (הרס של כדוריות דם). אולם בעת "משבר המוליטי" יופיעו התסמינים הבאים: חולשה ניכרת, צהבת, שתן כהה, כאבי בטן ובחילות. זה מצב חירום שמחייב פנייה מיידית לחדר מיון.

איך מאבחנים?
האבחנה נעשית באמצעות בדיקת דם. רוב המקרים מאובחנים כבר בילדות ולעיתים ממש בסמוך ללידה משום שיילודים שיש להם מחסור באנזים G6PD סובלים מצהבת לאחר הלידה ועוברים בירור כבר אז.

איך מטפלים?
כשאין תסמינים, אין צורך בטיפול, אך יש להקפיד שלא לאכול פול ולא להשתמש בתרופות מסוימות ובהן סדורל ומקרודנטין. יש ליידע את רופא המשפחה, את רופא השיניים וכל רופא מטפל אחר אם קיים מחסור ב־G6PD - כדי שלא ירשמו תרופות אסורות. בעת "משבר המוליטי" יש צורך בטיפול אינטנסיבי בבית חולים.

מי נותן הפניה לבדיקת הדם?
רופא המשפחה או המטולוג.

זה עולה לי כסף?
לא.

לבדיקת זכאות אישית

אם מופיע כפתור "בדיקת זכאות אישית", בלחיצה עליו תעברו לכניסה לאתר כללית און־ליין. הכניסה לאתר מחייבת קוד משתמש וסיסמה
מערכת סל השירותים נועדה לתת לכם את המידע המלא והמעודכן ביותר על השירותים המגיעים לכם בכללית. שימו לב, המידע המתפרסם במערכת עשוי להשתנות מעת לעת כתוצאה משינויים בשירות או בסל כללית.

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש