בדיקה היסטולוגית כולל מיקרוסקופיה ופענוח‎ ‎

תחומי שירות:

מעבדות

  • סל השירותים
  • קוד שירות: 72115
  • קוד משרד הבריאות: 88305

מהו השירות?

בדיקה של תאי גוף לבירור מבנה הרקמות, ופענוח במיקרוסקופ לאבחון שינויים.

מה צריך לדעת על השירות?

מהי בדיקה היסטולוגית?
זהו הליך שבו נוטלים דגימת רקמה מאיבר בגוף כדי לבדוק אותה (התהליך הזה נקרא גם ביופסיה). הבדיקה מסייעת לאבחן מחלות שונות. הדגימה נשלחת לרופא פתולוג שבודק אותה ביסודיות.

מתי עושים את הבדיקה?
כשרוצים לאבחן מחלות שונות. למשל, כשמוצאים גוש חשוד באיבר כלשהו בגוף ורוצים לדעת אם מדובר בגידול שפיר או ממאיר. הבדיקה גם משמשת לאבחון תהליכים דלקתיים שונים בגוף (כמו דלקת של מערכת העיכול), לאבחון מחלות עור שונות ולאבחון מחלות תורשתיות ומטבוליות נדירות.

האם יש צורך בהכנה מוקדמת לבדיקה?
אם לוקחים את דגימת הרקמות בהרדמה מקומית, אין צורך, בדרך כלל, בהכנה מיוחדת. אולם אם נוטלים תרופות מדללות דם (כמו אספירין וקומדין), יש להפסיק את נטילתן לפני הבדיקה כדי למנוע דימום רב במהלך הבדיקה או לאחריה. את הפסקת הנטילה של התרופות מדללות הדם יש לעשות רק בתיאום עם הרופא המטפל.

אם הבדיקה נעשית בהרדמה כללית, מדובר למעשה בניתוח לכל דבר, ויש להיות בצום כמה שעות לפניה. כמו כן עשוי הרופא המרדים לבקש בדיקות דם ובדיקות הדמיה שונות.

איך נעשית הבדיקה?
אם ניתן להסתפק בדגימה קטנה בלבד מהרקמה, עושים ביופסיית מחט: בעזרת מחט דוקרים את הרקמה ומוציאים ממנה דגימה. אם יש צורך בדגימה גדולה יותר, מדובר בביופסיית חתך או בביופסיית כריתה.

זה עולה לי כסף?
לא. הבדיקה כלולה בסל הבריאות.

לבדיקת זכאות אישית

אם הכפתור "בדיקת זכאות אישית" מופיע, בלחיצה עליו, תעברו לכניסה לאתר "כללית און־ליין" המחייבת קוד משתמש וסיסמה. אם אין לכם קוד משתמש וסיסמה פנו למרפאה.
מערכת סל השירותים נועדה לתת לכם את המידע המלא והמעודכן ביותר על השירותים המגיעים לכם בכללית. שימו לב, המידע המתפרסם במערכת עשוי להשתנות מעת לעת כתוצאה משינויים בשירות או בסל כללית.

כללית לידיעתך כי מגיע לך! צפו במידע על השירות שחיפשתם - מהו השירות? האם הוא כלול בסל הבריאות או בכללית מושלם? למי הוא מיועד? איך אפשר לקבל אותו? אם דרוש לכם מידע נוסף על השירות, פנו למרפאה שלכם

ניוזלטר כללית

אני מסכימ/ה לקבל הודעות במייל