חיפוש

dsdsdsd
שירותי כללית

 

 

 

 

ויטמין‎ ‎,B-12 ‎ציאנוקובלאמין‎

תחומי שירות:

מעבדות

  • סל השירותים
  • קוד שירות: 72125
  • קוד משרד הבריאות: 82607

מהו השירות?

בדיקת דם לבירור רמת הויטמין B12.

מה צריך לדעת על השירות?

מה בודקים?
בבדיקה זו בוחנים את הרמה של ויטמין B12 בנסיוב. ויטמין B12 חיוני לחלוקת התא. חוסר בוויטמין זה עשוי לפגוע בייצור תאי דם, בתאים של מערכת העיכול ובתאי המעטפת של העצבים.

סוג הבדיקה:
בדיקת דם.

מה צריך לדעת על ויטמין B12?
ויטמין B12 נמצא בעיקר במוצרים הבאים מבעלי חיים כמו בשר, ביצים וחלב לכן חוסר בוויטמין נצפה לעיתים קרובות בקרב צמחונים. לאחר בליעת הוויטמין, הוא נקשר לגורם המכונה Intrinsic Factor המיוצר בקיבה ונספג במעי הדק (בחלק המכונה המעי העקום - ileum). פגיעה בקיבה (ובעיקר הפרעה בייצור ה-Intrinsic Factor) ופגיעה באיזור הספיגה במעי העקום עשויים לגרום להפרעה בספיגת הוויטמין ולגרום לחוסר בוויטמין.

מה קורה עם חסר לי ויטמין B12?
חוסר בוויטמין B12 הוא אחת משתי הסיבות הנפוצות לאנמיה מגאלובלסטית (אנמיה שבה התאים האדומים גדולים מהרגיל).

חוסר בוויטמין B12 מאופיין בחולשה, חיוורון ודפיקות לב הנובעות מאנמיה, תחושת צריבה, תחושה של נמלים בגפיים כתוצאה מפגיעה במעטפת העצבים והפרעה עיכולית כולל הפרעה בספיגת ויטמין B12 עקב הפגיעה ברירית של מערכת העיכול. חסר ממושך בוויטמין B12 עלול לגרום לפגיעות עצביות ומוחיות נרחבות. במקרים מסוימים קיים חסר בוויטמין B12 עם רמה תקינה בדם, וקיימות דרכים נוספות לגלות חסר.

מתן ויטמין B12 עשוי להביא להיעלמות תופעות אלו, אולם אם הוויטמין ניתן מאוחר מדי יש סיכוי שהפגיעה במערכת העצבים תהיה בלתי הפיכה.

הנחיות לבדיקה:
יש לצום 8 שעות לפני הבדיקה. מותר לשתות מים בלבד.

בבדיקה אצל ילדים יש להתייעץ עם הרופא על שעות הצום הדרושות.

קיבלת הנחיה אחרת מהרופא? יש לפעול לפי ההנחיה שלו.

לבדיקת זכאות אישית

אם הכפתור "בדיקת זכאות אישית" מופיע, בלחיצה עליו, תעברו לכניסה לאתר "כללית און־ליין" המחייבת קוד משתמש וסיסמה. אם אין לכם קוד משתמש וסיסמה פנו למרפאה.
מערכת סל השירותים נועדה לתת לכם את המידע המלא והמעודכן ביותר על השירותים המגיעים לכם בכללית. שימו לב, המידע המתפרסם במערכת עשוי להשתנות מעת לעת כתוצאה משינויים בשירות או בסל כללית.

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש