אריטרופואטין בדם‎

תחומי שירות:

מעבדותתחומי רפואה

  • סל השירותים
  • קוד שירות: 72209
  • קוד משרד הבריאות: K0558

מהו השירות?

בדיקת דם לבירור ריכוז ההורמון אריתרופואטין, שתפקידו לייצר תאי דם אדומים במוח העצם.

מה צריך לדעת על השירות?

מה עושים בבדיקה?
בודקים את כמות האריתרופויאטין בדם. אריתרופויאטין הוא הורמון המיוצר ביותרת הכליה ומעודד את מוח העצם לייצר תאי דם אדומים. כאשר פוחת מספרם של תאי הדם האדומים בדם או כאשר פוחת ריכוז החמצן בדם, מופרש יותר אריתרופויאטין - מה שגורם להגברת הייצור של תאי הדם האדומים.

מתי עושים את הבדיקה?
את הבדיקה עושים כשרוצים לברר סיבות לאנמיה או לקרישיות יתר של הדם. הסבר: חוסר בהפרשת ההורמון או היעדרו גורמים לאנמיה. לעומת זאת הפרשת־יתר של ההורמון גורמת לפוליציטמיה (ריבוי תאי דם אדומים). הסכנה העיקרית במצב כזה היא סמיכותו הגבוהה יחסית של הדם - מצב שעלול לגרום לקרישים בדם ובעיקר לפקקת הוורידים העמוקים.

מאחר שהפרשה תקינה של אריתרופויאטין תלויה בתפקוד תקין של הכליות, הרי ליקויים בהפרשתו יכולים להצביע, בין היתר, על מחלות כליה שונות ובהן אי־ספיקת כליות כרונית.

איך עושים את הבדיקה?
באמצעות לקיחת דם מהווריד.

מי נותן הפניה לבדיקה?
אנדוקרינולוג או אורולוג.

זה עולה לי כסף?
לא.

לחיפוש נותני השירות

אם הכפתור "בדיקת זכאות אישית" מופיע, בלחיצה עליו, תעברו לכניסה לאתר "כללית און־ליין" המחייבת קוד משתמש וסיסמה. אם אין לכם קוד משתמש וסיסמה פנו למרפאה.
מערכת סל השירותים נועדה לתת לכם את המידע המלא והמעודכן ביותר על השירותים המגיעים לכם בכללית. שימו לב, המידע המתפרסם במערכת עשוי להשתנות מעת לעת כתוצאה משינויים בשירות או בסל כללית.

כללית לידיעתך כי מגיע לך! צפו במידע על השירות שחיפשתם - מהו השירות? האם הוא כלול בסל הבריאות או בכללית מושלם? למי הוא מיועד? איך אפשר לקבל אותו? אם דרוש לכם מידע נוסף על השירות, פנו למרפאה שלכם

ניוזלטר כללית

אני מסכימ/ה לקבל הודעות במייל