מטהנפרין

תחומי שירות:

מעבדות

  • סל השירותים
  • קוד שירות: 72227
  • קוד משרד הבריאות: 43

מהו השירות?

בדיקת דם או שתן לאבחון מחלת לפיאוכרומוציטומה (גידולים של בלוטת האדרנל).

מה צריך לדעת על השירות?

מהו מטנפרין?
זוהי נגזרת של קטכולאמינים - מוליכים עצביים (ובהם אדרנלין ונוראדרנלין) - שמיוצרים בבלוטת יותרת הכליה.

מהי מטרת הבדיקה?
המטרה היא בעיקר לזהות או לשלול מצב של פאוכרומוציטומה - גידול (לרוב שפיר) בבלוטת יותרת הכליה (אדרנל) - וכן כדי לבחון את יעילות הטיפול בגידול הזה: האם הוא הורחק במלואו והאם הוא חזר לאחר שהוצא. בדיקת מטנפרין משמשת גם במקרים הבאים: לבדוק אי־סדירות בפעילות של יותרת הכליה ולאבחון גידולים אצל ילדים מסוג נוירובלסטומה (גידול שמקורו ביותרת הכליה או ברקמות עצבים שונות בצוואר, בחזה, בבטן או באגן) או מסוג גנגליו־נוירומה (גידול שמקורו בתאי עצב).

מתי עושים את הבדיקה?
כשיש חשד לפאוכרומוציטומה. התסמינים העיקריים של המחלה הם לחץ דם גבוה שאינו מגיב לטיפול התרופתי המקובל וכאבי ראש המלווים בהזעת־יתר, בהסמקה או בקצב לב מוגבר.

איך עושים את הבדיקה?
באמצעות איסוף שתן במשך 24 שעות או באמצעות בדיקת דם. איסוף השתן מניב תוצאות מדויקות יותר מבדיקת דם.

מי נותן הפניה לבדיקה?
לרוב, אנדוקרינולוג.

זה עולה לי כסף?
לא.

לחיפוש נותני השירות

אם הכפתור "בדיקת זכאות אישית" מופיע, בלחיצה עליו, תעברו לכניסה לאתר "כללית און־ליין" המחייבת קוד משתמש וסיסמה. אם אין לכם קוד משתמש וסיסמה פנו למרפאה.
מערכת סל השירותים נועדה לתת לכם את המידע המלא והמעודכן ביותר על השירותים המגיעים לכם בכללית. שימו לב, המידע המתפרסם במערכת עשוי להשתנות מעת לעת כתוצאה משינויים בשירות או בסל כללית.

כללית לידיעתך כי מגיע לך! צפו במידע על השירות שחיפשתם - מהו השירות? האם הוא כלול בסל הבריאות או בכללית מושלם? למי הוא מיועד? איך אפשר לקבל אותו? אם דרוש לכם מידע נוסף על השירות, פנו למרפאה שלכם

ניוזלטר כללית

אני מסכימ/ה לקבל הודעות במייל