פוספוטזה בסיסית‎

תחומי שירות:

מעבדות

  • סל השירותים
  • קוד שירות: 72323
  • קוד משרד הבריאות: 43

מהו השירות?

בדיקת דם לבירור רמת פוספוטזה בסיסית‎ (אנזים).

מה צריך לדעת על השירות?

מי זקוק לבדיקה?
בדרך כלל עורכים אותה למי שמראים סימנים של מחלת כבד כמו חולשה ועייפות, אובדן תיאבון, בחילות והקאות, נפיחות בבטן וכאבי בטן, או סימנים של פגיעה בעצמות כמו כאבי עצמות ומפרקים ושברים חוזרים. לרוב יעשו את הבדיקה יחד עם כמה בדיקות נוספות.

מה יגלו בבדיקה?
מה רמת האנזימים בדם. אם הרמה גבוהה מהנורמה היא עשויה להצביע על חשש למחלת כבד, פגיעה בעצמות, בעיה במעי, סוכרת, בעיה בבלוטת התריס או פעילות יתר של בלוטת התריס.

אחוז נמוך מהנורמה עשוי להצביע על חשש לתת פעילות של בלוטת התריס.

בנוסף, יש תרופות שונות שמשפיעות על רמות האנזימים בדם, ביניהן אנטיביוטיקה, תרופות לטיפול בהפרעות קצב וביתר לחץ דם, נוגדי קרישה, תרופות נגד גאוט, תרופות אנטי פסיכוטיות, תכשירים נגד תולעים וכימותרפיה.

רמות גבוהות של פוספטזה יכולות להימצא בדם גם בזמן הריון, ריפוי שברים ואצל ילדים בגלל שהם נמצאים בגדילה, כולל פעילות צמיחה של העצמות.

בהתאם לתוצאות הבדיקה יחליטו האם צריך בדיקות נוספות, מעקב והמשך טיפול.

יש הנחיות מיוחדות?
הבדיקה נעשית בצום של שמונה עד עשר שעות.

לסיבות שבגללן יש לעשות את הבדיקה ולהנחיות מלאות התייעצו עם הרופא המטפל.

לבדיקת זכאות אישית

אם הכפתור "בדיקת זכאות אישית" מופיע, בלחיצה עליו, תעברו לכניסה לאתר "כללית און־ליין" המחייבת קוד משתמש וסיסמה. אם אין לכם קוד משתמש וסיסמה פנו למרפאה.
מערכת סל השירותים נועדה לתת לכם את המידע המלא והמעודכן ביותר על השירותים המגיעים לכם בכללית. שימו לב, המידע המתפרסם במערכת עשוי להשתנות מעת לעת כתוצאה משינויים בשירות או בסל כללית.

כללית לידיעתך כי מגיע לך! צפו במידע על השירות שחיפשתם - מהו השירות? האם הוא כלול בסל הבריאות או בכללית מושלם? למי הוא מיועד? איך אפשר לקבל אותו? אם דרוש לכם מידע נוסף על השירות, פנו למרפאה שלכם

ניוזלטר כללית

אני מסכימ/ה לקבל הודעות במייל