קטכולאמינים, סך‎ ‎ ‎

תחומי שירות:

מעבדות

  • סל השירותים
  • קוד שירות: 72393
  • קוד משרד הבריאות: 43

מהו השירות?

בדיקת שתן לבירור רמת הורמוני הדחק.

מה צריך לדעת על השירות?

מהם קטכולאמינים?
אלה הם הורמונים המשוחררים מבלוטת יותרת הכליה (האדרנל), ורמתם עולים במצבים של עקה (סטרס) גופנית ונפשית, בפעילות גופנית קשה ובגידולים כמו פאוכרומוציטומה או קרצינואיד. הקטכולאמינים השכיחים והמוכרים יותר הם האדרנלין הדופמין והנוראפינפרין.

מתי עושים בדיקת שתן כדי לברר את רמת הקטכולאמינים?
איסוף שתן (במשך 24 שעות) למדידת קטכולאמינים או מדידת רמתם בדם נעשים כדי לאבחן יתר לחץ דם שמקורו בגידול של יותרת הכליה - פאוכרומוציטומה - המפריש קטכולאמינים או כדי לאבחן גידול כמו נוירובלסטומה. כן נעשית הבדיקה הזאת כדי לאמוד את השפעת הטיפולים בגידולים האלה. בדיקה כזאת יכולה להידרש במקרה של מטופל שסובל מלחץ דם גבוה עם תסמינים כמו כאבי ראש, הזעה מופרזת, סומק וקצב לב מוחש שאינו מגיב לטיפול הקונוונציונלי.

מהי משמעות הממצאים?
המטרה הראשונית של הבדיקה היא למצוא סיבות ללחץ דם גבוה או את הגידולים שהוזכרו למעלה. עם זאת, רמות גבוהות מהמקובל של קטכולאמינים בדם או בשתן יכולות להופיע גם במקרים הבאים: חרדה, דיכאון, לחץ נפשי, פעילות גופנית מאומצת באופן חריג, מצבי עקה כמו כוויות, זיהום, ניתוח או פציעה טראומטית.

רמת קטכולאמינים מוגברת תימצא לאחר אוטם שריר לב, במצבי עקה, בתת־פעילות של בלוטת התריס, בחמצת סוכרתית ובמצבי דיכאון.

רמות נמוכות מהמקובל של קטכולאמינים ניתן למצוא במקרים של סוכרת ושל מחלת פרקינסון.

מי נותן הפניה לבדיקה?
אנדוקרינולוג, רופא במרפאת יתר לחץ דם או רופא המשפחה.

זה עולה לי כסף?
לא.

לבדיקת זכאות אישית

אם הכפתור "בדיקת זכאות אישית" מופיע, בלחיצה עליו, תעברו לכניסה לאתר "כללית און־ליין" המחייבת קוד משתמש וסיסמה. אם אין לכם קוד משתמש וסיסמה פנו למרפאה.
מערכת סל השירותים נועדה לתת לכם את המידע המלא והמעודכן ביותר על השירותים המגיעים לכם בכללית. שימו לב, המידע המתפרסם במערכת עשוי להשתנות מעת לעת כתוצאה משינויים בשירות או בסל כללית.

כללית לידיעתך כי מגיע לך! צפו במידע על השירות שחיפשתם - מהו השירות? האם הוא כלול בסל הבריאות או בכללית מושלם? למי הוא מיועד? איך אפשר לקבל אותו? אם דרוש לכם מידע נוסף על השירות, פנו למרפאה שלכם

ניוזלטר כללית

אני מסכימ/ה לקבל הודעות במייל