חיפוש

dsdsdsd
שירותי כללית

 

 

 

 

בדיקת שתן כללית עם מיקרוסקופיה‎

תחומי שירות:

מעבדותתחומי רפואהניתוחיםתחומי רפואה

  • סל השירותים
  • קוד שירות: 72433
  • קוד משרד הבריאות: 81000

מהו השירות?

בדיקת שתן כללית והסתכלות על מרכיבי השתן במיקרוסקופ.

מה צריך לדעת על השירות?

מהי מטרת הבדיקה?
לאבחן מחלות שונות. בדיקת שתן כללית, הנעשית באמצעות מקלון בדיקה, כוללת בדרך כלל יותר מ־10 בדיקות שונות של השתן. בדיקה מיקרוסקופית של השתן משמשת לבחינת תאי דם אדומים ולבנים וכן לגילוי נוכחות של חיידקים ושל גבישים (העלולים להצביע על זיהום בדרכי השתן ועל הפרעות בחילוף החומרים). להלן הבדיקות העיקריות:

חומציות השתן (PH). חריגה - כלפי מעלה וכלפי מטה - בחומציות השתן עלולה להצביע על מחלות רבות ובהן סוכרת, שלשול, מחלות ריאה חסימתיות, כשל כלייתי, הקאות מרובות, נטילת תרופות וחומרים כימיים או זיהום בדרכי השתן.

חלבון בשתן (Protein). ערכים גבוהים מהנורמה יכולים להצביע על מחלות כליה שונות כמו פגיעה סוכרתית בכליה, רעלת הריון, מחלות זיהומיות ולחץ דם גבוה.

קטונים (Ketones) נוצרים מפירוק מהיר של חומצות שומן - תהליך שקורה כשהגוף שרוי במצוקה כתוצאה מהרעבה או מסוכרת. הימצאות קטונים בשתן יכולה להצביע, בין היתר, על סוכרת, על אנורקסיה, על הקאות מרובות (למשל בהריון), על פעילות יתר של בלוטת התריס, על חום גבוה ועל הריון.

כדוריות דם לבנות (WBC). השתן של אדם בריא כמעט שאינו מכיל כדוריות דם לבנות, והימצאותן בנוזל השתן עלולה להעיד על תהליך דלקתי כלשהו בדרכי השתן.

כדוריות דם אדומות (RBC). ערכים שגבוהים מהנורמה עלולים להצביע על דלקות בדרכי השתן, על מחלות כליה, ובהן דלקות ואבנים בדרכי השתן, על דלקת הערמונית ובמקרים נדירים - על גידול סרטני.

משקל סגולי (SG). מהבדיקה לומדים מהו המשקל הסגולי של השתן, כלומר מהו ריכוז החלקיקים בנוזל. חריגה מהטווח התקין של המשקל הסגולי עלולה להצביע על הפרעה בתפקוד הכליות או, לחלופין, על עומס מלחים או נוזלים שהכליות מתקשות לווסת.

ניטריטים (Nitrites). הניטריטים הם תוצר לוואי של חומרים שאותם פירקו חיידקים. לכן נוכחות ניטריטים בשתן היא סימן עקיף להימצאות של חיידקים בשתן. את הבדיקה יש לעשות כשיש חשד לדלקת בדרכי השתן.

סוכר בשתן (Glucose U Strip). אצל אנשים בריאים אין בדרך כלל סוכר (גלוקוז) בשתן. נוכחות של סוכר בשתן עלולה להצביע על רמות גבוהות של סוכר בדם, לרוב בגלל סוכרת או בשל נטילת תרופות שונות.

בילירובין בשתן (Bilirubin U Strip). הימצאות בילירובין בשתן עלולה להצביע על התפתחותה של מחלת כבד כמו אבנים בכיס המרה, חסימת דרכי המרה או דלקת כבד נגיפית. סיבה נוספת להימצאות בילירובין בשתן היא אנמיה שנגרמת עקב פירוק מוגבר של כדוריות דם אדומות.

מי נותן הפניה לבדיקה?
רופא המשפחה.

היא עולה לי כסף?
לא

לבדיקת זכאות אישית

אם מופיע כפתור "בדיקת זכאות אישית", בלחיצה עליו תעברו לכניסה לאתר כללית און־ליין. הכניסה לאתר מחייבת קוד משתמש וסיסמה
מערכת סל השירותים נועדה לתת לכם את המידע המלא והמעודכן ביותר על השירותים המגיעים לכם בכללית. שימו לב, המידע המתפרסם במערכת עשוי להשתנות מעת לעת כתוצאה משינויים בשירות או בסל כללית.

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש