קורטיסול חופשי‎ ‎

תחומי שירות:

מעבדות

  • סל השירותים
  • קוד שירות: 72591
  • קוד משרד הבריאות: 41

מהו השירות?

בדיקת דם לבירור ריכוז הקורטיזול - הורמון המופרש מבלוטת יותרת הכליה.

מה צריך לדעת על השירות?

מהי מטרת הבדיקה?
לקבל נתונים על רמות הקורטיזול בדם. מהנתונים האלה ניתן ללמוד על תפקודן של בלוטת יותרת הכליה (אדרנל) ושל בלוטת יותרת המוח.

מהו קורטיזול?
זהו הורמון שאחראי בעיקר לחילוף החומרים בגוף (הוא מפקח על פירוק חלבונים, סוכרים ושומנים) ומשוחרר בתגובה למצבי לחץ (טראומה, זיהומים, חום, מתח נפשי, מאמץ גופני וכדומה). התרומה שלו במצבי לחץ טמונה בכך שהוא מפחית את הזרמת דם למערכות לא קריטיות בגוף, כמו העור ומערכת העיכול, ומגביר את הזרמת הדם למערכות קריטיות כמו לב, ריאות והשרירים הגדולים.

קורטיזול מיוצר בבלוטת יותרת הכליה. על הייצור ועל ההפרשה של קורטיזול מפקח ההורמון ACTH שמופרש מבלוטת יותרת המוח (היפופיזה).

מתי צריך לעשות את הבדיקה?
כאשר יש תסמינים המעידים על הפרשת־יתר או על הפרשת־חסר של ההורמון. הפרשת־יתר של קורטיזול (תסמונת קושינג) - למשל בעקבות גידול בבלוטת יותר הכליה או בבלוטת יותרת המוח - גורמת לתסמינים רבים ובהם הצטברות שומן במקומות שונים בגוף ובעיקר בעורף, עלייה במשקל, צמיחה מוגברת של שיער, לחץ דם גבוה, עלייה ברמת הסוכר בדם, דלדול עצמות (אוסטאופורוזיס) ודלדול שרירים. נשים עלולות לסבול מאי־סדירות בווסת, ואצל ילדים עלול עודף הקורטיזול לגרום לעצירת הגדילה.

הפרשה מועטה מדי של קורטיזול מכונה מחלת אדיסון ועלולה לגרום לירידה בלחץ הדם, לחולשה ולהתכהות של העור.

איך עושים את הבדיקה?
ניתן למדוד את רמת הקורטיזול בדם או בשתן. מדידה בדם מראה את רמת ההפרשה ברגע נתון, ואילו המדידה בשתן מלמדת על הפרשת הקורטיזול במשך כל היממה.

כדי למדוד את רמת הקורטיזול בשתן יש לאסוף שתן במשך 24 שעות במיכל מיוחד ואיתו להגיע לאחות במרפאה לצורך הבדיקה.

כדי למדוד את רמת הקורטיזול בדם יש להגיע למרפאה מוקדם בבוקר כיוון שהפרשת ההורמון מגיעה לשיאה בין 6 ל־8 בבוקר.

מי נותן הפניה לבדיקה?
רופא המשפחה או אנדוקרינולוג.

זה עולה לי כסף?
לא.

לחיפוש נותני השירות

אם הכפתור "בדיקת זכאות אישית" מופיע, בלחיצה עליו, תעברו לכניסה לאתר "כללית און־ליין" המחייבת קוד משתמש וסיסמה. אם אין לכם קוד משתמש וסיסמה פנו למרפאה.
מערכת סל השירותים נועדה לתת לכם את המידע המלא והמעודכן ביותר על השירותים המגיעים לכם בכללית. שימו לב, המידע המתפרסם במערכת עשוי להשתנות מעת לעת כתוצאה משינויים בשירות או בסל כללית.

כללית לידיעתך כי מגיע לך! צפו במידע על השירות שחיפשתם - מהו השירות? האם הוא כלול בסל הבריאות או בכללית מושלם? למי הוא מיועד? איך אפשר לקבל אותו? אם דרוש לכם מידע נוסף על השירות, פנו למרפאה שלכם

ניוזלטר כללית

אני מסכימ/ה לקבל הודעות במייל