חיפוש

dsdsdsd
שירותי כללית

 

 

 

 

צילום רחם וצילום חצוצרות, היסטרוסלפינגוגרפיה‎ ‎ ‎

תחומי שירות:

דימותדימותנשים, הריון ולידה

  • סל השירותים
  • קוד שירות: 78140
  • קוד משרד הבריאות: 74740

מהו השירות?

צילום רנטגן של חלל הרחם והחצוצרות, עם הזרקת חומר ניגוד.

מה צריך לדעת על השירות?

מהו צילום רחם?
צילום רחם הוא למעשה סדרה של צילומי רנטגן של הרחם שמטרתם היא לבדוק את תקינותם של חלל הרחם ושל החצוצרות. כדי לקבל תמונות חדות וברורות של האיברים הנבדקים מזליפים לפני הבדיקה חומר ניגוד לתוך הרחם דרך הנרתיק. חומר הניגוד מאפשר לראות את האיברים המצולמים באופן ברור יותר וחד יותר.

מתי עושים צילום רחם?
הבדיקה נעשית לרוב כאשר האישה מתקשה להיכנס להריון או סובלת מהפלות חוזרות ונשנות. היא מסייעת לאשר או לשלול הימצאות של מומים, של גידולים או של הידבקויות ברחם ובחצוצרות. יש לציין כי בספרות הרפואית יש דיווחים על עלייה בשיעור ההריונות בקרב נשים שעברו את הבדיקה - גם אם לא קיבלו שום טיפול מעבר לכך.

לעיתים רחוקות נוהגים לעשות את הבדיקה גם לאחר ניתוחי רחם שונים וניתוחי חצוצרות כדי לוודא שהניתוחים הצליחו.

האם יש צורך בהכנה מוקדמת לבדיקה?
מומלץ לעשות את הבדיקה בימים הראשונים לאחר מחזור הווסת כדי למנוע את האפשרות שהאישה מצויה בהריון. הסיבה: צילום רחם הוא בדיקה פולשנית שעלולה לפגוע בהריון צעיר. מאותה הסיבה גם אסור לקיים יחסי מין החל מהמחזור ועד למועד שבו נעשית הבדיקה.

אם האישה סבלה בעבר מדלקות של הרחם ושל החצוצרות, ימליץ הרופא לרוב על טיפול אנטיביוטי מונע לפני עריכת הבדיקה. נוסף על כך, לנשים שסובלות מרגישות ליוד או מאסתמה נוהגים לתת טיפול תרופתי למניעת תגובות אלרגיות. לרוב נותנים להן פרדניזון - עם או ללא תרופות נוספות נגד אלרגיה.

מאחר שהבדיקה עלולה להכאיב, ניתן לקחת משככי כאבים כשעה לפני שהיא מתחילה.

איך עושים את הבדיקה?
האישה שוכבת על מיטת הבדיקה, ומעליה מצלמת רנטגן. את הבדיקה עושה רופא נשים, והוא נעזר על פי רוב בטכנאי רנטגן ובאחות. תחילה עושה הרופא בדיקה גינקולוגית רגילה כדי להעריך את גודלו של הרחם ואת מיקומו. לאחר כיסוי המפשעה והירכיים בבד סטרילי מחטא הרופא את צוואר הרחם (באמצעות מכשיר שנקרא ספקולום ושאותו הוא מחדיר דרך הנרתיק). לאחר מכן הוא מחדיר צינורית לתוך צוואר הרחם, ודרכה הוא מזרים חומר ניגוד - מה שמאפשר לטכנאי לעשות שיקוף של הרחם. תמונת הרחם מתקבלת על צג טלוויזיה, ומהצג ניתן להפיק סדרה של תצלומי רנטגן נפרדים.

מי נותן הפניה לבדיקה?
רופא נשים.

זה עולה לי כסף?
לא.

לבדיקת זכאות אישית

אם מופיע כפתור "בדיקת זכאות אישית", בלחיצה עליו תעברו לכניסה לאתר כללית און־ליין. הכניסה לאתר מחייבת קוד משתמש וסיסמה
מערכת סל השירותים נועדה לתת לכם את המידע המלא והמעודכן ביותר על השירותים המגיעים לכם בכללית. שימו לב, המידע המתפרסם במערכת עשוי להשתנות מעת לעת כתוצאה משינויים בשירות או בסל כללית.

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש