חיפוש

dsdsdsd
טיפולי פוריות: זכויות ומידע למטופלים

טיפולי פוריות: זכויות ומידע למטופלות ולמטופלים

אילו זכויות מגיעות לכם בכללית אם אינכם מצליחים להשיג הריון? אילו זכויות מגיעות לכם מהמדינה? כיצד מתמודדים עם ההיבטים הנפשיים של טיפולי הפוריות? מדריך

פרק 1: מידע כללי על אי־פוריות

תהליך היווצרות ההריון

הריון טבעי נוצר מהתמזגות של שני תאי רבייה: תא ביצית (שמקורו בשחלות האישה) עם תא זרע (שמקורו באשכי הגבר), הנפגשים זה עם זה לאחר מגע מיני בעיתוי מתאים.

התפתחות הביצית ותהליך הביוץ
מדי חודש מתפתחים בשחלה כמה זקיקים. כל זקיק מכיל נוזל עשיר בהורמונים וכן ביצית אחת. במחזור טבעי רק זקיק אחד מבין כל הזקיקים יגיע לבשלות מלאה באחת משתי השחלות. התהליך שבו חורגת (יוצאת) הביצית הבשלה מהשחלה נקרא ביוץ.

ההפריה
לאחר הביוץ נאספת הביצית על ידי החצוצרה. הפריה היא תהליך שבו יש חדירה של תא זרע לתוך הביצית והתמזגות החומר הגנטי - הכרומוזומים - של הזרע ושל הביצית הנושאים את התכונות הגנטיות של בני הזוג.

לאחר הפריית הביצית מתחיל תהליך של חלוקה ושל התפתחות, והעובר שנוצר כתוצאה מכך ממשיך את דרכו בחצוצרה לכיוון חלל הרחם. העובר מגיע לרחם לאחר 5 ימים ובאותו השלב הוא כולל יותר מ־100 תאים.

ההשרשה
רירית הרחם עוברת שינויים במהלך החודש בהשפעת הורמונים. כדי שהעובר ימשיך להתפתח עליו לצאת מתוך המעטפת שסביבו ולהשתרש ברירית הרחם. בתהליך ההשרשה נוצר קשר עם כלי דם אימהיים לצורך הזנת העובר.

כשלושה שבועות לאחר הביוץ ניתן להבחין באמצעות האולטרסאונד בשק עוברי קטנטן ברחם, ולאחר שבוע נוסף ניתן לזהות דופק עוברי.

אי־פוריות

ההגדרה של אי־פוריות היא חוסר יכולת של בני זוג להשיג הריון לאחר שנה אחת שבה הם קיימו יחסי מין לא מוגנים, ולאישה היו מחזורים סדירים. כשמדובר באישה מעל גיל 35, מוגדרים בני הזוג "סובלים מאי־פוריות" כבר לאחר חצי שנה של ניסיונות להשיג הריון.

40% מהמקרים של אי־פוריות נובעים מבעיות פוריות של האישה, 40% נובעים מבעיות פוריות של הגבר, 10% נובעים מבעיות פוריות הן אצל הגבר והן אצל האישה, ול־10% מהמקרים קשורים לגורמים בלתי ידועים.

בכל מקרה, אי־פוריות הוא בעיה משותפת של שני בני הזוג. במרפאות הפוריות ניתן מענה לכל קשת הסיבות הקשורות לאי־פוריות. לאחר אבחון מסודר מותאם טיפול אישי לבני הזוג. מדובר בדרך ארוכה, לפעמים קשה, אבל במרבית המקרים היא מסתיימת בהגשמת החלום של בני הזוג להיות הורים.

סיבות לאי־פוריות האישה

הפרעה מכנית
תפקוד החצוצרות נפגע לעיתים עקב דלקות או ניתוחים שגרמו לחסימה חלקית או מלאה שלהן ולהידבקויות סביב השחלות והחצוצרות. לעיתים מדובר בחסימה מולדת. החסימה מפריעה למעבר הביצית מהשחלה לחצוצרה או למעבר הביצית המופרית בחצוצרה עצמה.

אנדומטריוזיס
מדובר בצמיחה של תאי רירית הרחם (האנדומטריום) מחוץ לחלל הרחם, בדרך כלל בחלל האגן בסמוך לרחם ולשחלות. אנדומטריוזיס עלול לגרום לכאבים חזקים בזמן הווסת, לכאבים בעת שמקיימים יחסי מין ולעיתים גם להפרעות בפוריות.

בעיות הורמונליות
הפרעת ביוץ היא תופעה שכיחה יחסית שבאה לידי ביטוי באי־סדירות של מחזורי הווסת - עד כדי היעדר מוחלט של דימום וסתי (אל־וסת). הפרעה בהורמוני המין או בהורמון החלב או בהורמוני בלוטת התריס עלולה לגרום לבעיות בפוריות.

תסמונת השחלות הפוליציסטיות (PCOS)
זוהי תסמונת שכיחה מאוד בקרב נשים בגיל הפוריות, והיא גורם שכיח ביותר להפרעות ביוץ. תסמונת השחלות הפוליציסטיות באה לידי ביטוי, בין היתר, באחת או יותר מהתופעות הבאות: אי־סדירות במחזור הווסת או אל־וסת, שיעור יתר, אקנה, שחלות מוגדלות מעט המכילות זקיקים זעירים מרובים ועוד.

בדיקות לאבחון הסיבות לאי־פוריות האישה

במרפאות הפוריות שבמרכזים לבריאות האישה בכללית עושים הערכה מלאה של הסיבות לאי־הפוריות ובהתאם לממצאים ממליצים על הטיפול המתאים ואף מיישמים אותו. אלה הן הבדיקות שעושים לנשים:

• בדיקות הורמונליות. בדיקת דם לקבלת הפרופיל ההורמונלי הקשור למערכת הרבייה ולתפקודים של בלוטת התריס.

• צילום רחם. זוהי הבדיקה הבסיסית להערכת מצבם של חלל הרחם ושל החצוצרות. במהלך צילום הרחם מוזרק חומר ניגוד לחלל הרחם, נעשה שיקוף, וניתן לראות את זרימת החומר ברחם ובחצוצרות. הבדיקה נעשית במכון רנטגן ונמשכת 15-10 דקות.

• אולטרסאונד נרתיקי מאפשר לבחון את מצבו של חלל הרחם. בדיקת אולטרסאונד נרתיקי (וגינלי) נעשית ביחידת האולטרסאונד ומיועדת בעיקר כדי לאבחן מומים ברחם.

• היסטרוסקופיה מאפשרת הסתכלות ישירה בחלל הרחם. באמצעות הבדיקה ניתן לאשר או לשלול ממצאים חשודים שעלו מצילום הרחם או מבדיקת האולטרסאונד כמו הידבקויות, פוליפים או שרירנים בחלל הרחם. היסטרוסקופיה נעשית במסגרת אשפוז יום בהרדמה מקומית או כללית. ניתן גם לעשות את הבדיקה ללא הרדמה. נהוג להבחין בין שני סוגים של בדיקות היסטרוסקופיה:

1. היסטרוסקופיה אבחנתית - בדיקה שמיועדת להסתכלות בלבד ושנעשית לרוב ללא הרדמה. בבדיקה מחדירים סיב אופטי דק מאוד דרך צוואר הרחם לתוך הרחם. התמונה שמתקבלת מוצגת על מסך. רוב הנשים עוברות את הבדיקה, שנמשכת כמה דקות, ללא הרדמה וללא כאבים. את הבדיקה ניתן לעשות במסגרת השירותים המוצעים בקהילה.

2. בהיסטרוסקופיה טיפולית וניתוחית מחדירים אל תוך צוואר הרחם מכשיר ניתוח שמאפשר לעשות פעולות שונות כמו כריתת פוליפ, טיפול בשרירן או הפרדת הידבקויות. הפעולה נעשית בדרך כלל בהרדמה כללית במסגרת אשפוז יום.

• לפרוסקופיה. בבדיקה הזאת עושים חתך קטן בדופן הבטן באזור הטבור ומחדירים מכשיר אופטי (מעין מצלמה) שמאפשר להתבונן באיברי האגן כמו הרחם, החצוצרות והשחלות. הבדיקה נעשית במסגרת אשפוז ובהרדמה כללית.

הסיבות לאי־פוריות הגבר

גבר עלול להיות לא פורה בגלל ליקויים בריכוז של תאי הזרע, בתנועתיות שלהם או בתקינותם. הליקויים האלה יכולים להיות תוצאה של הפרעה ביצירת תאי הזרע באשכים או בהעברתם מהאשכים אל מחוץ לגוף.

להפרעות האלה יכולות להיות סיבות שונות: גנטיקה, דלקות, מחלות שונות, בעיות מולדות הורמונליות, חסימות (היעדר צינור המעביר את הזרע מהאשך לשופכה או סתימה בצינור הזה), התרחבות של כלי דם בוורידי האשכים (דליות האשך - וריקוצלה).

בדיקות לאבחון הסיבות לאי־פוריות הגבר

• בדיקות הורמונליות. מדובר בבדיקת דם לקביעת הפרופיל ההורמונלי הקשור למערכת הרבייה ולתפקוד של בלוטת התריס.

• בדיקת זרע. זוהי הבדיקה הבסיסית להערכת הפוריות של הגבר. לפני בדיקת זרע מומלץ להימנע מפליטת זרע במשך 3-2 ימים. לקבלת דגימת זרע מתבקש בן הזוג לתת את הזִרמה לכלי סטרילי (את הכוסית ניתן לקבל במעבדת הזרע או במרפאה בקהילה). בעת מתן הזרע אסור להשתמש במים או בסבון או בקרם או בחומר סיכה אחר כלשהו. יש לשים בכוסית את כל נפח הזִרמה. את הזִרמה מומלץ לתת בבית. ניתן להביא את הכלי ובו דגימת הזרע למעבדת הזרע עד שעה ממועד נתינתה. לגברים המתקשים לתת זרע באמצעות אוננות (מכל סיבה שהיא - הלכתית או חברתית) מומלץ לרכוש קונדום רפואי ללא קוטל זרע שהשימוש בו מותר על פי ההלכה (נקרא גם "קונדום הלכתי"). לאחר קיום יחסי מין עם הקונדום יש להעביר את הזרע מהקונדום לכלי הסטרילי. אם יש קשיים במתן זרע מסיבות אחרות, מומלץ ליידע את הצוות המטפל.

• בדיקה גופנית שמתמקדת באיבר המין ובשק האשכים.

• אולטרסאונד אשכים + דופלר. הבדיקה נעשית כדי לשלול הימצאות גידולים באשכים ולצורך אימות האבחנה של דליות באשכים.

• בירור האפשרות שמדובר באי־פוריות של הזכר בגלל סיבה גנטית. את הבירור עושים באמצעות בדיקות דם במכון גנטי (בדיקת קריוטיפ ובדיקת חסרים זעירים בכרומוזום Y). אצל כ־40% מהזוגות המטופלים מקור האי־פוריות הוא בגבר. מתברר שתאי זרע רבים אינם מצליחים להתגבר על כל "מכשולי הדרך" מהנרתיק ועד לחצוצרה ולהגיע למפגש עם הביצית.

אי־פוריות בלתי מוסברת

אי־פוריות מוגדרת "בלתי מוסברת" אם בירור מקיף שנעשה לשני בני הזוג לא העלה ממצא חריג כלשהו היכול להצביע על הסיבה לאי־הפוריות. במצבים האלה מציעים לבני הזוג טיפולים של השראת ביוץ ושל הזרעה תוך־רחמית. אם כמה טיפולים כאלה (בדרך כלל 6-4) לא הניבו הריון, יש מקום לשקול הפריה חוץ־גופית.

הביקור הראשון במרפאת הפוריות

לפגישה הראשונה במרפאת הפוריות יש להביא את הדברים הבאים:

• את כל החומר הרפואי המצוי ברשותכם, כולל מסמכים הקשורים לניתוחים ולאשפוזים קודמים, תוצאות של בדיקות דם ושל בדיקות אחרות שעשיתם לפני שהגעתם למרפאה.

• מסמכים הקשורים לבריאותכם הכללית.

• מסמכים הקשורים לבדיקות שנעשו עד הפנייה למרפאת הפוריות ושנועדו לברר את הסיבות לאי־הפוריות.

• אם פונים למרפאת פוריות ביחידת פוריות של אחד מבתי החולים, יש להצטייד בטופס התחייבות (טופס 17).

הרופא ישלים את הבירור, יפנה לבדיקות נוספות - אם לדעתו יש בהן צורך - וייתן הוראות טיפול והפניות מיוחדות.

בעת ביקורכם אצל הרופא תחתמו על טופס הסכמה למתן מידע רפואי והנחיות טיפוליות בטלפון. במקרה הצורך תחתמו גם על טופס הסכמה להזרעה תוך־רחמית ולטיפול הורמונלי.

בסמוך למפגש הראשון עם הרופא, או לאחר שתקבלו את תוכנית הטיפול הראשונה, תיפגשו גם עם אחות המרפאה.

הפגישה עם אחות הפוריות כוללת:

• הסבר והדרכה בנוגע לתכנית הטיפול שקיבלתם מהרופא.

• הנחיות להשלמת בדיקות וחיסונים חיוניים ולניהול אורח חיים מותאם.

• תיאום ציפיות בנוגע לטיפול המתוכנן ולשלכות הפיזיות והרגשיות האפשריות שלו.

• חתימה על טופס הסכמה להעברתן של הנחיות טיפול מהאחות למטופלים באמצעות הטלפון או באמצעות טכנולוגיות אחרות.

• מתן מידע על שעות הפעילות ועל דרכי ההתקשרות עם צוות המרפאה בעת הצורך.

• כאשר יש צורך בקבלת טיפול הורמונלי בזריקות, תדריך האחות את המטופלת כיצד להזריק לעצמה את התרופות ולהשתחרר בכך מהתלות בצוות המקצועי.

צוות המרפאה יהיה לצידכם במהלך כל הטיפול, ידריך אתכם, יענה לשאלותיכם וילווה אתכם בשלבי הטיפול השונים.

בחלק מהמרכזים לבריאות האישה מתקיימים מפגשים פרטניים או קבוצתיים עם פסיכולוגית או עם עובד סוציאלי כדי לקבל תמיכה במהלך הטיפולים.

פרק 2: טיפולי פוריות

הכנה כללית
לקראת טיפולי פוריות מומלץ להפסיק לעשן, להקפיד על תזונה נכונה ועל נטילת חומצה פולית מדי יום. את החומצה הפולית צריך לקחת גם במהלך
כל ההריון - במינון שיקבע הרופא.

טיפול הורמונלי
מטרת הטיפול ההורמונלי היא לגרום לביוץ אצל נשים בעלות מחזור לא סדיר או הפרעת ביוץ וכן להגביר את הביוץ בקרב נשים שסובלות מהפרעת ביוץ מסיבה לא ידועה או מצויות בטיפולי הפריה חוץ־גופית.

הטיפול ההורמונלי ניתן בכדורים, בזריקות לשריר או בהזרקה תת־עורית. מהלך הטיפול מחייב מעקב באמצעות בדיקות דם (במרבית המקרים אין צורך בצום לפני בדיקות הדם) ובאמצעות בדיקות אולטרסאונד. לקראת הבדיקות האלה יש להצטייד בהפניות המתאימות.

טיפול בטבליות לבליעה דרך הפה להשראת ביוץ (איקקלומין ותחליפיו)
הטבליות ניתנות מהיום השלישי לווסת ועד השישי לווסת. תופעות הלוואי השכיחות של הטיפול ההורמונלי בכדורים כוללות, בין היתר, רגישות בבטן התחתונה, עייפות, מתח, בחילה.

הזרקת הורמונים סינתטיים כמו גונל F, פיורגון, מנוגון, מנופור, אלונבה ופרגובריס לגירוי השחלות כדי שייצרו זקיקים
הרופא יקבע את המינון המדויק של החומר שיש להזריק ואת אופן ההזרקה. במרבית המקרים ידריכו האחיות את המטופלת כיצד להזריק לעצמה את החומר כדי להקטין את הפגיעה בשגרת חייה. מהלך הטיפול מחייב מעקב באמצעות בדיקות דם ובדיקות אולטרסאונד במועדים שיקבע הרופא.

בדרך כלל נקבע מינון התחלתי למשך 4-2 ימים. יש להזריק בשעות קבועות. לאחר 4-2 ימי הזרקה יש להגיע בבוקר לבדיקת דם ולבדיקת אולטרסאונד זקיקים. תוצאות הבדיקות מתקבלות בצהריים, ובעקבותיהן תקבל המטופלת הנחיות בטלפון - או באמצעים טכנולוגיים אחרים - בנוגע להמשך הטיפול והמעקב.

במקרים של אי־פוריות בלתי מוסברת או במקרים של ליקויים בזרע מקובל לשלב בין הטיפולים ההורמונליים להזרעה תוך־רחמית.

תופעות לוואי שמצריכות דיווח מיידי

כאב חד בבטן, הקאות, תחושת לחץ בפי הטבעת, קוצר נשימה, מתן שתן מועט ובטן תפוחה מאוד הם תופעות הלוואי שמצריכות דיווח מיידי, שכן הן עלולות להעיד על גירוי־יתר שחלתי או על תסביב שחלתי (מצב שבו השחלה מסתובבת סביב צירה).

במקרים האלה יש להתקשר לצוות במרפאת הפוריות או לפנות למרכזי בריאות האישה שבהם ניתנים שירותי מיון לנשים.


עם הבשלתם של זקיק או של כמה זקיקים, יינתן טיפול הורמונלי כדי לגרום לביוץ. בעקבותיו יינתנו הנחיות לקיים יחסי מין או לעבור הזרעה תוך־רחמית. מומלץ להקפיד על שתייה מספקת (השתן צריך להישאר בהיר וצלול) במהלך הטיפול ההורמונלי ובתקופת ההמתנה לבדיקת ההריון.

הזרעה תוך רחמית (Intra Uterine Insemination ובקיצור: IUI)
הזרעה תוך־רחמית היא פעולה שבה - במהלך הביוץ - מוחדר לחלל הרחם נפח קטן של נוזל שבו רוכזו תאי הזרע. ריכוז תאי הזרע נעשה במעבדת זרע ומכונה "השבחה". במילים אחרות: תהליך ההשבחה אינו משפיע על איכותם של תאי הזרע. ההשבחה מתבטאת בכך שמסלקים תאי זרע מתים או פגומים ומקבצים יחד את אלה שלהם התנועתיות הגבוהה ביותר. התהליך הזה כולל שלושה שלבים: שטיפת זרע, הפרדה בין תאי הזרע לנוזל הזרע וריכוז תאי הזרע בעלי התנועה הטובה ביותר בתוך נפח קטן.

במהלך השבחת הזרע אין צורך להימנע מקיום יחסי מין. יש לתת את הזרע בכוס סטרילית שאותה ניתן לקבל במרפאה. יש להגיע למעבדה בתוך שעה ממתן הזרע.

הכנת הזרע במעבדה נמשכת בדרך כלל כשעה. את הזרע המוכן להזרעה תוך־רחמית תקבלו בתוך מזרק או במבחנה קטנה, ויש להגיע איתה למרפאה. בזמן ההמתנה לפעולה מומלץ לשמור על המבחנה, המכילה את הדגימה, בטמפרטורת הגוף באמצעות הצמדתה לגוף או באמצעות החזקתה בכף יד סגורה.

ההזרעה נעשית באמצעות צינורית דקה (קתטר) המוחדרת לחלל הרחם. כך מבטיחים שריכוז מוגבר של תאי הזרע הטובים ביותר יימצא במקום הקרוב ביותר לאזור המפגש בין זרע לביצית.

לאחר פעולת ההזרעה מומלצת מנוחה קצרה. אחריה ניתן לשוב לשגרת חיים רגילה, כולל קיום יחסי מין ללא הגבלה.

בדיקת זרע והשבחת זרע נעשות בכמה מעבדות שלהן הסכם עם כללית. ניתן לברר במוקד שירות לקוחות ב־2700* אילו מעבדות פעילות באזור מגוריכם. אם בן הזוג אינו מבוטח בכללית, ייעשו הבדיקה וההשבחה במסגרת קופת החולים של בן הזוג.

הפריה חוץ־גופית (IVF)
הפריה חוץ־גופית משמעה הפריית הביצית על ידי הזרע בתנאי מעבדה והעברת העובר אל הרחם כדי שייקלט ויתפתח הריון. בהפריה חוץ־גופית גורמים - באמצעות תרופות - להתפתחות של כמה זקיקים בשלים כדי לאפשר הבשלה של כמה ביציות לצורך הפרייתן בתנאי מעבדה.

הביציות המופרות במעבדה מתפתחות לעוברים, ואלה מועברים לרחם להשרשה 5-2 ימים ממועד ההפריה. בדרך כלל מתפתחים כמה עוברים, ולרוב שניים מהם (ולפעמים יותר) מועברים לרחם באותו הטיפול. עוברים אחרים, שאיכותם טובה, מוקפאים לשימוש במועד אחר.

חוברת הדרכה על הפריה חוץ־גופית
הרחבה בנושא הזה ניתן למצוא בחוברת "הפריה חוץ־גופית" שמחולקת במרכזי בריאות האישה בכללית לנשים שעומדות לעבור את ההליך הזה.


הקפאת זרע לצורך שימורו
הקפאת זרע נעשית באחד מהמצבים הבאים:

• ריכוז תאי הזרע בזרימה נמוך מאוד.

• יש קושי במתן זרע.

• לפני טיפול רפואי שעלול לפגוע בתהליך הייצור של תאי הזרע.

ניתוחים להפקת זרע במסגרת טיפולי הפריה חוץ־גופית
כשבנוזל הזרמה אין כלל תאי זרע, נעזרים בשיטות ניתוחיות להוצאת זרע מהאשך. קיימות שתי שיטות כאלה:

1. Testicular Sperm Aspiration (ובקיצור TESA) או Micro Epididimal Sperm Aspiration (ובקיצור: MESA). במקרים של חסימות המונעות מעבר זרע תקין, עושים דיקור שבו נשאבים זרעונים ישירות מתוך צינוריות האשך כדי להפיק מהן תאי זרע מתאימים להפריית הביציות במעבדה. הפעולה נעשית בהרדמה כללית.

2. Testicular Sperm Extraction (ובקיצור: TESE). כאשר ישנה בעיה קיצונית בייצור הזרע, עושים ניתוח שבו נחשפת רקמת האשך, ונלקחות דגימות כדי להפיק מהן תאי זרע במעבדה. הפעולה נעשית בהרדמה כללית.

תרומת זרע - בנק הזרע
תרומת זרע מיועדת לזוגות הזקוקים לזרע תורם מסיבות רפואיות או לנשים שאין להן בן זוג.

תרומות זרע מתקבלות מגברים שנמצאו מתאימים למתן התרומה ונשמרות בבנק הזרע. התורמים, שחייבים להיות צעירים, בריאים גופנית ונפשית ואינטליגנטים, מקבלים תשלום תמורת התרומה. מנות הזרע עוברות בדיקות כדי לוודא שאין הן נושאות מחלות.

אישה או בני זוג שמעוניינים לקבל תרומת זרע צריכים לפנות לבנק זרע שקיבל הכרה ממשרד הבריאות. ישנם בנקי זרע ציבוריים, הפועלים במסגרת בתי החולים, וישנם בנקי זרע עצמאיים.

התרומה היא אנונימית. התורם אינו יודע מי מקבלות את זרעו, ומקבלות הזרע אינן יודעות מיהו התורם. עלות הרכישה של תרומת הזרע אינה כלולה בסל הבריאות.

מידע נוסף בנוגע לתהליך ניתן למצוא באתר משרד הבריאות.

על תוכנית הטיפול ועל המועד מחליט הרופא.

תרומת ביציות
תרומת ביציות מיועדת לנשים שאינן מסוגלות לייצר ביציות איכותיות בעצמן. את הביציות שואבים מתורמות ומפרים אותן בתאי זרע. ביציות שנלקחו מתורמת והופרו נשארות במבחנה כמה ימים. לאחר מכן מחדירים ביצית מופרית לרחם של מקבלת התרומה.

ביוני 2010 התקבל בישראל "חוק תרומת הביציות" המסדיר את הנושא ומאפשר לנשים בנות 54-18 לקבל תרומת ביציות כדי להביא ילד לעולם. לצורך קבלת תרומה יש להגיש בקשה לוועדת אישורים. מידע נוסף בנוגע לתרומת ביציות, טופס פנייה לוועדת אישורים וטפסים רלוונטיים נוספים ניתן למצוא באתר משרד הבריאות.

תורמת ביציות יכולה להיות אישה שעוברת בעצמה תהליך של הפריה חוץ־גופית או מתנדבת בת 35-21. התרומה מתקבלת ממתנדבת שאינה נשואה (אלא אם התקבל אישור חריג) ושאין קרבת משפחה בינה לבין האם או האב המיועדים. ברוב המקרים התורמת היא אנונימית ומקבלת פיצוי כספי לכיסוי הוצאותיה.

פונדקאות
חוק הפונדקאות נחקק ב־1996. הוא מיועד לבני זוג תושבי הארץ, איש ואישה, במקרה שהאישה - למרות היותה בגיל הפוריות - אינה יכולה להתעבר או לשאת הריון או שהריון עלול לסכן משמעותית את בריאותה. בחוק נקבע מה צריך לכלול הסכם בין בני הזוג לבין הפונדקאית. בהסכם נאמר שהאם הפונדקאית ("האם הנושאת") מסכימה להתעבר בדרך של השתלת ביצית מופרית בזרע האב המיועד, לשאת את ההריון בשביל ההורים המיועדים ולמסור את הילד לאחר הלידה להורים המיועדים. הזרע המשמש להפריה הוא של האב המיועד, והביצית היא של האם המיועדת (אם נדרשת תרומת ביצית, תהיה הביצית מתורמת ביצית שאינה האם הנושאת).

הסכם הפונדקאות מובא בפני הוועדה לאישור הסכמים לנשיאת עוברים, וזו בודקת את ההתאמה של הצדדים להליך. היא בודקת שהפונדקאית לא מגיעה להליך מתוך מצוקה נפשית או כלכלית, וכן היא בודקת את ההתאמה הנפשית והפיזית של כל המעורבים בהליך.

פרטים נוספים ניתן למצוא באתר משרד הבריאות.

בהסכם הזה מוותרת האם הפונדקאית מראש על האחריות ההורית כלפי היילוד ומעבירה אותה לצד החתום על ההסכם.

פונדקאות היא חלופה לאימוץ בעבור משפחה שמתקשה להביא תינוק לעולם. זהו הליך שבסיומו לפחות אחד מבני הזוג הוא ההורה הביולוגי של הילד.

חסרונותיה של הפונדקאות הם, בין השאר: סיכונים לבריאות הנפשית והגופנית של הפונדקאית במהלך ההריון והסיכון שהפונדקאית לא תמלא אחר תנאי ההסכם שנחתם עימה.

פרק 3: התהליך הרגשי

כללי
התקופה שבה אתם מנסים להרות מעוררת מנעד רחב של רגשות. זו יכולה להיות תקופה מטלטלת, מקרבת, מאתגרת, מתסכלת ומאוד מבלבלת. כדאי שתכירו את הרגשות השכיחים בתקופה הזאת ותכינו את עצמכם ככל האפשר. עם זאת, אנחנו מסייגים ואומרים שכל המתואר בהמשך אינו מחויב המציאות. בסופו של דבר, התהליך הרגשי הוא מסלול אישי התלוי במבנה הנפשי והגופני של כל אחד ואחת ובאיכות הקשר הזוגי.

שינויים בסגנון החיים
טיפולי הפוריות דורשים התאמות ושינויים קונקרטיים בסגנון החיים - בעיקר של האישה: היעדרות מהעבודה לצורך בדיקות, פרוצדורות רפואיות ולעיתים זריקות בשעה קבועה. הטיפולים עלולים לתפוס מקום הולך וגדל מסדר היום ולבוא על חשבון היבטים אחרים של החיים. הרצון להרות עלול להפוך למוקד המרכזי ולדחוק הצידה מטרות מקצועיות, תחביבים, קשרים חברתיים וכדומה.

מתח (stress)
אי־פוריות עלול לגרום תחושות של מתח ושל לחץ הן בקרב נשים והן בקרב גברים. היום יודעים שלמתח אין השפעה על הפוריות, אך הוא פוגע באיכות החיים ומפריע להתנהלות השגרתית בכל התחומים.

דימוי עצמי
דימוי עצמי מכיל בתוכו את תפיסת הנשיות או הגבריות. הציפייה מנשים לממש את נשיותן באמצעות האימהות היא תופעה מוכרת בישראל. קושי להרות באופן ספונטני עלול לפגוע בדימוי הנשי.

כאשר בעיית הפוריות טמונה בזרע, עלולים גברים לחוש בושה, פגיעה בגבריות וחוסר מסוגלות למלא תפקיד מרכזי בחייהם.

חוסר ודאות
טיפולי פוריות מזמנים אירועים רבים המלוּוים בחוסר ודאות. התקופה הזאת מאופיינת בסימני שאלה רבים שלהם השפעה על תחומים נוספים בחיים (הפעם זה יצליח? עוד כמה זמן זה יימשך? להתפטר? לשתף את המנהל או המנהלת? ודומה). הצורך בוודאות בולט במיוחד בשאיפה לדעת אם הניסיון להרות הצליח ובחיפוש אחר הסימנים המבשרים על הריון: כאבים בחזה, צורך מוגבר במתן שתן, כאבים בבטן התחתונה וכדומה.

חוסר שליטה
הגילוי כי הכניסה להריון אינה בשליטתנו המלאה עלול להיות כרוך במשבר רגשי. כדי להחזיר את תחושת השליטה, אנשים מחפשים סיבות ומפתחים אמונות שונות, לעיתים לא הגיוניות, בנוגע לגורם לאי־הפוריות. אף שהרגשות והמחשבות האלה עשויים להוביל לתחושה של שליטה גדולה יותר, הרי באותה המידה הם עלולים להביא לתחושות של חוסר אונים ושל דיכאון. יתרה מכך, פעמים רבות מצטרפת לאמונות האלה האשמה עצמית.

גם היכולת המועטה להשפיע על תוצאות הטיפולים מגבירה את התחושה של אובדן שליטה - מה שעלול להוביל לניסיון להחזיר את השליטה באמצעות פעולות שונות - הגיוניות יותר והגיוניות פחות - במהלך ההמתנה לבדיקת ההריון (שכיבה ללא תזוזה, הימנעות מפעולות שגרתיות וכדומה).

קנאה ואשמה
אחד האספקטים הקשים ביותר בתהליך הוא ההתמודדות עם תחושות של קנאה בנשים הרות ובאנשים עם תינוקות. נוצר עיסוק כמעט אובססיבי בבטנים של נשים ובבשורות של חברות או של בנות משפחה שנכנסו להריון. במקרה כזה התחושה הראשונית היא קנאה ולאחריה - תחושת אשמה על חוסר היכולת לשמוח בשביל הקרובה ההרה. לפעמים עולות גם מחשבות שליליות בנוגע לאישה או לעובר - מה שמגביר את תחושת האשמה, שכן מחשבות כאלה נחשבות ללא לגיטימיות. לכן נשים רבות שנמצאות בטיפולי הפריה נמנעות מלשתף אחרים ברגשותיהן.

אובדן ואבל
המסע אל ההריון רצוף בתחושות של אובדנים מוחשיים ומופשטים. הופעת הווסת גודעת בכל פעם מחדש את הציפיות ואת הפנטזיות שנבנו במהלך החודש (המחשבה על התחושות הצפויות עם קבלת התשובה החיובית, על המראה של הילד שעתיד להיוולד, על הרגע שבו תימסר הבשורה לקרובים ולחברים). לכך מתווספים אובדנים של העצמי (אובדן הביטחון העצמי, אובדן של תחושת הנשיות או הגבריות), אובדן התקווה לילד, אובדן השליטה ועוד.

תחושות האבל על התינוק שטרם נולד הן אמיתיות וכוללות רבים ממרכיבי האבל: כעס, אשמה, דכדוך, מיקוח. החברה לא תמיד מכירה בתחושות האלה, ובני הזוג נותרים בודדים באבלם.

בידוד חברתי
זוגות המתמודדים עם קשיי פוריות חווים פעמים רבות בידוד ניכר מהעולם "הפורה" - בחלקו עקב אי־קבלה חברתית, נתפסת או אמיתית, וכן בגלל חוסר הבנה של המשפחה ושל החברים בנוגע לתחושותיהם.

לעיתים מתעורר קונפליקט בנוגע לשאלה האם לשתף אחרים בעצם הטיפולים, ואם כן, את מי.

קושי להימצא בסביבת נשים הרות או תינוקות עלול להוביל להימנעות ממפגשים משפחתיים וחברתיים. בהמשך עלול להיווצר אפקט הכללה, שיגרום להימנעות מכל מקום שבו ייתכן מפגש עם נשים הרות או עם תינוקות. במצב קיצוני עלולה ההימנעות להגיע לכדי אי־יציאה מהבית.

פגיעה בזוגיות
בעיית הפוריות מציבה אתגרים רבים לקשר הזוגי שכן היא עלולה להביא לידי ביטוי מערכת ציפיות ותפיסות שונות של כל אחד מבני הזוג בנוגע לקשיי הפוריות. כתוצאה מכך עשוי כל אחד מבני הזוג להתמודד באופן שונה עם הקשיים.

האינטימיות הזוגית נפגמת בשל הצורך בתזמון יחסי המין. הספונטניות והתשוקה פוחתות, ולעיתים אף נגרם קושי בתפקוד המיני. יחסי המין מאבדים את הפן הכיפי והמקרב והופכים למשימה שמטרתה העמדת צאצאים.

יתר על כן, טיפולי הפוריות הופכים את המערכת הזוגית למערכת משולשת: הצלע השלישית היא הרופא שמצטרף לבני הזוג והופך לשותף פעיל בתהליך הכניסה להריון. מה שאמור להתרחש באופן טבעי, בחדרי חדרים, הופך לפומבי. מה שבינו לבינה פתאום מעסיק גם את האחות, את הרוקחת, את מזכירת המרפאה וכדומה. לחדר השינה מצטרפים - ללא הזמנה - גם בני משפחה, חברים, קולגות ועוד. חוסר היכולת לעמוד בציפיות האישיות, המשפחתיות והחברתיות יוצר מתח רב ולעיתים אף מסכן את עצם הזוגיות.

נשים יחידניות
מעבר למשבר שמביאה איתה האי־פוריות, נשים המחליטות להרות ללא בן זוג חשופות להתמודדות עם קשיים רגשיים נוספים.

בראש ההתלבטויות עומדת השאלה האם להמתין לזוגיות או לנסות להרות ללא בן זוג. פעמים רבות קיימת המחשבה שלפיה טיפולי הפוריות סותמים את הגולל על זוגיות עתידית. לכן לעיתים מגיעות הנשים היחידניות לטיפולים בלב לא שלם, בתחושה של ויתור ושל פספוס, בתחושה של "לא כך דימיינתי לעצמי את חיי". במקביל יכול לעלות חשש מפני ההתמודדות עם טיפולי הפוריות עצמם, עם ההריון ועם המשימה לגדל לבד את הילד שעתיד להיוולד. לעיתים מעבר למחשבות של האישה על השפעות התהליך עליה ועל עתידה, קיימות גם מחשבות על היילוד ועל השפעת ההורות היחידנית על חייו.

דרכי ההתמודדות
לכל אחד סגנון התמודדות משלו עם מצבי לחץ ומשבר. ישנם המגיבים למשבר בהתגייסות לעשייה, יש הבוחרים בפעילות פיזית, ויש המעדיפים פעילויות שבהן באים לידי ביטוי יצירה ודמיון. יש מי שאוספים מידע רב, אחרים ירצו לבלות בקרב חברים ומשפחה ולהיעזר ברשת החברתית כדי לבסס תחושת ביטחון, וישנם מי שמעדיפים להתפלל.

אין דפוס התמודדות אחד שהוא טוב לכולם, ואין דפוסים שהם טובים יותר מאחרים. כל דפוס המשרת את האדם ברגע נתון הוא הנכון בעבורו. חשוב שכל אחד יהיה מודע לסגנון ההתמודדות המתאים לו ויעשה בו שימוש בעת הצורך. במקביל ניתן לפתח ולהעשיר את דרכי ההתמודדות ואף להוסיף דרכים שלא היו בשימוש קודם לכן.

המלצות
• הפכו את הטיפול לחלק מהחיים ולא את החיים לחלק מהטיפול: אל תוותרו על השגרה ועל פעילויות חשובות ומהנות שהן חלק מחייכם.

• אומנם הרופא והאחות קובעים את מהלך הטיפול, אך הטיפול הוא שלכם: היו מעורבים ככל שאתם יכולים ומעוניינים.

• תמיכה של קבוצה חברתית היא חשובה ביותר בהתמודדות עם לחצים ועם משברים. היכולת למלא תפקיד חברתי ולהשתלב בקבוצה מסייעת, בין היתר, להשיג תחושת ביטחון בזמנים של בלבול ושל אי־ודאות ואף מפיגה את הבדידות. קבוצות תמיכה הן פתרון הטומן בחובו את האפשרות להיות בחברת נשים העוברות תהליך דומה. הן מספקות קרקע פורייה לשיתוף ולהקשבה ומאפשרות לכל אחת להיעזר וגם לתרום בחזרה.

• פנייה לטיפול רגשי ופסיכולוגי יכולה לסייע לבני הזוג או לאשה היחידנית לעבור את תקופת הטיפולים באופן אחר, בין היתר באמצעות אוורור ושחרור רגשות קשים, התבוננות במחשבות לא יעילות, לימוד טכניקות להרגעה עצמית (נשימות, הרפיה, דמיון מודרך) ועוד. בטיפול תוכלו להכיר טוב יותר את העצמי הפנימי שלכם ולצמוח מבחינה אישית. ביחידות להפריה חוץ־גופית יש עובדות סוציאליות רפואיות שניתן להיוועץ בהן פרטנית ו/או משפחתית לקבלת סיוע רגשי. ניתן להיעזר בעובדת סוציאלית רפואית גם במסגרת הקהילה.

• ראו בהתמודדות עם קשיי הפוריות הזדמנות. גלו באמצעותה את הכוחות הקיימים בכם ואת יכולת ההתמודדות האישית והזוגית שלכם. זוגות רבים מגיעים לשלב ההורות כשהם בשלים יותר ובעלי מחויבות רבה יותר דווקא בגלל הקשיים שעברו.

פרק 4: זכויות

זכויות סל השירותים - בדיקות פוריות

המידע המופיע להלן הוא כללי. לשם בדיקת הזכאות הספציפית יש לפנות למרפאה־האם.

זרע - בדיקה שלמה, נפח, ספירה, תנועתיות ודיפרנציאל.

אבחון כמותי של תאי הזרע - בדיקת הכמות של תאי הזרע בדגימת זרע.

אבחון כמותי ואיכותי של תנועת תאי הזרע - בדיקה של מידת התנועה של תאי הזרע (שיעור תאי הזרע הנעים) ושל איכות התנועה.

אבחון מורפולוגי של תאי הזרע, כולל במיקרוסקופ אלקטרוני (אקרוזומיה) - בדיקת המבנה של תאי הזרע באמצעות הסתכלות במיקרוסקופ או במיקרוסקופ אלקטרוני.

בדיקה בקטריולוגית מקפת של נוכחות מיקרואורגניזמים בשתן, בזרימה ובהפרשות הערמונית - בדיקה לגילוי נוכחות של חיידקים ושל גורמים מזהמים אחרים בשתן, בנוזל הזרע או בהפרשות הערמונית לצורך אבחנה של זיהום.

בדיקות ביוכימיות ואנזימטיות שונות לבחינת פעילותן התקינה של בלוטות העזר המשניות בתעלה הזכרית - בדיקות לרמות של סוכר, של מלחים ושל חלבונים שונים בנוזל הזרע המשמשות אינדיקציה לפעילותן של בלוטות העזר המשניות. השירות ניתן למטופלים על פי הצורך ובהפניית הרופא המטפל.

צילום הרחם והחצוצרות (היסטרוסלפינגוגרפיה), הדגמה של חלל הרחם ושל החצוצרות באמצעות הזרקת חומר ניגוד דרך צוואר הרחם וצילום רנטגן - הבדיקה מיועדת להראות את המבנה האנטומי של האזור כדי לזהות שינויים מבניים (מומים, עיוותים, הידבקויות) בחלל הרחם ובחצוצרות וכן להעריך האם החצוצרות פתוחות. הבדיקה נעשית לרוב במסגרת בירור של חוסר פוריות או בעקבות הפלות חוזרות. השירות ניתן למטופלים על פי הצורך ובהפניית הרופא
המטפל.

זכויות סל השירותים - טיפולים באי־פוריות

הזרקת זרע לתוך הרחם
השירות ניתן למטופלות על פי הצורך ובהפניית הרופא המטפל.

צנתור חצוצרות אבחנתי או טיפולי
ניתן במקרים של חסימה בחצוצרות שמאובחנת באמצעות צילום רחם. הפעולה כוללת החדרת צנתר לחצוצרה, ניפוח בלון והזרקה סלקטיבית של חומרים לחצוצרה.

החזרה של עוברים, שנשמרו בהקפאה, לחלל הרחם
1. מבוטחות שעומדות בקריטריונים לקבלת טיפול בהפריה חוץ־גופית זכאיות להחזרת עוברים מוקפאים עד גיל 53 (ועד בכלל). החזרת העוברים נעשית במקום הפריה חוץ־גופית (IVF) ולא נוסף על הפריה חוץ־גופית.

2. תרומת ביצית הנעשית בחו"ל - על פי חוק בריאות ממלכתי, כללית מממנת רק את הפעולות הנעשות בארץ. אם בארץ רק הוחזרו לרחם עוברים מוקפאים (שמקורם בחו"ל), יינתן מימון על פי התעריף של משרד הבריאות בעבור הפעולה הזאת בלבד. ועוד תנאי יש למימון הזה: שההפריה נעשתה ביחידות בחו"ל שלהן יש אישור לעשות טיפולי הפריה ולאסוף תרומת ביציות.

ניתן למצוא את הרשימה המעודכנת של המרפאות האלה ושל היחידות בישראל שעובדות מולן ומחזירות את העוברים לרחם באתר משרד הבריאות.

המימון יינתן באישור מראש של המנהל הרפואי במחוז או של ועדת הפוריות המחוזית. ההחזר הוא על פי התעריף הציבורי המוסדי ולא יותר מההוצאה בפועל. יש צורך להציג חשבונית מס או קבלה מקורית.

הפריה חוץ־גופית - IVF
1. הבדיקות והטיפולים בעקרות ניתנים במצבים הבאים ובאישור מראש של ועדת הפוריות המחוזית:

א. לצורך הולדת ילד ראשון ושני.

ב. לבני זוג בנישואים שניים, שיש להם ילדים מנישואים קודמים והם רוצים בילד משותף.

ג. לאישה ללא ילדים המעוניינת להקים משפחה חד־הורית.

אם בני הזוג מבוטחים בקופות שונות, תכסה כל קופה את הוצאות הבדיקות והטיפולים במבוטחיה.

2. מיקרומניפולציה ב־IVF מאושרת לנשים עד גיל 44 (ועד בכלל).

3. העלות של תרומת זרע אינה כלולה בסל הבריאות. בית חולים רשאי לגבות מהמבוטחים תשלום לכיסוי העלות בגין הטיפול בזרע. אין זכאות להחזר או להשתתפות.

4. קבלת תרומת ביצית בארץ מאושרת עד גיל 53 (ועד בכלל) על פי הוראות משרד הבריאות. השירות ניתן בתשלום אגרה לפי תעריף משרד הבריאות.

5. הזכאות היא על פי חוק הסכמים לנשיאת עוברים (פונדקאות).

זכאות ההורים המיועדים
1. ההורים המיועדים זכאים לבדיקות לבירור העקרות ולטיפולי הפריה, כולל טיפול הפריה חוץ־גופית במסגרת קופת החולים שבה הם מבוטחים.

2. האם הנושאת (ה"פונדקאית") זכאית לקבל במסגרת קופת חולים שבה היא מבוטחת את כל בדיקות המעקב הנדרשות במהלך ההריון, כולל השירותים הרפואיים בגין הלידה וסיבוכיה. מימון החזרתם של העוברים לרחם חל על קופת החולים שבה מבוטחת האם המיועדת.

3. חוות הדעת הרפואיות והפסיכולוגיות הנדרשות על פי החוק אינן כלולות בשירותי הבריאות, ולכן המימון שלהן חל על ההורים המיועדים.

שמירת עוברים מוקפאים ל־5 שנים
שמירת העוברים המוקפאים במסגרת טיפולי IVF נעשית רק ביחידות IVF. השירות ניתן לכל העוברים שהוקפאו - למשך 5 שנים. לאחר מכן קיימת אפשרות לשמור את העוברים למשך 5 שנים נוספות - תמורת תשלום.

רחיצת זרע והכנתו להפריה מלאכותית
השירות כולל:

1. ניקוי זרע לחולה איידס לצורך הפריה.

2. ניקוי זרע במסגרת פעילות ההזרעה לתוך הרחם. השירות ניתן באישור מראש של גורם מקצועי מוסמך בכללית ועד פעמיים בחודש. טופס
התחייבות (טופס 17) יינתן לכל פעולה בנפרד. ההחזר יינתן לפי התעריף של תקרת ההחזר רק אם השירות ניתן במסגרת פרטית ורק על פי אישור מראש של גורם מקצועי מוסמך בכללית. לקבלת החזר יש לצרף חשבונית מס או קבלה מקורית.

הפקת זרע מהאשך באופן כירורגי
השירות ניתן במקרים הבאים:

1. חוסר זרע מוחלט (אזואוספרמיה) או אוליגוספרמיה קשה (פחות מ־200 אלף זרעונים לסמ"ק).

2. לילדים שסובלים ממחלה אונקולוגית ואינם מסוגלים להפיק זרע בשיטות אחרות.

השירות ניתן באופן חריג אך ורק במקרים המצוינים בהנחיות הרפואיות לצורך הולדת ילד ראשון ושני ובאישורה של ועדת הפוריות המחוזית.

הפקת זרע באלקטרוסטימולציה

השירות ניתן במקרים הבאים:

1. נכות גופנית שאינה מאפשרת פליטת זרע ספונטנית.

2. מחלה אונקולוגית בילדים שאינם מסוגלים להפיק זרע בשיטות אחרות.
לקבלת השירות יש צורך באישורה של ועדת הפוריות מחוזית. בהיעדר אישור כזה יינתן השירות בתשלום.

החזר בעבור התרופה MENOGON לפוריות
נשים בטיפולי פוריות לילד ראשון ושני זכאיות לקבל החזר בעבור רכישת התרופה Menogon למחזור טיפולים על פי קביעתו של רופא נשים במחוז. ההחזר שיינתן הוא מעבר להוצאה שקבע משרד הבריאות למחזור טיפולים. לקבלת ההחזר יש צורך באישור - על מחזור הטיפול - מרופא הנשים המטפל. כמו כן יש להציג חשבונית מס או קבלה מקורית.

קריוטיפ (בדיקה של מספר הכרומוזומים ושל המבנה שלהם) מלויקוציטים
השירות מאושר במצבים הבאים:

1. כדי לאבחן לויקמיות, לימפומות וגידולים סולידיים וכדי לעקוב אחריהם.

2. לנשים לאחר שלוש הפלות חוזרות ואשר נמצאות במעקב הפלות חוזרות - באישור מנהל מרפאת הפלות חוזרות. מטרת הבדיקה היא לגלות  Balanced Translocation (שיבושים כרומוזומליים).

3. לנשים שלא השיגו הריון לאחר 6 טיפולי IVF שבהם הוחזרו עוברים באיכות טובה.

4. במצבים של אזואוספרמיה (Azoospermia - כמות מועטה של זרעים או היעדר מוחלט של זרעים בנוזל הזרע) יש צורך בהמלצה של רופא פוריות ושל מומחה בגנטיקה. נוסף על כך יש צורך באישור המנהל הרפואי במחוז.

זכויות סל השירותים - שימור פוריות

השירותים ניתנים כאשר יש חשש לפגיעה בפוריות העתידית כתוצאה ממחלה ממארת, מניתוח או מטיפולים כימותרפיים.

שאיבה והקפאה של ביציות, למשל בשיטת הוויטריפיקציה
השירות ניתן לנשים, לילדות או לנערות המיועדות לקבל טיפולי כימותרפיה או טיפולי הקרנות שעלולים לפגוע בפוריות הטבעית העתידית שלהן. כללית תממן את השירות עד להגיעה של המבוטחת לגיל 52 או עד להשגת שני ילדים. השירות ניתן באישור מראש של המנהל הרפואי במחוז או מישהו מטעמו.

שמירת ביציות מוקפאות ל־5 שנים
השירות ניתן לנשים שחלו במחלה ממארת או לנשים שמצויות בסיכון לחלות במחלה ממארת בעלת מאפיינים גנטיים ושהטיפול במצבן מחייב כריתה של השחלות ושלהן פחות משני ילדים. כללית תממן את השירות עד שהמבוטחת תגיע לגיל 52 או עד להשגת שני ילדים. השירות ניתן באישור מראש של המנהל הרפואי במחוז או של מישהו מטעמו.

החדרת ביציות - שנשמרו בהקפאה - לחלל הרחם, לרבות
הפשרה
השירות ניתן לנשים שחלו במחלה ממארת או לנשים שמצויות בסיכון לחלות במחלה ממארת בעלת מאפיינים גנטיים ושהטיפול במצבן מחייב כריתה של השחלות ושלהן פחות משני ילדים. הכללית תממן את השירות עד שהמבוטחת תגיע לגיל 52 או עד להשגת שני ילדים. השירות ניתן באישור מראש של המנהל הרפואי במחוז או של מישהו מטעמו.

נטילת רקמה מהשחלה בלפרוסקופיה
השירות ניתן לנשים, לילדות או לנערות המיועדות לקבל טיפולי כימותרפיה או טיפולי הקרנות שעלולים לפגוע בפוריות הטבעית העתידית שלהן. השירות ניתן עד להולדתם של שני ילדים, והוא מחייב אישור מהמנהל הרפואי במחוז. לא יתאפשר מצב שבו מאותה האישה גם נוטלים רקמה מהשחלה וגם שואבים ביציות.

ניטלה רקמת שחלה, ויש אפשרות לבודד מתוכה ביציות, תהיה האישה זכאית הן להקפאה של רקמת השחלה והן להקפאת הביציות (מופרות, לא מופרות או בשילוב).

הקפאה של רקמת שחלה
השירות ניתן לנשים, לילדות ולנערות שאמורות לקבל טיפול בכימותרפיה או בהקרנות - טיפול שעלול לפגוע בפוריות הטבעית שלהן בעתיד. הטיפול ניתן עד להולדת שני ילדים ובאישור המנהל הרפואי במחוז.

לא תתאפשר נטילה של רקמת שחלה ושאיבת ביציות באותה האישה. אם ניטלה רקמת שחלה, ויש אפשרות לבודד מתוכה ביציות, תהיה האישה זכאית הן להקפאה של רקמת השחלה והן להקפאת הביציות (הן מופרות, הן לא מופרות והן מופרות ולא מופרות במשולב). הרקמה המוקפאת תישמר למשך 10 שנים מיום נטילתה.

הקפאה של מנת זרע ושמירתה במשך שנה אחת - עד לכמות של 5 מבחנות או קשיות
השירות ניתן לחולה כאשר יש חשש לפגיעה עתידית באיכות הזרע משום שצפויים לו טיפול כימותרפי, הקרנות, ניתוחים וכדומה. כדי לקבל את השירות יש צורך בהמלצת הרופא המטפל ובאישורו של מנהל בנק הזרע. השירות ניתן לצורך הבאתם לעולם של ילד ראשון ושל ילד שני.

ההגדרה של מנת זרע היא פליטת זרע אחת (אף שהכמות הזאת מחולקת באופן טכני לכמה מבחנות לפני ההקפאה) בכמות שהיא גדולה מ־2 סמ"ק. אם איכות הזרע ירודה או אם מספר תאי זרע נמוך (פחות מ־20 מיליון) או אם התנועתיות של תאי הזרע ירודה (פחות מ־60%), תכלול המנה שתי פליטות. טופס ההתחייבות יינתן בעבור שמירה של עד 5 מנות זרע.

שמירה של מנת זרע למשך כל שנה נוספת - עד 5 מבחנות או קשיות
השירות ניתן לחולה כאשר יש חשש לפגיעה עתידית באיכות הזרע משום שצפויים לו טיפול כימותרפי, הקרנות, ניתוחים וכדומה. כדי לקבל את השירות יש צורך בהמלצת הרופא המטפל ובאישורו של מנהל בנק הזרע. השירות ניתן לצורך הבאתם לעולם של ילד ראשון ושל ילד שני.

ההגדרה של מנת זרע היא פליטת זרע אחת (אף שהכמות הזאת מחולקת באופן טכני לכמה מבחנות לפני ההקפאה) בכמות שהיא גדולה מ־2 סמ"ק. אם איכות הזרע ירודה או אם מספר תאי זרע נמוך (פחות מ־20 מיליון) או אם התנועתיות של תאי הזרע ירודה (פחות מ־60%), תכלול המנה שתי פליטות.

אישור לשמירת זרע לתקופה העולה על 5 שנים יינתן בכפוף לבדיקה מחודשת של איכות הזרע של המטופל. השמירה תאושר לתקופה של 5 שנים נוספות במקרים שבהם קיימת פגיעה באיכות הזרע. יש לחדש האישור מדי 5 שנים.

במקרים הרשומים בהנחיות הרפואיות ניתן להנפיק טופס 17 לשמירה של עד 5 מנות זרע לתקופה של עד 5 שנים. לתקופה העולה על 5 שנים יש צורך באישורה של ועדת הפוריות המחוזית.

זכויות כללית מושלם - טיפולי פריון

שם השירות

פרטים על השירות

התייעצות עם רופא מומחה

3 ייעוצים בשנה אצל רופאים שאושרו על ידי כללית מושלם. לאישה בהריון ניתנת התייעצות רביעית בנושאי הריון ולידה. למידע נוסף על מסלולי השירות 

סדנאות תמיכה למטופלות IVF

לקוחה שעוברת הפריה חוץ־גופית ובן זוגה יכולים להשתתף בסדנת תמיכה במכוני הסדר. למידע נוסף על השירות

תרופות פוריות בהנחה

לקוחות כללית מושלם זכאים להנחות משמעותיות לרכישת תרופות שלא נכללות בסל התרופות שנקבע על־ידי משרד הבריאות. 

לפרטים ולרשימת התרופות המלאה

תרופות מרשם, תרופות מדף, ויטמינים בבתי המרקחת של כללית

תרופות מרשם: לקוחות כללית מושלם נהנים מהנחות משמעותיות ברכישת התרופות שמחוץ לסל (המפורטות בתקנון) בבתי המרקחת של כללית. 

תרופות ללא מרשם: לקוחות כללית מושלם זכאים להנחות משמעותיות בבתי המרקחת של כללית ברכישת מגוון רחב של מוצרים ושל תרופות OTC (ללא מרשם). למידע נוסף

טיפולי רפואה משלימה

לקוחות כללית מושלם נהנים מטיפולי רפואה משלימה בהנחות משמעותיות ובהשתתפות עצמית נמוכה. למידע נוסף על השירות

זכויות כללית מושלם - הפריה חוץ־גופית

השתתפות כללית מושלם ניתנת בגין הוצאות על הפריה חוץ־גופית שנעשתה על פי המלצה של רופא מומחה העוסק בתחום של ליקויי פריון. למידע המעודכן ביותר.

כמו כן, כללית מושלם פלטינום משתתפת בתרומת ביצית בחו"ל לצורך ביצוע הפריה חוץ גופית בחו"ל עבור ילד ראשון ושני. לכל המידע.

זכויות תעסוקה בעת טיפולי פוריות
זכויות עובדים ועובדות במהלך טיפולי פוריות והפריה (מתוך אתר משרד העבודה והרווחה).

פרק 5 - מרפאות פוריות ומעבדות זרע

איתור מרפאות פוריות בכללית

איתור מעבדות השבחה ובדיקת זרע

פרק 6: פריון ברשת, בעמותות ובארגונים

טיפולי פוריות - אתר משרד הבריאות

טיפולי פוריות - אתר כללית

טיפולי פוריות - אתר כל זכות

עמותות וארגונים

מכון פועה - פוריות ורפואה על פי ההלכה

פרק 7: מילון מושגים

אזואוספרמיה - היעדר של תאי זרע בנוזל הזרע.

איקסי (ICSI) - הפריה חוץ־גופית בשיטת המיקרו־מניפולציה שבה מוזרק תא זרע בודד לתוך הביצית.

איקקלומין - כדורים לעידוד צמיחתם של כמה זקיקים בשחלות.

אנדומטריוזיס - צמיחה של רירית הרחם (האנדומטריום) מחוץ לחלל הרחם. הרירית צומחת בדרך כלל בחלל האגן בסמוך לרחם ולשחלות. אנדומטריוזיס מופיע בדרגות חומרה שונות ועלול לגרום להפרעת פריון וכן לכאבים חזקים בווסת ובעת קיום יחסי מין.

בדיקת זרע - בדיקה של נפח הזרע, של ריכוז הזרעונים, של תאי הזרע, של תנועתיות תאי הזרע ושל המורפולוגיה שלהם (תקינות הצורה שלהם). הזרע ניתן באוננות לאחר 3-2 ימי התנזרות.

גונדוטרופינים - הורמונים (FSH ו־LH) המיוצרים בבלוטת יותרת המוח (ההיפופיזה) או תרופות הורמונליות המבוססות על ההורמונים האלה. שימוש בהורמונים האלה נועד לעורר את השחלה לייצר בעת ובעונה אחת כמה זקיקים המכילים ביציות.

גופיף צהוב - הזקיק לאחר הביוץ מפריש הורמונים לתמיכה ברירית הרחם לקראת ההריון. הוא מפריש פרוגסטרון ואסטרוגן, ואם אין הריון, הוא מפסיק לתפקד כשבועיים לאחר הביוץ.

גירוי שחלתי - מתן תרופות הורמונליות כדי לעודד את השחלה לפתח כמה זקיקים (שכל אחד מהם מכיל ביצית) בעת ובעונה אחת.

גירוי יתר שחלתי (היפרסטימולציה) - בעקבות מתן תרופות להגברת הביוץ (בדרך כלל גונדוטרופינים) נוצרים זקיקים רבים - מה שמאפשר לשאוב מספר רב של ביציות להפריה חוץ־גופית. כתוצאה מכך נוצרים לעיתים בשחלה גופים צהובים רבים מדי לאחר השאיבה - מה שגורם לגירוי־יתר שחלתי. בשל כך גדלות השחלות במידה ניכרת ומכילות ממצאים ציסטיים רבים. כמו כן ייתכנו סיבוכים נוספים כמו צבירת נוזל בחלל הבטן, הפרעות במערכת העיכול, קוצר נשימה ועוד. נשים צעירות שסובלות מהפרעת ביוץ ומתגובת יתר לגונדוטרופינים הן קבוצת סיכון לגירוי יתר שחלתי. למרות הרצון להימנע מכך, לא ניתן למנוע לחלוטין את הסיבוך הזה.

הזרעה תוך־רחמית - החדרת זרע של בן הזוג (או של תורם) לאחר טיפול במעבדה (השבחה) לתוך חלל הרחם. הזרע מוזרק לרחם באמצעות צנתר דק בעת שהאישה מצויה בתנוחה של בדיקה גינקולוגית רגילה. ההליך הזה אינו מכאיב.

החזרת עוברים - החדרת העוברים אל תוך חלל הרחם לאחר הפריה חוץ־גופית. ההחזרה נעשית באמצעות צנתר עדין בעת שהאישה מצויה בתנוחה של בדיקה גינקולוגית רגילה. בדרך כלל ההליך הזה אינו מכאיב.

היסטרוסקופיה - בדיקה להערכת תקינותו של חלל הרחם. הבדיקה נעשית באמצעות סיב אופטי המוחדר אל תוך הרחם דרך צוואר הרחם. הבדיקה נעשית בעת שהנבדקת נמצאת בתנוחה של בדיקה גינקולוגית רגילה ולאחר שחלל הרחם מולא בגז או בנוזל. היסטרוסקופיה מאפשרת לבחון את תקינותו של חלל הרחם וכן לאתר פגמים בתוכו, כמו שרירן, פוליפ או הידבקויות. היסטרוסקופיה אבחנתית נעשית ללא הרדמה. במקרה הצורך עושים היסטרוסקופיה ניתוחית (כריתת מחיצה, הפרדת הידבקויות, הסרת פוליפ וכדומה).

הפרעת ביוץ - במקרה של הפרעת ביוץ נעזרים באיקקלומין או במינון נמוך של FSH כדי לייצר זקיק אחד או שניים טובים. אם הזרע תקין, אין חובה לעשות הזרעה. לעיתים יש צורך בטיפול ממושך, יום־יומי, בזריקות FSH כדי להגיע לזקיק אחד או שניים, ולא יותר, וכך להימנע מגירוי יתר שחלתי וממספר עוברים גדול מדי.

הפרעת פריון מסיבה לא ידועה - האבחנה הזאת נקבעת לאחר שנעשה בירור פוריות מלא, ולא נמצאה סיבה לאי־פוריות. במצב כזה מקובל להגביר את הביוץ באמצעות איקקלומין או גונדוטרופינים כדי לייצר זקיקים בשלים ולתזמן הזרעה תוך־רחמית עם מועד הביוץ. אם כמה טיפולים כאלה לא מביאים להריון, מקובל לעבור לטיפול של הפריה חוץ־גופית.

וסת - דמם נרתיקי הנמשך בדרך כלל 7-3 ימים ונגרם בשל פירוק רירית הרחם במחזור חודשי ללא הריון.

וריקוצלה - ורידים מורחבים ליד האשך. אלה עלולים לפגוע באיכות הזרע.

זקיק - כיס של נוזל שנמצא בתוך השחלה ומכיל ביצית. הזקיק גדל בהדרגה מזמן הווסת ועד הביוץ. בסמוך לביוץ מגיע גודלו לכ־20 מ"מ.

זרע תורם - אישה שמעוניינת בתרומת זרע צריכה לפתוח תיק בבנק הזרע. ניתן להעריך מראש את מועד הביוץ ולתזמן לפיו את מועד ההזרעה.

זרע תת־נורמלי - אם עולה מבדיקת הזרע שאיכותו מתחת לנורמה, מקובל להשביח אותו במעבדה באמצעות הפרדה בין הזרעים הטובים לזרעים הלא טובים. לאחר מכן מזריקים לאישה את תאי הזרע הטובים יותר. ההזרעה מתוזמנת לזמן הביוץ.

מחזור הווסת (המחזור החודשי) - הוא הזמן העובר מהיום הראשון של הווסת ועד היום הראשון של הווסת הבאה. פרק הזמן הזה נמשך בדרך כלל 32-25 ימים.

מיקרו־מניפולציה - כל פעולה הנעשית מתחת לעדשת המיקרוסקופ במעבדה להפריה חוץ־גופית. הכוונה היא בעיקר להחדרת זרע לתוך הביצית (ICSI) באמצעות מחט מיוחדת במסגרת הפריה חוץ־גופית.

צילום רחם - בדיקת הדמיה של חלל הרחם ושל החצוצרות. צילום רחם נעשה במכון רנטגן, ללא הרדמה, וכרוך במידה מסוימת של אי־נוחות ואף של כאב. בזמן הבדיקה נמצאת האישה בתנוחה גינקולוגית. דרך צוואר הרחם מוזלף חומר סימון על בסיס יוד שצובע את חלל הרחם ואת החצוצרות כך שניתן לשקף או לצלם אותם באמצעות מכשור רנטגן.

קונדום רפואי מאושר על פי ההלכה - זהו קונדום סטרילי ללא קוטל זרע וללא חומרי סיכה. לאחר שבני הזוג מקיימים יחסי מין, נשמר הזרע בתוך הקונדום. את הזרע הזה ניתן לבדוק או להשתמש בו לתהליך ההפריה. פרטים בנוגע לרכישת הקונדום הרפואי ניתן לקבל אצל הרופאים ביחידות ההפריה.

שחלות פוליצסטיות (PCO) - הפרעה הורמונלית שבאה לידי ביטוי בזקיקים רבים וקטנים (בקוטר של עד 10 מ"מ). אלה מאורגנים בדרך כלל בהיקף השחלה ואינם מצליחים להבשיל וליצור זקיק דומיננטי שיגדל ויבייץ. שחלות פוליציסטיות הן בדרך כלל מעט גדולות מהרגיל ואופייניות לנשים הסובלות ממחזורים לא סדירים ומהיעדר ביוץ. לחלק מהנשים יש גם סימנים נוספים כמו השמנה, אקנה ושיעור יתר.

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש