חיפוש

dsdsdsd
ילדים

המדריך לילדים ולמתבגרים חולי סרטן

אילו זכויות מגיעות לילדים חולי סרטן בכללית? אילו זכויות מגיעות להם מהמדינה? אילו שירותים עומדים לרשותם בכללית? כיצד מתמודדים עם תופעות הלוואי של המחלה ושל הטיפולים? מדריך

צוות מומחים של כללית

דעתכם חשובה לנו

בחוברת הזאת ריכזנו את מרב המידע שלו אתם עשויים להזדקק במהלך המחלה וההחלמה. בהיותנו ארגון המשפר באופן קבוע את סטנדרט השירות שלו חשוב לנו לקבל מכם משוב בנוגע לערכה הזאת המתפרסמת במסגרת "כללית לידיעתך כי מגיע לך". שתפו אותנו אילו פרקים היו לכם לעזר, מה עניין אתכם, האם יש נושאים שחיפשתם ולא מצאתם בחוברת הזאת וכדומה. את התייחסותכם אנא שלחו לכתובת המייל:  clalit4u@clalit.org.il


הקדמה

סרטן הוא שם כולל לקבוצת מחלות המאופיינות בהתרבות מהירה ולא מבוקרת של תאים בגוף. ההבדלים העיקריים בין סוגי הסרטן השונים הם האיבר שבו מתפתח הגידול וסוג התאים שמהם
הוא מורכב.

מחלת הסרטן בילדים היא נדירה יחסית: שכיחותה נמוכה מאוד בהשוואה לשכיחות של גידולים ממאירים בקרב מבוגרים. בארץ מאובחנים מדי שנה בין 400 ל־500 חולי סרטן חדשים שהם ילדים או מתבגרים. מנתונים שפירסם משרד הבריאות בפברואר 2014 עולה שהגידולים השכיחים ביותר בגילאי הילדות הם גידולי מוח, לוקמיה, לימפומה שאינה הודג'קין, לימפומה מסוג הודג'קין וסרטן העצם. ממאירויות נוספות שמאפיינות את אוכלוסיית הילדים, אם כי שכיחותן פחותה, הן סרטן הכליה, סרטן של הרקמות הרכות, מלנומה (סרטן עור), סרטן העין, סרטן של בלוטת התריס וסרטן האשכים והשחלות.

מרבית הילדים חולי הסרטן נרפאים מהמחלה, ושיעורי ההחלמה הולכים וגדלים עם השנים הודות לטיפולים חדשניים וידע רפואי מצטבר.

אנו בכללית סוברים שחובתנו וזכותנו לעמוד לצידכם ברגעים הקשים שאתם חווים ולסייע לכם ככל יכולתנו. אנו יודעים שבתקופת המחלה וההחלמה של ילדכם תיתקלו בשאלות רבות ותזדקקו למידע רב בנושאים מגוּונים, ולשם כך ריכזנו בעבורכם בחוברת הזאת מידע מקיף ומעמיק בנושאים שונים, ובהם זכאויות רלוונטיות.
לרשותכם אתר אינטרנט ייעודי:
www.clalit.co.il/he/info/clalit4you
אנחנו איתכם ברגעי האמת

זכאויות סל

מטופלי כללית שחלו בסרטן זכאים לבחור את המוסד הרפואי הציבורי שבמסגרתו יקבלו טיפול. לקבלת פרטים נוספים בנוגע למימוש הזכאות יש לפנות למרפאה־האם או למרכז שירות הלקוחות של כללית בטלפון 2700* מכל טלפון.

החזר הוצאות
כדי לקבל החזר כספי יש להציג מסמכים רפואיים רלוונטיים כמפורט בכל סעיף. נוסף על כך יש לצרף חשבונית מס־קבלה מקורית או קבלה מקורית.

שהייה ולינה
ילד הנזקק לטיפולי הקרנות ו/או כימותרפיה במסגרת אמבולטורית בבית חולים ציבורי ומתגורר במרחק של 30 קילומטרים ויותר ממקום קבלת הטיפול זכאי להשתתפות בהוצאות השהייה במלון בשיעור של 70% מההוצאה בפועל ולא יותר מתעריף ההחזר. לקבלת ההחזר יש להציג מכתב רפואי מהמכון האונקולוגי ואישור מהמנהל הרפואי במחוז. לא ניתן החזר בעבור הוצאות נסיעה בימים שבעבורם שולמו הוצאות לינה, למעט הנסיעה לקבלת הטיפול ביום הראשון והחזרה הביתה ביום האחרון.

מלווה
מלווים זכאים להשתתפות של כללית בעבור הוצאות השהייה בבית מלון. ההחזר ניתן אם המכון האונקולוגי מאשר את נחיצוּת המלווה ואם מתקבל אישור מהמנהל הרפואי במחוז. שיעור ההחזר הוא 50% מההוצאה בפועל שקיבל המטופל ולא יותר מתעריף ההחזר.

שהייה במעון שבהסדר עם כללית
אם ילד נזקק לטיפולי הקרנות ו/או לכימותרפיה במסגרת בית חולים ציבורי ומתגורר במרחק של 30 קילומטרים ויותר ממקום קבלת הטיפול, ואם ליד מקום קבלת הטיפול קיים מעון שבהסדר, יקבל הילד - באישור המנהל הרפואי במחוז - טופס התחייבות לשהייה במעון שבהסדר.

אם המעון סגור, יקבל הילד המטופל החזר בעבור הוצאות נסיעה בסופי שבוע לביתו ובחזרה, בתנאי שהמחוז לא הנפיק טופס התחייבות למעון בעבור הימים שבהם שוהה המטופל בביתו.

הסעה בתחבורה ציבורית או ברכב פרטי
• מטופלים שנוסעים בתחבורה ציבורית או ברכב פרטי לקבלת טיפול במסגרת אמבולטורית או במסגרת אשפוז אלקטיבי כדי לקבל טיפולי הקרנות ו/או כימותרפיה זכאים להחזר בשיעור של 100% בעבור הדרך הלוך וחזור לפי תעריף התחבורה הציבורית (כולל ילדים עד גיל 5 שפטורים מתשלום בתחבורה הציבורית). לקבלת ההחזר יש להציג אישור ממכון אונקולוגי שבו מצוינים מועדי הטיפול.

• מושתל מוח עצם המוסע מביתו לבית החולים (ובחזרה לביתו) כדי לקבל טיפולים הקשורים להשתלה (כולל ילדים עד גיל 5 הפטורים מתשלום בתחבורה הציבורית) זכאי להחזר כספי עד שישה חודשים ממועד ההשתלה. ההחזר הוא בסך 100% על פי תעריף התחבורה הציבורית. לקבלת ההחזר יש להציג אישור של מכון אונקולוגי שבו מצוינים מועדי הטיפול והצהרת המטופל.

• מטופלים הנוסעים ברכבת לטיפולים אונקולוגיים יקבלו החזר בסך 100% על פי תעריפי הרכבת. לקבלת ההחזר יש להציג אישור של המכון האונקולוגי בציון מועדי הטיפול ואת כרטיסי הנסיעה ברכבת. תאריך הנסיעה חייב להיות זהה לתאריך שבו נעשה הטיפול.

הסעה למלווה בתחבורה ציבורית או ברכב פרטי
במקרים הבאים ניתן החזר נסיעה בתחבורה ציבורית או ברכב פרטי למי שמתלווה למטופל שנוסע כדי לקבל טיפול במסגרת אמבולטורית או במסגרת אשפוז אלקטיבי (מתוכנן מראש), בכפוף לאישור המנהל הרפואי במחוז או של מישהו מטעמו שאכן מדובר בליווי נחוץ:

• ליווי למטופל המוסע מביתו לבית חולים או למכון אונקולוגי כדי לקבל טיפול כימותרפי ו/או טיפול בקרינה. הליווי כולל גם את הדרך בחזרה ממקום הטיפול לביתו של המטופל.

• ליווי למטופל לאחר השתלת מוח עצם המוסע מביתו לבית החולים כדי לקבל טיפולים הקשורים להשתלה. הליווי כולל גם את הדרך בחזרה ממקום הטיפול לביתן של המטופל.

• שיעור ההחזר הוא 50% מההוצאה בפועל של המלווה, על פי תעריף התחבורה הציבורית.

• אם המלווה של המטופל נוסע ברכבת, הוא יקבל החזר בשיעור של 50% על פי תעריפי הרכבת. לשם קבלת ההחזר יש להציג אישור של המכון האונקולוגי שבו מצוינים מועדי הטיפול. כמו כן יש להציג את כרטיסי הנסיעה ברכבת. התאריך בכרטיס הנסיעה צריך להיות זהה לתאריך שבו נעשה הטיפול.

הסעה במונית או באמבולנס
במצבים הבאים ניתן החזר נסיעה לקבלת טיפול במסגרת אמבולטורית או במסגרת אשפוז אלקטיבית:

1. אם מדובר במטופל אונקולוגי המוסע מביתו לבית חולים או למכון כדי לקבל טיפולי הקרנות ו/או כימותרפיה. ההחזר ניתן גם לנסיעה הביתה לאחר קבלת הטיפול.

2. אם מדובר במושתל מוח עצם המוסע מביתו לבית החולים כדי לקבל טיפולים הקשורים להשתלה. ההחזר ניתן גם בעבור הנסיעה הביתה לאחר קבלת הטיפול. ההחזר ניתן עד 6 חודשים ממועד ההשתלה.

א. החזר בעבור הסעה באמבולנס (על פי תעריף מד"א) לטיפול במסגרת אשפוז אלקטיבי:

• בעבור הסעה באמבולנס מבית המטופל לבית החולים ניתן החזר של 100% - באישור מראש של המנהל הרפואי במחוז.

• בעבור הסעה באמבולנס מבית החולים בחזרה לבית המטופל ניתן החזר של 50% - באישורו של מנהל המרפאה.

ב. החזר בעבור הסעה במונית לטיפול במסגרת אשפוז אלקטיבי: בעבור הסעה במונית מבית המטופל לבית החולים ובחזרה לבית המטופל ניתן החזר של 50% מההוצאה בפועל, באישור מנהל המרפאה.

ג. החזר בעבור הסעה במונית או אמבולנס (על פי תעריף מד"א) לטיפול במסגרת אמבולטורית: בעבור הסעה במונית או באמבולנס מבית המטופל לבית החולים ובחזרה לביתו ניתן החזר של 50% מההוצאה בפועל, באישור מנהל המרפאה.

לצורך קבלת ההחזר כמפורט בסעיפים א עד ג יש לצרף גם חשבונית מס־קבלה מקורית או קבלה מקורית ואישור של המכון האונקולוגי שבו מצוינים מועדי הטיפול.

הסעה באמבולנס פרטי (לא מד"א) תאושר רק בעבור אמבולנסים פרטיים הפועלים באישורו ובפיקוחו של משרד הבריאות.

פאה
ילד המטופל בכימותרפיה או בהקרנות זכאי להחזר בעבור רכישת פאה. יש לציין את שם המטופל על חשבונית המס או על הקבלה המקורית. שיעור ההחזר שניתן עומד על 33% מההוצאה בפועל, אך לא יותר מתעריף ההחזר.

החזר בעבור טיפול שיניים לפני טיפול בכימותרפיה או בהקרנות
מדובר בטיפול משמר ומשקם בשרף (אקריל) הניתן למטופלים אונקולוגיים לפני טיפול בכימותרפיה או בהקרנות. הטיפול ניתן מהמועד שבו מתגלה המחלה האונקולוגית ועד שמתחילים לקבל את הטיפול בכימותרפיה או בהקרנות.

• הטיפולים המשמרים כוללים צילומים, עקירות, סתימות, הסרת אבנית.

• הטיפולים המשקמים כוללים: תותבות, כתרים זמניים משרף (אקריל).

• הטיפול המשקם אינו כולל כתרי חרסינה.

• את הטיפולים ניתן לקבל במסגרת מרפאות "כללית סמייל" בהנחה של 50% ממחירון "כללית סמייל" לטיפולים הכלולים בסל.

• אם מטופל עושה טיפולי שיניים באופן פרטי, הוא זכאי להחזר של 50% מההוצאה לפי תעריפי "כללית סמייל".

• אם מטופל עושה טיפולי שיניים בבית חולים ציבורי, הוא זכאי להחזר של 50% מההוצאה בפועל ולא יותר מהתעריף של משרד הבריאות.

• לקבלת ההחזר יש לפנות למרפאה־האם בצירוף המסמכים הבאים: סיכום מחלה, תוכנית לטיפול בשיניים, אישור רופא מוסמך של כללית וחשבונית מס־קבלה מקורית או קבלה מקורית.

טיפול שיניים לאחר טיפול בכימותרפיה או בהקרנות
• מדובר בטיפול משמר ומשקם בשרף (אקריל) הניתן למטופלים אונקולוגיים אחרי טיפול בכימותרפיה או בהקרנות.

• הטיפולים המשמרים כוללים צילומים, עקירות, סתימות, הסרת אבנית.

• הטיפולים המשקמים כוללים תותבות, כתרים זמניים משרף (אקריל).

• הטיפול המשקם אינו כולל כתרי חרסינה.

• ניתן החזר של 100% מההוצאה לפי תעריף "כללית סמייל".

• במסגרת המרפאות "כללית סמייל" ניתן לקבל את הטיפולים ללא תשלום - בעבור טיפולים הכלולים בסל (אלה שאינם בסל כרוכים בתשלום).

• מטופל העושה טיפולי שיניים באופן פרטי זכאי להחזר ההוצאה בפועל, אך לא יותר מהתעריף של "כללית סמייל".

• מטופל שעושה טיפולי שיניים בבית חולים ציבורי זכאי להחזר ההוצאה בפועל, אך לא יותר מהתעריף של משרד הבריאות.

אלה המצבים המזכים לקבל החזר על טיפול שיניים:
1. מטופלים לאחר טיפול בכימותרפיה או בהקרנות זכאים לטיפול משקם ומשמר בשרף עד שנתיים מתום הטיפולים.

2. מטופלים לאחר טיפול בהקרנות לאזור הראש־צוואר זכאים לטיפול משמר ומשקם בשרף, ללא הגבלת זמן מתום הטיפולים.

3. מטופלים לאחר כריתה של גידול באזור הלסתות זכאים לטיפול משמר ומשקם בשרף (אקריל), לרבות תותבות.

שירותים וטיפולים

ייעוץ אונקולוגי גנטי
המטרה: לגלות מוטציה הגורמת לתסמונת סרטן תורשתית העלולה להשפיע בצורה מכרעת על האפשרות למנוע ו/או לגלות מוקדם מחלות סרטן העלולות להופיע בבן משפחה נבדק ובקרוביו. השירות ניתן באישורו של המנהל הרפואי במחוז או באישורו של מישהו מטעמו.

מוטציות KRAS ו־NRAS
מדובר בבדיקה מולקולרית לזיהוי מוטציות בגן KRAS ובגן NRAS הניתנת לחולים בסרטן המעי הגס המועמדים לטיפול של קו השלישי בסטוקסימב.  הגורם הממליץ על ביצוע הבדיקה הוא מנהל המרכז האונקולוגי המטפל בחולי סרטן המעי.

בדיקת Oncotype DX Colon
בדיקת Oncotype DX colon מספקת לרופא המטפל כלי לתכנון הטיפול התרופתי בחולים בסרטן המעי גס שלב שני. הגורם שממליץ לעשות את הבדיקה הוא מנהל המרכז האונקולוגי המטפל בחולי סרטן המעי. הגורם המאשר הוא ראש אגף רפואה בחטיבת הקהילה.

קולונוסקופיה גמישה אבחנתית למי שמצויים בסיכון לסרטן המעי הגס
• מבוטחים שלהם קרוב משפחה מדרגה ראשונה שלקה בסרטן המעי הגס זכאים לקבל את השירות אחת ל־5 שנים החל מגיל 40 או בגיל הצעיר ב־10 שנים מגיל החולה הצעיר במשפחה, לפי המוקדם מבין השניים.

• מבוטחים שעל פי החשד לקו בפוליפוזיס משפחתית של המעי הגס זכאים לקבל את השירות אחת לשנה החל מגיל 18 שנים ואילך.

• מבוטחים שעל פי החשד סובלים מתסמונת משפחתית של סרטן המעי הגס (ללא פוליפוזיס) ואשר זוהתה אצלם המוטציה הגנטית זכאים לקבל את השירות אחת ל־5 שנים.

דיאטנית
לטיפול דיאטני שמקורו בבעיה רפואית נחוצה הפניית רופא. במקרים שבהם המצב הרפואי דורש זאת, תינתן הפניה לדיאטנית מרופא המשפחה או מרופא יועץ. הטיפול הדיאטני נכלל בסל השירותים, ומטופלים אונקולוגיים אינם צריכים לשלם בעבורו תשלום רבעוני.

הזכאות היא לעד 14 טיפולים בשנה, במקרים הבאים:

1. במהלך טיפול כימותרפי או רדיותרפי אינטנסיבי.

2. ללא טיפול כימותרפי או רדיותרפי, כאשר ה־BMI נמוך מ־22.

אחרי שהתקבלה הפניה לדיאטנית יש לגשת למרפאה או להתקשר למרכז שירות הלקוחות בטלפון 2700* מכל טלפון ולתאם פגישת אבחון.

הוספיס - ללא תשלום
השירות ניתן למטופלים סופניים שזכאים לאשפוז במוסדות הוספיס מוכרים במצבים שנקבע כי הם דורשים טיפול תומך סופני. השירות ניתן על סמך הפניה של הרופא המטפל, ללא תשלום השתתפות עצמית.

זכאויות כללית מושלם

בכפוף לתקנון כללית מושלם ופלטינום. התעריפים מעודכנים לדצמבר 2016

 

השירות

פרטים על הכיסוי

מה נדרש כדי לממש את הזכאות

חבילת שירותים תומכת למטופל האונקולוגי הכוללת ניתוחים וטיפולים פרטיים, החזר הוצאות אבחון וטיפול במחלה, שירות ליווי מקצועי של המטופל

למידע המלא

ניתוחים בחו"ל

למידע המלאלמידע המלא

ניתוח פרטי בארץ​

למידע המלאלמידע המלא

התייעצות עם רופא מומחה​

למידע המלא

למידע המלא

חוות דעת שנייה בחו"ל

למידע המלא

למידע המלא

פאה לחולים אונקולוגיים

למידע המלאלמידע המלא

אחות פרטית לאחר ניתוח

למידע המלאלמידע המלא

רפואה משלימה

למידע המלא

למידע המלא

אביזרי עזר תומכים לחולי סרטן

למידע המלא

 

זכויות ילדים ומתבגרים אונקולוגיים על פי החוק

על ההורים להיות מודעים לזכויות המגיעות להם ולילדיהם על פי החוק ושאינן קשורות למערכת הבריאות. מומלץ ללמוד אותן וכמובן לדרוש אותן בהתקיים התנאים המזכים. סכומי ההחזרים הנקובים בפרק הזה מתעדכנים מזמן לזמן. המידע המפורט להלן אינו תחליף לייעוץ מקצועי.

גמלת ילד נכה
גמלת ילד נכה ניתנת לכל ילד המקבל טיפול בכימותרפיה או בהקרנות ונמצא בטווח הגילים שבין 91 ימים ל־18 שנים. גובה הגמלה נקבע בהתאם לליקויים השונים שמהם סובל הילד ולפי מידת התלות שלו בזולת. לילדים שסובלים מליקויי שמיעה על פי ההגדרה שלהם בחוק ולילדים שסובלים מתסמונת דאון תשולם הגמלה מיום הלידה.

ילד הזכאי לגמלה בגין יותר מליקוי אחד, תשולם לו הגמלה על פי הליקוי המזכה בסכום הגבוה ביותר. הזכאות לגמלה אינה לצמיתות, אלא היא נבדקת מעת לעת.

מי זכאי לגמלת נכות?
• ילד מגיל 91 ימים ועד 3 שנים שסובל מעיכוב התפתחותי חמור.

• ילד מגיל 91 ימים ועד 18 שנים הזקוק להשגחה מתמדת.

• ילד מגיל 3 שנים ועד 18 שנים התלוי בעזרת הזולת הרבה יותר מבני גילו.

• ילד מיום הלידה ועד 18 שנים הסובל מליקוי שמיעה.

• ילד מיום הלידה ועד 18 שנים הסובל מתסמונת דאון.

• ילד מגיל 91 ימים ועד 18 שנים הסובל מליקוי ראייה.

• ילד מגיל 91 ימים ועד 18 שנים הסובל מאוטיזם.

• ילד מגיל 91 ימים ועד 18 שנים הזקוק לטיפול רפואי מיוחד.

תנאי הזכאות
• הילד הוא של מבוטח תושב ישראל.

• הילד נמצא בישראל.

• הילד אינו מוחזק במשפחת אומנה או במוסד.

• הילד אינו מקבל קצבת ניידות, למעט אם נקבעה לו מגבלת ניידות בשיעור של 80% או שהוא זקוק לכיסא גלגלים ומשתמש בו.

אופן הגשת התביעה
תביעה לקצבת ילד נכה צריך להגיש ההורה או האפוטרופוס של הילד. במשפחה חד־הורית מגיש את התביעה ההורה שהילד נמצא עימו.

אילו מסמכים צריך להגיש?
1. טופס תביעה לקצבת ילד נכה.

2. מסמכים רפואיים עדכניים על המצב הרפואי והתפקודי של הילד.

3. מסמכים נוספים הנוגעים לליקוי או למחלה שמהם סובל הילד.

את התביעה ואת המסמכים הנלווים ניתן לשלוח בדואר או בפקס או לשים בתיבת השירות של סניף הביטוח הלאומי שמצוי במקום המגורים או בקרבתו. נוסף על כך ניתן למלא את טופס התביעה באתר הביטוח הלאומי www.btl.gov.il ולשלוח אותו באופן מקוּון בצירוף המסמכים הנוספים.

הגשת תביעה חוזרת
ניתן להגיש תביעה חוזרת בעבור ילד שתביעה קודמת בגינו נדחתה או בעבור ילד המקבל גמלה חלקית, אם חלפו 6 חודשים ממועד הדחייה או ממועד ההודעה על הגמלה. התובע גם יכול לבקש בכל עת דיון מחדש בתביעה, בתנאי שימציא אישור רפואי על החמרה במצב הילד.

באופן עקרוני דן המוסד לביטוח לאומי בבקשה רק לאחר שחלפו 6 חודשים מיום שנדחתה התביעה לגמלה או מיום שנקבע שיעורה. אולם אם לאחר קבלת המסמכים הרפואיים התגלו - לדעת רופא המוסד - עובדות חדשות שיש בהן כדי להגדיל את שיעור הגמלה, תידון הבקשה גם אם לא חלפו 6 חודשים מיום ההחלטה הקודמת.

תקופת הזכאות
גמלה לילד נכה משולמת מהחודש שבו הוגשה התביעה, אולם המוסד רשאי לשלם גמלה גם בעד התקופה שקדמה להגשת התביעה, אם מהמסמכים הרפואיים שהוגשו עולה שהתקיימו התנאים המזכים בגמלה. התנאים מפורטים באתר הביטוח הלאומי ברשת.

שיעורי הגמלה
שיעורי הגמלה נקבעים, בין היתר, לפי רמת תפקודו של הילד, לפי מידת תלותו בעזרת הזולת ולפי הטיפולים הרפואיים שהוא זקוק להם.

סכום הגמלה מחושב באחוזים מקצבת נכות מלאה ליחיד. מקבלי הגמלה המרבית לילד נכה מקבלים גם תוספת של 17%.

במקרים הבאים ניתן להגיש ערעור לוועדת העררים לילד נכה:

• לא אושרה גמלה.

• אושרה גמלה חלקית.

• אושרה גמלה זמנית.

• לא אושר תשלום רטרואקטיבי בעבור התקופה המרבית.

אם התביעה נדחתה בנימוק ש"כך מחייב החוק", ניתן להגיש ערעור לבית הדין לעבודה.

הרחבת הזכאות לגמלת ילד נכה
החל מאוגוסט 2012 הורחבה הזכאות לקצבת ילד נכה, וכן משולמת תוספת לקצבה גם בעבור ילדים שאינם לומדים. עד אז שולמה התוספת הזאת רק בעבור ילדים לומדים (בדרך של תוספת לקצבה שלהם או במסגרת הקצבה הבסיסית שלהם). כיום משולם הסכום הזה לכל מי שמקבלים קצבה לילד נכה, ואין צורך להמציא אישורים שהילד לומד.

החל מ־1 באוגוסט 2012 משולמת קצבת הילד הנכה גם לילדים המאושפזים בבית חולים כדי לקבל טיפול נפשי.

תוספת לילדים התלויים לחלוטין בעזרת הזולת
החל מינואר 2015 עומד שיעור התוספת לילדים התלויים לחלוטין בעזרת הזולת על 1,029 שקל (סכום הקצבה עם התוספת: 4,203 שקל).

החל מ־1 באפריל 2015 זכאים ילדים התלויים לחלוטין בעזרת הזולת לקצבה בשיעור של 188% מקצבת יחיד מלאה. למשל, מי שמקבל גמלת ילד נכה בשיעור של 100% וזקוק למכונת הנשמה בכל שעות היממה זכאי לתוספת לגמלה.

הורים לילד שמקבל קצבה לילד נכה, ושלדעתם הילד שלהם תלוי לחלוטין בעזרת הזולת בפעולות היומיום, והם לא קיבלו את התוספת בקצבה, מתבקשים להגיש לסניף הביטוח הלאומי הקרוב למקום מגוריהם טופס בקשה לבדיקת תלות. לטופס הבקשה יש לצרף מסמכים רפואיים המעידים על מצבו התפקודי של הילד (הטופס מצורף בחוברת הטפסים).

גמלת ניידות
גמלת ניידות מעניקה הטבות שונות למי שיש להם ליקויים ברגליים המגבילים אותם בניידות. מטרת הגמלה היא לסייע להם להשתלב בקהילה ולפתח חיים עצמאיים. מוגבלים בניידות יכולים לקבל גם הלוואה עומדת לקניית רכב חדש. מטרת ההלוואה היא לממן באופן מלא או חלקי את המיסים החלים על הרכב. ההלוואה ניתנת על פי התנאים של המוסד לביטוח לאומי.

מי זכאי לגמלת ניידות?
• ילד תושב ישראל מגיל 3 שנים ויותר שוועדה רפואית או ועדה רפואית לעררים של משרד הבריאות קבעו לו אחוזי מוגבלות בניידות עקב ליקויים ברגליו על פי רשימת הליקויים המפורטת באתר המוסד לביטוח לאומי.

• שני אחים או יותר, שלכל אחד מהם נקבעו לפחות 80% מוגבלות בניידות, והם מתגוררים באותה הדירה, יהיו זכאים לגמלת ניידות גם אם טרם מלאו להם 3 שנים.

• ילד שלא אושרה לו גמלת ילד נכה, יוכל לקבל גמלת ניידות, אם בוועדה הרפואית או בוועדה הרפואית לעררים נקבעה לו מוגבלות בניידות בשיעור של 60% לפחות.

• ילד שנקבעו לו לפחות 80% מוגבלות בניידות או שהוועדה הרפואית קבעה שהוא זקוק לכיסא גלגלים ומשתמש בו זכאי לקבל בו־זמנית גמלת ילד נכה וגמלת ניידות. ילד שנקבעה לו מוגבלות בניידות בשיעור שבין 60% ל־80% צריך לבחור בין גמלת ניידות לבין גמלת ילד נכה.

כדי לוודא שקבלת ההטבות בניידות לא תפגע בזכאות לגמלת ילד נכה יש לפנות למחלקת ילד נכה באחד הסניפים של המוסד לביטוח לאומי.

המבקש לקבל גמלת ניידות מהביטוח הלאומי צריך להגיש ללשכת הבריאות המחוזית טופס בקשה לבדיקה רפואית לקביעת מוגבלות בניידות.

תו חניה לרכב ופטור מאגרת רישוי
בני כל הגילים שמבקשים תווי חניה מטופלים ביחידה לטיפול במוגבלי ניידות במשרד התחבורה. המבקש תו חניה לנכה ופטור מאגרת רישוי צריך לשלוח בדואר מסמכים רפואיים עדכניים המעידים על מוגבלותו, צילום של תעודת הזהות, צילום של רשיון נהיגה ושל רשיון רכב. התו יישלח ישירות לביתו.

אם האדם שמבקש את תו החניה אינו בעל הרכב, עליו להגיש תצהיר שהרכב משרת אותו. על התצהיר צריך לחתום עורך דין. אם הרכב רשום על שם הורי הילד, יש להציג תעודת זהות וספח שלהם ושל הילד הנכה כדי להוכיח קרבה משפחתית. את הבקשות לתו נכה ולאגרה מופחתת יש להעביר באמצעות הדואר לכתובת הבאה: היחידה לטיפול במוגבלי ניידות, המרכז לעדכון ולבקרה של משרד התחבורה, ת"ד 72, חולון, מיקוד 58100 מספר הטלפון לבירורים:
1-222-56-78 או 5678*

הנחה בתשלומי הארנונה
רשות מקומית רשאית להעניק לנכים הנחה בשיעור של עד 80% בתשלומי הארנונה - בהתאם לשיעור הנכות ובהתאם למצב הכלכלי. נכה המבקש הנחה על תשלומי הארנונה צריך לפנות ליחידת הגבייה ברשות המקומית באזור מגוריו ולמלא טופס לבקשת הנחה בארנונה. יש לצרף לטופס אישור של המוסד לביטוח לאומי ומסמכים המעידים על מצבו הכלכלי ועל מוגבלותו.

הנחה בשירותי בזק
הורה לילד שהביטוח הלאומי קבע לו נכות בשיעור של 100% זכאי לקבל הנחה בהתקנת טלפון, בחשבון טלפון, בהעתקת קו טלפון ובדמי שירות קבועים. למימוש הזכות הזאת יש לפנות לבזק למילוי טופס בקשה ולצרף אליה את האישורים הרפואיים המתאימים. את הבקשה יש להפנות לאגף השיקום במשרד העבודה והרווחה, ת"ד 1260, ירושלים, 9101201. טלפון לבירורים: 199 או 02-5085430.

הטבה בחשבון המים
כל תושב זכאי לצריכה של 3.5 מטרים מעוקבים (קוב) מים בחודש על פי תעריף נמוך. צריכת מים מעבר לכמות הזאת מחושבת על פי תעריף גבוה יותר. מי שמקבלים גמלת ילד נכה זכאים לתוספת של 3.5 קוב מים בחודש לפי התעריף הנמוך. ההטבה ניתנת בעבור צריכת מים בבית שבו מתגורר הילד וניתנת באופן אוטומטי (על פי רשימות המועברות לתאגידי המים מהביטוח הלאומי). לבירורים ניתן להתקשר לטלפון: 076-5300905.

הנחה בחשבון החשמל
הורים לילד המקבל גמלת ילד נכה בשל תלותו בעזרת הזולת או בשל הצורך שלו בטיפול רפואי מיוחד זכאים להנחה בחשבון החשמל בשיעור של 50% מהתעריף הביתי בעבור 400 הקילוואט הראשונים בכל חודש, בשימוש ביתי בלבד. הורים שמקבלים קצבת ילד נכה מסיבות אחרות אינם זכאים להנחה הזאת.

הביטוח הלאומי שולח להורים מקבלי הקצבה הודעה בנוגע לזכאותם להנחה הזאת. כדי שההנחה בחשבון החשמל אכן תתקבל  על ההורה לוודא שהחוזה בחברת החשמל רשום על שמו (שם + מספר תעודת זהות).

היעדרות בגין מחלת ילד
עובדים זכאים לזקוף עד 8 ימי היעדרות בשנה בשל מחלת ילדם על חשבון ימי המחלה הצבורים שלהם. במקרה של ילד עד גיל 18 החולה במחלה ממארת, הזכאות היא עד ל־90 ימים בשנה, בתנאי שההורה עבד שנה לפחות באותו מקום עבודה. הימים האלה נזקפים על חשבון ימי המחלה הצבורים של ההורה העובד או על חשבון ימי החופשה שלו, לפי בחירת ההורה.

אם בן הזוג של ההורה אינו נעדר מעבודתו עקב הטיפול בילד, או שהילד נמצא בהחזקתו הבלעדית של הורה יחידני, הזכאות היא עד ל־110 ימים בשנה.
המעסיקים רשאים לדרוש אישור רפואי המעיד על מחלת הילד לצורך תשלום דמי המחלה וכן אישור על כך שבן הזוג של העובד לא לקח ימי מחלה ממקום עבודתו בגין אותם הימים.

התפטרות ופיטורים
לפי סעיף 6 לחוק פיצויי פיטורים, עובד שהתפטר בשל מצבו הבריאותי הלקוי והביא הוכחות שיש סיבה מספקת להתפטרותו לאור הממצאים הרפואיים ובשל תנאי העבודה - רואים בהתפטרותו פיטורים המזכים בפיצויי פיטורים.

על פי הסעיף הזה זכאי עובד להתפטר ולהיחשב למפוטר גם בשל מחלה של בן משפחה. לשם מימוש הזכאות הזאת לקבלת פיצויי פיטורים על העובד להציג הוכחות שמצבו של בן המשפחה (בן זוג, ילד - גם מאומץ וחורג - נכד, סב, הורה של בן זוג) אכן מחייב טיפול רצוף ומצדיק התפטרות.

מס הכנסה
על פי סעיף 45 לפקודת מס הכנסה, הורה שילדו (או שילדו של בן זוגו מנישואים) מוגבל, זכאי לקבל שתי נקודות זיכוי שנתיות ממס הכנסה. הזיכוי הוא למשכורת אחת, אך ישנה אפשרות לחלק את נקודות הזיכוי בין ההורים על פי בקשתם. אם הילד נמצא במשמורת של אחד ההורים, ניתן לבקש כי נקודות הזיכוי יינתנו לאותו ההורה בלבד.

לנקודות הזיכוי ממס הכנסה זכאי עובד שהוא תושב ישראל ויש לו, או לבת זוגו, ילד שסובל ממוגבלות. תנאי הזכאות משתנים בהתאם לגיל הילד (עד גיל 18 שנים או בוגר מגיל 18 שנים ויותר).

תהליך מימוש הזכאות
יש למלא בקשת זיכוי ממס בגין קרוב נטול יכולת - טופס 116 א'. אם נדרש אבחון רפואי, יש לצרף "תעודה רפואית" - טופס 127 - שאותו ממלא רופא מומחה. הטופס צריך לכלול אבחנה ברורה ואת התאריך שהחל ממנו האבחנה תקפה. פקיד השומה רשאי לדרוש מסמכים נוספים כדי לבחון את הזכאות. את האישור לניכוי מס הכנסה מקבלים ההורים במשרד של פקיד השומה, ועליהם למסור אותו למעסיק.

פטור מניכוי במס במקור על קרנות ועל קופות גמל
כדי למשוך כספים מקרן או מקופת גמל לפני זמן הפירעון יש לפנות למנהל או לסגן המנהל בסניף הבנק שבו נפתחו הקרן או קופת הגמל. באמצעותם יש להגיש בקשה בכתב המיועדת לפקיד השומה. אישור משיכה ניתן לקבל בשל אחת מהסיבות הבאות:

• נכות רפואית.

• הוצאות רפואיות מיוחדות.

• מחלה של קרוב משפחה.

העסקת עובד זר לטיפול בילד נכה
הליך העסקתו של עובד זר כרוך בדרך כלל בפנייה לשלושה גורמים:
1. המוסד לביטוח לאומי - כדי לקבוע אם הקטין זכאי לגמלת נכות.

2. משרד התעשייה, המסחר והתעסוקה (התמ"ת) המעניק היתר להעסקת עובד זר, אם עמד בקריטריונים שקבע המשרד.

3. מנהל האוכלוסין במשרד הפנים המסדיר אשרות כניסה ועבודה לעובדים הזרים.

לאחר קבלת אישור על זכאות לגמלת נכות על ההורה לפנות למשרד התעשייה, המסחר והתעסוקה המעניק היתר להעסקת עובד זר, אם עמד בקריטריונים שקבע המשרד (מצורף כאן טופס של משרד התמ"ת).

משפחות המקבלות גמלת ילד נכה זכאיות, בתנאים שיפורטו להלן, להעסיק עובד זר לצורך טיפול בילד.

מי זכאי לקבל אישור להעסקת עובד זר לטיפול בילד נכה?
היתר ההעסקה ניתן אם נוסף על הזכאות לגמלת ילד נכה מתקיימת אחת מהנסיבות הבאות:

• הימצאות הילד במסגרת לימודית מותנית בליווי של מטפל לצורך מתן עזרה פיזית לילד.

• הילד זקוק לליווי או להשגחה תמידיים במשך רוב שעות היום מפאת נכותו, ונבצר ממנו להשתתף במסגרת לימודית או טיפולית או בצהרון.

• התקיימו נסיבות רפואיות מיוחדות אחרות המצריכות טיפול יומיומי, צמוד וממושך בילד בשעות שבהן הוא נמצא בביתו (למשל, אם נדרש טיפול מיוחד בילד גם בשעות הלילה).

כדי לקבל רישיון להעסקת עובד זר יש לקבל היתר מרשות האוכלוסין וההגירה. ההיתר ניתן כיום למשך 3 שנים, ובסופן יש צורך לחדשו.

הליך הגשת הבקשה להעסקת עובד זר
יש למלא בקשה להעסקת עובד זר. לבקשה להיתר העסקה של עובד זר לטיפול בילד נכה יש לצרף את המסמכים הבאים:

• אישור ממנהל בית הספר או הגן שבו רשום הילד בנוגע לשעות הרגילות שבהן הילד שוהה במוסד החינוכי.

• חוות דעת מטעם רשויות הרווחה התומכות בבקשה ובנימוקיה.

• חוות דעת מעודכנת של רופא מקצועי המטפל בילד.

• פרוטוקול הוועדה הרפואית שדנה בבקשה לאשר גמלת ילד נכה.

• תצהיר (חלק ד' בטופס הנ"ל) חתום בפני עורך דין.

• צילום תעודת הזהות של המטופל, כולל הספח.

• אישור על תשלום אגרת בקשה (ניתן לשלם בדואר או באתר ecom.gov.il). יש לשלוח את הטפסים בדואר או למסור אותם ליחידת ההיתרים של ענף הסיעוד ברשות האוכלוסין וההגירה. אסור לשלוח את הבקשה באמצעות פקס. פרטי היחידות למשלוח דואר ולבירורים נמצאים על טופס הבקשה. ההחלטה של ענף הסיעוד נשלחת בדואר רשום.

האישור בנוגע לזכאותו של הילד לגמלת ילד נכה יועבר ישירות מהמוסד לביטוח לאומי אל האגף ההיתרים, ואין צורך לצרפו לבקשה (ההעברה הישירה מותנית בהסכמת ההורים או האפוטרופוס של הילד לוותר על סודיות רפואית).

בקשות להארכת היתר קיים לצורך טיפול בקטין
בקשות להארכת היתרים שניתנו בעבר לצורך טיפול בילד נכה יוארכו ללא צורך בבדיקות נוספות - בהתקיים שני תנאים מצטברים:

• הילד זכאי לגמלת ילד נכה בשיעור של 100% לפחות.

• לבקשה צורף תצהיר שלפיו הילד אינו מתגורר במוסד.

זכויות במערכת החינוך
שירותי חינוך חינם לילדים חולים ומאושפזים ניתנים על פי חוק חינוך חינם לילדים חולים תשס"א־2001. ילד חולה השב למסגרת החינוכית בקהילה זכאי לסל שעות של ילד חולה (על פי החוק, גיל חינוך רגיל הוא 5 עד 18 שנים, ואילו גיל חינוך מיוחד הוא 3 עד 21 שנים). כדי לקבל את סל השעות לילד חולה על המחלקה שבה מטופל הילד לשלוח אישור רפואי אל הורי הילד או - לפי בקשת ההורים - ישירות אל המסגרת הלימודית של הילד. אם הילד מאושפז, הרי זוהי אחריותו של המרכז החינוכי של בית החולים לתת לו את המענה החינוכי. המרכז יכול נותן את המענה החינוכי ביוזמתו או לאחר פנייה של ההורים.

סל שעות של ילד חולה
השעות האלה ניתנות לתלמידים חולים ומאושפזים שנעדרו במשך זמן רב מהמסגרת החינוכית בקהילה (גן, בית ספר יסודי, חטיבת ביניים, חטיבה עליונה) במהלך שנת הלימודים. את הסיוע הזה זכאי לקבל גם ילד שבגלל טיפולים נמצא לסירוגין בבית החולים ובבית הספר. מטרת השעות הנוספות האלה היא לעזור לילד להשלים את חומר הלימודים שהפסיד. תוספת השעות ניתנת במשך שנת הלימודים.

על סל השעות לגן, לבית הספר היסודי ולחטיבת הביניים אחראי המפקח על החינוך המיוחד במחוז.

על סל השעות בחטיבה העליונה אחראי מנהל האגף לחינוך מיוחד.

למעקב אחר הניצול של סל השעות לילד חולה אחראי מרכז התמיכה היישובי (מת"י) באזור מגוריו.

מרכז התמיכה היישובי (מת"י)
תלמיד הלומד במסגרת חינוך רגילה ונראה כי קיים אצלו קושי בתחום הלימודים או בתחום הרגשי, ניתן לבקש בעבורו כינוס של ועדת השילוב הבית ספרית. את הבקשה לכינוס הוועדה יכולים להגיש עובד חינוך או ועדת השמה או הורה. ועדת השילוב יכולה להעניק לילד תמיכה בתחום הלימודים ו/או בתחום הרגשי הכוללת הפניה לאבחונים, שעות של חינוך מיוחד וכן - במקרים מיוחדים - ליווי של סייעת. יש לציין כי הוועדות האלה מתכנסות במועדים קבועים. פרטים על המועדים האלה ניתן לקבל בבית הספר.

יש לדעת:

• משאבי התמיכה נקבעים על פי יכולתם של מרכז התמיכה היישובי ושל בית הספר, והם תמיד מוגבלים.

• החלטות הוועדה ניתנות לשינוי בהתאם לשינויים בתפקוד הילד.

שעות סיוע לתלמיד חולה בבית
חברת "קדימה מדע" היא הזכיינית של משרד החינוך למתן סיוע לתלמידים חולים בבתיהם. באוכלוסיית התלמידים הזכאים לסיוע נכללים תלמידים שהיעדרותם הצפויה היא לתקופה של יותר מ־ 21 יום או שהיעדרותם המצטברת היא 50% לפחות מימי הלימוד שלהם בבית הספר. (לפי הצהרת הגורם המטפל מטעם בית הספר).

על המוסד החינוכי לפנות לזכיינית מיד עם קבלת ההודעה על ההיעדרות הצפויה. ההודעה הזאת צריכה להישען על מסמכים רפואיים. חישוב הזכאות הוא מהמועד שבו התקבלה הפנייה אצל הזכיינית. לא ניתן לתת סיוע לתלמיד שהפנייה בעבורו הגיעה לזכיינית זמן קצר לפני שחופשת המחלה שלו מסתיימת והוא עומד לחזור לבית הספר. את מספר ימי התמיכה בתלמיד מחשבת הזכיינית לפי המלצת הרופא בנוגע למשך השהות הצפויה בבית.

ילד בחינוך הרגיל זכאי לשעות סיוע עד סוף יוני; ילד בחינוך המיוחד זכאי לשעות סיוע עד סוף יולי. מרכז התמיכה היישובי הוא הגוף העוקב אחרי מתן שעות הסיוע למי שזכאי לכך.

בחינות בגרות
ילד מאושפז המעוניין להיבחן בבחינת בגרות בבית חולים ואשר אינו יכול להגיע לבית הספר שלו בשל מצבו רשאי להגיש בקשה מסודרת לצוות החינוכי בבית החולים שבו הוא מאושפז. הצוות החינוכי בבית החולים פונה לצוות החינוכי בקהילה, וזה מפנה את הבקשה לוועדת חריגים במשרד החינוך.

השלמת לימודים בעזרת האגודה למלחמה בסרטן
ילדים שעקב מחלתם נעדרים זמן רב מבית הספר יכולים להיעזר באגודה למלחמה בסרטן כדי להשלים את חומר הלימודים. את עבודת ההוראה בפועל עושים סטודנטים חונכים המגיעים לבתי הילדים החולים. לקבלת מידע על הפרויקט ניתן לפנות לאגודה למלחמה בסרטן, מחלקת שיקום ורווחה, טלפון: 03-5719576

גיוס/התנדבות לצה"ל
השלב הראשון
לאחר קבלת הפטור משירות צבאי יש לפנות ללשכת הגיוס הקרובה לבית ולהגיש בקשת התנדבות לאחראי מתנדבים במדור פרט. לאחר הגשת הבקשה יש לעבור מבדקים, אימות נתונים וכן ועדה רפואית נוספת. עם סיום השלב הזה, שנמשך כחודשיים, עובר התיק לתא המתנדבים במנהל הגיוס ובבקו"ם.

השלב השני
בתא המתנדבים, שאליו מגיעה בקשת ההתנדבות, דן בה גורם רפואי מוסמך. אם הבקשה מאושרת, נשלח למתנדב זימון להופיע בפני ועדת המתנדבים. במקביל נשלח לביתו של המתנדב שאלון העדפות לתפקידים (מנילה). יש להחזיר את השאלון הממולא בתוך שבועיים מיום קבלתו. הזימון לוועדת המתנדבים יוצא בתוך שלושה עד ארבעה חודשים מהיום שבו הועבר התיק לתא המתנדבים.

השלב השלישי (האחרון)
ועדת המתנדבים מחליטה אם לאשר את ההתנדבות. אם ההחלטה שלה חיובית, היא מאפשרת למתנדב להחליט על מועד גיוסו. כחודש לפני מועד הגיוס מתקיים ריאיון שיבוץ המביא בחשבון את שאלון ההעדפות שמילא המתנדב. ביום הגיוס עליו להגיע ללשכת הגיוס לשרשרת החיול. במקום טירונות הוא עובר השתלמות בת 5 ימים בבה"ד 7 בצריפין ובסופה מתקיים טקס השבעה בנוכחות ההורים.

מקורות מידע על הזכויות של חולים אונקולוגיים

עובדים סוציאליים
לרשות המטופלים ובני משפחותיהם עומדים עובדים סוציאליים במכונים אונקולוגיים בבתי החולים, במרפאות ראשוניות ובמרכזי בריאות הילד בקהילה. תפקיד העובדים הסוציאליים הוא ליידע את המטופלים על זכויותיהם ולסייע להם לממש אותן, לסייע לילד ולמשפחתו בהתמודדות עם המחלה ועם השלכותיה התפקודיות והרגשיות.

האגודה למלחמה בסרטן
באגודה למלחמה בסרטן ניתן לפנות אל עובדות סוציאליות מחוזיות לקבלת מידע כללי. מידע על השירות הזה ניתן לקבל באתר האגודה cancer.org.il ובטלפון: 1-800-599-995.

מקורות מידע נוספים
• אתר המוסד לביטוח לאומי - btl.gov.il

• אתר רשות המיסים - mof.gov.il/taxes

השירותים והטיפולים

טיפולים בתחום הרגשי־נפשי
הטיפול הרגשי־נפשי הוא חלק בלתי נפרד מהטיפול הרפואי. הרציונל הטיפולי מתבסס על גישות המייחסות חשיבות לקשרים ההדדיים והבלתי נפרדים בין הגוף לנפש ולהתמודדות המערכות השונות בחיי הילד ומשפחתו עם משבר המחלה.

במחלקות הילדים האונקולוגיות בבתי החולים פועל צוות פסיכו־סוציאלי ייחודי, רב־מקצועי ומגוּון שעליו מוטל לאבחן את מצבם של הילדים המתמודדים עם מחלת הסרטן, לטפל בהם, ללוות אותם ולתמוך בהם ובהוריהם. הצוות כולל עובדים סוציאליים, פסיכולוגים, פסיכיאטרים, מטפלים באמנות וצוות חינוכי. הטיפול הרגשי־נפשי מותאם לצורכי המשפחה ונעשה בשיתוף פעולה מלא עם הצוות הרב־מקצועי.

הטיפולים הרגשיים הניתנים במחלקה לילד ולבני משפחתו כוללים ליווי ותמיכה בשעת משבר, טיפול במשחק וכן הדרכות הורים לבחינת כלים נוספים להתמודדות עם המחלה. ישנם ילדים שנזקקים לטיפול תרופתי־פסיכיאטרי שמטרתו היא לסייע להם להפחית את המצוקה ואת הדחק במהלך ההתמודדות עם המחלה. לעיתים גם ההורים סובלים מסימפטומים של דחק ושל מצוקה, וטיפול תרופתי פסיכיאטרי עשוי להקל גם עליהם. במקרים כאלה מופנים ההורים לרופא המשפחה כדי לקבל טיפול נפשי בהתאם לצורך. נוסף על כך מסייע צוות המחלקה למצות את מכלול הזכויות וליצור קשר עם ארגוני סיוע ועם גורמים קהילתיים.

פיזיותרפיה
שירות הפיזיותרפיה מיועד לאפשר חזרה מהירה לחיים פעילים ועצמאיים ולשפר את איכות החיים של הילדים הן במהלך הטיפול במחלה והן בשנים שלאחר מכן, מגיל ינקות ועד בגרות. השירות מתמקד בשיקומן ובשיפור תפקודן של שלוש מערכות: שריר־שלד, עצבים ולב־ריאות.

ריפוי בעיסוק
המרפאים בעיסוק פועלים כדי לאפשר לילד לרכוש או לשקם או לשמר כלים ומיומנויות תפקודיות החיוניים לפעילות היומיומית. מדובר בראש ובראשונה בפעילויות יומיומיות בסיסיות כמו להתלבש, לשמור על היגיינה, לאכול ולשחק. במסגרת הטיפול מלווה צוות הריפוי בעיסוק את הילד ואת בני משפחתו ונותן מענה לצרכיו בבית החולים ובקהילה.

דיאטנית
הדיאטנית אחראית להרכבת תפריט תזונתי לכל מטופל בהתאם לסוג הסרטן ולשלב המחלה. באמצעות התפריט שהיא מרכיבה שואפת הדיאטנית להקל על תופעות הלוואי של המטופל ולאפשר לו לשמור על אורח חיים בריא בזמן הטיפולים ואחריהם.

ייעוץ אונקולוגי־גנטי
כ־10% ממקרי סרטן בילדים ובמבוגרים הם חלק מתסמונת גנטית. זיהוי הגורם הגנטי יכול לסייע בכמה תחומים קריטיים: נקיטת פעולות מנע, גילוי מוקדם, קבלת החלטות בנוגע לטיפול הרצוי, איתור קרובי משפחה נוספים שמצויים בסיכון.

תוכנית טיפול (פרוטוקול)
לאחר אבחון המחלה והערכת היקפה יש להתחיל בטיפול מוקדם ככל האפשר, בהתאם להנחיות הצוות המטפל. חלק מהטיפול מחייב אשפוז מלא, וחלק ניתן במחלקות לאשפוז יום ואף בבית. כיום קיימות כמה שיטות מקובלות לטיפול במחלות הסרטן:

• כריתה כירורגית (ניתוח) של הגידול כדי לסלק מהגוף תאים סרטניים רבים ככל האפשר הממוקדים במקום אחד.

• הקרנות מקומיות הפוגעות בתאים סרטניים שלא ניתן להוציאם בניתוח.

• כימותרפיה, טיפול תרופתי.

• השתלת מוח עצם.

• טיפול ביולוגי באמצעות נוגדנים המכוּונים לתאי הגידול.

הרופא - יחד עם בני המשפחה - מחליט על סוג הטיפול המתאים ביותר לכל ילד. תוכנית הטיפולים היא אישית וייחודית לכל מטופל, בהתאם לסוג המחלה ולתגובת הגוף לטיפול שניתן. לעיתים משלב הרופא בטיפול כמה שיטות פעולה.

לכל תוכנית טיפולים יש שני שלבים: בשלב הראשון המטרה היא להשיג הפוגה ולהסיר מהגוף - באמצעות ניתוח, הקרנות או טיפול כימותרפי - כמה שיותר תאים סרטניים הניתנים לגילוי.

בשלב השני המטרה היא לשמור על ההפוגה, להשמיד את התאים הסרטניים שנותרו (גם אם אינם נראים) ולהפחית - באמצעות תרופות כימיות - את הפוטנציאל לחזרת המחלה. הטיפול הזה יכול להימשך עד חצי שנה, בהתאם למחלה ולתגובת המטופל.

נוסף על הטיפול הרפואי והסיעודי מקבלים המטופל ובני משפחתו תמיכה נפשית מצוות מיומן הפועל במסגרת המחלקה האונקולוגית בבית החולים. הצוות שומר על קשר עם המטופל ועם בני משפחתו.

טיפולים חדשניים
החיפוש אחר תרופות חדשות לטיפול במחלות הסרטן נמשך ללא הפסקה. מדובר בתהליך יקר ואיטי. גם לאחר שמצליחים לפתח תרופה חדשה חולף זמן רב עד שהיא מאושרת לשימוש בבני אדם שכן יש לוודא לא רק את יעילותה אלא גם את היותה בטוחה לשימוש.

לעיתים מתפרסמות בכלי התקשורת ידיעות על תרופות חדשות, שלכאורה הוכחה יעילותן. אולם לא תמיד ניתן לסמוך על המידע הראשוני הזה שיכול להיות חלקי בלבד. הצוות הרפואי הוא הגורם המקצועי והמוסמך שעימו יש להתייעץ בנוגע לתרופות ולטיפולים חדשניים.

טיפול בניתוח (כירורגיה)
ניתוח הוא טיפול יעיל במרבית הגידולים המוצקים. במקרים שבהם מדובר בגידול שהיקפו גדול מאוד או כאשר הגידול עוטף איברים, כלי דם ועצבים, ניתן לעיתים קרובות טיפול בהקרנות או טיפול כימי לפני הניתוח. המטרה היא להפחית את גודל הגידול ולהקטין בכך את הסיכון לנזקים גופניים או תפקודיים.

זה סביר שלילד העומד לפני ניתוח יהיו חששות. כדי להפחית אותן נעשית הכנה לקראת הניתוח הכוללת ביקור בחדר ניתוח ובחדר התאוששות ושיחה עם אנשי הצוות שישתתפו בניתוח. אנשי הצוות מסבירים לילד על הניתוח, מראים לו חלק מהציוד, למשל את מסיכת ההרדמה ואף מניחים אותה על פניו לניסיון. הכנה מוקדמת כזאת עשויה להקל על תחושת הפחד של הילד מחדר הניתוח הסטרילי, מהציוד המשונה המצוי בו ומהצוות הלובש מדים ומסיכות. נוסף על כך יש לעודד את הילדים לדבר על רגשותיהם ועל פחדיהם מהניתוח. רגשות אלה טבעיים ומוכרים. בדרך כלל הילדים חוששים מההרדמה, תוהים אם יחושו כאב בעת הניתוח, מה יהיו השינויים בגופם לאחר הניתוח והאם יהיו הוריהם לידם כשיתעוררו מהניתוח.

אם לילד יש שאלות בנוגע לניתוח, צריך להשיב לו עליהן בכנות רבה ככל האפשר, משום שהוא עלול לחוש מרומה אם המציאות לא תתאים למה שסופר לו. הצוות המטפל, אשר מכיר את הילד מקרוב, עשוי לעיתים להפגיש אותו עם ילד אחר שעבר אותו סוג של ניתוח וכעת מתאושש.

ברוב המקרים מוחזר הילד לאחר הניתוח לטיפול ולמעקב במחלקה הכירורגית עד להתאוששותו.

לעיתים נערך ניתוח לאישוש אבחנה. במהלך הניתוח נעשות פעולות שונות כמו בדיקת מוח עצם, בדיקת ניקור מותני או הכנסת צנתר מרכזי.

טיפול כימותרפי
מטרת הטיפול הכימותרפי היא לפגוע בתאים סרטניים המצויים בחלקים שונים של הגוף, למנוע את התרבותם ולמנוע התפתחות של גרורות מתאים סרטניים בודדים שהתפזרו לחלקי גוף שונים. טיפול כימותרפי מבוסס על סוגים שונים של תרופות הניתנות בדרכים שונות: דרך הווריד - בדרך כלל באמצעות צנתר מרכזי - בבליעה, בהזרקה לשריר (מתחת לעור) ובהזרקה לנוזל השדרה. שילוב של כמה תרופות יחד על פי הפרוטוקול הטיפולי מיועד להגביר את יעילות הטיפול ולמנוע את עמידות התאים החולים.

טיפול כימותרפי הניתן דרך הווריד עשוי לגרום לכאב או לתחושת צריבה לא נעימה. יתר על כן, דלף של התרופה מחוץ לווריד מסכן את העור ואת הרקמות שכן הוא עלול לגרום לכווייה או לנמק. כדי למנוע את הסיבוך הזה וכדי לחסוך לילד אי־נעימות הנובעת מדקירות חוזרות של הווריד, מחדירים בדרך כלל לילד צנתר לווריד מרכזי. בשימוש מצויים כמה סוגים של צנתרים. הצנתר שהכי נוח להשתמש בו בילדים - ולכן גם הנפוץ ביותר בטיפולים בהם - נקרא פורט־א־קאט.

פורט־א־קאט הוא צנתר תת־עורי שמחובר לווריד המרכזי. הוא נוח שכן הוא אינו דורש בדרך כלל טיפול מיוחד בבית. לפני ההגעה לבית החולים יש למרוח משחה מאלחשת (שאותה ניתן לרכוש בבית מרקחת במרשם רופא) על מקום הצנתר כדי לאלחש את המקום ולמנוע כאב בעת החדרת המחט. לאחר מריחת המשחה ניתן לכסות את הצנתר בניילון או בפד כדי להשיג אלחוש מיטבי וכדי למנוע את מריחת המשחה על הבגד.

בבית החולים מחדירים מחט לפורט, עושים בדיקות שונות, ואם יש צורך בכך, מחובר הילד לעירוי. לפני השחרור מבית החולים שולפת האחות החוצה את המחט וחובשת בפד את החור שנוצר. עם ההגעה הביתה יש להסיר את הפד ולרחוץ את הילד במים ובסבון.

בסיום הטיפולים הכימותרפיים יש להתייעץ עם הרופא המטפל בנוגע למועד הוצאת הצנתר. בתקופה שבה הצנתר אינו בשימוש רציף, אך עדיין לא הוצא, יש לדאוג לשטיפתו בהפרין כל 4 עד 6 שבועות.

צנתרים מסוג היקמן ופיק ליין הם צינורות חיצוניים המחוברים לווריד המרכזי ודורשים טיפול שאותו נותן הצוות הסיעודי. אסור להיכנס עם הצנתרים האלה למקור מים כמו אמבטיה, ים או בריכה. בזמן הרחצה יש להקפיד לכסות את הצנתר, כולל בסיס הצנתר, בניילון או באמצעי חבישה אחרים (בהתאם להסברים שמקבלים מהצוות) למניעת הרטבה.

בכל סוגי הצנתרים יש לדווח לאחות או לרופא אם הופיעו - לאחר השחרור מבית החולים - אודם או נפיחות או כל תופעה מקומית אחרת. במקרה של דימום יש להקפיד על סגירת הסוגר ולפנות ללא דיחוי לקבלת עזרה רפואית. גם במקרה של שליפת הצנתר יש לפנות ללא דיחוי - עם הצנתר - לקבלת עזרה רפואית.

הטיפול הכימותרפי גורם לתופעות לוואי לטווח הקצר ולטווח הארוך ומידת חומרתן משתנה מילד ילד. הצוות המטפל עושה ככל יכולתו כדי להפחית עד כמה שניתן את תופעות הלוואי ומדריך את ההורים כיצד ניתן להקל על הילד.

יש לזכור שתופעות הלוואי הן לרוב הפיכות ונעלמות עם הפסקת השימוש בתרופות. בהמשך החוברת ישנו פרק העוסק בכך בהרחבה. על אף הקשיים יש לזכור שלטיפולים הכימותרפיים יש שיעורי הצלחה גבוהים מאוד בטיפול בילדים חולי סרטן.

אזהרה: אסור להיחשף לשמש בעת שמקבלים טיפול כימותרפי.

השתלת מוח עצם
זוהי שיטת טיפול המיושמת בדרך כלל במחלות שבהן תוצאות הטיפול הכימותרפי הרגיל אינן מספיקות. במקרים האלה עולה הצורך לתת תרופות כימותרפיות שונות במינונים גבוהים - מה שעלול לפגוע במוח העצם למשך זמן רב. פגיעה - ובמיוחד פגיעה ממושכת - במוח העצם חושפת את הילד לזיהומים.

באמצעות ההשתלה מקצרים את פרק הזמן שבו הגוף חשוף לזיהומים. ההשתלה נעשית באמצעות הזרקה של תאי אב לגוף המטופל - מה שמביא לספירות דם משופרות.

ישנם שני סוגים של השתלות: השתלה עצמית והשתלה מתורם זר. השתלה עצמית היא למעשה החזרה של תאי אב של הילד שנאספו ממנו לפני הטיפול. השתלת מוח עצם מתורם זר היא הזרקה של תאי אב מתורם מתאים שנמצא. התורם הזה יכול להיות בן משפחה (למשל אח או אחות) או אדם זר.

להשתלת מוח עצם יש יתרונות רבים אך טמונים בה גם סיכונים. הסבר מפורט על היתרונות ועל החסרונות צריך לתת הצוות המטפל. החדרת מוח העצם למטופל נעשית בעירוי לתוך הווריד לאחר מתן הכימותרפיה האינטנסיבית. טיפול כזה נעשה לעיתים בשילוב עם מתן הקרנות למטופל.

נדרשים כמה שבועות עד שמוח העצם מתחיל לייצר את מרכיבי הדם השונים בצורה מספקת. בתקופת הביניים הזאת חשוף המטופל לסיבוכים שונים, בעיקר לזיהומים, ולכן הוא נמצא בבידוד ובהשגחה צמודה.

טיפול בהקרנות
מטרת הטיפול הזה היא להרוס תאים סרטניים ממוקדים בעזרת שימוש בקרניים עתירות אנרגיה. הקרינה פוגעת בחומר התורשתי של התא האחראי להתחלקותו (הדי־אן־אי), וכתוצאה מכך נפסקת חלוקת התא הפגוע, והוא מת. באמצעות הקרנות פוגעים בעיקר בתאים הסרטניים שמתחלקים כל הזמן, אולם תיתכן גם פגיעה בתאים בריאים.

הטיפול באמצעות הקרנות דומה בעיקרו לצילום רנטגן רגיל, אך שונה ממנו בעוצמת הקרינה ובסוג הקרינה. את האזור המיועד להקרנה קובע ומסמן רופא מומחה להקרנות. הוא גם קובע את מספר הטיפולים בהתאם לסוג המחלה ולמידת חומרתה והתפשטותה.

לטיפול בהקרנות עלולות להיות תופעות לוואי שונות. הצוות המטפל מסייע להורים לטפל בתופעות האלה ולהקל על הילד.

ההתמודדות עם סימפטומים ועם תופעות לוואי

רקע
הפרק הזה עוסק בתופעות הלוואי הנלוות לטיפול בסרטן וכן בבדיקות הנדרשות במסגרת המעקב. מטרתו היא להקל על ההורים ולרכז בעבורם את הנושאים הרלוונטיים. נוסף על המידע המופיע כאן ניתן להורים חומר קריאה נוסף, וכן עומד לרשותם צוות רחב שאליו ניתן לפנות בכל עת. הצוות הזה כולל, בין היתר, רופאים, אחיות, עובדות סוציאליות, פסיכולוגים, תזונאיות, ופיזיותרפיסטים.

יש לציין כי כל הכתוב בחוברת הזאת אין בו כדי לבטל את הוראות הצוות המטפל. אם הצוות המטפל הורה אחרת מכפי שנכתב כאן, יש לנהוג על פי הנחיותיו.

השפעת הטיפול הכימותרפי על מוח העצם
מוח העצם הוא בית החרושת שבו מיוצרות כדוריות הדם האדומות, הלבנות וטסיות הדם (שלהן תפקיד חיוני בתהליך קרישת הדם). תופעת לוואי שכיחה של הטיפול הכימותרפי היא ירידה זמנית בכושרו של מוח העצם לייצר כמות תקינה של תאי הדם האלה. בתקופה הזאת של ייצור מופחת חשוף הילד לסכנה מוגברת של חוסר דם, של דימומים ושל זיהומים. ספירת דם משקפת את כושר הייצור של מוח העצם וחיונית לקבלת החלטות רפואיות.

מרכיבי מוח עצם והפגיעה בהם
המוגלובין (נרשם בספירת הדם בראשי התיבות HB): התפקיד של כדוריות הדם האדומות הוא לספק חמצן לאיברי הגוף. ההמוגלובין שבכדורית האדומה נושא את החמצן מהריאות לרקמות השונות בגוף.

כשרמת המוגלובין נמוכה (אנמיה), יש קושי לספק את כמות החמצן הדרושה לרקמות. תסמיני האנמיה הם חיוורון, עייפות, חולשה, קוצר נשימה, דופק לב מואץ, סחרחורות וכאבי ראש. כדי להתגבר על אנמיה עשוי הרופא לשקול את האפשרות לעשות לילד עירוי דם.

טסיות הדם (נרשם בספירת הדם בראשי התיבות PLT): טסיות הדם חיוניות לקרישת דם תקינה ולמניעת דימומים. ספירת טסיות נחשבת לתקינה אם היא נעה בין 150 אלף ל־450 אלף. כאשר רמת הטסיות נמוכה (מצב המכונה בשפה הרפואית טרומבוציטופניה), עולה הסיכון לדימומים. התסמינים למחסור בטסיות הם הופעת נקודות אדומות זעירות על העור (פטכיות), דימום מהאף, מהחניכיים או מהריריות – דימום שאינו נעצר גם לאחר לחיצה של 5 עד 10 דקות, הופעת סימנים כחולים על העור.

הרופא המטפל עשוי להחליט על מתן טסיות בהתאם לרמת הטסיות של המטופל ולסוג הממאירות. אם מספירת הדם של הילד עולה שרמת הטסיות נמוכה או אם מופיעים סימנים המצביעים על טרומבוציטופניה, יש לדווח על כך לרופא או לאחות ומומלץ לנהוג על פי ההנחיות הבאות:

• לצחצח שיניים במברשת רכה.

• להגביל פעילות פיזית כדי להפחית את הסכנה של נפילות ושל חבלות.

• להימנע משימוש בכלים חדים.

• להימנע משימוש בסכין גילוח (רלוונטי למתבגרים).

• במקרה של דימום מהאף או מפציעה יש ללחוץ על מקום הדימום במגבת נקייה, בממחטה או בפיסת בד ולשים רטיות קרות כדי לכווץ את כלי דם.

• במקרה של דימום מהאף יש להושיב את הילד (אסור להשכיב אותו) וללחוץ על גשר האף.

• אסור להכניס דבר לפי הטבעת של הילד בשל הסכנה לדימומים ולזיהומים. משמעות הדבר: אסור למדוד חום דרך פי הטבעת (גם כשמדובר בתינוקות), אסור לתת נרות דרך פי הטבעת, אסור לעשות חוקן לילד שסובל מעצירות.

כדוריות הדם הלבנות (נרשם בספירת הדם בראשי תיבות WBC): תפקידן של כדוריות הדם הלבנות הוא להילחם בזיהומים. כאשר ספירת הנויטרופילים (שהם הסוג החיוני ביותר של כדוריות דם לבנות) נמוכה מ־1,000 תאים (בתוצאות הבדיקה רושמים ערך שנמוך מ־1.0) עולה הסיכון לזיהום. הסיכון הזה חמור במיוחד כאשר ספירת הנויטרופילים עומדת על פחות מ־500 (ערך שנמוך מ־0.5).

מחסור בנויטרופילים נקראת בשפה הרפואית נויטרופניה. הערך המייצג את מספר הנויטרופילים בספירת הדם הוא Absolute Neutrophil Count (ובקיצור: ANC).

מניעת זיהומים
כל עוד הילד מקבל טיפולים כימותרפיים הוא חשוף לזיהומים. כדי להקטין את הסיכון יש להקפיד על ההמלצות הבאות:

• שמירה על היגיינת הידיים באמצעות שטיפתן במים ובסבון או בתכשיר חיטוי המכיל אלכוהול - במיוחד לאחר ביקור בשירותים ולפני ארוחה.

• הקפדה על אוורור הבית.

• הקפדה על ניקיון השירותים, במיוחד לאחר שאחרים השתמשו בהם ובזמנים שבהם ספירות הדם נמוכות.

• רצוי שהילד לא ישתה מכוס שאחר שתה ממנה או ישתמש בכלי אוכל שבהם השתמשו אחרים - בטרם נשטפו - מחשש להעברת זיהומים.

• הילד יכול להמשיך לחיות באותו הבית עם חיית מחמד כמו כלב או חתול, אך עליו להימנע ממגע קרוב איתה, ועל בני הבית האחרים להקפיד שהפרשותיה לא יזהמו את הבית. לאחר כל מגע עם חיית המחמד על הילד לרחוץ ידיים. חיות המחמד צריכות להיות בפיקוח וטרינרי צמוד, ועליהן להיות מחוסנות.

• יש להימנע משיפוצים בבית במהלך כל תקופת הטיפולים או מהימצאות במקומות שמצויים בשיפוץ שכן אבק הבנייה מכיל פטריות שעלולות לגרום לזיהומים.

• הילד המטופל יכול לישון באותו החדר עם אחיו האחרים, אך לא באותה המיטה ובתנאי שהאחים האחרים בריאים. אסור למטופל להימצא באותו החדר עם אח או אחות חולים.

• בעת שהילד מקבל טיפולים כימותרפיים, אסור לו לפנות אשפה ביתית.

הידעת?
הקפדה על היגיינת ידיים עשויה לסייע בהפחתת זיהומים בקרב ילדים. כשמדובר בילדים קטנים חשוב שרחצת הידיים תיעשה בהדרכת מבוגר ובהשגחתו.​


טיפול בהפרשות
תרופות כימותרפיות מופרשות דרך השתן והצואה. לכן יש לכבס בנפרד את המצעים ואת הביגוד שלהם, לשים כפפות גומי בעת שמחליפים חיתולים ולהוריד פעמיים מים באסלה לאחר עשיית הצרכים. מספר הימים שבהם מופרשת התרופה תלוי בסוגה. ניתן לקבל את המידע הזה מהצוות הסיעודי.

חיסונים
אסור לתת לילד המטופל חיסונים, למעט חיסונים שעליהם ממליצים רופאי המחלקה (כמו חיסון נגד שפעת בסתיו, ובתנאי שהחיסון יינתן בעת שספירות הדם אינן נמוכות, על פי הנחיות המחלקה ובתיאום עם הרופא המטפל).

אשר לבני המשפחה, כדי להקטין את האפשרות להדבקת הילד במזהמים מומלץ לחסן אותם בהתאם לשגרת החיסונים המקובלת. בכל מקרה, אסור לחסן את בני המשפחה בחיסון חי מוחלש (כמו פוליו או פלומיסט נגד שפעת). אם התפתחו סימני מחלה אצל בן משפחה לאחר קבלת חיסון, יש ליידע מיד את הרופא המטפל ולבודד את הילד המטופל מבן המשפחה הזה.

ילד מטופל שעבר השתלת מוח עצם יש לחסן על פי תוכנית חיסונים מותאמת.

מבקרים ושהייה במקומות ציבוריים
עם השחרור מבית החולים מותר לילד להימצא בקרבת אנשים בלי לשים מסכה. קבלת מבקרים היא חשובה ומומלצת, אך עם זאת יש להקפיד על כמה כללים:

• יש להימנע מביקורים של בני משפחה או של חברים שאינם בריאים (שסובלים מתסמיני זיהום כמו חום, כאב גרון, שיעול ונזלת).

• יש להקפיד על מספר מבקרים קטן בכל פעם.

• יש לאוורר את הבית בעת הביקור.

• יש להתייעץ עם הרופא המטפל בנוגע לביקור ולשהייה במקומות הומי אדם כמו קניון או בית קולנוע.

• יש להימנע מאכילה במקומות ציבוריים (פירוט בהמשך).

• בשל המצב הרפואי והטיפולים אסור לילד לשהות במהלך הטיפולים במסגרת החינוכית שאליה הוא משתייך, למעט במקרים מיוחדים כמו מסיבות וימי חג ולאחר אישור של הרופא המטפל.

חשיפה לאבעבועות רוח
אצל ילדים המקבלים טיפול כימותרפי תנגודת הגוף ירודה, כך שחשיפה לנגיף הווריצלה הגורם לאבעבועות רוח עלולה להיות מסוכנת. אם נודע להורים שילדם נחשף לנגיף, או אם אחד מבני המשפחה חולה באבעבועות רוח, יש ליצור מיד קשר עם הרופא המטפל או עם הרופא הכונן. אם נודע להורים שילד אחר מבני המשפחה נחשף לנגיף, כלומר בא במגע עם ילד אחר שהיה חולה באבעבועות רוח, אין צורך להוציאו מהבית, אלא יש להמתין ולראות אם נדבק במחלה. בכל מקרה של חשד שהייתה חשיפה לאבעבועות רוח, יש ליידע בהקדם את הרופא המטפל. ישנם שלושה מצבים הדורשים התייחסות:

1. ילד שלא חלה בעבר באבעבועות רוח ומעולם לא חוסן נגדה, ואין עדות מעבדתית לקיומם של נוגדנים לנגיף בדמו חייב - בעקבות חשיפה למחלה - לקבל נוגדנים (Varicella Zoster Immune Globulin). הנוגדנים האלה ניתנים דרך הווריד ומיועדים למנוע את התפתחות המחלה או להפחית את חומרתה, אם תתפרץ. כדי שהטיפול המונע הזה יהיה יעיל, יש לקבלו בתוך 72 שעות מרגע החשיפה לנגיף. זו הסיבה שבגללה יש ליידע את הרופא מיד לאחר החשיפה למחלה.

2. ילד שחלה בעבר באבעבועות רוח או קיבל חיסון, ויש עדות מעבדתית לקיומם של נוגדנים לנגיף בדמו, לא יזדקק, ככל הנראה, לקבל את הנוגדנים. אולם גם במקרים כאלה יש ליידע את הרופא המטפל ולהתייעץ איתו על הצורך לתת נוגדנים או תכשיר אנטי נגיפי.

3. אם חושדים שהילד נדבק באבעבועות רוח (אובחנו שלפוחיות או נגעים על פני העור היכולים להתאים לאבעבועות רוח) יש לפעול כך:

• להודיע על כך מיד לרופא.

• להימנע מכניסה למערך האונקולוגי מחשש להדבקת ילדים אחרים בנגיף. יש לתאם טלפונית עם המזכירות ולקבל הנחיות היכן להמתין והיכן ייבדק הילד.

• אם אכן אובחן זיהום פעיל באבעבועות רוח, יש לאשפז את הילד לצורך מתן טיפול לווריד. האשפוז יהיה במחלקת הילדים כדי למנוע הדבקה של חולים מדוכאי חיסון אחרים.

מתי יש צורך לפנות לרופא?
מטופלים המקבלים טיפולים כימותרפיים עלולים לפתח זיהומים חמורים בשל הפגיעה במערכת החיסון. לפיכך על ההורים להפגין ערנות להתפתחות של סימני זיהום. מומלץ למדוד חום לילד לפחות פעם ביום, אלא אם ניתנה הנחיה אחרת. אם מופיעים סימני זיהום, יש לפנות מיד לרופא בכל שעה משעות היממה. אם ניתנת הנחיה טלפונית לפנות למיון, יש לעשות זאת ללא דיחוי.

סימני זיהום שמחייבים לפנות מיד לרופא
• עליית חום מעל 38 מעלות או חום שנמוך מ־36 מעלות או הופעת צמרמורות.

• אי־מתן שתן או הפרשה מועטת של שתן.

• חשד למגע עם מחלות זיהומיות ובעיקר עם אבעבועות רוח.

• שלשולים מרובים ו/או כאבי בטן.

• הקאות מרובות.

• חולשה, עייפות קיצונית וחיוורון שלא היו קודם.

• הופעת סימנים כחולים בגוף ו/או דימומים.

• הופעת נגעים, פריחה או שינויים בעור.

• כל שינוי אחר לרעה במצבו של הילד. יש לציין שזיהום יכול לבוא לידי ביטוי בשינוי מצבו הכללי של הילד גם ללא חום.

תופעות לוואי נוספות של כימותרפיה ושל הקרנות באיברי הגוף השונים
תופעות הלוואי הנגרמות בשל הטיפול הכימותרפי ובשל ההקרנות עלולות להיות מיידיות או מאוחרות. פגיעה מאוחרת יכולה להתפתח גם שנים לאחר הטיפולים, ולכן חיוני להגיע למרפאת המעקב שנה אחר שנה במשך שנים רבות. במרפאת המעקב עוקב הרופא האונקולוג אחר מערכות הגוף השונות ובהן הלב, הריאות וההורמונים (גדילה והתבגרות מינית). להלן פירוט של תופעות הלוואי המוקדמות והמאוחרות במערכות הגוף השונות:

מערכת העיכול
רירית מערכת העיכול בנויה מתאי אפיתל המתרבים במהירות, ולכן היא מושפעת מאוד מהטיפול הכימותרפי הפוגע בתאים המתחלקים בקצב מהיר. תופעות הלוואי האפשריות עלולות להתבטא באזורים השונים של מערכת העיכול החל מהפה והלוע, עבור דרך המעי וכלה בפי הטבעת. סימנים שיכולים להעיד על פגיעה במערכת הזאת של הגוף כוללים פצעים ודימומים, שלשולים או עצירות, בחילות הקאות, חוסר תיאבון או תיאבון מוגבר במקרה של מתן סטרואידים.

פה ולוע
פגיעה ברירית של חלל הפה (שהיא חלק ממערכת העיכול) קרויה בשפה הרפואית סטומטיטיס. התופעה הזאת יכולה להופיע זמן קצר לאחר הטיפול הכימותרפי (לאחר 12 שעות) אך גם 10 ימים לאחר הטיפול. תסמיני הפגיעה הם שפתיים יבשות, חניכיים נפוחות, אדומות ומדממות, פגיעות שונות ברירית הלשון (פצעים, אודם, נפיחות והיווצרות חיפוי של קרום לבן), קושי לבלוע ופגיעה בחוש הטעם. התופעות האלה כרוכות בדרך כלל בכאבים. אם סובלים מהן, יש לפנות לצוות המטפל כדי לקבל טיפול לשיכוך הכאבים, למשל שטיפה של הפה בחומר מאלחש.

בעת שמקבלים טיפול כימותרפי עולה הסיכון להיווצרות עששת ולהתפתחות פצעים בחלל הפה. הוכח שטיפול מונע יומיומי מפחית את הסיבוכים האלה. ההמלצות המובאות כאן לטיפולי פה קבועים במהלך תקופת הטיפולים מבוססות על ההנחיות של ארגון הבריאות העולמי:

שיניים. יש להקפיד על היגיינת הפה באמצעות צחצוח קבוע של השיניים במברשת רכה. מומלץ לצחצח גם את הלשון לפחות פעמיים ביום. אם סובלים מסטומטיטיס, ניתן לנקות את השיניים בעדינות באמצעות פד. מטופלים המקבלים הקרנות לאזור הלסתות צריכים להיות במעקב קבוע של רופא שיניים, שכן נזקי הקרינה לשיניים ולחניכיים עלולים לבוא לידי ביטוי בשלבים מאוחרים יותר.

שטיפת פה. להשלמת צחצוח השיניים ניתן לשטוף את הפה במי מלח או בתכשיר נטול אלכוהול המכיל פלוריד. לאחר הקאה מומלץ לשטוף את הפה במים שכן חומצות הקיבה פוגעות באמייל השן. כמו כן מומלץ לעשות טיפול יומיומי נגד פטריות במקומות המועדים, במיוחד במצבים של נויטרופניה או בעת שמטופלים בסטרואידים. ישנם מרכזים רפואיים הממליצים על טיפול מונע לפה באמצעות תכשירים נוספים. פרטים נוספים ניתן לבקש מהצוות המטפל.

שפתיים. אם מופיעים פצעים וסדקים בשפתיים, ניתן להשתמש במשחת וזלין או בשמן נבט חיטה.

מעיים
שלשולים. אם סובלים משלשולים, לא מומלץ לאכול מזונות המכילים סיבים תזונתיים אלא מזונות המסייעים להפחית את מימיות השלשול כמו אורז, בננות, תפוחי אדמה מבושלים ועוף מבושל. חשוב לשתות הרבה מים מחשש להתייבשות. יש להמעיט בצריכת פירות וירקות עם קליפה ולהימנע מצריכה של מוצרי חלב.

עצירות עלולה לגרום לכאבי בטן, לגזים, לצרבת ולתחושת מלאוּת. אם סובלים מעצירות מומלץ לאכול מזון עשיר בתאית כמו ירקות ופירות עם קליפה, דגנים ולחם מחיטה מלאה. ניתן להשתמש גם בשמן זית ובמיץ שזיפים. יש להקפיד על שתייה מרובה, ומומלץ להתייעץ עם תזונאית. בכל מקרה של עצירות יש ליידע את הצוות המטפל, וזה ישקול את האפשרות לתת תוספת של תכשירים מרככי צואה.

בחילות והקאות
בחילות והקאות עלולות להופיע במהלך הטיפול או מיד לאחריו ולעיתים אף לפני קבלת הטיפול (אז מדובר ברפלקס מותנה). קיימות תרופות רבות שיכולות למנוע או לפחות להקל על התופעות האלה. את התרופות האלה נותן צוות האחיות, בהוראת רופא ובהתאמה לילד. תחושת הבחילה מלוּוה בחוסר תיאבון, ולכן אסור להכריח את הילד לאכול כשהוא חש בחילה. בזמנים כאלה מומלץ לאכול ארוחות קטנות ומאכלים יבשים כמו צנימים או בייגלה. כמו כן מומלץ למצוץ קרח ולשתות משקאות קרים בכמויות קטנות. לאחר הארוחה מומלץ לשכב בתנוחת חצי ישיבה. במקרים של הקאות חוזרות ניתן להיעזר גם בשיטות טיפול אלטרנטיביות כמו דמיון מודרך, הרפיה ושיאצו.

חוסר תיאבון
התופעה הזאת יכולה לבוא לידי ביטוי בשינויים בתיאבון ובטעם, ביובש בפה, בתחושת שובע, בתחושת דחייה ממאכלים (אפילו אהובים) ובירידה במשקל. מומלץ להכין מאכלים האהובים על הילד, להגיש את האוכל בצורה מושכת לעין וליצור אווירה נעימה ורגועה בשעת האוכל. יש לפנות לתזונאית לקבלת הדרכה והמלצות למאכלים עתירי קלוריות. אם הילד יורד בשיעור של יותר מ־10% ממשקלו, יש צורך להתערב בגלל הסכנה שתיגרם פגיעה ממשית ביכולת הגוף להתמודד עם המחלה ועם הטיפולים.

תיאבון מוגבר (בעת טיפול בסטרואידים)
תיאבון מוגבר מאפיין את רוב המטופלים שמקבלים סטרואידים במינון גבוה במשך תקופה ממושכת, והוא חולף לאחר שמסתיים הטיפול התרופתי. ילד שמטופל בסטרואידים צפוי לחוש תיאבון מוגבר במרבית שעות היממה, כולל בשעות הלילה המאוחרות. עם זאת, מטופלים מעטים סובלים דווקא מתיאבון ירוד באופן קיצוני, עד כדי אנורקסיה, בעקבות טיפול בסטרואידים. אצל מטופלים כאלה יש לשקול הכנסת זונדה להזנה.

בזמן שמשתמשים בסטרואידים, תיתכן צבירת מלחים ומים - מה שעלול לגרום לעלייה בלחץ הדם עד כדי צורך בטיפול תרופתי להפחתתו. ישנם מטופלים שבדיקות הדם שלהם עלולות להציג תמונת מצב כמו בסוכרת, עד כי יש צורך לתת להם אינסולין. בשל כך מומלץ להם להפחית בצריכת המלח והסוכר במזון. התופעות האלה חולפות זמן קצר לאחר הפסקת הטיפול בסטרואידים. הנחיות מפורטות למאכלים המותאמים לילדים מטופלים נותנת התזונאית.

תזונה
תזונה היא חלק חשוב מהטיפול במחלה. בנושאי תזונה ניתן להתייעץ עם תזונאית או עם האחות המטפלת. כמו כן רצוי להקפיד על ההמלצות הבאות:

• התפריט צריך להיות מאוזן ולכלול חלבונים רבים וקלוריות במידה שמתאימה לילד.

• רצוי להקפיד שהילד יאכל אוכל ביתי נקי וטרי ויימנע מאכילת מאכלים קנויים שהוכנו במקומות ציבוריים.

• פירות וירקות יש לשטוף היטב במים ולקלף.

• פירות וירקות שלא ניתן לקלף (כמו פטרוזיליה, כרוב ותותים) מומלץ לאכול מבושלים או משומרים.

• רצוי לשתות לעיתים קרובות ולהקפיד על שתייה מרובה.

לב
תרופות כימותרפיות מסוימות והקרנות לבית החזה עלולות לפגוע בשריר הלב. הסיכון לפגיעה תלוי במינון התרופות וההקרנות. הילד עובר בדיקות לתפקוד הלב (אקו לב, אק"ג ובמידת הצורך גם מיפוי לב) החל משלב האבחון, עבור דרך פרק הטיפולים וכלה בפרק הזמן שלאחר תום הטיפולים (שיכול להימשך שנים רבות).

ריאות
תרופות מסוימות והקרנות עלולות לפגוע בתפקודי הריאות. פגיעה כזאת נדירה יחסית, אך מחייבת מעקב רפואי אחר תפקודי הריאות במטופלים האלה.

כליות ושלפוחית השתן
תרופות מסוימות עלולות לפגוע בתפקוד הכליות ובשלפוחית השתן. בעת הטיפול בתרופות האלה מקבל המטופל נוזלים בעירוי ולעיתים תרופה נוספת המגינה על שלפוחית השתן. יש לעקוב אחרי תפקודי הכליות ואחרי לחץ הדם וכן לעשות בדיקות שתן תכופות כדי לגלות בעיות ולמנוע הידרדרות בתפקוד הכליות. אם מופיע דימום בשתן או אם הילד מתלונן על תחושת צריבה בעת מתן שתן, יש לדווח על כך מיד לצוות המטפל.

שמיעה
יש תרופות כימותרפיות, כמו ציספלטין, שעלולות לפגוע בשמיעה. פגיעה כזאת עלולה לגרום להפרעת תקשורת משמעותית ולפגוע בכושר הלימוד של הילד. לכן יש לעשות בדיקת שמיעה לפני קבלת טיפול כימותרפי בתרופות כאלה, ועם התחלת הטיפול יש לעקוב אחר מצב השמיעה במסגרת מכון שמיעה. במקרה הצורך יש להתאים לילד מכשיר שמיעה.

עור
טיפולים כימותרפיים עלולים לשנות את צבע העור ולהגביר את רגישותו לקרינת השמש. כדי למנוע פגיעה בעור יש להימנע ככל האפשר מחשיפה ישירה לשמש בשעות שבהן הקרינה חזקה ולהשתמש באמצעי הגנה מתאימים: ביגוד, כובע, משקפי שמש וקרם הגנה.

שיער
נשירת שיער (מלאה או חלקית) היא תופעת לוואי שכיחה של הטיפול הכימותרפי. גם הקרנות גורמות לנשירת שיער (מלאה או חלקית), אך רק באזור המוקרן.

בתקופת הטיפולים אפשר להשתמש בכיסוי ראש כמו כובע, מטפחת או פאה - בהתאם לרצון הילד. אם יש צורך להתאים פאה, יפנה הצוות הרפואי את ההורים לגורם המתאים.

יש לזכור שנשירת שיער לאחר כימותרפיה היא בדרך כלל תופעה זמנית, שכן לרוב שב השיער לצמוח בתום הטיפול.

השפעת הטיפול על המיניות
מיניות מתבטאת בצורך בקרבה, במגע, בחום, בקשר ובהנאה. לעיתים גורם הטיפול בסרטן לחולשה, לתשישות, לחוסר אנרגיה ולשיבושים בפעילות ההורמונלית, עד כדי כך שישנם מטופלים מתבגרים שחשים היעדר דחף מיני וחוסר עניין בפעילות מינית. יש לדעת שמהבחינה הרפואית אין הגבלה על קיום יחסי מין במהלך הטיפולים, בתנאי שספירת הדם תקינה ובתנאי שמשתמשים בקונדום (כדי למנוע הן הידבקות בזיהומים והן העברת שרידים של חומר כימותרפי בנוזל הזרע). כאשר ספירת הדם נמוכה, מומלץ להימנע מיחסי מין בשל הסכנה לדימומים ולזיהומים. יש להתייעץ עם הצוות המטפל בנוגע לכל הסוגיות הקשורות לסרטן ולמיניות. למשל, ניתן לשאול את אנשי הצוות מהם הערכים המינימליים בספירת הדם שמאפשרים לקיים יחסי מין ובאילו אמצעי מניעה רצוי להשתמש.

פוריות
פגיעה בפוריות עלולה להיגרם הן בשל טיפול כימותרפי מסוים (תלוי בגיל הילד ובמינון התרופה) והן בשל הקרנות לאזור האגן.

לבנים שמצויים בשלב מתאים של ההתפתחות המינית מומלץ להקפיא זרע כדי לשמר פוריות. לבנות מוצע לעיתים להיעזר בהליך ניסיוני שבו מקפיאים רקמת שחלה וביציות.

לעיתים מזריקים למטופלות מתבגרות הורמון שמונע מחזורי וסת. הסיבה: החשש מדימומים מוגברים בשל הרמה הנמוכה של טסיות.

עייפות
אחת מתופעות הלוואי האפשריות של הטיפולים היא תשישות ועייפות של הילד. יש להניח לילד לקבוע את קצב הפעילות שלו ולהיות ערים ליכולותיו.
עייפת עלולה להופיע במהלך הטיפולים ואחריהם. עייפת יכולה לבוא לידי ביטוי אצל הילד לא רק בעייפות אלא גם בחולשה ובעצבות. בין הגורמים לעייפות: הטיפולים (ניתוחים, כימותרפיה, הקרנות), ספירות דם נמוכות, תזונה לקויה, חום, כאבים, מחסור בשינה, דאגות, פעילות שמעבר ליכולתו.

כדי להתמודד עם העייפות מומלץ להעשיר את כלכלת הילד (ניתן להתייעץ עם תזונאית כיצד לעשות זאת) ולהציע לו אוכל כל שעתיים עד שלוש שעות (בשעות הערוּת). יש לאפשר לו שעות מנוחה ושינה בתנאים שלהם הורגל או לפי הצורך (מנוחה יזומה במשך היום, כניסה למיטה בשעה קבועה לשנת לילה, 8 שעות שינה בלילה). כמו כן יש לאפשר לילד לעסוק בפעילויות ספורט מתונות כמו משחקים עם חברים, אך יש להיזהר מאוד מחבלות ומנפילות (בגלל החשש מדימומים בגלל מחסור בטסיות).

כאבים
ילדים ומתבגרים חולי סרטן עלולים לסבול מעוצמות שונות של כאבים בשלבים השונים של המחלה. הגורמים לכאבים יכולים להיות המחלה עצמה ותופעות הלוואי של הטיפולים (הקרנות, ניתוחים ובדיקות חודרניות). כיום הגישה לטיפול בכאבים היא הוליסטית וכוללת מרכיבים פיזיים, פסיכולוגיים וחברתיים. קיימות תרופות רבות ומגוונות נגד כאבים, אך נוסף עליהם ניתן לטפל בכאבים באמצעות מוזיקה, דמיון מודרך, היפנוזה, הרפיה, נשימות עמוקות, שיאצו ומדיטציה.

כשהילד חש כאב, הוא מבטא אותו בהתאם לשלב התפתחותו: באופן מילולי או בדרכים לא מילוליות כמו הבעות פנים, בכי וצעקה. נוסף על כך כאב יכול לעורר תגובות פיזיולוגיות כמו חיוורון, הזעת־יתר ומתח שרירים גבוה. אם הילד מתלונן על כאב או שהוא נראה סובל אך אינו מסוגל להביע זאת במילים, יש לדווח על כך לצוות המטפל. זה יברר את סיבת הכאב ויפעל להפחתת עוצמתו.
השימוש בתרופות אופיואידיות כמו מורפין יעיל מאוד לשיכוך כאבים עזים. יש לדעת את העובדות הבאות על תרופות אופיואידיות:

• השימוש באופיואידים בעת שסובלים מכאבים אינו גורם להתמכרות. יש לשים לב: אם הילד קיבל טיפול בתרופות אופיואידיות, ואלה אכן הביאו להטבה במצב,  אסור להפסיק את נטילת התרופות בבת אחת אלא יש לעשות זאת בהדרגה, בהתאם להנחיות הצוות המטפל.

• בשימוש ממושך עלולה התרופה לגרום לעצירות. לכן יש לדאוג לילד לכלכלה עשירה בסיבים תזונתיים ובעת הצורך לתת לו גם מרככי צואה.

• אם נוצר קושי להטיל שתן בעת השימוש באופיואידים, יש לדווח על כך לצוות המטפל.

גדילה והתבגרות
הפרעה בגדילה ובהתבגרות עלולה לנבוע מקבלת טיפול כימותרפי, אך בדרך כלל היא תוצאה של טיפול כירורגי או של הקרנות לאזור הראש או לחוליות של עמוד השדרה. המעקב במרפאה האנדוקרינולוגית חשוב ומיועד לזהות הפרעה בגדילה ובהתפתחות של הילד. אבחון מוקדם וטיפול מתאים עשויים להקטין את הפגיעה ולשפר את הגובה הסופי. לאחר קרינה לאזור הצוואר או לראש או לחזה דרוש מעקב ממושך באמצעות אולטרסאונד אחר בלוטת התריס ואחר התפקודים שלה.

למידה והתנהגות
פעילותם העיקרית של ילדים היא למידה במסגרת הגן או בית הספר. מעבר להשפעה הפסיכולוגית של מחלת הסרטן, הקרנות לראש וטיפולים כימותרפיים שונים (בעיקר בגידולי מוח) עלולים לגרום להפרעה בקשב ובריכוז וכתוצאה מכך לקשיי למידה. יש לזהות פגיעות כאלה מוקדם ככל האפשר כדי להתערב ולעזור לילד. החל מתחילת הטיפולים ייצור הצוות המטפל קשר עם הנהלת בית הספר ויידע אותה בנוגע להתנתקות הארוכה מבית הספר הצפויה לילד. לאורך תקופת הטיפולים מקבל הילד סיוע בתחום הלימודים בבית החולים ובביתו באמצעות משרד החינוך והאגודה למלחמה בסרטן.

תופעות הלוואי של ההקרנות
תופעות הלוואי הנובעות מהטיפול בהקרנות יכולות להופיע בתוך זמן קצר - שבוע עד 10 ימים - והן קשורות לנזק שהקרינה גורמת לתאים הבריאים. אולם להקרנות יכולות להיות תופעות לוואי מאוחרות שעלולות להופיע גם שנים לאחר הטיפולים בהקרנות, ולכן גם לאחר ההחלמה חשוב להקפיד על הביקורים במרפאת המעקב.

תופעות לוואי יכולות להיות כלליות וספציפיות (תלויות באזור הסופג את הקרינה). עם זאת יש לציין שלא כל הילדים יסבלו בהכרח מתופעות לוואי. לקבלת ייעוץ הנוגע לטיפול בהקרנות ניתן לפנות לצוות של מכון הקרינה. לאחר הקרנה לגולגולת יש צורך במעקב ממושך באמצעות MRI מוח לשלילת התפתחות של מנינגיומה (שהוא לרוב גידול שפיר).

ההתמודדות הרגשית עם מחלת הסרטן
לרוב ההורים קשה לשוחח עם הילד על מחלתו. מהניסיון המקצועי וממחקרים ידוע שחשוב מאוד לשתף את הילד במידע ולומר לו אמת. ילדים רגישים מאוד מטבעם. הילד חש ושומע דברים והוא זקוק שישוחחו איתו כדי שלא ירגיש בודד. לכן תמיד יש לומר לילד את האמת, לנסות לפשט את הדברים ולהתאים אותם לגילו, לעולם הדימויים שלו, בדרך עדינה ולא מאיימת. שיתוף במידע אמיתי ובכנות נותן לילד תחושת שליטה ומוביל להתפתחות של מערכת יחסים שבה יכול הילד לתת אמון הן בהוריו והן בצוות המטפל. כך ניתן להשיג שיתוף פעולה ולעזור לו ככל הניתן.

עם זאת, יש לעקוב אחר תגובת הילד לדברים שנאמרים לו כדי לוודא שלא מעמיסים עליו מידע או מבלבלים אותו. כדי להימנע ממצבים כאלה ניתן להחסיר מידע מהילד עד שהוא ידרוש אותו. אם הילד שואל שאלות שאין להן מענה, אסור לחשוש מלהודות בכך ולחפש את התשובה יחד איתו. חשוב שהוא ימשיך לשאול שאלות וישתף במה שמעסיק אותו.

יש להדגיש בפני הילד את הדברים החיוביים במהלך הטיפולים, לחזק ולעודד אותו ולא לשכוח לשבח אותו בכל שלב על התנהגויות חיוביות ואמיצות.

לאחר שיחה עם הילד על המחלה ועל הטיפולים יש לשוחח איתו על רגשות. יש להסביר לו שרגשות כמו כעס, אשמה, עצב, בדידות, פחד ולפעמים גם שמחה הם נורמליים במצבו. על ההורים להיות כנים עם הילד גם בנוגע לרגשות שלהם. הילד חש בשינויים שחלו אצל הוריו מאז האבחנה, וזה עלול להפחיד אותו. שיתוף ברגשות ובתחושות של ההורים מעביר לו את המסר שהרגשתו לגיטימית.

התנהגות הילד
באופן טבעי, מאז האבחנה נמצא הילד במרכז תשומת הלב של כל הסובבים אותו ובעיקר של הוריו. לטיפולים שהוא מקבל יש תופעות לוואי שעלולות להשפיע על התנהגותו. כך, למשל, טיפול בסטרואידים עלול להפוך אותו לרגזן ולתלותי ולגרום לו לאמץ התנהגויות שמאפיינות ילדים קטנים יותר.

רגשות האשם וחוסר האונים של ההורים בראותם את ילדם חולה וסובל גורמים להם בדרך כלל לתת לו יחס מיוחד ולהסיר את הגבולות שהציבו לו עד לגילוי המחלה. יש לדעת ששינויים בחוקים ובגבולות עלולים לגרום למתח וללחץ אצל הילד משום שקיומם עד לגילוי המחלה תרם לתחושת הביטחון שלו. לכן מומלץ לא לוותר לגמרי על חוקים ועל גבולות אלא לאמץ חוקים חדשים המותאמים למצב החדש.

זוגיות
מחלת הסרטן של הילד מפרה את האיזון בחיי המשפחה ומשפיעה על הזוגיות. חשוב מאוד שההורים יפתחו תקשורת פתוחה ביניהם וישתפו במידת האפשר זה את זה בחוויות הקשות שעברו. תקופת האבחנה והאשפוז היא אינטנסיבית וקשה, וייתכנו הבדלים בדרכי ההתמודדות של כל אחד מההורים. חשוב שההורים יקבלו את השונות ויידעו להכיל זה את זה.

אחים ואחיות
אחיו של הילד החולה נדחקים לעיתים הצידה בעת המחלה. האחים עוברים תקופה קשה ומבלבלת: הם דואגים לאחיהם החולה ומוטרדים בשל השינוי בשגרת חייהם. הם מבינים שעליהם להימנע מלהפריע להורים ולהטריד אותם, אבל, גם להם יש רגשות ופחדים שירצו לשתף, ולכן מומלץ להיות קשובים גם להם. יש להשתדל - בין המבקרים הרבים ושיחות הטלפון בבית - לשתף את האחים, עד כמה שניתן ובהתאם לגיל וליכולות שלהם, במידע אמין בנוגע למצבו של אחיהם וכן בנוגע לשינויים שמתחוללים בחייהם ולשינויים שעוד צפויים להתחולל. קבלת מידע כזה תעניק להם תחושת ביטחון, ולהורים היא תבטיח את שיתוף הפעולה שלהם. תגובות כמו קנאה בין הילד המטופל לבין אחיו הן רגילות ושכיחות. יש להיות ערים לכך ולעודד עזרה הדדית כדי להפחית מתחים.

לקבלת מידע נוסף והדרכה בנושאים האלה ניתן לפנות לאנשי הצוות הרב מקצועי במחלקה.

חברים בגן ובבית הספר
החברים של הילד המטופל בגן ובבית הספר וצוות המורים הם מקור תמיכה חשוב מאוד בתקופת הטיפולים. בתיאום עם ההורים ועם הילד יבקר הצוות הרפואי במסגרות החינוכיות השונות כדי להעביר מידע רפואי אמין על המחלה ובעיקר כדי להסביר לילדים מה עובר על הילד המטופל בעת הטיפולים ועד כמה חשוב לשמור איתו על קשר ולשתף אותו בכל מה שקורה.

משפחה וידידים
המשפחה המורחבת, בעיקר הסבים והסבתות אך גם ידידי המשפחה, הם מקור חשוב לעזרה בעת הטיפולים בילד. חשוב ורצוי לשתף אותם במסע הקשה ולקבל את עזרתם ככל האפשר.

טיפים וכללי זהירות בחיפוש מידע רפואי באינטרנט
ברשת קיימים מקורות רבים וזמינים של מידע על מחלות הסרטן, והם נגישים לכל אדם. לחופש המידע ברשת יש כמובן יתרונות רבים. עם זאת, גולש בלתי מיומן עלול להיתקל גם במידע ממקורות לא ידועים, לא אחראיים, לא אמינים או בעלי אינטרסים מסחריים. במיוחד כשמדובר בחיפוש מידע רפואי ברשת חשוב לבדוק את מהימנותם של המקורות שאליהם נחשפים. קודם כול יש לבדוק את כתובת האתר. הסיומת של כתובת האתר היא סימן זיהוי כללי של הארגון העומד מאחורי האתר. לדוגמה:
edu. אתר שאותו מנהלים אוניברסיטה או גוף לימודי.
gov. אתר שאותו מנהל גורם ממשלתי.
com. אתר שאותו מנהלת חברה מסחרית.
.org אתר שאותו מנהל ארגון ללא כוונת רווח.
מומלץ לחפש מידע באתרים שאותם מפעילים גורמים ממשלתיים, אוניברסיטאיים או רפואיים/קליניים מוסמכים בלבד.

המלצות נוספות לחיפוש בטוח באינטרנט
• מומלץ לקרוא את הדף שכותרתו About Us (עלינו, על אודותינו) או Who are we  (מי אנחנו) שקיים באתרים רבים. מהדף הזה ניתן ללמוד על כוונותיהם, על תוכניותיהם, על תפיסת עולמם ועל חזונם של מקימי האתר.

• יש לבדוק את התאריך שבו עודכן המידע בפעם האחרונה. יש להעדיף אתרים שמציגים תוכן עכשווי ומעודכן.

• יש להתייחס בזהירות מיוחדת למידע המועבר בדואר האלקטרוני, בפורומים, בבלוגים ובצ'אטים ולמידע על טיפולים או על תרופות המבטיחים תוצאות מפתיעות במיוחד. יש לבדוק את אמינותו המקצועית של מספק המידע באינטרנט. יש להבחין בין מידע שנותן מומחה בתחום הבריאות לבין מידע שנותן אדם בלתי מקצועי.

• לפני שמיישמים מידע שנמצא באינטרנט יש להתייעץ עם הרופא המטפל או עם גורם רפואי אחראי אחר.

• כל חולה סרטן הוא מקרה ייחודי. יש להביא בחשבון שגם אם המידע שנמצא באינטרנט הוא מדויק ועדכני, הוא עלול שלא להיות מתאים למקרה ספציפי. כדי להבין אם מידע מסוים שנמצא ברשת רלוונטי למטופל ספציפי יש להתייעץ עם הרופא המטפל.
 

אתרים מומלצים

קישורים לאתרים בישראל

האגודה למלחמה בסרטן בישראל
www.cancer.org.il
האתר מכיל מידע נרחב על מחלות הסרטן השונות, על טיפולים ועל תרופות. כמו כן הוא כולל מאגר של מחקרים קליניים, פורומים בניהול מומחים ועוד.

חזקים ביחד - מרכז תמיכה לחולי סרטן, למחלימים ולבני משפחותיהם
www.twc.org.il

זכויות חולי סרטן
www.iscort.org.il

דה מדיקל - אתר הרופאים של ישראל
www.themedical.co.il

אתר הבית של משפחת חולי CML בישראל
www.cml.org.il
את האתר מנהלת העמותה של חולי לוקמיה מילואידית כרונית (CML) בישראל כדי לספק תמיכה ומידע עדכני בנוגע לטיפולים הטובים ביותר הקיימים לחולי CML בישראל ובעולם.

אגודה למיאלומה נפוצה - אמ"ן
www.amen.org.il
האתר כולל מידע רפואי על מחלת המיאלומה, פורום, קבוצות תמיכה ומידע על כנסים רלוונטיים.

מרכז מידע למחלות הסרטן על שם מאיר ליזר
www.cancerinfo-davidoff.co.il
יש ללחוץ כאן להדפסת טופס לבקשת מידע על מחלת הסרטן למטופלים ולבני משפחותיהם. השירות ניתן ללא תשלום.

מידע על מחלות הסרטן באתר הכללית
www.clalit.co.il/he/your_health/family/cancer/Pages/default.aspx

קישורים לאתרים בעולם
האגודה האמריקאית לסרטן -  American Cancer Society
www.cancer.org
זהו אתר מקיף הכולל הסברים מפורטים על סוגי סרטן ספציפיים וכן מידע על ההיבטים השונים של החיים עם סרטן, תהליך קבלת ההחלטות, ההתמודדות עם תופעות הלוואי וחידושים בתחום הטיפול בסרטן.

National Cancer Institute - (NCI)
www.cancer.gov
זהו האתר של מכון הסרטן הלאומי - הגוף הממשלתי האמריקאי המרכזי לחקר הסרטן. האתר כולל, בין היתר, מידע עדכני על מחקרים ועל ניסויים קליניים, נתונים סטטיסטיים, מילון מונחים ומידע על תרופות.

CancerHelp UK
www.cancerhelp.org.uk
זהו אתר בריטי שמספק מידע כללי על מחלות הסרטן ועל מחקרים קליניים בתחום הזה.

Macmillan Cancer Support
www.macmillan.org.uk
את האתר מנהל אחד מארגוני הצדקה הגדולים בבריטניה. האתר, שמספק מידע רב על מחלות הסרטן, הוא מאוד ידידותי וכולל שאלות ותשובות.

מנועי חיפוש בנושאי תרופות ובריאות
מדריך התרופות של כללית www.clalit.co.il/he/medical/pharmacy/Pages/medicine_guide.aspx

www.healthline.com

www.mayoclinic.org

www.uptodate.com

www.health.nih.gov

קישורים לאתרים בשפות שונות
האגודה למלחמה בסרטן ברוסית ובערבית: www.cancer.org.il

Medline Plus
https://medlineplus.gov
זהו מאגר המידע של משרד הבריאות האמריקאי המיועד לציבור הרחב. המאגר מכיל, בין היתר, מידע מפורט על מחלות ועל תרופות, חדשות רפואה ומילון מונחים ב־40 שפות ובהן רוסית, ערבית, צרפתית וספרדית.

Canadian Cancer Society - Societe canadienne du cancer
www.cancer.ca
זהו אתר קנדי בשפות שונות ובהן צרפתית, אנגלית, איטלקית וספרדית. החומר שכלול באתר מובא לידיעה בלבד, ובכל מקרה יש להתייעץ עם הצוות הרפואי המטפל. לקבלת מידע נוסף ניתן לפנות למרכז דוידוף:
http://www.cancerinfo-davidoff.co.il


מילון מונחים באונקולוגיה

אולטרסאונד
גלי קול בתדירות גבוהה שאוזן האדם אינה מסוגלת לשמוע. בעזרת גלי הקול המוחזרים מהגוף למחשב ניתן לבנות הדמיה של האיברים בגוף.

אנורקסיה
חוסר תיאבון שממנו סובלים לעיתים מטופלים אונקולוגיים בגלל המחלה או בגלל הטיפול בה. אין קשר בין התופעה הזאת לבין אנורקסיה נרווזה שהיא מחלה פסיכיאטרית שגורמת לירידה חדה במשקל עד כדי רזון מוגזם.

איזוטופים
איזוטופ הוא אטום של יסוד (למשל אטום של חמצן) ששונה מהאטום הרגיל במספר הנויטרונים שלו. איזוטופים רבים אינם יציבים, דהיינו אינם יציבים ופולטים קרינה רדיואקטיבית. את התכונה הזאת שלהם מנצלים לצרכים רפואיים, למשל למיפוי איברים פנימיים. לצורך האבחון מוזרמים איזוטופים לדם, ולאחר הספיגה ברקמה נעשה צילום באמצעות גלאים של הקרינה הנפלטת מהגוף.

אונקולוגיה
תורה העוסקת בחקר הסרטן ובדרכי הטיפול בו.

אימונולוגיה
תורת החיסון. עניינה הוא מערכת החיסון שבאמצעותה מתגונן הגוף נגד מחלות וזיהומים.

אימונוגלובולינים
קבוצת חלבונים שמשמשים נוגדנים. הם מחולקים לחמישה סוגים - IgA, IgG, IgM, IgD ,IgE - ויש להם תפקידים שונים. מתן אימונוגלובולינים תוך־ורידי מומלץ במצבים של חסר אימונולוגי כדי  לתמוך במערכת החיסון.

אינדיקציה
בעברית: התוויה. מצב שבגללו מוצדק לבדוק חולה, לבצע בו הליך רפואי או לתת לו תרופה.

אמטי
חומר שגורם הקאה (כמו כימותרפיה). טיפול אנטי־אמטי הוא טיפול נוגד בחילות והקאות באמצעות מתן תרופות.

אנדוקרינולוגיה
תורה העוסקת בהורמונים המיוצרים בבלוטות אנדוקריניות (כמו בלוטת התריס) ובהשפעתם.

אנטיביוטיקה
קבוצת תרופות המסוגלות לקטול או לעכב צמיחה של מיקרואורגניזמים (חיידקים, פטריות) הרגישים להם. רובן מיוצרות באופן מלאכותי.

אנטיגן
חלבון זר שמערכת החיסון מזהה ומייצרת לו נוגדנים.

אנמיה
מחסור בכדוריות דם אדומות וירידה בהמוגלובין - הצבען (פיגמנט) שנושא חמצן בדם. התסמינים העיקריים של אנמיה הם עייפות, קוצר נשימה במאמץ וחיוורון. קיימות סיבות רבות לאנמיה, ובהם איבוד דם רב עקב פציעה או בגלל דימום מתמשך (למשל משום שמספר הטסיות נמוך). במחלות הסרטן עלולה להיגרם אנמיה בגלל פגם בייצור של תאי דם אדומים (למשל בלוקמיה) ו/או בגלל מתן כימותרפיה.

אנמנזה
תיאור של מהלך המחלה ושל תסמיניה.

אפלזיה
אי־יכולתם של רקמה או של איבר להתפתח.

אפשטיין בר (EBV)
נגיף שעלול לגרום להרפס ולמחלת הנשיקה. נמצא קשר מסוים בין הנגיף לבין שני סוגים נדירים של גידולים סרטניים: לימפומת בירקיט וקרצינומה של הפה ושל הלוע. עם זאת, לא ניתן לומר שהנגיף הוא המחולל היחיד של הגידולים הסרטניים האלה, שכן ישנם גורמים רבים אחרים הקשורים להופעתם.

אריתרוציט
כדוריות דם אדומות.

בדיקות אלפא פטופרוטאין
אלפא פטופרוטאין הוא חלבון שמפריש העובר למי השפיר, אך מופרש גם מגידולים מסוימים.

HCG בטא
הורמון המופרש מהשליה ונמצא ברמה גבוהה בגידולים מסוימים.

ביופסיה
התערבות כירורגית שבה מוציאים מקטע של תאים מרקמת הגידול למטרות זיהוי ואבחון.

בלאסטים
תאים צעירים ולא בשלים שעדיין לא עברו את כל שלבי ההתבגרות.

בצקת
הצטברות נוזלים ברקמות (למשל ברגליים או בריאות) - מה שגורם לנפיחות מקומית או כללית. כשהבצקת היא בריאות היא מפריעה לתפקודן.

גורמי צמיחה
תרופות שניתנות כדי להעלות את מספר הכדוריות הלבנות בדם.

גידול שפיר
גידול שתאיו אינם נודדים ולכן אינם יוצרים גרורות (מטסטזות).

גידול ממאיר
גידול שתאיו ניתקים ממקומם, נודדים (למשל בזרם הדם או במערכת הלימפה) ומתיישבים במקום חדש ויוצרים גרורות (מטסטזות). תאי הגידול הממאירים שונים מהתאים המקוריים.

גן
קטע של חומר תורשתי האחראי לתכונה מסוימת או לייצור חלבון מסוים.

גרורה (מטסטזה)
גידול סרטני שנוצר באיבר המרוחק ממקום ההתפתחות של הגידול הראשוני.

דלף (shunt)
צינור שמחבר שני חללים בגוף ומעביר נוזל מאחד מהם. בדרך כלל הוא משמש לניקוז עודפי נוזלים ממערכת העצבים המרכזית.

דיכוי של מוח העצם
ירידה במספר תאי הדם שמייצר מוח עצם, בדרך כלל לאחר כימותרפיה.

הדמיית MRI
הדמיית MRI היא סריקה לא פולשנית של האיברים הפנימיים באמצעות תהודה מגנטית. בבדיקת MRI לא נעשה שימוש בקרינה שעלולה להיות מסוכנת, כמו, למשל, בצילום רנטגן. מהמידע המתקבל בסריקה ניתן ליצור עיבודים שונים של הנתונים ואף "לפרוס" את האיברים שנסקרו פרוסות־פרוסות - מה שמאפשר לרופאים לראות בחדות רבה את התמונה הכוללת ולהתמקד בפרטים שמעניינים אותם.

הדמיית CT (טומוגרפיה ממוחשבת)
CT הוא בדיקת הדמיה שמבוססת על צילומי רנטגן רבים שמייצרים תמונות מפורטות ומדויקות של איברי הפנים.

הורמונים
הורמונים הם חומרים כימיים המיוצרים במקומות שונים בגוף (למשל בבלוטות מיוחדות, אך לא רק בהן) ואשר משפיעים על התפקוד של מערכות או של איברים אחרים בגוף.

היסטולוגיה
המשמעות של היסטולוגיה היא תורת הרקמות או חקר הרקמות. בבדיקה היסטולוגית נוטלים - באמצעות ביופסיה - רקמות מגידול כדי לבחון באיזה סוג של סרטן מדובר.

המטומה
שטף דם פנימי או תת־עורי.

הפוגה (רמיסיה)
מצב שבו אין עדות מעבדתית או הדמייתית לפעילות הסרטן, אך עדיין קיימת אפשרות של הימצאות תאים בודדים המסוגלים לעורר את המחלה.

השתלה אוטולוגית
השתלה עצמית של מוח עצם מהמטופל עצמו.

השתלה אלוגנאית
השתלת מוח עצם מתורם.

התמרה
שינוי במבנה של תא נורמלי המשנה את תכונותיו והופך לתא סרטני.

המטולוגיה
ענף ברפואה העוסק במערכת הדם והלימפה.

הקרנות
הקרנות הן שיטה רפואית לטיפול במחלת הסרטן. בהקרנות מועברת קרינה אלקטרומגנטית אל הגידול ואל אזורים שונים בגוף כדי להרוג את התאים הממאירים. בדרך כלל משתמשים בקרינת רנטגן (קרני X) או בקרני גמא.

וירוס (נגיף)
נגיפים הם טפילים מיקרוסקופיים שלא יכולים להתרבות מחוץ לתא של יצור חי. למעשה הם כופים על התא החי לייצר נגיפים חדשים. נגיפים גורמים למחלות רבות, ואינם רגישים לאנטיביוטיקה.

חתך קפוא
שיטת עיבוד של דגימת רקמה (ביופסיה) באמצעות הקפאה. השיטה הזאת מאפשרת לעשות אבחנה ראשונית במהלך ניתוח.

טוקסי
רעיל. תרופות כימותרפיות הן טוקסיות.

טרומבוציטים (טסיות דם)
טרומבוציטים הם גופיפים קטנים דמויי דיסקית המיוצרים במוח העצם, נעים בזרם הדם וממלאים תפקיד חיוני בקרישת הדם. הם הרכיב הראשון שנכנס לפעולה כאשר מתחוללת פציעה בכלי דם. הם מגיעים למקום הפגיעה, נשברים ומשחררים חומרים שונים ובכך מתחילים בתהליך הקרישה. ירידה במספר הטסיות מגדילה את הסיכון להופעת דימומים חיצוניים או פנימיים. תרופות כימותרפיות שונות גורמות לירידה במספר הטסיות.

כרומוזומים
הכרומוזומים הם מולקולות ענקיות של די־אן־אי הנושאות את החומר התורשתי של כל ייצור חי. תאי האדם (חוץ מתאי דם אדומים) מכילים 46 כרומוזומים, והם מאורגנים ב־23 זוגות כרומוזומים הומולוגיים, דהיינו שווים במערך הגנים שלהם.

כימותרפיה
תרופות ציטוטוקסיות (משמידות תאים) לטיפול בסרטן.

לויקוציטים
תאי דם לבנים. הלויקוציטים מורכבים מחמש תת־קבוצות - נויטרופילים, לימפוציטים, מונוציטים, בזופילים ואאוזינופילים - שלכל אחת מהן תפקיד ייחודי במערכת החיסון של הגוף.

לימפה
מערכת הלימפה היא מערכת נימים, צינורות דקי דופן וקשרי לימפה המוליכים נוזל דמוי פלזמה ותאים מהרקמות אל כלי הדם. המערכת היא חלק ממערכת החיסון. הגדלה של בלוטות הלימפה עלולה להצביע על מעורבותן במחלת הסרטן.

מוח עצם
רקמה ספוגית הנמצאת בעצמות, ובה מיוצרים תאי הדם, כדוריות אדומות, כדוריות לבנות וטסיות.

מקרופאגים
סוג של מונוציט (תא דם לבן) שנקרא גם תא בלען שכן הוא בולע ומשמיד פתוגנים (מחוללי מחלות).

מיפוי MIBG
סריקת איזוטפים המוזרקים לגוף כדי לזהות גידולים כמו נוירובלסטומה ופאוכרומוציטומה.

ניקור מותני
הליך רפואי הנעשה לשם גילוי זיהומים, דלקות וגידולים הקשורים למוח ולמערכת העצבים. הפעולה כרוכה בנטילת דגימה מהנוזל המוחי־שדרתי הנמצא סביב חוט השדרה.

סיווג רקמות
סדרת בדיקות הנעשית כדי להעריך את מידת ההתאמה בין רקמות התורם לרקמות הנתרם כדי למצוא תורם מתאים כאשר עולה הצורך בהשתלה.

פלזמה
נוזל הדם ללא כדוריות הדם.

פרוגנוזה
הערכה של מהלך המחלה ושל סיכויי ההחלמה.

קטכולאמינים
קבוצה של חומרים כימיים שמשמשים מוליכים עצביים כמו אדרנלין ודופמין. איסוף שתן למדידת קטכולאמינים או מדידת רמתם בדם נעשים כדי לאבחן לחץ דם גבוה שמקורו בגידול של יותרת הכליה (פאוכרומוציטומה) המפריש קטכולאמינים או גידול כמו נוירובלסטומה. כמו כן נעשית הבדיקה הזאת לניטור השפעת הטיפולים שניתנים למי שסובלים מהגידולים אלה.

צנתר מרכזי (היקטן, ברוויאק, פורט־א־קאט)
צינור חלול וגמיש שאותו מחדיר הכירורג לווריד כדי לאפשר מתן בטוח של כימותרפיה ושל חומרים שונים ולקיחת דם לבדיקה.

רמיסיה (הפוגה)
ראו בערך "הפוגה".

ראד
יחידת מידה של קרינה.

תא
היחידה הבסיסית של הגוף שיכולה לשכפל את עצמה באופן טבעי באמצעות חלוקה. תא סרטני, בניגוד לתא רגיל, מתחלק ללא בקרה ואף עלול לשלוח גרורות למקומות מרוחקים.

תאי אב (תאי גזע)
תאי אב הם תאים שלא עברו תהליכי התמיינות סופיים לסוג רקמה. התאים האלה יכולים להתמיין ולהפוך לתאים ספציפיים או להמשיך ולהתחלק ולהישאר תאי אב. ברוב המקרים טיפול כימותרפי במינון גבוה משמיד את תאי מוח העצם שהם בעצם תאי גזע שמתמיינים לתאי הדם השונים. כדי לאפשר לגוף להחלים במהירות רבה יותר מהשפעות הכימותרפיה במינון גבוה מוחדר לגוף מוח עצם (ממקור עצמי או מתורם) כדי לשקם את הייצור של תאי הדם ובכך גם את מערכת החיסון.

תורם
אדם שמסכים לתרום מוח עצם למטופל.

תופעות לוואי
השפעה לא רצויה של תרופות ושל טיפולים שונים.

תימוס
בלוטה הנמצאת מעל הלב, בחלק העליון של בית החזה ומשמשת ליצירת תאים של מערכת החיסון.

עמותות וארגונים

האגודה למלחמה בסרטן
www.cancer.org.il
זוהי עמותה התנדבותית הפועלת לקידום המאבק במחלות הסרטן למען מטופלים אונקולוגיים בישראל. היא מפעילה פרויקטים ושירותים למען חולים מבוגרים, ילדים ובני משפחותיהם, עוסקת במחקר, במניעה, באבחון ובשיפור הטיפול בחולי סרטן ובשיקום של מחלימים ושל בני משפחותיהם.

האתר כולל מידע נרחב על מחלות הסרטן השונות, על הטיפולים ועל שירותי האגודה, ומתקיימים בו פורומים בניהול מומחים, מרכזי תמיכה ועוד.

טלמידע של האגודה למלחמה בסרטן: 1-800-599-955

עמותת חיים
hayim.org.il
את העמותה הקימו הורים לילדים חולי סרטן, והיא פועלת זה 25 שנים בכל המחלקות האונקולוגיות ברחבי הארץ כדי לסייע לילדים חולי סרטן ולבני משפחותיהם וכדי לשפר את איכות הטיפול הרפואי. ייחודה של העמותה בדרך עבודתה: תומכות הרווחה של העמותה נמצאות בבתי החולים, מלוות את הילדים החולים ואת בני משפחותיהם ומדווחות לעמותה על צורכיהם. בעמותה פועלים כדי למלא את הצרכים האלה.

טלפון: 03-6120494.

עמותת עזר מציון
www.ami.org.il
עזר מציון פועלת כבר שנים רבות כדי ללוות את חולי הסרטן ואת בני משפחותיהם במחלקות האונקולוגיות בבתי החולים. במסגרת פעולותיה מפעילה העמותה את המאגר הלאומי לתרומת מוח עצם, מספקת תמיכה וסיוע לחולי סרטן ומנהלת את בית ההחלמה מרכז אורנית (רחוב קפלן 40 בפתח־תקווה) המארח ילדים ומבוגרים חולי סרטן ואת בני משפחותיהם בתקופת הטיפולים הקשה. טלפונים: 03-6144444, 03-9277777

אגודת יד שרה
yadsarah.org.il
האגודה מעניקה מגוון שירותים במסגרת טיפולי בית כדי לסייע למטופלים המתמודדים עם קשיי תפקוד. מערך השירותים של האגודה מאפשר לענות על דרישותיה המשתנות של אוכלוסייה רב־גילית בעלת צרכים מיוחדים, והוא מושתת על חידושים טכנולוגיים ועל חמימות אנושית. לאגודה יש סניפים ברחבי הארץ.

הכתובת: קריית ויינברג, שדרת הרצל 124, ירושלים 96187
מוקד המידע: 6444*, 02-644-4444, פקס: 02-644-4508

מרכז עזרה למרפא (הרב פירר)
www.ezra-lemarpe.org
מטרת האגודה היא להקל על סבלם של החולים ושל בני משפחותיהם באמצעות מגוון רחב של שירותים: השאלת ציוד רפואי, הטסת חולים, הסעות באמבולנסים ברחבי הארץ, ייבוא תרופות נדירות מחו"ל, ביקורי חולים, מתן תמיכה נפשית, השגת תרומות דם במקרי חירום, ייעוץ והכוונה לרופאים, מרפאת רופאים מומחים לחוות דעת מקצועית נוספת, מעון יום שיקומי, ו"ארוחית", טיפול בילדים בריאים שהוריהם מאושפזים.

הכתובת: רחוב חיד"א 24, בני־ברק
טלפון: 03-5777000, פקס: 03-6161177

ארגון חברים לרפואה
www.haverim.org.il
הארגון מסייע למי שסובלים מבעיה רפואית מסכנת חיים, בין היתר כדי להשיג מימון לטיפולים יקרים ולתרופות נדירות. הארגון אף מקשר ישירות בין חולים הזקוקים לתרופות מצילות חיים לבין המחזיקים בתרופות כאלה שלא לצורך (עקב הבראת החולה או פטירתו). נוסף על כך מעניק הארגון סיוע משפטי לחולים שמתקשים לממש את זכויותיהם. טלפון: 03-5792220.

עמותת כפר נהר הירדן
www.jrv.org.il
מטרת העמותה היא להעשיר את חיי הילדים החולים באמצעות יצירתה של חוויית מחנאות בלתי נשכחת, מסעירה ובטוחה (במחנה ניתנים השגחה וטיפול רפואיים צמודים וללא תמורה כספית). כפר נהר הירדן מיועד לילדים בני 9 עד 18 שחולים במחלות מסכנות חיים, חשוכות מרפא, גנטיות או כרוניות. בעתיד יתקיימו בכפר תוכניות מיוחדות גם לבני המשפחות של החולים - הורים, אחים ואחיות – ולמי שמטפלים בילדים החולים. טלפון: 04-6608999.

עמותת משאלת לב
www.makeawish.org.il
העמותה היא חלק מארגון בינלאומי שמגשים משאלות של ילדים החולים במחלות מסכנות חיים. באמצעות הגשמת המשאלה שואפת העמותה להעניק לילד ולמשפחתו חוויות מיטיבות של הנאה ושל צחוק בתקופה הקשה בחייהם ולהקנות להם יכולת להתמודד עם הטיפולים הקשים. טלפון: 09-7602848.

עמותת זיכרון מנחם
https://zichron.org

העמותה נותנת מענה למכלול הבעיות שעולות מהרגע שבו מתגלה המחלה. מתנדבות של העמותה מעסיקות את הילדים בבתי החולים ובבתיהם במגוון פעילויות ובהן תוכניות לימודים וחוגי העשרה. לעמותה יש גם תוכניות תמיכה להורים, לאחים ולאחיות של הילדים החולים.
טלפון: 02-6433001

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש