חיפוש

dsdsdsd
עובד זר לילד נכה

עובד זר לילד נכה

משפחות המקבלות גמלת ילד נכה זכאיות לקבל אישור להעסקת עובד זר לטיפול בילד. איך מקבלים אישור? אילו טפסים צריך להביא לביטוח הלאומי? מי יכול להמליץ על עובד מתאים? כל התשובות בכתבה הבאה

חני שליט

חני שליט

​​​​משפחות המקבלות גמלת ילד נכה זכאיות לקבל אישור להעסקת עובד זר לטיפול בילד הנכה. תחילה עליהן לקבל היתר העסקה, ורק אחר כך מקבלים אישור להביא עובד מסוים.

היתר ההעסקה יינתן אם יוכח, לשביעות רצון הוועדה המקצועית מטעם יחידת הסמך, כי התקיימה אחת מהנסיבות הבאות:
הילד נמצא במסגרת לימודית המתנה את הלימודים בליווי של מטפל לצורך מתן עזרה פיסית ליחד.

הילד זקוק לליווי או השגחה תמידיים במשך רוב שעות היום מפאת נכותו, ונבצר ממנו להשתתף במסגרת לימודית/טיפולית/צהרון. 
התקיימו נסיבות רפואיות מיוחדות אחרות המצריכות טיפול יומיומי, צמוד וממושך בילד במשך שעות היום בהן הוא נמצא בביתו. 

תוכן העניינים:
ומי שלא עומד בקריטריונים הנ"ל?
האם אפשר להעסיק את העובד יותר משנה?
איך מקבלים היתר?
כמה זמן ממתינים לקבלת היתר?
איך מוצאים עובד מתאים לכם ולילדכם?
איך מביאים את העובד לארץ?
איך מקבל העובד ויזה?

ומי שלא עומד בקריטריונים הנ"ל?

משפחות הזקוקות לעובד זר ולא עומדות בקריטריונים, יכולות לפנות לוועדת ​חריגים ולצרף אישורים המעידים על הצורך בעובד. ניתן למצוא עובד סיעודי לטיפול בילד נכה בעזרת חברת השמה המתמחה בהבאת עובדים בתחום הסיעוד מחו"ל. כשהאישור עם שם העובד המסוים נמצא בידי המשפחה - היא יכולה להזמין את העובד לארץ.

האם אפשר להעסיק את העובד יותר משנה?

העובד מגיע לארץ, גר עם המשפחה שבועות אחדים - ואחרי כן הולך נציג המשפחה עם העובד למשרד הפנים והם מסדירים את אישור השהייה שלו בארץ.

במשרד הפנים מחתימים את הדרכון של העובד והוא מקבל ויזה לשלוש שנים. בסיום התקופה יש לחדש את ההיתר ואת הוויזה. אם במשפחה אחת זכאי יותר מילד אחד לגמלת ילד נכה מביטוח לאומי, לא יינתן  לאותה משפחה יותר מהיתר העסקה אחד. אישור להעסקת עובד זר שני ניתן רק במקרים מיוחדים.
בחזרה למעלה

איך מקבלים היתר?

את הפנייה לצורך קבלת היתר ניתן לעשות באופן עצמאי או באמצעות חברת כוח אדם, המלווה את התהליך. כדי להשיג את האישור העקרוני להעסקת עובד זר, יש לפנות ללשכות משרד הכלכלה הפזורות ברחבי הארץ באופן עצמאי.  נוסף על כך, אפשר להיעזר גם בחברת השמה (שאחר כך גם תציע למשפחה עובד מתאים).

אם החלטתם לפעול באופן עצמאי, עליכם להשיג את הטפסים שתצטרכו למלא. את הטפסים אפשר להשיג באתר של משרד הכלכלה או באחת הלשכות של המשרד.

אלו הן הכתובות שאפשר לפנות אליהן:
ירושלים: רחוב אלפסי 92. טלפון: 5617436־02.

תל אביב: דרך סלמה 35, קומה 3 חדר 703, טלפון: 5125321־03

חיפה: רחוב חסן שוקרי 5, קומה 2 חדר 302, קומה 2 חדר 302, טלפון: 8670750־04

באר שבע: רחוב התקוה 4, קריית הממשלה, קומה 3 חדר 0503,

כשתקבלו את הטפסים, מלאו אותם בתשומת לב וצרפו גם אישורים רפואיים כמבוקש  וגם מכתב שלכם ובו תיאור המצב בבית והצרכים המיוחדים של הילד שלכם.

שלחו את הטפסים והאישורים בדואר רגיל ליחידת הסמך לעובדים זרים, רחוב בן יהודה 43, קומה 31, מגדל העיר, ירושלים. שמרו אצלכם צילום של כל החומר ששלחתם.

אישור על הזכאות לגמלת ילד נכה יועבר ישירות ליחידת הסמך על־ידי המוסד לביטוח לאומי ואין צורך לצרף אותו לבקשה להיתר, זאת בכפוף לחתימת האפוטרופוס ​החוקי של הנזקק על כתב ויתור על סודיות רפואית. 
בחזרה למעלה

כמה זמן ממתינים לקבלת היתר?

בימים כתיקונם זמן ההמתנה להיתר ההעסקה הוא כחודשיים.

איך מוצאים עובד מתאים לכם ולילדכם?

פונים לחברת השמה המתמחה בהבאת עובדים זרים. ודאי תקבלו המלצות על חברות השמה שונות. נסו לבדוק אם החברה שתטפל בעניינכם מנוסה בהבאת עובדים סיעודיים גם לילדים ונוער, ולא רק למבוגרים ולזקנים. לאחר שאיתרתם עובד מסוים (ויש פה מקום רב למזל, שהרי אתם רואים רק תמונה וקורות חיים), תעזור לכם חברת ההשמה להגיש בקשה נוספת להבאת העובד המסוים הזה לארץ.
את הטפסים הנחוצים לצורך שלב זה אפשר להוריד מאתר האינטרנט www.moin.gov.il. מכאן ואילך אתם זקוקים לחברת ההשמה, מפני שהעובד לא יכול להיכנס לארץ בלי התערבות של החברה שמביאה אותו.
בחזרה למעלה

איך מביאים את העובד לארץ?

כאשר מקבלים אישור העסקה לעובד שבחרתם, אתם מודיעים לחברת ההשמה, והיא עושה את כל הסידורים להביא אותו ארצה. העובד מגיע, אתם פוגשים אותו, משוחחים על תנאי העבודה והבקשות שלכם  והוא מתחיל לעבוד אצלכם. אם ההתקשרות ביניכם נראית לכולכם, תחתמו איתו על חוזה עבודה בנוכחות הסוכן מחברת ההשמה.
בחזרה למעלה

איך מקבל העובד ויזה?

גם כאן חברת ההשמה תעזור לכם, אבל באופן כללי מה שצריך לעשות הוא לפנות למשרד הפנים במקום המגורים שלכם (שימו לב: לא כל סניף של משרד הפנים מטפל גם בעובדים זרים!) ולבוא עם העובד עצמו. תתבקשו לבוא עם הדרכון של העובד הזר, שתי תמונות שלו, המלצת שירות התעסוקה (במילים אחרות: היתר ההעסקה שקיבלתם בשלב הראשון), צילום תעודת הזהות של המעסיק - שהוא לצורך העניין הילד שלכם - או צילום תעודת הלידה שלו, הכתובת והטלפון שלכם. מכתב הסבר שלכם שמסביר בקצרה את הצורך שלכם בעזרה של מטפל סיעודי, וטופס התחייבות החתום בידי עורך דין.

אם העובד הזר נשוי, תתבקשו לפרט היכן חי/ה בן/בת הזוג שלו ומהם הפרטים שלו/ה. תתבקשו גם להביא אתכם ביטוח רפואי לעובד הזר למשך שנה (חברת ההשמה שתעזור לכם להביא את העובד תפנה אתכם לסוכן ביטוח מתאים).

חשוב להצטייד באישור בר תוקף מטעם משרד העבודה, המעיד כי לחברת ההשמה יש היתר לעסוק בתיווך עובדים זרים. תתבקשו לשלם 541 שקלים במזומן.

לאחר שייבדקו כל האישורים והטפסים, יוחתם הדרכון של העובד בוויזה לשנה שלמה, ומרגע זה יהיה העובד חוקי במדינת ישראל.
בחזרה למעלה

הכותבת היא העובדת הסוציאלית הראשית של שירותי בריאות כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש