חיפוש

dsdsdsd
כמה ימי מחלה מגיעים לי?

כמה ימי מחלה מגיעים לי?

כמה ימים אתה יכול להיעדר מהעבודה בתשלום אם אתה, הילד שלך, בן זוגך או אחד ההורים שלך חולים. מדריך מעשי

בקיצור

01

מה מגיע לך כשאתה חולה? אתה זכאי ליום וחצי מחלה לכל חודש עבודה מלא.

02

מה מגיע לך כשהילד שלך חולה? אתה זכאי ל־8 ימי מחלה בשנה בשל מחלות ילדים (עד גיל 16) על חשבון ימי המחלה הצבורים שלך.

03

מה מגיע לך כשהורה שלך חולה? אתה זכאי ל־6 ימי מחלה בשנה על חשבון ימי המחלה שלך, אם ההורה הפך תלוי לחלוטין לביצוע פעולות יום־יום.

​​​על פי החוק, עובד זכאי לקבל שכר במקרה של היעדרות עקב מחלה - גם כאשר מדובר במחלה של הילד, של בן הזוג או של ההורה. בדוק מה הזכויות שלך - באדיבות אתר "כמוני".

תוכן העניינים
מה מגיע לך כשאתה חולה?
מה מגיע לך כשהילד שלך חולה?
מה מגיע לי אם בן הזוג שלי חולה?
מה מגיע לי אם אחד ההורים שלי חולה?

עובד זכאי ליום וחצי מחלה לכל חודש עבודה מלא (18 לשנה לכל היותר). לא השתמשתם בימים השנה? את ימי המחלה ניתן לצבור - עד 90 יום בסך הכול.

התשלום בעבור הימים שבהם היית חולה מתחיל מיום המחלה השני. בימים השני והשלישי דמי המחלה הם בגובה מחצית השכר, ומהיום הרביעי ואילך דמי המחלה הם בגובה השכר.

הזכאות לדמי המחלה ניתנת רק לאחר שהצגת אישור מחלה חתום על ידי רופא, שבו מצוינים הפרטים האישיים שלך והתקופה שבה לא היית מסוגל לעבוד.  

הורה זכאי ל־8 ימי מחלה בשנה בשל מחלות ילדים (עד גיל 16). את ימי המחלה האלה אי־אפשר לצבור. ניצול ימי המחלה כשהילד חולה הוא על חשבון ימי המחלה הצבורים לעובד עצמו. ההורה זכאי לימי המחלה האלה רק אם בן זוגו עובד ולא נעדר מעבודתו/עסקו.

אם הילד בהחזקתו הבלעדית של העובד והוא הורה עצמאי, הוא זכאי ל־16 ימי מחלה בשנה בשל מחלת ילד.

אם המחלה של הילד (עד גיל 18) היא ממארת, זכאי העובד זכאי ל־90 ימים בשנה או ל־110 ימים כשהילד בחזקתו הבלעדית (כולל ניצול ימים בגין מחלת ילד רגילה). את הימים האלה אי־אפשר לצבור, והניצול שלהם הוא על חשבון ימי המחלה הצבורים לעובד או על חשבון ימי החופשה הצבורים לו - לפי בחירתו. עובד זכאי לימים האלה רק בתנאי שהוא עובד במשך שנה לפחות אצל המעסיק.

הורה של אדם עם מוגבלות (לקות פיזית, נפשית או שכלית לרבות קוגניטיבית, קבועה או זמנית, אשר בשלה מוגבל תפקודו באופן מהותי) זכאי ל־15 ימי מחלה בשנה לצורך מתן סיוע אישי. את הימים האלה אי־אפשר לצבור, והניצול הוא על חשבון ימי המחלה הצבורים של העובד או על חשבון ימי החופשה הצבורים לו - לפי בחירתו. כל זאת בתנאי שהוא עובד אצל המעסיק לפחות שנה.

הורה של אדם עם מוגבלות שאינו נעזר בבן זוג לטפל בילד זכאי עד ל־15 ימים נוספים בשנה.
בחזרה למעלה

​הנחיות לאישור על מחלת ילד של משרד החינוך

בפברואר 2018 עידכן משרד החינוך את ההוראות בנוגע לתלמידים שהם בריאים בדרך כלל ואשר חלו למשך תקופה קצרה. אלה הם עיקרי ההוראות:

1. אם הילד היה חולה עד ארבעה ימים (כולל) אין צורך להביא אישור רפואי עם חזרתו ללימודים. אפשר להסתפק באישור בכתב מההורים.

2. במקרה של היעדרות הנמשכת יותר מארבעה ימים נדרש אישור של רופא.

3. אם הילד נעדר שעות אחדות מהלימודים בגלל ביקור אצל רופא, כבר לא צריך להביא למוסד הלימודים אישור על כך מהרופא, אלא ניתן להסתפק באישור מנהלי, למשל של משרד המרפאה או של מזכירת הרופא. האישור צריך לכלול את שם התלמיד ואת מועד הביקור.

4. תלמיד בריא אינו צריך להביא אישור רפואי לשם השתתפות בפעילות שנעשית במסגרת בית הספר, למשל יציאה לטיול שנתי.

את הפירוט המלא של ההוראות בתחום האישורים הרפואיים תוכלו לקרוא במאגר חוזרי מנכ"ל של משרד החינוך.

עובד זכאי ל־6 ימי מחלה בשנה במקרה של בן זוג שחלה והפך תלוי לחלוטין בעזרת הזולת בביצוע פעולות יומיומיות. את הימים האלה אי־אפשר לצבור, והניצול הוא על חשבון ימי המחלה הצבורים של העובד.

אם מדובר במחלה ממארת, זכאי העובד ל־60 ימי מחלה בשנה - על חשבון ימי המחלה או ימי החופשה הצבורים לו. הזכאות חלה רק אם הוא עובד במשך שנה לפחות אצל המעסיק.
בחזרה למעלה

עובד זכאי ל־6 ימי מחלה בשנה על חשבון ימי מחלה שלו לטיפול בהורה שהפך תלוי לחלוטין בעזרת הזולת לביצוע פעולות יומיומיות ואינו שוהה במוסד סיעודי. את הימים האלה אי־אפשר לצבור. 

עובד זכאי לימים האלה רק אם לו או לבן זוגו הורה שמלאו לו 65 שנים ורק כאשר בן הזוג עובד ולא נעדר מעבודתו לצורך טיפול באותו הורה.
בחזרה למעלה

המידע הובא באדיבות אתר "כמוני". זהו מידע כללי והוא אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש