פורסם בראשונה: 06.07.2011
עדכון אחרון: 06.07.2011
  • דורון קוראל דורון קוראל

כללית - עובדים למען הקהילה

לקריאה נוחה
כללית רואה את עצמה מחויבת להוביל גם בתרומה לקהילה ומובילה פעילות ענפה, מהמגוונות והמשמעותיות בארץ: המלחמה בקטל בדרכים ושילוב עולי אתיופיה בחברה הישראלית

כללית, ארגון הבריאות הגדול והמתקדם ביותר בישראל, מעניקה שירותים רפואיים לכארבעה מיליון לקוחות. בד בבד כללית רואה את עצמה מחויבת גם בתחום התרומה לקהילה - ומובילה פעילות ענפה, מהמגוונות והמשמעותיות בארץ החובקת את כל שדרות הארגון. בפעילות נוטלים חלק אלפי עובדים אשר רואים בפעילותם זכות גדולה.

לקיחת אחריות לאומית

"אחריות חברתית איננה דבר חדש לכללית", כך אומר אלי דפס, מנכ"ל כללית. "כבר לפני מאה שנה, עם הקמתה, חרטה כללית על דיגלה לקיחת אחריות לאומית לשלומו ובריאותו של הציבור הישראלי. מאז ומתמיד שמה כללית את הקהילה במרכז ההתייחסות, והיא עושה זאת גם היום עם מערך המחויבות החברתית והתרומה לקהילה. אנו ארגון שמטבע הווייתו רגיש למצוקות ולצרכים האנושיים וער למתרחש במדינה, ולכן אנו רואים חשיבות רבה במעורבות חברתית ובעשייה למען הקהילה".

ארגון מוביל ומצליח חייב להיות גם ארגון תורם

ואכן, היקפי העשייה של הכללית בתחום המעורבות החברתית הם מרשימים. בכללית מאמינים בכל הלב, כי ארגון מוביל ומצליח חייב להיות גם ארגון תורם, קשוב לקהילה שבתוכה הוא פועל, אכפתי ושותף אמיתי לעשייה החברתית תוך הפיכת הנתינה לדרך חיים. כיום פועלים בכללית כ־1,200 עובדים המתנדבים בעשרות פרויקטים שונים, מתנהלות למעלה מ־40 שותפויות עם גופים בקהילה, וכ־48,000 משפחות, ילדים, בוגרים, קשישים ועובדים זוכים למענה למצוקתם הודות למערך התרומה לקהילה של הכללית.

הסיפוק שבעצם הנתינה

ישראלה רבינא, ראש אגף פיתוח משאבי אנוש מספרת: "מעבר לחשיבות החברתית הברורה של פעילות התנדבותית למען הקהילה, אנו רואים בכך פלטפורמה לפיתוח המשאב האנושי בארגון. לצד ההשקעה שלנו בפיתוח עובדים בניהול הקריירה והתפקיד, הפעילות למען הקהילה מהווה הזדמנות לפיתוח אישי של מיומנויות ערכיות התורמות לעובד גם במישור הפרטי וגם ברמה המקצועית. המתנדבים מתנסים במיומנויות של ניהול פרויקטים, ניהול התקשורת, עבודה מול השותפים הקהילתיים ובכך יוצאים נשכרים הן ברמה האישית מהסיפוק שבעצם הנתינה והן ברמה המקצועית.

דורית מוסצ'ו בן סימון רכזת תרומה לקהילה מספרת כי תחומי הפעילות שנבחרו היו כאלה שיש בהם ערך מוסף היכול להטביע חותם ולחולל שינוי משמעותי.

"כללית בחרה להתמקד בשלושה תחומים מרכזיים: סיוע לקהילה האתיופית, קידום המודעות לבטיחות בדרכים ותמיכה חברתית לניצולי השואה. התוכנית מופעלת במוסדות הכללית בשמונה מחוזות ו־14 בתי חולים ברחבי הארץ, כאשר בכל מוסד יש מוביל חברתי וצוות היגוי המובילים את המהלך".

1. קידום בטיחות בדרכים

הפעילות מתמקדת בהעלאת המודעות לבטיחות בדרכים באמצעות מהלך מקיף, ממותג וסינרגטי - שמטרתו להביא לשינוי ההתנהגות בדרכים של נהגים, הולכי רגל ונוסעים. השותפות האסטרטגיות לקביעת מטרות ודרכי הפעולה של פעילות זו היא הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים ועמותת אור ירוק.

מה עובדי כללית עושים כדי לעצור את הקטל בדרכים?
• חינוך והסברה: סדנאות להעלאת המודעות לבטיחות בדרכים בגני ילדים ובבתי ספר. בבית חולים לוינשטיין מתקיימות סדנאות לבני נוערלהעלאת המודעות על הסכנות בכביש והנזקים הגופניים והנפשיים לפגוע ולמשפחתו. כן מתקיימות סדנאות לעובדים להעלאת המודעות והמחויבות לנושא.

• הצלחת חיים: 600 רופאי מהכללית מצוידים בערכות עזרה ראשונה כדי שיוכלו להעניק עזרה ראשונית לפצועי תאונות דרכים.  בנוסף הכללית פועלת לקידום תקן ת"י 9301 לניהול בטיחות ואיכות צי הרכב.

2. תמיכה נפשית וחברתית לניצולי שואה

בפעילות מבורכת זו, השותפה אסטרטגית המרכזית של הכללית היא עמותת עמך - המרכז הישראלי לתמיכה נפשית וחברתית בניצולי שואה והדור השני.

ביחד עם העמותה נבחרו פרויקטים המבטיחים סיוע ותמיכה נפשית וחברתית לניצולי שואה באמצעות ביקורי בית שבועיים בבית הניצול, קיום פעילות חברתית באמצעות הרצאות וסדנאות, ימי הולדת וחגים במועדוני עמך ברחבי הארץ. רופאים אחיות וצוותים פרא-רפואיים מגיעים פעם בשבוע למועדוני עמך ומרצים לקשישים על נושאים בריאותיים שונים.

פרוייקטים אחרים שמתקיימים בשיתוף עם עמך הם: תיעוד סיפורי ניצולים, ביקורים של עובדים בקרב מאושפזים ניצולי שואה בבתי חולים, בדיקת צרכיהם והפנייתם לקבלת שירותים מעמותת עמך, הפעלת מוקד ייעוץ וליווי לניצולי שואה, כתיבת מתכונים של ניצולים ולימודי מחשב בבתי הניצולים.

3. קידום וסיוע לקהילה האתיופית

כללית פועלת למען שילובם של העולים מאתיופיה בחברה הישראלית תוך קידום וסיוע בשילובם במעגל העבודה, סיוע בחיי היום יום ושיפור איכות חייהם. מתקיימות פעילויות רבות לחינוך וקידום בריאות המותאמות תרבותית לקהילה.

במסגרת פעילות למען הקהילה האתיופית, כללית פועלת בשיתוף עם מספר גופים: הסוכנות היהודית, פנימיות, קרן רש"י, ג'ויינט ישראל, משרד החינוך ועוד.

בין הפרויקטים שפועלים כיום בתחום זה:

• קורסים ייעודיים לקהילה האתיופית בתחום מקצועות הסיעוד ושילובם במוסדות הכללית.

• הפעלת אולפן לעובדים עולים חדשים בתוך בתי החולים.

• קיום פעילויות חברתיות במרכזי ומוקדי קליטה כגון: הרצאות וסדנאות ליוצאי אתיופיה בכל הגילאים בנושאים של תזונה נכונה, ריפוי בעיסוק, הורות, מחלות שכיחות, תאונות בית ובטיחות בדרכים.

• עבודה במעונות יום עם ילדים ממוצא אתיופי.

• סדנאות העצמה לנשים ממוצא אתיופי.

• מתן טיפולי שיניים לילדים ולמתבגרים.

• בית חם לנערות בסיכון.

רויטל פוקס רכזת חינוך מפנימיית נווה שרה הרצוג (שמרבית מתלמידה ממוצא אתיופי) מסכמת: "הקשר עם כללית - זו שותפות אמיתית. אם פונה אלי נערה עם בעיה נפשית או גופנית, אני יודעת שאני יכולה להרים טלפון לאחד מהמתנדבים ולקבל מענה מיידי זה נותן תחושת ביטחון. כשעובדי הכללית תורמים ממרצם מזמנם ומכישוריהם וגורמים לעשרות נערות להרגיש טוב עם עצמן, זה דבר מדהים".

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

ניוזלטר כללית

אני מסכימ/ה לקבל הודעות במייל