חיפוש

dsdsdsd
מרפאת כללית ביקנעם

מרפאה לטיפול בהשמנת ילדים

10% מהילדים סובלים מהשמנת יתר שעלולה לגרום לבעיות בריאותיות ונפשיות רבות. כללית יצרה תוכנית לטיפול בבעיה שכוללת: הערכה וליווי רפואי, הדרכת דיאטנית, אימוני פעילות גופנית, ליווי רגשי בקבוצות ומפגשי קבוצות הורים

ד"ר קורינה הרטמן, צוות אתר כללית

לאחרונה אנחנו רואים יותר ויותר ילדים שסובלים מהשמנה. מדובר פה באחד האתגרים הגדולים ביותר של הרפואה הציבורית. מה בעצם כל כך מסוכן בהשמנה בילדות? המצב הזה מעלה את הסיכון להשמנה בגיל מבוגר ואת הסיכון לתחלואה במחלות כמו סוכרת, יתר לחץ דם, מחלות לב, כבד, פרקים ושלד, בעיות נשימה ואפילו סרטן.

ואם חשבתם שמדובר רק בבעיות בריאותיות, חשוב לזכור שיש פה גם עניין רגשי-פסיכולוגי: ההשמנה גורמת גם לדיכאון, לבעיות התנהגותיות, להערכה עצמית נמוכה ולקשיים חברתיים.

הסכנה היא גם בכך שבלי טיפול מקצועי הצעירים מנסים דיאטות מסוכנות שרק מנציחות את הבעיה. הנתונים מראים כי 1 מכל 10 בני נוער מתמודד עם השמנת יתר. שיעור המשקל העודף, כולל השמנה, אצל בנות 9 ואצל בני 11, מגיע לשיא של למעלה מ־30%. המצב נפוץ יותר אצל בנים מאשר אצל בנות. חשוב לטפל בעניין ההשמנה כבר בגיל הזה, כדי למנוע התפתחות מחלות של מבוגרים.

​כללית מפעילה שירות ייחודי לטיפול בעודף משקל בילדים ונוער

בדיוק בגלל כל הסיבות למעלה כללית הקימה תוכנית רב תחומית מיוחדת שעוזרת לטפל בהשמנת ילדים. התוכנית כוללת מגוון של מטפלים ממקצועות הרפואה ונותנת מענה וטיפול ממגוון תחומים בגורמים להשמנה.

איך פועל השירות?

התוכנית כוללת הערכה וליווי רפואי, הדרכת דיאטנית, אימוני פעילות גופנית, ליווי רגשי בקבוצות ומפגשי קבוצות הורים.

במסגרת התוכנית המשפחות מגיעות למרכז הטיפול פעמיים בשבוע, שם הן עושות פעילות גופנית בקבוצות שמחולקות לפי גילאים ומשתתפות במפגשי תרפיה רגשית בתנועה.

כמו כן, המטופלים והמשפחות נפגשים גם עם רופאה ועם דיאטנית, ובנוסף מתקיימות קבוצות הורים בהנחיית פסיכולוגית ילדים ודיאטנית ילדים. במקום יש אולם מרווח ומצויד היטב לעריכת סדנאות פעילות גופנית ואולמות למפגשים אישיים וקבוצתיים.

ד"ר קורינה הרטמן וד"ר טלי שחר - מומחיות ברפואת ילדים ובטיפול בהשמנה בילדיםאת הצוות מובילות ד"ר קורינה הרטמן וד"ר טלי שחר (בתמונה). שתיהן מומחיות ברפואת ילדים ובטיפול בהשמנה בילדים. הצוות כולל גם דיאטניות, מאמני כושר, מטפלים רגשיים ופסיכולוגית.

איפה זה מתקיים?

התוכנית פועלת במרפאה הרב תחומית החדשה ביוקנעם - עמק השלום, ופתוחה לכל מחוז חיפה.

רוצה עוד פרטים?

ניתן לפנות ישירות לקבלת פרטים והרשמה בטלפון: 04-6656210 ובדואר אלקטרוני: healthykids@clalit.org.il

מהן הסיבות להשמנת ילדים ונוער?

בגדול התשובה היא מאד פשוטה: חוסר איזון בין כמות האנרגיה שאנחנו מכניסים לגוף לאנרגיה שאנחנו מוציאים. בשנים האחרונות הילדים שלנו צורכים יותר מזונות עתירי שומן, סוכר וקלוריות ופחות מזונות עם ויטמינים ומינרליים.

בנוסף, הם גם עושים הרבה פחות פעילות גופנית, כי מאד קל לא לזוז בעולם הדיגיטלי הזה שלנו בו אנחנו עוברים מהמחשב, לסמארטפון, לטלוויזיה או נוסעים בתחבורה ציבורית או באופניים או קורקינטים ממונעים. כמובן שגם גורמים חברתיים כמו תרבות האוכל שלנו והצורה שבה אנחנו אוכלים, חינוך, פרסום והשפעת תעשיית המזון תורמים גם הם לעניין.

​רוצים לרזות?

תתחילו להישקל!
רוצים לרזות? עלו על המשקל!

מה עוד אפשר לעשות במלחמה נגד מגפת ההשמנה?

המטרה במלחמה נגד השמנה היא לחנך להתנהגות בריאה שתישמר לאורך כל החיים. אז איך עושים את זה? אחד הדברים שהכי חשוב להקפיד עליהם הוא תזונה נכונה של המשפחה: חשוב  להגביר צריכה של פירות, ירקות, קטניות ואגוזים ולצרוך הרבה פחות מזון מעובד ותעשייתי, עתיר בשומן רווי, סוכר וקלוריות.

אבל עם כל הכבוד לתזונה הנכונה, יש עוד משהו שחשוב לעשות: כן, זה ידוע וחלקנו לא נאהב את זה, אבל מדובר בפעילות גופנית. חשוב  להשקיע לפחות 60 דקות ביום בפעילויות משותפות של הורים וילדים. הפעילות צריכה להיות מותאמת כמובן לרמה ולגיל של הילדים, וכדאי גם שהיא תהיה פעילות שאתם אוהבים לעשות, ככה גם תוכלו להתמיד וגם באמת תיהנו מהתהליך. מתן דוגמה אישית של ההורים היא דרך מצוינת להשגת המטרות האלה.

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש