חיפוש

dsdsdsd
רופא ילדים און־ליין הציל ממוות ילדה בת 7

רופא ילדים און־ליין הציל ממוות ילדה בת 7

כשבפיה של ילדה בת 7 התגלו נקודות אדומות, חשבו הוריה שזה "יעבור מעצמו". כשהנקודות התפשטו, הם שלחו צילום שלהן באייפון לרופא ילדים און־ליין. הרופא איבחן מיד שמדובר במצב חירום - וחייה ניצלו

דורון קוראל

דורון קוראל

​חייה של ילדה בת 7 שסבלה מהפרעה במערכת קרישת הדם ניצלו הודות לערנותו של רופא ילדים בכללית שנתן ייעוץ במסגרת השירות המקוון - רופאי ילדים און־ליין​.

הייתה זו עוד משמרת אחת מיני רבות שעושה ד"ר דב דרורי במסגרת שירות רופא ילדים און־ליין. לפני כשבועיים וחצי, במהלך מוצאי השבת, הוא ייעץ לעשרות הורים מודאגים. אחת השיחות  שהתנהלה עם מירי דהן הובילה להצלת חייה של הילדה שלהם. האם סיפרה כי בתם הקטנה סובלת מחום, מחולשה, מחוסר תיאבון, וכי על גופה ובפיה הופיעה פריחה - תלונה שכיחה יחסית במחלה נגיפית אצל ילדים.

האם מצלמת​

התיאור של האם שהפריחה נראית כמו "שקית קטנה עם דם" עורר את חשדו של ד"ר דרורי, והוא החליט להתעקש ולראות את הפריחה שפיתחה הילדה. מאחר שמצלמת המחשב הביתית לא עבדה, והשיחה נערכה דרך אתר רופא ילדים און־ליין, ביקש הרופא מהאם לצלם את הפריחה שבחלל הפה באמצעות מכשיר האייפון. צילום חלל הפה הועבר כעבור כמה שניות לד"ר דרורי.

מירי דהן, האם, משחזרת: "גיל סבלה שבועיים לפני הפנייה ממחלה נגיפית, ומאז הייתה הילדה חלשה. ביום שבת בבוקר החלה להופיע פריחה קלה על הגוף. בשעות הערב גיל הגיעה והראתה לי כי בחלל הפה הופיע פצע. בתחילה לא התייחסתי וחשבתי שמדובר בפצע הנובע מנשיכה. כעבור זמן הופיע פצע נוסף אשר חייב התייחסות. החלטתי להתקשר למוקד הכללית ולקבל ייעוץ מאחות, כפי שאני עושה תמיד. מיד העבירו אותי לשירות רופאי ילדים און־ליין לשיחה עם ד"ר דרורי. התלונות שהעליתי זכו להתייחסות מידיית, והרופא ביקש לראות את הפצע המדובר כדי שיוכל לתת המלצה להמשך הטיפול. החלטנו שאעביר צילום באמצעות האייפון שלי".

הרופא מאבחן

"כעבור כמה דקות", מספרת האם, "הרופא חזר אלינו בטלפון ואמר שעלינו לפנות למיון. בתחילה התלבטתי אם פנייה למיון הכרחית, אך כשהרופא חזר על ההמלצה הבנתי שעלינו לנהוג כמצוות הרופא".

ד"ר דרורי ממשיך: "מיד עם קבלת התמונה נוכחתי שמדובר במצב מדאיג היות שבחלל הפה של הילדה הופיעו שלפוחיות עם דם ודימומים זעירים בלשון". לדברי ד"ר דרורי, הופעת שלפוחיות דמיות בריריות מעידה על הפרעה במערכת הקרישה שעלולה להיות קטלנית, כיוון שההפרעה הזאת עלולה לבוא לידי ביטוי גם בדימום מוחי.

"מיד ברגע שהבנתי את תמונת המצב הודעתי למשפחה כי עליהם לפנות באופן מיידי לחדר מיון", סיפר ד"ר דרורי. "במקביל שלחתי, באמצעות מערכת רופא און־ליין, הפניה לחדר המיון ואף עידכנתי את המיון בטלפון שנדרשת התייחסותם הדחופה".

הילדה מאושפזת

בבית החולים התברר שלא מדובר בעוד מחלת חום נגיפית וכי לערנות הרופא הייתה משמעות: גיל סבלה מדלקת ריאות ומהפרעה בקרישת הדם.

מהבדיקות שנערכו התברר שרמת הטסיות של גיל הייתה נמוכה מאוד - מה שהוביל להופעת הדימומים. במהלך האשפוז קיבלה גיל כמה מנות IVIG ושל טסיות ועברה בדיקות נוספות (בדיקת מוח עצמות). לאחר אשפוז של כמה ימים וטיפול הולם שוחררה הילדה לביתה עם המלצה למעקב ולהמשך טיפול.

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש