חיפוש

dsdsdsd

עיבוי שפתיים - מדריך למנותחים

כיצד מבוצע טיפול לעיבוי שפתיים? כמה זמן מחזיק העיבוי מעמד? איך ארגיש במהלך הטיפול? מתי "אחזור לעצמי"? האם לטיפול יש תופעות לוואי? האם עלולים להיגרם סיבוכים במהלך הטיפול - ומהם? כל התשובות

ד"ר דין עד־אל

ד"ר דין עד־אל

מתי עושים ניתוח לעיבוי שפתיים?

ניתוח לעיבוי שפתיים עושים משיקולים אסתטיים בלבד, וההחלטה אם לבצע אותו היא אישית. הניתוח מיועד לכל מי שרוצה בשפתיים בשרניות או מלאות יותר.

באיזה גיל אפשר לעשות את הניתוח?

ירידת נפח השפתיים היא תופעה שקשורה לגיל, ולכן הביקוש לניתוח הוא בעיקר בקרב נשים בנות 40 ומעלה. עם זאת, נשים שנולדו עם שפתיים דקות במיוחד מבקשות לעיתים לעשות את הניתוח לפני גיל 40. לא מומלץ לעבות שפתיים לפני גיל 18.

אילו הכנות יש לעשות לקראת הניתוח?

לקראת הניתוח יש להיפגש עם הרופא כדי להציג לו את העיצוב שרוצים להשיג ולהחליט יחד איתם באילו חומרי מילוי לבחור. ישנם חומרי מילוי מסוגים שונים, ולכל אחד מהם יתרונות וחסרונות. לאחר שמחליטים על חומר מילוי מסוים יש לוודא שהגוף אינו מפתח כלפיו תגובות אלרגיות.

באיזו שיטה ירדימו אותי?
עיבוי שפתיים נעשה בהרדמה מקומית, הניתנת באמצעות זריקה או באמצעות משחה מאלחשת.​

מה יעשו לי בניתוח?

במהלך הניתוח מזריקים חומרים טבעיים או מלאכותיים לשפתיים כדי לעבות אותן. לעיתים מושג העיבוי בשל תוספת החומר לשפתיים, ולעיתים הוא מושג משום שהשפתיים בונות רקמה מסביב לחומר שהוזרק.

ישנם כמה סוגים של חומרי מילוי:

1. חומצה היאלורונית
חומצה היאלורונית ידועה גם בשמותיה המסחריים "רסטילן", "ג'ובידרם", "היאלופורם" ו"מטרידקס"). החומצה ההיאלורונית היא מרכיב טבעי בסחוס וברקמות החיבור של בעלי חיים. לאחר שהיא מוזרקת לגוף היא מחזיקה בו מעמד בין חצי שנה לשנה.

2. חומרים טבעיים הנלקחים מהגוף עצמו
כאשר מעבים שפתיים באמצעות שימוש בחומרים טבעיים הנלקחים מהגוף עצמו עושים שימוש בחלקים מהעור, רקמת חיבור או תאי שומן. היתרון העיקרי של הזרקת חומרים שנלקחו מהגוף הוא היעדר בעיות ארוכות טווח, אולם לחומרים הטבעיים יש חיסרון בולט: הם נספגים בגוף, ולכן מדי כמה חודשים יש לחזור על ההזרקה לשם עיבוי השפתיים.

להזרקת תאי שומן שנלקחו מהגוף יש חיסרון נוסף: קשה לעצב באמצעותם את השפתיים בדיוק כפי שמתכננים. בנוסף לכך, את השומן יש לשאוב ממקום כלשהו, והשאיבה גורמת לפצע. לכן מעדיפים בדרך כלל לשלב את עיבוי השפתיים עם ניתוח לשאיבת שומן.

3. הזרקה של חומרים מלאכותיים
כאשר מעבים שפתיים באמצעות שימוש בחומרים מלאכותיים עושים זאת בעיקר בסיליקון ובביו־אלקמיד. באמצעות שני החומרים האלה קל לעצב את השפתיים, והתוצאות נשמרות במשך זמן רב. עם זאת, השימוש בהם עלול לגרום בטווח הרחוק לבעיות בריאות. לכן השימוש בחומרים האלה אינו מומלץ.

4. שתלים
כאשר מעבים שפתיים באמצעות שימוש בשתלים עושים לרוב שימוש בשתלי "גורטקס" שמוחדרים לשפתיים ובהזרקת חומר סינתטי בשם "ארטקול". זה האחרון הוא חומר סינתטי שמעורב עם קולגן. מאחר שקולגן הוא חלבון מן החי, על המנותחים לוודא לפני השימוש בו שהם אינם אלרגיים לו.

כמה זמן נמשך הניתוח?

משך הניתוח נע בין כמה דקות לחצי שעה.

איך ארגיש לאחר הניתוח ולמה לצפות?

אחרי הטיפול ייתכנו שטף דם תת־עורי, נפיחות מקומית והיווצרות של גושים. כל התסמינים האלה חולפים בדרך כלל בתוך זמן קצר: בין כמה שעות לכמה ימים.

מהם הסיבוכים האפשריים של הניתוח?

הסיבוכים העיקריים ייתכנו משימוש בשני חומרי מילוי לשפתיים: "ביו־אלקמיד" וסיליקון.

השימוש ב"ביו־אלקמיד" כרוך בשני סיבוכים אפשריים: זיהום ותזוזה אפשרית של השתל במשך השנים. כדי למנוע את האפשרות לזיהום נוהגים לתת אנטיביוטיקה למי שמעבה שפתיים באמצעות הזרקת "ביו־אלקמיד". אשר לאפשרות של תזוזת השתל - כשהדבר קורה, לרוב מדובר בתזוזה קלה שאינה מחייבת התערבות לתיקון המראה של השפתיים, אולם לעיתים נדרש גם טיפול תיקוני.

כשחומר העיבוי הוא סיליקון, הסכנה העיקרית היא שיתפתחו בשפתיים גושים נוקשים. התופעה הזאת, שנקראת סיליקונומה, מתרחשת אצל כ־10% מהמטופלים, והרופאים מתקשים להתמודד איתה. סכנות נוספות הכרוכות בשימוש בסיליקון הן נדידה של החומר בגוף ותגובה אלרגית. עם זאת, הקפדה על הזרקת כמויות קטנות של סיליקון במרווחי זמן גדולים מקטינה את הסיכון לסיבוכים כתוצאה מהשימוש בחומר הזה.

האם יהיו עליי הגבלות לאחר הניתוח?

בשל נפיחות באזור השפתיים תיתכן אי־נוחות קלה באכילה בשעות הראשונות שלאחר ההליך.

מתי "אחזור לעצמי"?

התשובה לשאלה הזאת תלויה במידה רבה בחומר שהוזרק לשפתיים. אם החומר שהוזרק הוא "ביו־אלקמיד", הרי כמה ימים לאחר שהנפיחות הראשונית מתפוגגת, ניתן ליהנות מהעיצוב החדש של השפתיים ולחזור לשגרת היום־יום.

אם החומר שהוזרק הוא סיליקון, בונות השפתיים סביבו רקמה, והיא שגורמת לעיבוי. ככל שנבנות רקמות עבות יותר, כך הופכות השפתיים לבולטות יותר. נדרשים כמה טיפולי הזרקה ולפחות שלושה חודשים עד שרואים את התוצאה הסופית.

לאחר טיפול בחומרי המילוי הטבעיים שנלקחים מהגוף, המטופלים "חוזרים לעצמם" מיד לאחר ירידת הנפיחות, דהיינו לאחר כמה ימים. אולם החומרים האלה נספגים בהדרגה ולעיתים הספיגה היא מהירה מאוד, והאפקט שהושג נעלם בתוך כמה שבועות. לעיתים הספיגה היא איטית, כך שהמראה המלא של השפתיים נשמר במשך כמה חודשים. בכל מקרה מדובר בחומרים שמחייבים לחזור על הטיפולים שוב ושוב - אם רוצים לשמר את המראה של השפתיים המלאות. 

אילו זכויות מגיעות לי לאחר ניתוח לעיבוי שפתיים?

מגיעים לך "ימי מחלה" בהתאם לקביעת הרופא המטפל.

ד"ר דין עד־אל הוא מנהל מחלקת הכירורגיה הפלסטית והכוויות במרכז הרפואי רבין ובבית החולים שניידר לילדים, מקבוצת כללית. כמו כן הוא הרופא הראשי של רשת המרפאות כללית אסתטיקה. הוא מרצה בכיר באוניברסיטת תל־אביב וחבר באיגודים הישראלי, האמריקני והאירופי לכירורגיה פלסטית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש