חיפוש

dsdsdsd
דיקור סיני

סוד הדיקור הסיני

כיצד פועל הדיקור הסיני? מדענים מנסים לפתור את החידה הזאת כבר שנים רבות - אך ללא תוצאות. מחקר שפורסם בארה"ב מצא קצה חוט לפתרון התעלומה: קשר ישיר בין טיפול במחטים לשיפור זרימת הדם במוח

ד"ר מוטי לוי

ד"ר מוטי לוי

השם הלועזי לדיקור סיני, אקופונקטורה (Acupuncture), מורכב מהמילים הלטיניות Acus (מחט) ו־Pungere (לדקור). מקורה של שיטת הטיפול הזאת בסין, שם היא מקובלת כבר אלפי שנים. עדויות לשימוש בדיקור הסיני קיימות כבר משנת 1751 לפני הספירה, אך שיטת הטיפול הזאת קיבלה תאוצה בסביבות 200 לפני הספירה. באותה תקופה הרופאים בסין שכללו את השיטה ומיפו את ערוצי האנרגיה ונקודות הדיקור המסייעים לאזן בין הגוף לבין הנפש.

איך הדיקור הסיני עובד?

על פי התיאוריה הסינית, אנרגיית החיים, הצ'י, זורמת בערוצים קבועים לאורך הגוף. קוראים להם מרידיאנים. לדיקור במרידיאנים יכולת להשפיע על החסימות בזרימת הצ'י – ולפתוח אותן. וזו בעצם המשמעות של דיקור סיני.

ההסבר המדעי המודרני הוא שהדיקור בנקודות מסוימות מעורר את מערכת העצבים לשחרר כימיקלים במוח, במערכת השרירים ובמערכת העצבית, המשפיעים על חוויית הכאב.

הטיפול בדיקור סיני קשור קשר הדוק ליין וליאנג, שהם הניגודים המשלימים בקוסמולוגיה הסינית. היין והיאנג הם שני הכוחות השווים המשלימים זה את זה ופועלים ביקום כולו. השניים תלויים זה בזה, וכל פעולה של האחד גורמת לתגובת גומלין משלימה של השני.

הקור והחושך משויכים ליין, וכך גם האישה שבתוכה נוצרים חיים חדשים. היאנג הוא אנרגיית האל־חומר, הוא קל ועולה למעלה. החום והאור משויכים ליאנג, וכך גם הגבר.

על היין והיאנג מבוססת גם תורת חמשת היסודות. זהו ניסיון לסווג תהליכים, מאורעות, ותופעות באמצעות שיוכם לחמישה יסודות:

העץ, האש, האדמה, המתכת והמים, שכל אחד מהם מסמל תיפקודים ואיכויות, גם של חפצים וגם של טיפוסי בני אדם.

​גם דיקור יכול לעזור

דיקור סיני הוכח על ידי מחקרים רפואיים שונים, כיעיל בטיפול בכאבים שונים כגון כאבי פרקים, כאבי גב ושרירים ועוד.

דיקור לטיפול במיגרנות

​לפרטים נוספים ולקביעת פגישת ייעוץ בכללית רפואה משלימה לחץ כאן

1. העץ הוא היסוד של כיס המרה והכבד

העץ קשור לתהליך הפריצה והצמיחה ומקושר לרגשות כמו כעס והתפרצויות. כשיסוד זה באדם אינו מאוזן, הוא יאופיין באגירת הכעסים (בכבד) או בנטייה להתפרצויות כעס.

טיפוסי עץ שזרימת הצ'י שלהם מופרת סובלים ממיגרנות, מאבנים בכיס מרה, מצוואר ומכתפיים תפוסים.

2. האש היא היסוד של הלב והמעי דק

האש קשורה לשלב השיא, שממנו תתחיל הדעיכה. האש מקושרת גם לאהבה ולשמחה ובה שוכנת הנפש, המוזנת בחום ובאהבה המופצים על ידי הלהבות. כשיסוד האש מאוזן, האדם טוב לב, נכון לעזור אבל גם רגיש מאוד ובעל נטייה לבכות בקלות.

טיפוסי אש שזרימת הצ'י שלהם מופרת סובלים מחוסר איזון נפשי, העלול להתבטא בדיכאון ובמחלות נפש אחרות. פעמים רבות יש להם גם אישיות התמכרותית.

3. האדמה היא היסוד של הטחול והקיבה

האדמה מקושרת ליציבות הפיזית וליכולת הריכוז והלמידה. האדמה היא הבסיס הקיומי של האדם. כל שינוי שעוברים בחיים משפיע בראש ובראשונה על האדמה.

טיפוסי אדמה שזרימת הצ'י שלהם מופרת סובלים מיכולת ריכוז נמוכה, מהיפראקטיביות ומבעיות עיכול.

4. המתכת היא היסוד של הריאות והמעי הגס

למתכת, כמו הסכין, יש יכולת לחתוך דברים. היא  מקושרת לרוב ליכולת לצאת ממצבי צער ויגון ולהיפרד מזכרונות העבר. אנשים שיסוד זה שולט בהם הם אנשים דידקטיים, נחרצים ולרוב מקובעים בעמדותיהם. מהצד האחר יש להם גם חשיבה לוגית טובה ויכולת טובה לקלוט ולזכור.

טיפוסי מתכת שזרימת הצ'י שלהם מופרת חשים צער רב, סובלים ממחלות נשימה, מעצירות ומחוסר יכולת להניח לדברים שקרו.

5. המים הם היסוד של הכליות ושלפוחית השתן

שיא היין מסומל על־ידי המים, ומשמעותם: מנוחה ורגיעה מירביות ותחילתו של מעגל היצירה מחדש. בקוסמולוגיה הסינית, הכליות מאפסנות את תמצית החיים (ג'ינג) ולכן ככל שהאדם מתבגר, כך הולך יסוד זה ונחלש. גם פחדים מקושרים ליסוד המים, ופחד אובססיבי עלול אף הוא להחליש את תמצית החיים.

טיפוסי "מים" שזרימת הצ'י שלהם מופרת סובלים מכאבי גב תחתון, מכאבי ברכיים, מבעיות ראייה, מבעיות שיניים ומבעיות בכליות.

איך הדיקור מפחית כאבים?

עשרות מחקרים הוכיחו את יעילותו של הדיקור הסיני בהפחתה משמעותית של כאבים, אולם עדיין רב הנסתר על הידוע  כיצד באמת קורה הדבר.

חוקרים מאוניברסיטת פנסילבניה ניסו לבדוק כיצד משפיע הדיקור על זרימת הדם במוחם של המטופלים.  לשם כך נבחרו שבעה מטופלים, הסובלים מכאב כרוני וחמישה נוספים שאינם סובלים מכאב, אשר שימשו כקבוצת ביקורת. כל המשתתפים נבדקו כדי לקבוע רמה בסיסית של זרימת הדם במוח.

לצורך הדיקה,הזריקו החוקרים חומר מיוחד למוח ווביצעו סריקה טומוגרפית (SPECT). הממצאים הראו כי ברמה הבסיסית,  המטופלים שסבלו מכאב הראו חוסר איזון בזרימת הדם לתלמוס (אזור במוח האחראי על תחושת הכאב) בהשוואה למשתתפים הבריאים.

המטופלים שסבלו מכאב עברו דיקור סיני  ולאחר שדיווחו על ירידה בעוצמת הכאב, עברו סקירה טומוגרפית נוספת. כתוצאה מהטיפול, על פי הממצאים, נוצר איזון בזרימת הדם במוח לתלמוס, דומה לזה שנצפה באנשים הבריאים. כן נצפתה עליה בזרימת הדם לאונה הקדמית  ולגזע המוח. מסקנת החוקרים היא כי תהליך שיכוך הכאב בעזרת דיקור סיני קשור לפעילותם של  התלמוס, האונה הקדמית וגזע המוח.

ד"ר מוטי לוי הוא הרופא הראשי של רשת מרפאות כללית רפואה משלימה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש