חיפוש

dsdsdsd
טיפולים משלימים בכאבי גב

כאבי גב: החוליה המשלימה

הרפואה המשלימה מציעה שיטות טיפול הוליסטיות מגוונות לטיפול בכאבי גב: איך משחררים את הגב בעזרת אברוני החישה בכף הרגל ומה הקשר לתאוריית היין והיאנג

ד"ר מוטי לוי

ד"ר מוטי לוי

​סובלים מכאבי גב כרוניים? כאבי גב חזקים מפריעים לכם לתפקד ומשביתים אתכם מפעילות? אתם לא לבד, כאבי גב הם אחת הסיבות העיקריות להיעדרויות מהעבודה ולחוסר תפקוד בעולם המערבי ווהרופאים שומעים שוב ושוב לקוחות שמתלוננים על "כאבי גב חזקים" או "כאבי גב כרוניים". בייאושם הם אף לעתים מבקשים: "ניתוח גב".

קיימות סיבות רבות להופעת כאבי גב, והמטפלים ההוליסטיים בכללית רפואה משלימה משתדלים לאבחן את מכלול הסיבות לכאבים אלו. דרך הטיפול בכאבי הגב נסמכת על טיפול בשורש הבעיה ולא בסימפטום. טיפולים כאלה עשויים לחסוך ניתוחי גב, שלא תמיד מבטיחים פתרון.

טיפול בכאבי גב באמצעות רפלקסולוגיה

עדויות על טיפולי רפלקסולוגיה מצויות בכבר בתקופה העתיקה, בציורים בפירמידות של מצרים העתיקה. השיטה חזרה למודעות ולשימוש בתחילת המאה ה־20 וכיום היא נפוצה בעולם המערבי, ובכלל זה גם בארץ.

על־פי הרפלקסולוגיה,יש בכפות הרגליים אברוני חישה המקושרים למערכת העצבים המרכזית ודרכה ניתן להפעיל איברים ומערכות פנימיות בגופנו, כאשר לכל נקודה בכף הרגל ישנה מקבילה באיבר או במערכת בגוף. עיסוי של אותה נקודה בכף הרגל, ישפיע לטובה על האיבר המתאים בגוף. עיסוי נכון והרמוני של כף הרגל יאזן וישרה הרמוניה בין האיברים והמערכות השונות בגוף וישחרר חסימות או הפרעות תפקודיות. 
מפת כף הרגל מתארת אדם עומד, כאשר הראש נמצא באזור הבהונות, החזה באזור כרית כף הרגל הקדמית, מערכת העיכול באזור קשת כף הרגל והגב לאורך צד כף הרגל.

טיפול ועיסוי של אזור הגב בכף הרגל, מקל מאוד ולעתים אף פותר בעיה של כאב־גב. לא פעם אנו מגלים שכאב־גב קשור באופן מפתיע לבעיה במערכת העיכול ובעיקר לעצירות, וכי יש צורך לשלב טיפול מקביל גם במערכת העיכול. לעתים מערכת העצבים האוטונומית אינה מאוזנת וצריך לאזן אותה דרך מקלעת השמש, המצויה במרכז כף הרגל.

הטיפולים נעשים בתדירות של פעם עד פעמיים בשבוע.

גם דיקור יכול לעזור

דיקור סיני הוכח על ידי מחקרים רפואיים שונים, כיעיל בטיפול בכאבים שונים כגון כאבי פרקים, כאבי גב ושרירים ועוד. ​לפרטים נוספים ולקביעת פגישת ייעוץ בכללית רפואה משלימה לחץ כאן

טיפול בכאבי גב באמצעות כירופרקטיקה

כירופרקטיקה היא המקצוע הרפואי השלישי בגודלו בעולם המערבי, אחרי רפואה ורפואת שיניים. שיטת הטיפול הזאת נפוצה מאוד בארצות הברית ובשנים האחרונות היא קונה לה גם אוהדים בארץ. השיטה מתבססת על ההנחה כי קיימים מצבים בהם היכולת התנועתית של החוליות נפגעת בשל מצב של SUBLUXATION (מתיחה או פגיעה שאינה תמיד מורגשת). מצב זה יכול לנבוע מפעילות גופנית או יציבה לא נכונה או מטראומה מקומית או אחרת. הדבר גורם לקיבוע FIXATIONובהמשך מופיעים כאבים, הגבלות בתנועה ונזקים הן בעמוד השדרה והן באיברים פנימיים המעוצבבים ממערכת העצבים הקשורה לאותו אזור בעמוד השדרה.

הכירופרקטור מזהה את הנקודות והאזורים הבעייתיים לאורך עמוד השדרה במישוש. כן הוא נעזר בצילומים או באמצעי הדמיה מקובלים אחרים. הטיפול הוא במניפולציות, המחזירות לאזור המקובע את טווח התנועה הרגיל שלו - ובכך משחרר אותו מכאבים. לעתים תכופות הטיפול עוזר לא רק לבעיות של כאב־גב, אלא גם לכאבי ראש הנובעים מבעיה בעמוד השדרה הצווארי. הטיפול הכירופרקטי נמשך מספר דקות, ולעיתים יש צורך בחימום ושחרור השרירים באזור הכואב לפני הטיפול.

תדירות הטיפולים היא בין אחד לשלושה בשבוע, בהתאם למצבו הקליני של המטופל.​

טיפול בכאבי גב באמצעות דיקור סיני

הרפואה הסינית מתבססת על  תאורית היין והיאנג. אלו הם שני כוחות קוטביים והפוכים זה מזה, כמו חום וקור, אור וחושך, קיץ וחורף וכו'. כוחות אלו פועלים זה על זה והאינטרקציה שלהם יוצרת כוח חדש הנקרא צ`י או אנרגית החיים.

הצ'י נמצא בכל מקום בטבע בו יש תנועה וכמובן גם בגוף האנושי.  האדם לוקח את הצ'י מהסביבה, מתמיר אותו בתהליכים שונים והופך אותו לצ'י אנושי. הצ'י האנושי מזין את האיברים בגוף ומאפשר את תיפקודם התקין.

כפי שקיימת רשת של כלי דם בגוף המזינה את האיברים והרקמות, כך קיימת רשת של ערוצים בהם זורם הצ'י. ערוצים אלו נקראים בשפה המקצועית מרידיאנים. במצב של בריאות תקינה, זרימת הצ`י במרידיאנים היא הרמונית ותקינה. אולם במצבים  מסויימים נוצרת חסימה באזור מסויים בגוף ואז ישנו מצב של עימדון (סטגנציה), בו הצ'י נעצר ומופיע כאב חזק בהתאם לעוצמת החסימה. לאורך הגב ישנם מספר ערוצי צ'י חשובים, אשר בכל אחד מהם יכול להופיע מצב של חסימת הזרימה והתוצאה הסופית היא הופעה של כאב גב ברמות שונות. תפקידו של הרופא הסיני הוא לאתר את אזור החסימה ולשחרר אותה בעזרת דיקור. הסיבות לחסימת המרידיאנים הן רבות - החל מחשיפה לקור, דרך חבלות או פגיעות מקומיות ועד למצבים נפשיים  המשפיעים על האזור.

לעתים קרובות יש צורך בחימום נקודתי של מרידיאן אחד או יותר. הדבר נעשה בעזרת טכניקה מיוחדת הנקראת מוקסיבוציה, אשר משתמשת במקלונים המיוצרים מצמח הלענה. האיבחון הסיני מתבסס על מישוש, בדיקת הדופק והלשון ולעתים גם באיבחון דרך הבטן (הרה דיאגנוזיס).

הטיפול מתבצע בתדירות של אחד עד שני  טיפולים בשבוע בהתאם למצבו של המטופל.

טיפול בכאבי גב באמצעות שיאצו וטווינא

השיאצו והטווינא הן שיטות המתבססות על הרפואה הסינית. הטיפול נעש בלחיצות או במניפולציות לאורך המרידיאנים כדי לשחרר חסימות ללא שימוש במחטים.

טיפול לכאבי גב באמצעות פלדנקרייז

משה פלדנקרייז ​פיתח את השיטה בעקבות פציעת בברך. הוא החל לבדוק את הקשרים בין המוח והגוף והתעמק במידע התחושתי המגיע למוח, ואשר משמש לו כנתון לשליטה על תנועות הגוף. השיטה בוחנת את ההרגלים התנועתיים הן ברמה הנראית לעין של שרירים ומפרקים והן ברמה של ארגון התבנית התנועתית. השיטה בוחנת את ההרגלים התנועתיים ואת המודעות שלנו לתנועות שאנו מבצעים. מתברר כי מאחורי קשיים בתנועה, הגבלות וכאבים מסוגים שונים, מסתתרת תוכנית תנועתית לא נכונה ומערכת דיווח תחושתי לא מדוייקת.

הרגלים תנועתיים שגויים הנמשכים שנים גורמים בסופו של דבר לנזק ברקמות, כמו שחיקת סחוסים או הופעה של טונוס שרירים מוגבר וממושך, כמו שאנו רואים אצל רוב האנשים באזור השכמות והצוואר.  תיקון ההרגלים הללו בעזרת הדרכה מתאימה יעצור את הנזק וישפר מאוד מצבים של כאב גב כרוני, תוך התכוונות למניעה של כאבים עתידיים.

הטיפול נעשה בשלב ראשון באופן אישי. בהמשך, לאחר איזון הגוף, הטיפול הופך להיות קבוצתי על מנת לשמר את הרגלי התנועה החדשים.

שיטות טיפול נוספות כמו אוסטאופתיה, שיטת אלכסנדר, הומוטוקסיקולוגיה, מגנטותרפיה עיסוי הוליסטי ועוד רבות אחרות יכולות אף הן לסייע מאוד לכאבי גב בדרך של טיפול או במניעה.

הרפואה המשלימה שמה דגש רב מאוד על נושא המניעה וכל השיטות שהוזכרו מיועדות לטיפול גם באנשים בריאים כמניעה עתידית של כאבי גב.   

ד"ר מוטי לוי הוא הרופא הראשי של רשת מרפאות כללית רפואה משלימה, מקבוצת כללית 

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש