חיפוש

dsdsdsd
הדיאטה של הרפואה המשלימה

הדיאטה של הרפואה המשלימה

כיצד מגייסים כוחות ריפוי טבעיים להילחם בהשמנה? איך מתאימים תרופה הומיאופתית לחובבי המזונות המתוקים? כיצד דיקור באוזן יכול לסייע במאבק האינסופי בקילוגרמים העודפים?

ד"ר מוטי לוי

ד"ר מוטי לוי

השמנת יתר היא מגיפה לכל דבר והיא מתפשטת ברחבי העולם המערבי. על פי נתונים שפרסם ארגון הבריאות העולמי, יותר ממיליארד בני אדם החיים בצדו השופע של הגלובוס סובלים מעודף משקל ובערך 300 מיליון מהם לוקים בהשמנת יתר. במילים אחרות: 40 עד 55 אחוזים מתושביו הבוגרים של העולם המערבי סובלים מעודף משקל.

איך קובעים מהו עודף משקל ומהי השמנת יתר?

אחד המדדים המקובלים להערכה של עודף משקל והשמנה הוא מדד (Index) מסת (Mass) הגוף (Body). הקיצור המקובל למדד הוא BMI, ותוצאתו מתקבלת מחלוקת המשקל בקילוגרמים לגובה במטרים בריבוע.

ערכי BMI מעל 25 מוגדרים כעודף משקל, ערכי BMI מעל 30 נחשבים להשמנה וערכים מעל 35 נחשבים כהשמנת יתר חולנית.

מהי השמנת יתר חולנית?

השמנת יתר חולנית היא השמנה קיצונית, התורמת להתפתחות מחלות נלוות כגון: סוכרת, לחץ דם גבוה, עודף שומנים בדם, מחלות לב, תשניק נשימה בשינה, כאבי גב ומפרקים והפרעה ניכרת באיכות החיים .

האם יש הבדלי מגדר בין המדדים להשמנת יתר?

אצל נשים אחוז השומן הנחשב תקין הוא עד 25 אחוזים ממשקל הגוף ואילו אצל גברים הוא עד 17 אחוזים.

איך אני יכול/ה לחשב את ה־BMI שלי?

אפשר לחשב BMI כאן באתר הכללית במחשבון BMI.

מהן הסיבות העיקריות למשקל יתר?

קיימות סיבות רבות למשקל ואלה הבולטות שבהן:

• חוסר תנועה: גוף האדם בנוי לתנועה. התנועה והמאמץ הגופני גורמים לשריפת קלוריות ולשמירה על משקל גוף תקין, הם גם משפרים פעילויות שונות בגוף כמו פעילות המעיים ומחזור הדם. התנועה ווהפעילות הגופנית מונעות מחלות רבות כפי שהדבר מתגלה יום יום מחדש במחקרים רבים.

• תורשה:  לגנטיקה יש תפקיד מסויים בנטייה להשמנה, אך לא מדובר בגורם מרכזי בקיום התופעה במימדים שאנו פוגשים כיום.

• תזונה: אכילה מרובה, ארוחות לא מסודרות עלייה ביחס השומן ליתר המרכיבים במזון, כמו גם צריכה של סוכר ופחמימות ריקות הן חלק מהשינויים התזונתיים שעברה החברה המערבית ב־70 השנים האחרונות.

• קיימים גם גורמים פסיכולוגיים, אנדוקריניים וסוציאליים המשפיעים על עודף משקל.

איך עודף משקל משפיע על הבריאות שלי?

הסיכון לפתח יתר לחץ דם גבוה פי שלושה עד פי עשרה אצל שמנים, וזאת בהשוואה לאנשים שמשקלם תקין. נמצא גם קשר ישיר בין עודף משקל לבין עלייה בסיכון לסוכרת, בסיכון למחלות לב וכלי דם, בסיכון לשבץ מוחי, בעיות נשימה, אבנים בכיס מרה, בעיות אנדוקריניות וכבד שומני.

1. טיפול נטורופתי לירידה במשקל

טיפול נטורופתי הוא טיפול טבעי בשורש הבעיה. הנטורופתיה צמחה משיטות ריפוי משלימות שנוסדו בין המאה ה־18 לבין המאה ה־19 והיא כוללת שיטות טיפול טבעיות רבות כגון שינוי אורח חיים, תזונה והרגלי אכילה, טיפול בעזרת צמחים ופרחי באך, ארומתרפיה ותוספי תזונה.

הנטורופתיה מתבססת על כך שבגופינו קיים כוח טבעי של ריפוי והתחדשות המסוגל להביא את הגוף לידיי ריפוי עצמי, בתנאי שינתנו לו התנאים האופטימליים לכך. הדגש הוא על טיפול בשורש הבעיה, מניעת מחלות והחזרת האיזון לגוף כאמצעי לשמירה על בריאות טובה.

במאבק להפחתת משקל, הנטורופתיה המתבססת על שינוי והתאמה של אורח החיים והדבר כולל תזונה, פעילות גופנית, שימוש בתוספי מזון וצמחי מרפא.

הנטורופתיה ממליצה ש־70 עד 75 אחוזים מכמות הקלוריות היומית תכיל פחמימות מורכבות כמו דגנים מלאים. הדגנים המלאים דורשים לעיסה ממושכת יותר וגורמים מהר יותר לתחושת שובע הנמשכת זמן רב. הסיבים הרבים במזון המלא סופגים יותר נוזלים, משפרים את פעילות המעיים, מונעים עצירות ומקטינים את זמן החשיפה לרעלנים שונים המצויים במזון או מופרשים על ידי הגוף למעיים. לדגנים המלאים אף מיוחסת פעולת איזון של רמת הסוכר בדם. לכן, כדאי להמעיט בצריכת לחם לבן, אורז לבן, עוגיות, גלידות ומוצרים ממותקים אחרים.

הנטורופתיה אף ממליצה במקרים ספציפיים על תוספי מזון שונים: • תה ירוק: מכיל מתיל קסנטין המשפר את רמת המטבוליזם (חילוף חומרים) בגוף.
• פסיליום: סיבי מזון עדינים המשפרים את תנועתיות המעיים ומקטינים את תחושת הרעב.
• ספירולינה: אצה עשירה במינרלים וחלבונים שיכולה לייצב שינויים ברמת הסוכר בדם.

השילוב הנכון של חומרים אלו וצמחי מרפא שונים יוכל להתבצע על בסיס אישי בלבד לאחר פגישה עם נטורופת.

2. טיפול הומיאופתי לירידה במשקל

ההומאופתיה מתייחסת לאופי המטופל. ההומאופת מנסה לזהות קווי אופי ייחודיים אצל המטופל ולהתאים לו את תרופה (רמדי) הומאופתית, אשר אמורה לפתור או לשפר את חוסר האיזון בו מצוי המטופל:

Calcarea Carbonica: מתאימה לאנשים עם נטייה חזקה למזון מתוק, ביצים ומוצרי חלב. אופייני יותר להשמנה בגיל הנערות והבגרות ופחות מתאימה לאנשים מאוד מבוגרים.

Fucus Vesciculosus: תרופה המיוצרת מאצת ים הגדלה לחוף האוקיינוס האטלנטי. מתאימה לעודף משקל במבוגרים בעלי נטיה לעצירות ומטבוליזם איטי.

Graphites: תרופה המיועדת לטיפוסים איטיים ומאוד רגשניים.

3. טיפול ברפואה סינית לירידה במשקל

הרפואה הסינית מתחלקת לענפים שונים כמו דיקור סיני במחטים באזורים שונים בגוף, אוריקולוטרפיה המתייחסת בעיקר לדיקור באוזן, צמחי מרפא סיניים ותזונה סינית.

כל אחד מהענפים הללו יכול לתרום לטיפול בעודף משקל, כאשר הנפוץ וההיעיל מכולם הוא הדיקור באוזן. באוזן מצויה התמונה המלאה של גוף המטופל וקיימות נקודות מוגדרות לדיקור, אשר יכולות לצמצם את הצורך באכילה. המטפל אף בוחן את תפקוד המטבוליזם (חילוף חומרים) ברמות שונות על פי עקרונות הרפואה הסינית ומתאים את נקודות הדיקור הספציפיות על פני הגוף על מנת להגיע לאיזון מירבי.

4. טיפול בהיפנוזה לירידה במשקל

ההיפנוזה היא שיטת טיפול העוסקת בהפניית המודעות פנימה. בדרך זו, לדוגמה, ההיפנוזה יכולה לשנות התנהגות מותנית של אכילה במצבי לחץ או במצבי תסכול. עבודה בהיפנוזה יכולה לשנות התנהגויות מותנות ובכך להקל על מי שסובל מעודף משקל  בשל סיבות התנהגותיות.

האם הרפואה המשלימה יכולה להיות תחליף לדיאטה?
ממש לא. הרפואה המשלימה יכולה לסייע רבות למי שסובל מעודף משקל , אך לא מדובר בפתרון פלא וללא שמירה  על כללי אכילה והתנהגות נכונים, לא נפטרים מהקילוגרמים העודפים.

ד"ר מוטי לוי הוא הרופא הראשי של רשת מרפאות כללית רפואה משלימה

לפרטים נוספים ולקביעת פגישת ייעוץ בכללית רפואה משלימה לחץ/י כאן>>

 

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש