חיפוש

dsdsdsd
הומוטוקסיקולוגיה: ניקוי רעלים

מה זה בכלל הומוטוקסיקולוגיה

הומוטוקסיקולוגיה היא שיטת טיפול לנטרוּל רעלנים בגוף. הטיפול ההומוטוקסיקולוגי משפר או מרפא מגוון רחב של מצבים - החל מדלקות מפרקים וכלה באלרגיות, והוא יעיל גם להקלה בזמן טיפול כימותרפי

ד"ר מוטי לוי

ד"ר מוטי לוי

בקיצור

01

הומוטוקסיקולוגיה היא סינתזה בין המדע הקונוונציונלי לבין ההומאופתיה.

02

רעלנים (טוקסינים) יכולים להווצר בגוף עצמו, אך הם גם יכולים לבוא ממקורות חיצוניים כמו חיידקים, טפילים וחומרים כימיים.

03

נטרול הרעלנים נעשה בדרך כלל באופן טבעי מבלי שנרגיש בכך. הטיפול ההומוטוקסיקולוגי ניתן במקרים שהגוף נזקק לסיוע בהתמודדות עם הרעלנים.

​הומוטוקסיקולוגיה היא שיטת טיפול העוסקת בקשר שבין האדם לבין רעלנים שונים הפוגעים בבריאותו. את השיטה הזאת פיתח לראשונה לפני כ־70 שנה הרופא הגרמני ד"ר האנס היינריך רייקביק. הוא ניסה לעשות סינתזה בין המדע הקונוונציונלי לבין ההומאופתיה, והתוצאה שנתקבלה הייתה שיטת טיפול חדשה שאותה כינה "הומוטוקסיקולוגיה". המונח הומוטוקסיקולוגיה בנוי מצירוף של שתי מילים: הומו (אדם) וטוקסיקולוגיה (רעילות). ד"ר רייקביק המשיך לפתח ולשכלל את השיטה עד תחילת שנות ה־80 של המאה הקודמת.

ההומוטוקסיקולוגיה מתבססת על התובנה שהאדם חשוף במשך כל שנות קיומו למגוון רחב של רעלנים (טוקסינים). בדרך כלל הוא מתמודד איתם בהצלחה רבה ומפריש אותם מהגוף מבלי שנחוש בכך כלל.

רעלנים (טוקסינים) יכולים לבוא מהגוף עצמו, ואז הם נקראים אנדוטוקסינים. הם נוצרים כתוצאה ממטבוליזם (חילוף חומרים) לא תקין. טוקסינים יכולים לבוא גם ממקור חיצוני, למשל: חיידקים, נגיפים, טפילים, חומרים כימים, צבעי מאכל, חומרים משמרים, דשנים כימיים ותרופות. הטוקסינים אף יכולים להיווצר בעקבות טראומות מסוגים שונים, כמו חשיפה לתוכני תרבות מסוימים ובהם סרטים ומשחקי מחשב אלימים.

בדרך כלל נעשה נטרול הרעלנים בעזרת מנגנונים שונים בגוף - בעיקר בכבד, בכליות, בעור ובמערכת הנשימה.

במצבים קיצוניים, כאשר כמות הרעלנים גדולה מהרגיל, משתמש הגוף באמצעים חריפים כדי לנטרל את האיום. האמצעים האלה הם בעצם מצב של מחלה שבה הגוף מתרכז כל כולו בתהליך הנטרול. במצב הזה הגוף למעשה דורש מאיתנו לא להפריע לו לבצע את תפקידו. 

לפרטים נוספים ולקביעת פגישת ייעוץ בכללית רפואה משלימה לחץ כאן>>

על פי ההומוטוקסיקולוגיה, מחלה היא תהליך חיובי, ועלינו לעזור לתהליך הזה להתבצע בצורה הטובה ביותר והקלה ביותר מבחינתנו. אם נדכא אותו ולא נטפל בו כיאות, אנו עלולים להפוך תהליך קצר של מחלה אקוטית לתהליך כרוני ממושך.

רופאים שדוגלים בגישה הטיפולית ההומוטוקסיקולוגית ממליצים להפסיק החשיפה לרעלנים ואת הכנסתם לגוף. הטיפול ייעשה באמצעות שינוי בהרגלי החיים: תזונה נכונה, פעילות גופנית, הימנעות מחשיפה למצבים קיצוניים וסיוע לגוף בסילוק הרעלנים שבתוכו בעזרת תרופות הומאופתיות שונות, המכונות תרופות מנקזות. התרופות האלה מעודדות את פעולתן של מערכות ההפרשה בגוף.

ההומוטוקסיקולוגיה, כמו שיטות טיפול רבות אחרות, משתמשת בעקרון הניקוי או הניקוז. העיקרון הזה מתבסס על העובדה שאיברים שונים משמשים מטהרי דם מרעלים הנספגים מן החוץ או מיוצרים בגוף.

במצבי מחלה שונים, בעיקר במחלות כרוניות, יש צורך בדרך כלל לעודד ולשפר את הפעילות של האיברים האלה כדי לאפשר לגוף  להיפטר מהר יותר מפסולת שהצטברה בו ועל ידי כך להחלים מהר יותר מהמחלה.

לדוגמה, שילוב הומאופתי של הצמחים סולידגו וברבריס משמש נקז מצוין לכליות. טיפול כזה עשוי לעזור לאנשים שסובלים מדלקות חוזרות בדרכי השתן או מנטייה לאבנים בכליות. בחלק מהמקרים הטיפול יכול להקל באופן משמעותי ובחלק אחר אף למנוע את התופעות האלה באופן מוחלט.

דוגמה נוספת: טיפול משולב בצמחים כף הזאב, שן הארי ודנדליון  מנטרל רעלים מהכבד ויכול לשפר מצבים רבים כמו עייפות, חוסר ריכוז, רמת כולסטרול גבוהה בדם, טחורים, אין־אונות, בעיות פוריות, בעיות במערכת העיכול, כאבי ראש וסחרחורות.

אחד הפיתוחים המעניינים של השיטה הזאת הוא השימוש באנזימים שונים הקיימים באופן טבעי בגופנו לאחר שעברו הכנה הומאופתית. הרעיון מאחורי הפיתוח הזה מתבסס על העובדה שרמת השימוש בחמצן ברקמות המעורבות בתהליכים של מחלה ניוונית יורדת באופן משמעותי ככל שמצב המחלה חמור יותר. הסיבה לכך היא פעילות חלשה של האנזימים המעורבים בתהליך.

הטיפול ההומוטוקסיקולוגי משפר או מרפא מגוון רחב של מצבים, מדלקות מפרקים ועד אלרגיות. ניתן לתת את הטיפול גם במצבים מיוחדים כמו הריון והנקה, וזאת עקב הבטיחות הגבוהה של התרכובות ההומוטוקסיקולוגיות.

הטיפול ההומוטוקסיקולוגי  יעיל גם להקלה במצבים קיצוניים כמו טיפולי כימותרפיה או טיפולים תרופתיים מורכבים.

כן, אם מדוברבמטפלים שקיבלו הסמכה מהאגודה הבינלאומית להומוטוקסיקולוגיה והומאופתיה מודרנית.

המטפל בהומוטוקסיקולוגיה בכללית רפואה משלימה עורך תשאול מעמיק בנוגע לבעיות שמהן סובל המטופל וכן בנוגע לתזונה שלו ולרגליו השונים. לאחר קבלת כל החומר הרפואי הרלוונטי - כמו בדיקות דם, ובדיקות שתן - מתאימים ללקוח טיפול אישי. לדוגמה, ילד שיש לו נטייה לדלקות אוזניים חוזרות יקבל דיאטה מתאימה, תרופות הומוטוקסיקולוגיות מנקות ותרופה המחזקת את העמידות שלו בפני מחלות. הטיפול יכול להימשך בין חודש לשלושה חודשים. במקרים כרוניים יהיה הטיפול ארוך יותר.

ד"ר מוטי לוי, הומוטוקסיקולוג, הוא הרופא הראשי של רשת המרפאות של כללית רפואה משלימה 

לפרטים נוספים ולקביעת פגישת ייעוץ בכללית רפואה משלימה לחץ כאן>>

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש