פורסם בראשונה: 20.09.2006
עדכון אחרון: 02.08.2007
  • ד"ר שירה פרבר שירה פרבר

תנוחה נכונה

לקריאה נוחה
אם הישיבה במשרד, בבית וברכב הרסה לך את הגב, אם אורח החיים המודרני והעייפות יושבים עליך חזק ואפילו אם רקדת בלט והגוף שלך נתפס – אפשר ללמוד לזוז מחדש בעזרת שיטת פלדנקרייז

למודת שיעורי פלדנקרייז, אני נשכבת על מיטת הטיפולים ומחכה להוראה מהמטפל, אמנון דוייב, מורה מוסמך לשיטת פלדנקרייז בקבוצת שירותי בריאות כללית. ברור לי שהוא יורה לי על תרגיל שבו יהיה עלי להניע איבר מסוים או מספר איברים.

אך דוייב שותק. שותק ומתבונן

על מה אתה מסתכל? מה אתה בוחן ככה?

"כשאדם שוכב אפשר לראות את אופן החזקת השלד שלו ואת צורת ההליכה. עם ביטול הגרביטציה, רואים את מערכת השרירים שעדיין משאירה את הגוף בטונוס מסוים, רואים אילו שרירים לא מוותרים, לא מרפים, ורואים, למשל, באיזה צד של הגוף האדם משתמש יותר מאשר בצד האחר. בשכיבה, ניתן לזהות את התניות היומיום. כשאת עומדת, כבר נכנסות התניות נוספות".

למה?

"כיוון שאת רוצה לראות את עצמך ישרה ואז נכנסות מערכות נוספות לתמונה, אלה שמתגייסות למה שנראה לך כמו ישר".

 אז מה עושים בפגישה הראשונה?

"בהתחלה אני מזהה את המקומות הפעילים יתר על המידה, אני רואה את המקומות שאינם מאוזנים. ואז אני מראה את תבניות התנועה שבו כל אחד פועל ומציע אופציות נוספות".

אגב, השאלה הראשונה של דוייב אלי היתה, "נו, רקדת הרבה בלט, מה?" מה שנכון... "אפשר לראות שהגוף שלך בתנועה שאני מזהה אצל רקדני בלט: החזקת מפרקי הברכיים, הירך, כפות הרגליים. ישנה החזקה מסוימת שמעידה על בלט".

דוייב מציע לי תנועות קלות לכיוונים שונים ממה שהגוף שלי מורגל.

האם הגוף מאמץ את אותן התנועות שאתה מציע לו?

"זה עניין של לימוד, להביא את האדם למודעות מקסימלית כדי שיעזור לעצמו. פעם אחת בדרך כלל לא מספיקה, אם כי אצל רקדנים למשל, למרות כל ההתניות החריפות של גופם, דווקא מייד אפשר לשפר את מצבם, כי הם יודעים להפנות את המוח לגוף ולשנות".

לפרטים נוספים ולקביעת פגישת ייעוץ בכללית רפואה משלימה לחץ/י כאן>>

ואצל מישהו מהרחוב, שהוא או היא לא רקדנים?

"אצל אדם שלא מודע לעצמו גופנית, זה ייקח כמה שיעורים, והתקווה היא שאט-אט הוא או היא ילמדו את התנוחה. בעצם מה שאנחנו מנסים לעשות הוא להביא אותך למקום שבו תביני שצריך פחות להפעיל שרירים בתנועה. את החזרה על העבודה מבצעים בשיעורים הקבוצתיים, שם על המורה לשמור על התלמידים ולהפנות תשומת לב פרטית בזמן השיעור לטעויות".

למי טובה שיטת פלדנקרייז?

"המקרים הקלאסיים הם כמובן כאבי גב. היום כמעט כולם סובלים מהגב באופן זה או אחר".

למה באמת?

"בגלל החיים המודרניים: ישיבה על ספות, נהיגה ממושכת במכונית, נעליים לא נוחות. בנוסף לכך, הלחץ על האדם המודרני והעייפות יושבים על עמוד השדרה. מכיתה א' אנחנו מעמיסים על עצמנו תיקים שהורסים את הגב, אחר כך בא התרמיל הצבאי ואחר כך התיק של האוניברסיטה ובסוף תיק העבודה".

ומה עוד?

"ההתרחקות מהטבע, מהפעולה הטבעית שעונה על הצרכים שלך, מביאה להרס השימוש בשלד. כמובן שהשיטה עוזרת לצוואר ולמפרקים אבל גם לגמגום, למשל, ובמצבים של אפילפסיה. פלדנקרייז מדבר על ארגון מערכת העצבים, וכל דבר שקשור למערכת העצבים יכול להיות מטופל בשיטה הקרויה על שמו. אפילו אף סתום ונזלת".

בעולם אידאלי, דוייב היה רוצה שכל הורה יגיע עם התינוק שלו בגיל ארבעה חודשים ואחר כך בגיל תשעה חודשים ובגיל ושנה כדי לראות את התינוק בצעדיו המוטוריים הראשונים, שבהם טמונה ההשפעה העצומה ביותר על מערכת העצבים שלנו.

לדבריו, כבר כשהיית תינוק, או תינוקת, בזחילת הגחון הראשונה שלך, אפשר היה לראות טעויות שיביאו לבעיות בריאותיות של השלד מאוחר יותר. אז קחו את זה לתשומת לבכם.  ואם אמא לא לקחה אתכם למורה פלדנקרייז כשהייתם פעוטות, עדיין לא מאוחר.

לפרטים נוספים ולקביעת פגישת ייעוץ בכללית רפואה משלימה לחץ/י כאן>>

 

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

ניוזלטר כללית

אני מסכימ/ה לקבל הודעות במייל