חיפוש

dsdsdsd
אבחון לפי ציפורניים

רואה לכם בציפורניים?

"הציפורניים, כמו העיניים, הן החלונות לנשמה", טוענת ד"ר תמרה ליאור, שלדבריה יכולה לאבחן דרכן מחלות שונות ומשונות. רופאים אחרים מסתייגים ומציעים לסמוך על שיטות אבחון רגילות

ד"ר שמואל גבעון

ד"ר שמואל גבעון

​הסתכלו היטב על ציפורני הידיים שלכם, אתם עשויים לראות הבדלים קטנים במרקם או  בצבע:  מעט לבן שם, צבע ורדרד פה. גלים או בליטות שונות עשויים להיראות אף הם. השינויים האלה אולי לא ייראו לכם משמעותיים, אבל לעין מנוסה הם יכולים לתת רמזים  לבריאות הכללית שלכם. 

מה רואה עין מנוסה?

"הציפורניים, כמו העיניים, הן החלונות לנשמה", אומרת ד"ר תמרה ליאור, רופאת עור ממרפאת קליבלנד בפלורידה. ויש לה גם הוכחות: "שכנעתי פעם מישהו לפנות לבדיקת ריאות, משום שראיתי צבע כחלחל מתחת לציפורניים שלו. זה סימן לכך שהוא לא קיבל מספיק חמצן. בבדיקה נמצא כי היו לו מים בריאות".

ד"ר יהושע פוקס, דובר האקדמיה האמריקנית למחלות עור, מוסיף: "שינויים בציפורניים הם סימני אזהרה למצבים רבים, החל מצהבת וכלה במחלת לב. שינויים  בציפורניים יכולים להיות סימן למחלה מקומית כמו פטרייה, או סימן למחלה כללית כמו  לופוס (זאבת) או אנמיה".

ד"ר פוקס מתבונן לעתים בציפרוניים של מטופליו כדי לבדוק אם הם סובלים מאנמיה. לדבריו, מיטת ציפורן חיוורת או לבנבנה עשויה להעיד על ספירת דם נמוכה, שהיא  מסימני האנמיה. חסר ברזל עלול לגרום למיטת הציפורן להיות דקה וקעורה עם קצוות  מורמים."הציפורניים נותנות הרבה רמזים עדינים למה שקורה בתוך הגוף", אומר ד"ר פוקס.

איך בדיוק?

"לחולי לופוס יש כלי דם עם מראה מוזר, זוויתי בקפלי הציפורניים שלהם. פסוריאזיס מתחילה בציפורניים בעשרה אחוזים מהמקרים וגורמת לפיצול ושקערוריות במיטת הציפורן. מחלת לב יכולה להפוך את מיטת הציפורן לאדומה. הפרעה אובססיבית קומפולסיבית יכולה להתבטא  בציפורניים - רואים תוצאות של חיטוט או כרסום מתמיד. אפילו מחלות שכיחות, כמו  הפרעה בבלוטת המגן, יכולות לגרום שינויים במיטת הציפורן, שבאים לידי ביטוי בציפורניים יבשות ןשבירות, שמתפצחות, נשברות  ומתפצלות בקלות".

האם רופא אכן יכול לאבחן מחלת לב נסתרת או בעיות בכליות רק על סמך הסתכלות בציפורניים?

הדוברת של איגוד הרופאים האמריקנים, ד"ר כריסטין ליין, אומרת שזה לא סביר. היא  לא דוחה את הקשר בין ציפורניים ומחלות, אבל מזהירה: "שינויים בציפורניים הם לעתים רחוקות הרמז הראשון למחלה חמורה. ברוב המקרים, החולים יסבלו מסימנים ותסמינים אחרים של המחלה לפני שיופיעו שינויים בציפורניים.

למשל, זה מאוד לא שכיח שהתאלות (התרחבות של קצות האצבעות) תופיע אצל חולים לפני שתהיה הוכחה להתפתחות מחלת ריאות  כרונית, אמפיזמה. קשיי נשימה יהיו נוכחים, בוודאי, עוד לפני השינויים בקצות  האצבעות". 

ד"ר ליין, שהיא עורכת משנה של העיתון הרפואי Annals of Internal Medicine,  מדגישה כי מחלות מסוימות עלולות לגרום שינויים בציפורניים של חלק מהחולים, אבל לא  באחרים.  "למשל, לא כל האנשים עם מחלת כבד מפתחים ציפורניים לבנות", היא אומרת. "ההיפך  נכון גם הוא: לא כל אחד שיש לו ציפורניים לבנות סובל ממחלת כבד. בהיעדר סימנים  או תסמינים נוספים למחלה, לא הייתי מזדרזת להתחיל ברור מסובך ויקר של מחלה רק  בגלל ממצאים בציפורניים".

ד"ר פוקס מסכים שאין צורך לרוץ לרופא הלב הקרוב, רק משום שמיטת הציפורן הופכת  אדומה. "ייתכן שזה בעצם צבע הציפורניים",  הוא אומר. "לפני שחושבים על הגרוע  ביותר, חשוב לחפש הסברים שכיחים יותר, כמו חבלות, דימומים מתחת לציפורן או זיהום  פטרייתי". 

כפי שניתן להבין מהכתבה, הציפורניים אכן  עשויות להצביע על מחלות שונות ומשונות, אבל לרוב הן לא תהיינה הסימן הראשון  למחלה, כך שיש להטיל ספק באבחונים האלה ולהתבסס על תהליך האבחון הרפואי השגרתי והבדוק מדעית.

ד"ר שמואל גבעון הוא מומחה לרפואת משפחה בכללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש