חיפוש

dsdsdsd
אשה נותנת ביס בטובלרון שוקולד גדול

איך אומרים לא לשוקולד? המדריך לשליטה עצמית

מתחילים דיאטה ונשברים אחרי יומיים? בכל פעם שאתם עוברים ליד מאפייה אתם שוכחים את הדיאטנית? המדריך הזה נועד לכם. שבעה צעדים קלים לשינוי ההתנהגות

אורלי ויסייד

אורלי וייסיד

כולנו רוצים שתהיה לנו את היכולת לשלוט בעצמנו, אבל לפעמים אנחנו יודעים שזה פשוט לא הולך.

בתהליך של הסתגלות להרגלי חיים ותזונה בריאים יותר, כל אחד חווה את חוסר השליטה במקומות אחרים. יש אנשים שמאבדים שליטה כשהם עוברים ליד מאפייה, אחרים מוותרים כשהם יוצאים חופשה, ויש כאלה שדווקא לחץ או שעמום גורמים להם לוותר.

שליטה עצמית באה לידי ביטוי כאשר אדם מצליח לוותר על הפעילות האינטואיטיבית עבורו, ולבחור בפעולה מודעת שנתפסת כעדיפה. זה נשמע מסובך, אבל בפועל כל אחד יכול להתגבר על פעולה אינטואיטיבית מזיקה, אם הוא לומד לבחור בפעילות חלופית, טובה יותר. אז איך עושים את זה?

ככה:

1. אל תשקרו לעצמכם

הכלי החשוב ביותר לדיאטה הוא מודעות עצמית. עליכם לדעת מתי אתם מאבדים שליטה ולמה. אבחנו את המחשבות והרגש המהווים טריגר לאיבוד השליטה, וכך תוכלו להתמודד איתם. כדאי להיעזר ביומן אכילה מפורט הכולל גם רישום של מחשבות ורגשות.

2. אל תהיו קשים מדי עם עצמכם

קבלו את עצמכם גם עם הקשיים שבחוסר השליטה. ברגעי הקושי, הזכירו לעצמכם את הפעמים שבהם הצלחתם לשלוט בעצמכם גם ברגעים הקשים.

3. התאימו את היעדים שלכם למציאות

אל תציבו לעצמכם מטרות שמועדות לכישלון, כמו לרדת 10 קילו בחודש, זה רק יוריד לכם את המוטיבציה להמשיך לנסות. הציבו מטרות קטנות, כאלה שתוכלו להצליח בהן. הכינו רשימת מטרות והתחילו לעבוד עליהן, מטרה אחרי מטרה.

4. הציבו לעצמכם גבולות ברורים

אם אתם כבר מכירים את המקרים בהם אתם נוטים לאבד שליטה, היו ערוכים להם והציבו גבולות ברורים לפני ההיתקלות. אם אתם עומדים ללכת לארוחה משפחתית, החליטו עם עצמכם מראש: "אקח לעצמי את הקציצה שאני נורא אוהב, אשים מעט תפוחי אדמה, למרות שהם מטוגנים... וכמובן סלט ירקות,  אשמור לי מקום למשהו מתוק, כי בא לי. הפעם אקשיב לבטן, כמו שהצלחתי בשישי לפני שבועיים". הצבת גבולות ברורים תקל עליכם לשמור על שליטה במהלך הארוחה.

5. תזכירו לעצמכם את הדברים הטובים

הכינו רשימה של עשר פעולות הגורמות לכם הנאה ורוגע, ואינן קשורות באכילה. שימו את הרשימה בארנק או תלו אותה במקום בולט בבית, וקראו אותה לפחות פעם אחת ביום. מה לכתוב שם? מה שאתם רוצים. "אני אוהבת להקשיב לדיסק של החלונות הגבוהים", "אני אוהב לדבר עם אחותי", "אני אוהבת לקרוא את הטור של..", או כל דוגמה אחרת.

6. אל תתנו למחשבות השליליות להפיל אתכם

זהו את המחשבות השליליות ועצרו אותן, אל תיפלו בגללן. בכל פעם שמופיעה מחשבה שלילית, עזרו לה להמשיך הלאה, הבינו שאין זו האמת והחליפו אותה במחשבה חיובית.

איך עושים את זה? את המחשבה השלילית "אני כזאת חזירה, שוב טעמתי מהטילון של הילד", לדוגמה, אפשר להחליף במחשבה "כל הכבוד לי, לא קניתי לי טילון שלם ולקחתי רק שני ביסים מהטילון של הילד".

7. אל תפעלו מכוח ההרגל

אם ברגע שאתם נכנסים הביתה אתם הולכים למקרר, שנו את ההרגל. לכו לשטוף פנים, החליפו בגדים, תנשמו, ורק אז חזרו למטבח והכינו לעצמכם ארוחה מזינה כמו שלמדתם במפגש עם הדיאטנית. לדחף האכילה יש עוצמה שנמשכת כמחצית השעה, תנו לדחף לחלוף לו ואז שבו לאכול במודעות ובנחת.

זכרו, נפילה אינה כישלון, היא חלק בלתי נמנע מכל שינוי, בלעדיה לא נכיר את החולשות שלנו. הנפילות הקטנות לא מעידות על חוסר יכולת, אופי חלש או היעדר כוח רצון, אלא על האומץ להתנסות. הניחו את רגשות האשם, הכעס, הלחץ וההלקאה העצמית בצד, וצאו לדרך נפלאה מלאה בהפתעות וחוויות.

אורלי וייסיד היא דיאטנית קלינית בכללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש