חיפוש

dsdsdsd
הקשר בין דיאטה ואוניברסיטה

דיאטה ואוניברסיטה: תראו כמה זה דומה

הריגוש שבהתחלה, המבחנים שבאמצע, הסיפוק שבסוף - וההבנה שכל זה היה רק מבוא לקרב הגדול באמת. אז מה המסלול המתאים לכם? ומה תעשו אחר כך עם התואר?

יעל דרור

שמתם לב לדמיון הרב בין לימודים באוניברסיטה לתהליך של דיאטה? בחירת המסלול, שלבי ההתחלה, השגרה, המבחנים - וגם הסוף המרגש של ההצלחה. וכל זה כדי לגלות שההשקעה האמיתית רק מתחילה.

לבחור מסלול זה לא טיול

לפני שנרשמים ללימודים, שלב ההכנה הוא אחד החשובים כדי להיות מרוצים בסוף התהליך. בחירת מסלול לימודים אינה דבר פשוט כלל: היא כוללת בדיקה מעמיקה, התייעצויות וקבלת החלטות שיכולות להשפיע על המשך החיים. מה ללמוד? באיזה מקצוע אני רוצה לעבוד בעתיד? התחושה הכללית היא של החלטה הרת גורל.

כך גם בדיאטה: חשוב מאוד לבחון מראש את מסלול הדיאטה המתאים לנו. חלק מהאנשים אמנם מתחילים דיאטה מתוך דחף רגעי, אך רובנו בודקים ומתלבטים לפני. ממש כמו בלימודים אקדמיים, שלב הבירורים, שבו אנו בוחרים את הדיאטה שמתאימה לנו ושתביא אותנו לתוצאות הרצויות בסוף התהליך, חשוב מאוד כדי שלא נישבר באמצע ונגיע למסקנה שבחרנו לא נכון.

התחלה בלי תקלה

יופי, החלטתם מה אתם רוצים ללמוד וגם הצלחתם להתקבל. תחילת השנה היא שלב מרגש שנותן תחושה של אנרגיה, מוטיבציה והרבה רצון להשקיע ולהצליח. חלק נהנים מהקניות וההכנות לקראת הלימודים (עטים, מחברות, מחשב, קלסרים), אחרים מתרגשים להכיר אנשים חדשים ויש כאלה שפשוט "צמאים" ללמוד כבר ולהתעמק בחומר הלימודי. בתחילת השנה מגיעים בזמן לכל השיעורים, מבררים מה המטלות ועומדים בכל היעדים וההגשות.

ומה בדיאטה? בהתחלה המוטיבציה גבוהה מאוד, הדבקות בתפריט רבה, ואנו לא מרשים לעצמנו לחרוג ולפספס ארוחות. יש גם התרגשות משילוב מוצרי מזון חדשים לפי המלצת הדיאטנית. אחרים מגלים שירקות עשויים להיות טעימים... ויש שאפילו מוכנים להשקיע שעות בהכנות, בבישולים וברכישת מוצרים מיוחדים (דיאטנית בכללית - המדריך המלא).

שגרה זה רע

השבועות ארוכים, הלימודים לא קלים והמוטיבציה וההנאה מתחלפות בתחושה של עייפות וקושי לשמור על ערנות בכל השיעורים. מתחילים לחפף, להבין שלא חובה להגיע לכל השיעורים. לפעמים מפספסים תרגילים, הגשות, ולא ממש משקיעים כמו בהתחלה. בקיצור, מרגישים עמוסים ומותשים ומתקשים לשמור על לו"ז הלימודים.

ניחשתם נכון - כך גם בדיאטה: מגיעה התקופה הקשה של השגרה. תקופה שבה צריך להמשיך לשמור על הכללים גם אם קצת נמאס. בתחילת הדיאטה ראינו ירידה מהירה במשקל וזה חיזק את המוטיבציה, אך בשגרה קצב הירידה יותר איטי, מה שעלול לגרום לתסכול ולקושי בשמירה על כל הכללים. לכן, חלק גדול מהאנשים מתקשים לשמור על הדיאטה בתקופה הקשה של השגרה. חלקם אף נשברים ונוטשים באמצע התהליך.

לזה קוראים חופשת סמסטר?

תקופות מבחנים הן תקופות לא קלות עבור כל סטודנט. התקופה שבטעות נקראת "חופשת סמסטר" איננה ממש חופשה... יושבים ולומדים, חורשים ומשננים, מוותרים על חלק גדול מהבילויים, חיי החברה והמשפחה נעלמים, ואנו פשוט מקטרים ולומדים. אם מצליחים במבחנים, לפחות יש תחושה של סיפוק; אם נכשלים, צריכים למצוא את הכוחות לשבת וללמוד למועדי ב'.

לאורך הדיאטה יש מכשולים שמעמידים אותנו במבחנים לא פשוטים. למשל, ארוחות משפחתיות בחגים ובאירועים, יציאה לחופשות, טיסות לחו"ל ומלונות "הכל כלול". בכל פעם מחדש צריך לשנן את עקרונות הדיאטה, להימנע מחריגות גדולות והעיקר לזכור לקזז כל ארוחה מוגזמת עם הרבה ספורט. כן, המבחנים שמציבה לנו הדיאטה לא פחות קשים מהמבחנים במתמטיקה, בפיזיקה ובכלכלה.

זה לא נגמר, זה רק הסוף

אחרי שלוש שנים (לפחות) של השקעה רבה בלימודים, סוף-סוף מסיימים ואתם זכאים לתואר. שמחים ומלאי גאווה (וגם הקלה) אתם מגלים שהחיים האמיתיים רק מתחילים! עכשיו, לאחר שסיימתם את הלימודים, צריך לחפש עבודה, להציג את התעודות ולספר בגאווה בכל ראיון עבודה כמה אתם מוכשרים ומתאימים.

ובדיאטה? ההגעה ל"משקל היעד" לא בהכרח מתאימה לפנטזיה שדמיינתם לעצמכם בתחילת התהליך. עבור חלק, התהליך היה הרבה יותר ארוך וממושך ממה שתכננו בתחילה, קצב הירידה לא היה מהיר וגם האתגרים באמצע היו לא פשוטים להתמודדות.

בסופו של דבר המשקל אמנם ירד, אך לא בטוח שהוא שינה את חייכם מהקצה אל הקצה. נכון, אתם לובשים מידה הרבה יותר קטנה בבגדים, אך עכשיו השאלה הגדולה היא: איך שומרים?

אי אפשר לחזור לאכול כמו פעם, וגם לא צריך לשמור כל הזמן על דיאטה הדוקה. עכשיו המשימה הקשה היא ללמוד לחיות את החיים האמיתיים תוך כדי שמירה על המשקל; שמירה על ההישגים.​

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש